Αναπαραγωγή Η πρώτη αναπαραγωγική προσπάθεια-2022

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiriazis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το Σάββατο 26/3 έκανε το τέταρτο αυγουλάκι και σήμερα 15 μέρες μετά δεν έχω δει να σκάει κάποιο πουλάκι, να αρχίσω να ανησυχώ;
Καλημέρα!
Ακόμα δεν έχει σκάσει κάποιο αυγουλάκι και από το πρωί βλέπω τη θηλυκιά εκτός φωλιάς και ψάχνει νήμα, τραβάει από τη φωλιά και μαδάει και τον αρσενικό αν προλάβει.
Μήπως να αφαιρέσω τη φωλιά με τα αυγά;
Να βάλω κατευθείαν νέα φωλιά και νήμα ή να τα χωρίσω καμιά βδομάδα για να συνέλθει η θηλυκιά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Δε ξέρω αν φαίνεται από τις φωτογραφίες αλλά εγώ βλέπω μόνο κρόκους, ούτε φλέβες ούτε κάτι που να δείχνει ότι υπάρχει ζωή.IMG_20220414_131626.webpIMG_20220414_131529.webpIMG_20220414_131747_1.webpIMG_20220414_131704.webp
 
@Kiriazis αν εξαιρέσω την δεύτερη φωτό που δεν είμαι σίγουρος να πω τα υπόλοιπα τρία 100% ασπορα
 
Όλα ίδια φαίνονται απλά στις φωτογραφίες δεν αποδίδεται.
Οπότε αφαιρώ τη φωλιά με τα αυγά και χωρίζω το ζευγάρι για λίγο ή να βάλω κατευθείαν καινούργια φωλιά και νήμα;
 
Σκέφτομαι ότι:
  1. προφανώς δεν έγινε για κάποιον λόγο γονιμοποίηση. Τα είδες ποτέ να ζευγαρώνουν; (η πράξη είναι του δευτερολέπτου).
  2. ζευγάρωσαν αλλά για χ λόγους κάπου στην αρχή δεν ξεκίνησε η ανάπτυξη των εμβρύων.
Θα μάρκαρα τα αυγά, θα έδινα νέα φωλιά και νήμα, θα χώριζα περιοδικά τα πουλιά, και με οπτικό χώρισμα, δλδ θα τα άφηνα να ξυπνήσουν το καθένα στη δική του πλευρά και να αναζητήσουν ηχητικά το άλλο, και μετά (πρωί) θα τα ένωνα, στη συνέχεια το μεσημέρι θα τα χώριζα και πάλι και αναλόγως το απόγευμα θα τα άφηνα μαζί για κάποια ώρα, ώστε να προσπαθήσω να επάγω αυτήν ακριβώς την αναζήτηση και την αίσθηση του ανεκπλήρωτου, μήπως και ζευγαρώσουν.
 
@ianos λόγο έλλειψης χρόνου αυτή την περίοδο δεν μπορούσα να τα παρακολουθήσω και δεν είχα δει βατεματα.

Θα μάρκαρα τα αυγά
Τί εννοείς;
δλδ θα τα άφηνα να ξυπνήσουν το καθένα στη δική του πλευρά και να αναζητήσουν ηχητικά το άλλο, και μετά (πρωί) θα τα ένωνα
Μιλάμε για το πρωί της ίδιας μέρας;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Θα έκανα το ίδιο κάθε πρωί έως ότου δω ζευγάρωμα οπότε θα τα άφηνα μαζί.
Με το μαρκάρισμα εννοώ ότι κάνεις ένα σημαδάκι π.χ. με μαρκαδόρο (παιδικό) στο κάθε αυγό, ώστε αν γεννήσει η κανάρα αυγά στην ίδια φωλιά, να γνωρίζεις ποια είναι τα παλιά και ποια τα νέα.
 
Σήμερα έκανα ωοσκόπηση στα αυγά του δεύτερου ζευγαριού.
Έχουν περάσει 9 μέρες από τη γέννηση του τελευταίου και όπως φαίνεται είναι και αυτά ασπορα, πέρα από τον κρόκο δε διακρίνω κάτι άλλο.
Φυσικά τα έβαλα πάλι μέσα και έκατσε πάλι η καναρα.
Τί κάνω λάθος και δεν πετυχαίνει η αναπαραγωγή;
Έχω ρίξει τόσο διάβασμα εδώ μέσα από τότε που μπήκα για να προσφέρω ότι καλύτερο μπορώ στα καναρινάκια μου αλλά και πάλι όπως φαίνεται κάτι κάνω λάθος.
Έχω απογοητευτεί πάρα πολύ.
 
Για την ώρα φαίνεται πως τελειώσαμε με τις ψείρες.
Είχα πάρει την Τρίτη ένα σπρέι και ψεκασα και την Παρασκευή που παρέλαβα το φάρμακο έκανα γενική καθαριότητα των κλουβιων και μετά ψεκασα με αυτό.
 
την Παρασκευή που παρέλαβα το φάρμακο έκανα γενική καθαριότητα των κλουβιων και μετά ψεκασα με αυτό.
Πήρες το elector ?
Θα πρέπει να επαναλάβεις το ψέκασμα μετά από κάποιες ημέρες.
 
Τώρα έχω βάλει ξανά το πρώτο ζευγάρι για δεύτερη προσπάθεια αν και δε βλέπω βατεματα ενώ κατά τα άλλα τα πάνε μια χαρά.
Μέχρι πόσες προσπάθειες μπορούμε να κάνουμε;
Δεν είναι επίπονο για τα πουλιά;
Επίσης σκέφτομαι να αλλάξω τα ζευγάρια αλλά δε ξέρω αν είναι σωστό.
 
Υγρό ασβέστιο δεν έχω. Είναι απαραίτητο;
Έχω σουπιοκοκαλο, τριμμένο τσόφλι στην αυγοτροφη και περιέχει μια μικρή ποσότητα και η τροφή τους απ'ότι είδα στην διατροφική της ανάλυση.
 
Back
Top