Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή 2019-2020

GrigorisK

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2019
Μηνύματα
250
Πόλη
Μαυροδένδρι
Γειά σας παιδιά! Και καλή αναπαραγωγική περίοδο!
Ήρθε η μέρα που πήρα την απόφαση να σας παρουσιάσω τα ζευγάρια μου για φέτος, και να ζητήσω την βοήθεια σας σε κάποια προβλήματα που αντιμετωπίζω.
Αρχικά θα σας παρουσιάσω τα ζευγάρια μου και από κάτω θα σας εξηγήσω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το καθένα (δυστυχώς δεν έχω εικόνες γιατί δεν κάθονται να τα φωτογραφίσω)


✓ Gloster κορώνα καφέ (θηλυκό) Χ Gloster consort μπλε (αρσενικό)
Όλα πάνε καλά μέχρι στιγμής με ένα αυγό

✓ Gloster consort καφέ (θηλυκό) Χ Gloster κορώνα καφέ- κίτρινο (αρσενικό)
Έχει κάνει ένα αυγό μικρότερο και από τα πλαστικά που βάζουμε... Και μου δημιουργήθηκε η απορία αν υπάρχει περίπτωση να βγει ένα πουλάκι;

✓ Μαυροκόκκινο χιονέ (αρσενικό) Χ Μαυροκόκκινο χιονέ (θηλυκό)
Η κυρία έχει γεννήσει δύο αυγά μέχρι στιγμής αλλά δεν έχει κάνει φωλιά και τα κλωσάει πάνω στην τσόχα

✓ Λευκό κυρίαρχο (αρσενικό) Χ Λευκό υπόλοιπόμενο ( θηλυκό)
Όλα πάνε καλά έχουμε τρία αυγά

✓ Μωζαικ κόκκινο (αρσενικό) Χ Μωζαικ κόκκινο (θηλυκό)
Όλα πάνε καλά έχουμε τρία αυγά τα περιμένω αύριο

✓ Κόκκινο χιονέ (αρσενικό) Χ Κόκκινο λιποχρωματικό (θηλυκό)
Κάνει ένα αυγό ανά μία βδομάδα και κάθεται και τα κλωσάει ενώ είναι άσπορα... Μήπως να τα ξανά βάλω από την αρχή να κάνουν φωλιά;

✓ Οπαλ κόκκινο μωζαικ (αρσενικό) Χ Οπαλ κόκκινο μωζαικ (θηλυκό)
Δεν έχουν ζευγαρώσει καν εδώ και δύο μήνες και σκέφτομαι μήπως φταίω εγώ σε κάτι

✓ Αχάτες κόκκινο μωζαικ (αρσενικό) Χ Αχάτες κόκκινο μωζαικ (θηλυκό)
Όλα πάνε τέλεια έχουμε τρία αυγά και από βδομάδα περιμένω εκκόλαψη

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 
Πολύ ωραία παρουσίασες την κατάσταση. Τακτοποιημένα και μεθοδικά.
Μια γενική παρατήρηση.
Η εικόνα αυτή, περιγράφει μια κοινή (συχνότατη), κακή διαχείριση απο μέρος του εκτροφέα.
Λάθη στην προετοιμασία είναι αυτά που οδηγούν σε μια εικόνα ΑΝΟΜΟΙΜΟΡΦΙΑΣ στην αναπαραγωγική βάση όλων των ζευγαριών. Η σωστή προετοιμασία θα οδηγούσε όλα τα πουλιά σου σε μια περίπου ίδια εικόνα που θα "έπαιζε" μόνον, με κάποια μικροδιαφορά φάσης.
Τώρα, ειδικότερα.
-Ας πάρουμε τα ΟΠΑΛ Κ. Μ . Τα έχεις μαζί, εδώ και δυό μήνες και περιμένεις τώρα να ζευγαρώσουν; Να στο πώ κάπως χοντρά όπως θα έκανα σε μια φιλική κουβέντα. Τώρα τα έχεις κάνει αδέλφια! Με άλλα λόγια ενδιαφέρονται περισσότερο να παίξουν ή να τσακωθούν παρά να ζευγαρώσουν. Το αρσενικό πρέπει να είναι καλά προετοιμασμένο και να μπαίνει με το θηλυκό λίγο πριν το τέλος της φωλιάς.
- Το κόκκινο έντονο, είναι ανέτοιμο ή ακατάλληλο (παθολογικά) για αναπαραγωγή.
-Τα Μαυροκόκκινα δεν είναι έτοιμα. Αυτή η ποικιλία είναι απο τις πλέον παραγωγικές και απροβλημάτιστες. Χάλασέ τα όλα και πήγαινε απο την αρχή. Ελεγχος των πουλιών για λίπος και έντονη διατροφή διότι θα είναι στεγνά.Ιδιαίτερα το θηλυκό.
-Μικρό αυγό στα γκλόστερ ; Ηλικία; Διάρροιες; Αν συνεχίσει υπάρχει θέμα στο θηλυκό ( μάλλον δύσκολο ). Ελεγχος στο χέρι (κοιλιά - στήθος - λίπος ).
 
@mgerom, Ευχαριστώ θερμά για πληροφορίες
Στο θέμα της διατροφής Εχω διαβάσει όλα τα άρθρα και προσπάθησα να κάνω ολοκληρωμένη προετοιμασία με χορήγηση αυγοτροφης επιπλέον σπόρων φρούτων κλπ.
Αυτό που ίσως δεν είπα είναι πως τα Οπαλ τα είχα χωριστά για δύο βδομάδες γιατί το θηλυκό έχει αρρωστήσει και ακολουθούσα φαρμακευτική αγωγή. ωστόσο τώρα το βλέπω πάλι αδιάθετο και αυτό που παρατήρησα είναι πως το πουλί δεν έχει νύχι στο πίσω δάχτυλο και ήταν δώρο ενός πολύ καλού φίλου.
Όσο αναφορά το γλοκστερ είναι 2 ετών και πέρυσι είχε κανει καλή προσπάθεια με μεγάλα αυγά στο θέμα του λίπους τα κοιτάω πάντοτε πριν τα βάλω ζευγάρια και δεν αντιμετώπισα τέτοιο θέμα.
Το Μαυροκόκκινο (θηλυκό ) είναι αρκετά καλό και έχει καλό σώμα και πιστεύω πως είναι στα κατάλληλα " κιλά"
[automerge]1585566733[/automerge]
User23658 είπε:
Με το καλό σου εύχομαι!

Ευχαριστώ θερμά, σου εύχομαι το ίδιο
 
Back
Top