Αναπαραγωγή Η πρώτη αναπαραγωγική προσπάθεια-2022

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiriazis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Νομίζω καλύτερα να την σταματήσεις την αυγοτροφή. Να βάζεις φρουτάκια. Παχαίνει με την αυγοτροφή τώρα που κάθεται.
 
Θα τη μειώσω όπως πρότεινε και ο Ιωάννης παραπάνω αλλά και τα φρούτα δεν είναι ότι καλύτερο σε καθημερινή βάση, περιέχουν πολλά σάκχαρα.

Εγώ προσωπικά δίνω μία φορά την εβδομάδα.
 
Σήμερα έβαλα μπανιέρα στο ζευγάρι. Η θηλυκιά πήγε κατευθείαν και βούτηξε και στη συνέχεια περιποιήθηκε το φτέρωμα της, συνολικά έμεινε εκτός φωλιάς για 15-20 λεπτά περίπου.
Στη συνέχεια μπήκε και ο αρσενικός.
Το αν είναι σωστό ή λάθος θα το δείξει ο χρόνος.
Άλλη μια απορία που γεννήθηκε: μέχρι πόση ώρα είναι το επιτρεπτό για την ασφάλεια των αυγών να μένει η θηλυκιά εκτός φωλιάς;
 
μέχρι πόση ώρα είναι το επιτρεπτό για την ασφάλεια των αυγών να μένει η θηλυκιά εκτός φωλιάς;
Δεν μπορούμε να πούμε κάτι με σιγουριά.
Πάντως σίγουρα περισσότερο από 15 με 20 λεπτά που χρειάστηκε η κανάρα σου για να κάνει το μπάνιο της.
Εφόσον για κάποιο λόγο υπάρξει διακοπή της επώασης η θερμοκρασία του χώρου που βρίσκονται τα αυγά, είναι αυτή που θα καθορίσει το χρονικό διάστημα μέχρι την νέκρωση των εμβρύων.
Όσο υψηλότερη είναι η θερμοκρασία τόσο περισσότερο παρατείνεται η διάρκεια ζωής τους.
Η θερμοκρασία επώασης είναι περίπου 37,7° C.
 
Θα τη μειώσω όπως πρότεινε και ο Ιωάννης παραπάνω αλλά και τα φρούτα δεν είναι ότι καλύτερο σε καθημερινή βάση, περιέχουν πολλά σάκχαρα.

Εγώ προσωπικά δίνω μία φορά την εβδομάδα.
Κοίτα αν κάτι σου πάει καλά δεν χρειάζεται να το αλλάξεις. Εγώ π.χ βάζω φρούτο η λαχανικό 2 φορές την εβδομάδα οπωσδήποτε σε όλα. Βάζω αυγό μόνο σε περίοδο αναπαραγωγής και πτερόρροιας. Αυγοτροφή μόνο στο τάισμα. Το γκριντ το βγάζω πριν σκάσουν τα αυγά. Επίσης σε όλες τις ζευγαρώστρες έχω 3 ξυλάκια τα 2 ψηλά και 1 χαμηλό στη μέση. Βάζω φωλιά εξωτερική. Δεν βάζω μπανιέρα όταν η κανάρα κλωσάει. Είναι πάρα πολλά που άλλοι τα κάνουν διαφορετικά, αλλά σε μένα αυτά έχουν καλό αποτέλεσμα στην ευζωία των καναρινιών μου. Αν εσύ βλέπεις ότι αυτά που τους παρέχεις είναι αρκετά και ζουν όμορφα τότε όλα εντάξει. Εύχομαι να τα χαίρεσαι και με το καλό να δεις τους καινούριους να σπάνε τα αυγά αφού έχεις και κάμερα.
 
Σήμερα έκανε και τέταρτο αυγουλάκι!
Το Σάββατο 26/3 έκανε το τέταρτο αυγουλάκι και σήμερα 15 μέρες μετά δεν έχω δει να σκάει κάποιο πουλάκι, να αρχίσω να ανησυχώ;

Επίσης σε ένα δεύτερο ζευγάρι που έχω βάλει σήμερα το πρωί έκανε το πρώτο αυγό αλλά πριν λίγο είδα ότι έσπασε μέσα στη φωλιά οπότε έβγαλα τη φωλιά την καθάρισα και τοποθέτησα νέα τσόχα και έδωσα καινούριο νήμα για να τη φτιάξει εκ νέου, έκανα καλά;

Επίσης εντόπισα κόκκινες ψείρες στο κλουβί του δεύτερου ζευγαριού οπότε φαντάζομαι πως θα έχει και στα υπόλοιπα μιας και είναι όλα κοντά. Τί φάρμακο να πάρω που να μην επηρεάζει την αναπαραγωγική διαδικασία και να μπορώ να ψεκασω χωρίς την απομάκρυνση των καναρινιών;IMG_20220409_140336.webpIMG_20220409_140423.webpIMG_20220409_140424.webp
 
Τί φάρμακο να πάρω που να μην επηρεάζει την αναπαραγωγική διαδικασία και να μπορώ να ψεκασω χωρίς την απομάκρυνση των καναρινιών;
Επίσης σε ένα δεύτερο ζευγάρι που έχω βάλει σήμερα το πρωί έκανε το πρώτο αυγό αλλά πριν λίγο είδα ότι έσπασε μέσα στη φωλιά οπότε έβγαλα τη φωλιά την καθάρισα και τοποθέτησα νέα τσόχα και έδωσα καινούριο νήμα για να τη φτιάξει εκ νέου, έκανα καλά;
Αφού ολοκληρώσεις το ψέκασμα με το φάρμακο τοποθέτησε εσύ νήμα στην φωλιά και μορφοποίησε το με ένα λεμόνι.
Εκτός από τα πουλιά, τα σκέυη, ολόκληρο το κλουβί πρέπει να ψεκάσεις και όλο τον περιβάλλοντα χώρο, επίσης θα πρέπει να επαναλάβεις τον ψεκασμό ανάλογα με τις οδηγίες του σκευάσματος.
Το φάρμακο αυτό σκοτώνει μόνο τις ζωντανές ψείρες και όχι τα αυγά.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
Ψεκάζω κανονικά με τα πουλιά μέσα; Ψεκάζω και τα ίδια τα πουλιά;

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν οι ψείρες αυτές κολλάνε και στον άνθρωπο;
 
Ψεκάζω κανονικά με τα πουλιά μέσα; Ψεκάζω και τα ίδια τα πουλιά;
Ναι, ψεκάζεις τα πάντα, υπάρχει video sto youtube.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν οι ψείρες αυτές κολλάνε και στον άνθρωπο;
Όχι.
Δες το παρακάτω
 
Σήμερα δε πρόλαβα να πάρω το φάρμακο αλλά Δευτέρα πρωί πιστεύω να το βρω. Ψεκάζω άφοβα ακόμα και αν έχω νεοσσούς;


Το Σάββατο 26/3 έκανε το τέταρτο αυγουλάκι και σήμερα 15 μέρες μετά δεν έχω δει να σκάει κάποιο πουλάκι, να αρχίσω να ανησυχώ;
Γι'αυτό καμιά γνώμη;
 
Γι'αυτό καμιά γνώμη;
Να περιμένεις 3-4 ημέρες ακόμα.
Ωοσκόπηση είχες κάνει ?
Οι ψείρες σίγουρα θα έχουν επηρεάσει την ομαλή εκκόλαψη.
 
Ωοσκόπηση είχες κάνει ?
Όχι γιατί είναι η πρώτη μου φορά και φοβάμαι να πιάσω τα αυγά μη τα σπάσω παρόλο που έχω πάρει και την ειδική λαβίδα.

Οι ψείρες σίγουρα θα έχουν επηρεάσει την ομαλή εκκόλαψη.
Τί εννοείς; Πώς να έχουν επηρεάσει;
Τις ψείρες τις είδα σε άλλο κλουβί που βέβαια είναι ακριβώς δίπλα με αυτό οπότε είμαι σίγουρος ότι έχει παντού.
Τη συγκεκριμένη θηλυκιά πάντως δεν την βλέπω ανήσυχη και κάθεται συνέχεια στη φωλιά με ελάχιστες σύντομες εξόδους.
 
Τη συγκεκριμένη θηλυκιά πάντως δεν την βλέπω ανήσυχη και κάθεται συνέχεια στη φωλιά με ελάχιστες σύντομες εξόδους.
Αυτό είναι καλό για την όλη διαδικασία.
Τί εννοείς; Πώς να έχουν επηρεάσει;
Είναι φυσικό ένα πουλί που δέχεται επίθεση από ψείρες να αντιδρά, να κινείται , ακόμα και να εγκαταλείπει την φωλιά.
Όχι γιατί είναι η πρώτη μου φορά και φοβάμαι να πιάσω τα αυγά μη τα σπάσω παρόλο που έχω πάρει και την ειδική λαβίδα.
Μπορείς να κάνεις ωοσκόπηση χωρίς να πιάσεις τα αυγά, αφαιρείς την φωλιά και με ένα μικρό φακό σε σκοτεινό χώρο τα ελέγχεις φωτίζοντάς τα μέσα στην φωλιά.
 
Μπορώ να αφαιρέσω άφοβα δηλαδή τη φωλιά;
Δεν υπάρχει ο κίνδυνος μετά η θηλυκιά να εγκαταλείψει τη φωλιά;
 
Μπορώ να αφαιρέσω άφοβα δηλαδή τη φωλιά;
Μπορείς, αλλά θα περιμένεις να βγει η κανάρα μόνη της, συνήθως βγαίνει 1 φορά το πρωί και 1 φορά το απόγευμα.
Όταν βγει αφαιρείς την φωλιά κάνεις την ωοσκόπηση και επιστρέφεις την φωλιά στην θέση της όσο μπορείς πιο σύντομα.
 
Επειδή έχω πάρει σε όσα καταστήματα γνωρίζω στη Θεσσαλονίκη ( pet shop αλλά και κτηνιατρικά) και δεν έχουν πουθενά το elector, θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το pinex που υπάρχει παντού;
Και αν ναι, σε τί μορφή ( πούδρα ή σπρέι) και με ποιο τρόπο;
 
Καλημέρα.
δεν έχουν πουθενά το elector,
Μπορείς να το προμηθευτείς διαδικτυακά
να χρησιμοποιήσω το pinex που υπάρχει παντού;
Στην περίπτωσή σου δεν θα βοηθήσει αποτελεσματικά.
 
Διαδικτυακά το βρίσκω αλλά δεν επείγει η καταπολέμηση;
Αν το παραγγείλω θα μου έρθει σε 2-3 μέρες.
 
Διαδικτυακά το βρίσκω αλλά δεν επείγει η καταπολέμηση;
Αυτό που επείγει είναι να έχεις σωστό αποτέλεσμα, 2-3 μέρες δεν έχουν καμία διαφορά στην κατάσταση.
 
Back
Top