Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή Timbrado 2024

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiriazis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σήμερα βγήκε ένα μικρό από τη φωλιά και είδα ότι λείπει το δαχτυλίδι από το ποδαράκι του.
Πώς μπορεί να το έβγαλε χωρίς να τραυματιστεί;

Ρίξε μια ματιά στην φωλιά, υπάρχει περίπτωση να δεις αυγά κάτω από το νήμα.
Τη φωλιά την έβγαλα και δεν είχε τίποτα.
Τους έβαλα άλλη φωλιά εσωτερική αυτή τη φορά μπας και δεν τους άρεσε η εξωτερική. Θα περιμένω δύο βδομάδες και μετά τέλος για φέτος γιατί πέρασε η εποχή.
 
@Kiriazis καλησπέρα συνήθως τα δαχτυλίδια από τα μικρά τα βγάζουνε η θυληκες το θεωρούνε βρωμιά παράσιτο κάτι τέτοιο προσπαθούμε να τα έχουνε καθαρά
 
Τους έβαλα άλλη φωλιά εσωτερική αυτή τη φορά μπας και δεν τους άρεσε η εξωτερική. Θα περιμένω δύο βδομάδες και μετά τέλος για φέτος γιατί πέρασε η εποχή.
Τώρα πια είναι αρκετά μεγάλα για να παραμένουν εκτός φωλιάς. Αλλά σε αυτό που θα ήθελα να σταθούμε, είναι στο τι θα περιμένεις...
Αν θεωρείς ότι η αναπαραγωγή πρέπει να τελειώσει, κάπως θα πρέπει να χωρίσεις το ζευγάρι ώστε να μην μπουν σε επόμενο κύκλο με ένσπορα αυγά.
 
@Kiriazis καλησπέρα συνήθως τα δαχτυλίδια από τα μικρά τα βγάζουνε η θυληκες το θεωρούνε βρωμιά παράσιτο κάτι τέτοιο προσπαθούμε να τα έχουνε καθαρά
Και εγώ αυτό πιστεύω αλλά δε μπορώ να καταλάβω πώς βγήκε το δαχτυλίδι χωρίς να τραυματιστεί το πόδι του μικρού.

Τώρα πια είναι αρκετά μεγάλα για να παραμένουν εκτός φωλιάς. Αλλά σε αυτό που θα ήθελα να σταθούμε, είναι στο τι θα περιμένεις...
Αν θεωρείς ότι η αναπαραγωγή πρέπει να τελειώσει, κάπως θα πρέπει να χωρίσεις το ζευγάρι ώστε να μην μπουν σε επόμενο κύκλο με ένσπορα αυγά.
Τα μικρά έχουν βγει όλα από τη φωλιά και σήμερα το πρωί αφαίρεσα τη φωλιά, το συγκεκριμένο ζευγάρι δε θα προχωρήσει σε άλλο κύκλο αναπαραγωγής.
Αυτό που περιμένω είναι άλλο ζευγάρι το οποίο είναι μαζί ενάμιση μήνα και ενώ τα πηγαίνουν καλά δεν λένε να κάνουν αβγά.
 
Και αφού τα μικρακια μεγάλωσαν και μεταφέρθηκαν σε δικό τους κλουβί έρχεται το μεγάλο ερώτημα... πώς ξεχωρίζουμε αρσενικά από θηλυκά;
 
Παρακολουθείς τα μικρά, ξεκινώντας στο δίμηνο της ζωής τους και σταδιακά θα βλέπεις ποια προσπαθούν να κελαηδήσουν. Θα βλέπεις σε ποια φουσκώνει το λαιμουδάκι τους παρατεταμένα την ώρα που βγάζουν ήχο από το ράμφος τους.
 
@ianos θεωρητικά η συμπεριφορά τους μπορεί να είναι ένδειξη; Δηλαδή τα αρσενικά είναι πιο επιθετικά κ κινητικά; Κ ίσως ο τρόπος που κάθονται/κορδώνονται στο κλαδί;
 
@MARY58 , δεν έχω παρατηρήσει κάτι εμφανές όσον αφορά στη διαφοροποίηση αρσενικών / θηλυκών ως προς τον δυναμισμό ή τη διεκδίκηση. Κι εμένα τα αρσενικά μου φαίνονται ζωηρότερα των θηλυκών και συνήθως με πιο περήφανη στάση. Παρόλα αυτά, τώρα μιλάμε για μωρά ακόμα, οπότε ίσως αυτές οι διαφορές να μην είναι και τόσο ουσιώδεις και η συμπεριφορά τους να αλλάζει από μέρα σε μέρα.
 
@Kiriazis
Καλημέρα. Πέρα από αυτά που αναφέρθηκαν ,διόρθωσε με αν κάνω λάθος ,έχεις πάνω από ένα ζευγάρια και τα τελευταία χρόνια έχεις κάνει αρκετές επιτυχημένες απόπειρες αναπαραγωγής. Τις φορές αυτές εν τέλει πως τα ξεχώριζες? Η έπεφτες έξω στις μαντεψιες κάθε φορά?
 
@φιλομαθης
Οι πρώτες επιτυχημένες προσπάθειες ήταν πέρσι όπου πήρα συνολικά 3 πουλάκια (2 στην πρώτη και 1 στη δεύτερη).
Να σου πω την αλήθεια δεν τα ξεχωρίζω.
Τα δύο πρώτα τα είχα για θηλυκά, έδωσα ένα στην αδερφή της γυναίκας μου και ευτυχώς ήταν θηλυκό (έκανε αβγά), το άλλο πήγα να το κάνω ανταλλαγή και ο κύριος που θα το ανταλλάσσαμε με το που το είδε με είπε ότι είναι αρσενικαρος και έτσι το κράτησα αλλά δεν το έχω ακούσει ποτέ να κελαηδάει.
Το τρίτο το είχα για αρσενικό αλλά μάλλον είναι θηλυκό και αυτό.
Όπως καταλαβαίνεις ακόμα το παίζω στα ζάρια.

Ο κύριος που θα κάναμε την ανταλλαγή με είπε για να τα ξεχωρίζω να τα πιάνω και να τα γυρνάω ανάποδα και ανάλογα πώς θα βάλει την ουρά είναι αρσενικό ή θηλυκό.
Με το που γύρισα σπίτι μετά από αυτό ήρθα και τσεκαρα τα καναρίνια μου αλλά θεωρώ πως δεν είναι αξιόπιστη μέθοδος καθώς η θηλυκιά που πέρσι μου έδωσε γέννες με βάση τη λογική του κυρίου θα έπρεπε να είναι αρσενικό.

Πιστεύω σιγά σιγά με τα χρόνια και την παρατήρηση θα μάθω να τα ξεχωρίζω.
 
δεν είναι αξιόπιστη
οντως δεν ειναι
ο κυριος ο εμπειρικος με το ματι μαλλον δεν ειναι και σωστη πηγη πληροφοριων
περα απο τα γενετικα οργανα που ειναι σχετικα ευκολο οταν ειναι πυρωμενα να καταλαβεις το φυλο υπαρχει το κελαηδημα και βεβαια η ωοτοκια.
ενα αρσενικο θα κελαηδησει καποια στιγμη . οπως και να το κανει. καλα ασχημα δυνατα χαμηλα κλπ. το βλεπεις απο νωρις οταν προσπαθει. και ενα θυληκο ναι μπορει να κελαηδησει οταν ομως οι ορμονες του εχουν χτυπησει κοκκινα αρα οχι οταν ειναι παρα πολυ μικρο. ισως μονοτονα ισως χαμηλοφωνα οχι ομως σαν αρσενικο σε ενταση και πολυπλοκοτητα και διαρκεια. Αλλωστε το τραγουδι τους εχει ρολο υπαρξης στα αρσενικα.
Αυτο που σου επεστρεψε για αρσενικαρο ο φιλος φετος πως αντιδρουσε στα κελαηδισματα των αρσενικων που εχεις ?

αφωνια μπορει να προκυψει και απο ασθενειες του αναπνευστικου ή απο προβλημα στις χορδες κλπ ειτε ηλικιακα εν τελει αλλα θα ειχες και αλλες συνοδες ενδειξεις προβληματος
 
Ναι, πράγματι, συμφωνώ απόλυτα με τον Νίκο, σχετικά με το πουλί που σου είπε ο κύριος για αρσενικό και ακόμα δεν το έχεις ακούσει να κελαηδά. Θα έλεγα να το παρατηρήσεις πολύ πρωί και λίγο πριν το σούρουπο, ώστε αν κελαηδήσει να το ακούσεις.
Η πιο αξιόπιστη μέθοδος θεωρώ για αυτήν την ηλικία είναι η διασπορά των φτερών οδηγών στη γενετήσια τους περιοχή. Ο ίδιος από αυτό τα ξεχωρίζω χρόνια τώρα, χωρίς μεν να κάνω λάθος, αλλά μιλάμε για καμιά 50ριά πουλάκια όλα κι όλα, επομένως μπορεί και να στάθηκα τυχερός....Τη μέθοδο την είχα σκεφτεί / παρατηρήσει μόνος μου, πριν γραφεί το άρθρο, αλλά όπως βλέπω υπάρχει και για ένα ίσως έμπειρο μάτι, να είναι αρκετά ακριβής σε αυτήν την ηλικία ξαναλέω. Το ότι δεν έχεις την εμπειρία, δεν λέει κάτι. Παρατήρησέ τα προσεκτικά τα φτεράκια αυτά και θα αποκτήσεις σύντομα μια σχετική άνεση να τα αναγνωρίζεις στο μέλλον.
 
@Kiriazis bebaia εκπαιδευτικα θα προτεινα με την δεουσα προσοχη να τσεκαρεις τα αρσενικα σου που τα ξερεις και τα θυληκα σου που επισης τα ξερεις ωστε να δεις τα δεδομενα. να εχεις μια βαση συγκρισης.
 
@ianos @φιλομαθης
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις συμβουλές σας.
Νομίζω ο συνδυασμός και των δύο θα φέρει καλά αποτελέσματα.
Τα μικρά που είναι κάτω των δύο μηνών θα ξεχωρίζουν και αυτά από την γενετήσια περιοχή;


Αυτο που σου επεστρεψε για αρσενικαρο ο φιλος φετος πως αντιδρουσε στα κελαηδισματα των αρσενικων που εχεις ?
Το συγκεκριμένο παρόλο που ο κύριος το χαρακτήρισε ως αρσενικό εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι θηλυκό και για αυτό το λόγο το έβαλα ζευγάρι με ένα αρσενικό (είναι το δεύτερο ζευγάρι που αναφέρω σε μηνύματα παραπάνω).
Έστησε φωλιά, τα πήγαινε εξαιρετικά καλά με τον αρσενικό, ταΐζονταν συνεχώς αλλά δεν ανταποκρίθηκε ποτέ στο κελάηδημα του αρσενικού με τη γνωστή στάση που παίρνουν τα θηλυκά και παρόλο που κάθησε και στη φωλιά για αρκετό καιρό δεν έκανε αβγά.
Πλέον τα χώρισα γιατί πέρασε και η εποχή αλλά μου μπήκε και η σκέψη μήπως είχε δίκιο τελικά ο κύριος που το χαρακτήρισε ως αρσενικό αλλά από την άλλη ούτε κελαηδάει ούτε τσακωνόταν με το αρσενικό.
 
και παρόλο που κάθησε και στη φωλιά για αρκετό καιρό δεν έκανε αβγά
αρσενικο δεν θα καθοταν στην φωλια οπως οι θυληκες.Επισης θα μαλωναν συνεχως με το αλλο αρσενικο και τελος δεν σημαινει οτι με το ζορι δενουν τα ζευγαρια που εμεις επιλεγουμε. Αν δεν ηταν ετοιμο το θυληκο απο ολες τις αποψεις συμβαινει συχνα. οπως επισης ενα πολυ πυρωμενο αρσενικο μπορει να κανει ζημια στο θυληκο το ιδιο αναποτελεσματικο μπορει να ειναι και ενα ανετοιμο αρσενικο
με το καλο του χρονου που θα εχεις και την φετινη εμπειρια θα εντοπισεις πιθανα λαθη και αστοχιες και θα εχεις μια πιο παραγωγικη χρονια αν βεβαια το θελεις και εχεις σωστα αιματα. τα ζευγαρια σου φετος ας πουμε ηταν ασχετα μεταξυ τους απο συγγενικης αποψης η επαιζεις με in breeding?
 
@φιλομαθης όχι δεν έχουν συγγενική σχέση τα ζευγάρια μου γιατί έτσι κι αλλιώς δε με ενδιαφέρει η επιλεκτική αναπαραγωγή, ασχολούμαι απλά από χόμπι και θα ήθελα να φτάσω το πολύ στα τρία ζευγάρια για αναπαραγωγή γιατί για παραπάνω δεν έχω ούτε το χρόνο αλλά ούτε και τον χώρο για να το διαχειριστώ.
 
Back
Top