Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή φλώρια 2015

kostaskirki

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2012
Μηνύματα
135
Πόλη
Χίος
Η χρονιά δεν πάει και πολύ καλά αλλά συνεχίζουμε!

Αχατης με αρχέγονο θηλυκό! 4 αυγά 1 ενσπορο!
7DKipWw.jpg


Αχατης με θηλυκό λουτινο!
3WEmOCw.jpg


Ζευγάρι αχατες σε δεύτερη γέννα!
zVt6OrY.jpg
 
Και επειδή η χρονιά μου δεν έχει ξεκινήσει καλά, η φύση θελεισε να μου το επιβεβαιώσει!
Να πω πως η ζευγαρωστρα βρίσκεται 1,5 μέτρο από το έδαφος καί προστατευμενη με δίχτυ για τα αρπακτικά!
Αυτό που αντίκρισα πρωί πρωί!
5jFdELL.jpg


Είχε φάει ένα αχατακι που μόλις εχθές βγήκε από την φωλιά και ευτυχώς δεν πρόλαβε να πειράξει τους γονείς! Ο αρσενικός μόνο έριξε τους οδηγούς των φτερών από την τρομάρα του με αποτέλεσμα απλά να μην πετάει πολύ καλά!
Για να δω τι άλλο μου επιφυλάσσει η φετινή χρονιά!
 
Και επειδή η χρονιά μου δεν έχει ξεκινήσει καλά, η φύση θελεισε να μου το επιβεβαιώσει!
Να πω πως η ζευγαρωστρα βρίσκεται 1,5 μέτρο από το έδαφος καί προστατευμενη με δίχτυ για τα αρπακτικά!
Αυτό που αντίκρισα πρωί πρωί!
5jFdELL.jpg


Είχε φάει ένα αχατακι που μόλις εχθές βγήκε από την φωλιά και ευτυχώς δεν πρόλαβε να πειράξει τους γονείς! Ο αρσενικός μόνο έριξε τους οδηγούς των φτερών από την τρομάρα του με αποτέλεσμα απλά να μην πετάει πολύ καλά!
Για να δω τι άλλο μου επιφυλάσσει η φετινή χρονιά!
Φοβερή περίπτωση...
Μικρή δεντρογαλιά... Νηστική χωρούσε να μπει αλλά με το καναρίνι σου στην κοιλιά της δεν μπορούσε να βγει...
Τελικά τι απέγινε;
 
Το επομενο βημα Βασιλη ειναι το ευχελαιο! Μα τι μουτζα ειναι αυτη πια!
Γιαννη επειδη δεν γνωριζω τα φιδια και επειδη εχω και μωρο παιδι και φοβηθηκα γι αυτο, το σκοτωσα! Δεν το εκανα για να το εκδικηθω ή κατι τετοιο αλλα πραγματικα δεν μπορουσα να κανω κατι αλλο!
 
Το επομενο βημα Βασιλη ειναι το ευχελαιο! Μα τι μουτζα ειναι αυτη πια!
Γιαννη επειδη δεν γνωριζω τα φιδια και επειδη εχω και μωρο παιδι και φοβηθηκα γι αυτο, το σκοτωσα! Δεν το εκανα για να το εκδικηθω ή κατι τετοιο αλλα πραγματικα δεν μπορουσα να κανω κατι αλλο!
Ανθρώπινο και κατανοητό...
 
Κρίμα ρε γαμώτο! ☹ Πάλι καλά που δεν είχες πιο πολλές απώλειες...
 
Πάλι καλά που δεν είχες πιο πολλές απώλειες...
Τα φίδια συνήθως σταματούν στο ένα... σπάνια πάνε σε δεύτερο θύμα.
Δυστυχώς πριν λίγες μέρες είχαμε κάνει μια σχετική αναφορά για τον κίνδυνο των φιδιών https://community.petbirds.gr/threads/Μάθετε-να-ξεχωρίζετε-την-οχιά.23890/ στα πουλιά που βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο.
 
Κρίμα το μωρό, κρίμα και το φίδι. Να ενημερωθείς όμως, γιατί αυτό το φίδι θα σου κρατούσε το σπίτι καθαρό από ποντίκια.
 
Σίγουρα είναι δεντρογαλια;
Ατυχία πολύ πάντως. Ίσως μια επένδυση των κλουβων με κοτετσοσυρμα να βοηθήσει.
 
Το φίδι αυτό είναι οχιά και είναι δηλητηριώδες καλά έκανες και το σκότωσες Κώστα!
 
Σίγουρα είναι δεντρογαλια;
Ατυχία πολύ πάντως. Ίσως μια επένδυση των κλουβων με κοτετσοσυρμα να βοηθήσει.
Τελικά μάλλον όχι... κάποιος βλέπει και γνωρίζει καλύτερα...
Το φίδι αυτό είναι οχιά και είναι δηλητηριώδες καλά έκανες και το σκότωσες Κώστα!
 
Εεε ναι με τέτοιο σχέδιο στην πλάτη μου φάνηκε γνωστό. Προσοχή από εδώ και πέρα. Ίσως να υπάρχει και άλλο.
δηλ, στην Χίο πάνε και τα φίδια δυό δυό;😛
 
Back
Top