Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή GLOSTER 2016, τέλος

Αλίκη μου, όλα αυτά τα όμορφα που έγραψες δεν είναι ο ορισμός του εκτροφέα, είναι ο ορισμός του καλού εκτροφέα.
Τον ορισμό δεν τον δίνω εγώ, θα τον βρείτε σε κάθε λεξικό.
Έχεις δίκιο... αλλά για μένα η λέξη εκτροφέας έχει άλλη άξια.. και για μένα όταν κάποιον τον αποκαλώ εκτροφέα θα πρέπει να έχει όλα αυτά που προείπα και να έχει πολλά χρόνια εμπειρίας στην πλάτη του. Μπορεί να είμαι αυστηρή μπορεί να είμαι υπερβολική αλλά αυτό πιστεύω... Και λέω χρόνια για να μπορέσει να αποκτήσει όσες πιο πολλές εμπειρίας και γνώσεις γίνεται όχι διαβάζοντας μόνο θεωρητικά αλλά και πρακτικά βλέποντας όλα αυτά που έχει διαβάσει μπροστά του μπροστά στα μάτια του.

Όλοι οι άλλοι που τους ενδιαφέρει μόνο να βγάλουν πολλά πουλιά για το κέρδος τους και βάζουν τα θηλυκά να ζευγαρώνουν 5-6 φορές το χρόνο δεν είναι καν άνθρωποι..

Το γνωστικό επίπεδο και η αξία κάθε εκτροφέα, επίσης έχουν μία κλιμάκωση. Κανείς δεν ξεκινάει από την κορυφή, όλοι από την βάση και πάνε ανεβαίνοντας. Δηλαδή πότε θα ονομαστεί εκτροφέας; Στην τελευτή του βίου του;
Σίγουρα υπάρχει κλιμάκωση.. ας πούμε ο φίλος μας ο Δημήτρης που ασχολείται ένα χρόνο ουσιαστικά με την εκτροφή είναι ένας εκκολαπτόμενος εκτροφέας που έχει πολύ γερές βάσεις και έχει ξεκινήσει πολύ σωστά με προτεραιότητα την υγεία και τις ανάγκες των πουλιών του. Αυτό ποτέ δεν το αμφισβήτησα για το Δημήτρη!

Επίσης αναμφισβήτητα κάποιος μπορεί να είναι ταλαντούχος και επιτυχημένος εκτροφέας και να μην είναι και ηθικό στοιχείο, όπως συμβαίνει σε όλους τους χώρους.
Αυτό δεν το κατάλαβα... Πες μου ένα παράδειγμα να το καταλάβω..

Και τέλος, η εμπορική δραστηριότητα όταν πραγματοποιείται υπό το φως του ήλιου, είναι ένα τίμιο αναγκαίο για την ζωή επάγγελμα, η πρώτη ένδειξη ύπαρξης πολιτισμού από την αρχαιότητα, μην το απαξιώνουμε.
Ούτε αυτό το κατάλαβα.. Τι απαξίωσα; 😛
 
Αυτό δεν το κατάλαβα... Πες μου ένα παράδειγμα να το καταλάβω..
Προσωποποιημένο δεν μπορώ να αναφέρω φυσικά. Θα σου πω αόριστα από άλλο χώρο. Μπορεί πχ ένας τραγουδιστής να υμνεί τα δίκια της εργατιάς και να είναι φραγκοφονιάς και να εκμεταλλεύεται στο έπακρον την φήμη του. Αυτό δεν μειώνει την καλλιτεχνική του αξία, ούτε τα συναισθήματα που δημιουργεί, ούτε και την κινητήρια επίδραση που μπορεί να έχουν τα τραγούδια του κάποια δεδομένη στιγμή. Μπορεί κάλλιστα να είναι ένας καλλιτέχνης υψηλής αξίας, με θετική κοινωνική επίδραση και ταυτόχρονα ένα ανήθικο στοιχείο.
Ούτε αυτό το κατάλαβα.. Τι απαξίωσα;
Αυτοί δεν είναι εκτροφείς αλλά έμποροι

Μπορεί να είμαι αυστηρή
Δεν είσαι αυστηρή, μια χαρά σκέφτεσαι. Δεν διαφωνώ μαζί σου σε τίποτα.
Απλά όταν ξεχειλώνουμε μια έννοια προς καλή κατεύθυνση, κάλλιστα κάποιος μπορεί να την ξεχειλώσει και αντιθέτως. Γι' αυτό καλύτερα να κυριολεκτούμε :)
 
για μένα η λέξη εκτροφέας, στο δικό μου το μυαλό, είναι πολύ βαριά και ο τίτλος αυτός ανήκει σε πάρα πολύ λίγους!
.. Αυτή είναι η διαφορά μας, Αλίκη.. Εσύ το θεωρείς τίτλο, ενώ εγώ το βλέπω ως μία ιδιότητα.

.. Και κοιτάξτε τι έγινε, σε ένα θέμα που απλά στήθηκε για να ευχαριστήσω κάποιους ανθρώπους που εμένα προσωπικά με ''δίδαξαν'' και με έκαναν πολύ καλύτερο πάνω στην εκτροφή καναρινιών.. Τέλος πάντων.


επίσης δεν μπορώ να δηλώσω best answer.. Δεν υπάρχει καν ως επιλογή.
 
.. Αυτή είναι η διαφορά μας, Αλίκη.. Εσύ το θεωρείς τίτλο, ενώ εγώ το βλέπω ως μία ιδιότητα.
Ειδες που όλα έχουν να κάνουν με το πως τα ορίζουμε σε αυτή τη ζωή; 😉

.. Και κοιτάξτε τι έγινε, σε ένα θέμα που απλά στήθηκε για να ευχαριστήσω κάποιους ανθρώπους που εμένα προσωπικά με ''δίδαξαν'' και με έκαναν πολύ καλύτερο πάνω στην εκτροφή καναρινιών.. Τέλος πάντων.
Και τα 4 μέλη είδαν τα ευχαριστώ τους και έγινε ένας πολύ όμορφος διάλογος γύρω απ το τι θεωρείται εκτροφεας και πως το βλεπει ο καθένας. Εγω όταν γίνονται τέτοιες συζητήσεις και υπάρχουν διαφωνίες χαίρομαι γιατί αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης του φορουμ μας. Και αν όλοι συμφωνούμε με όλους πόσο βαρετά θα ήταν όλα!

Επειδή απ το ύφος που γραφεις κάτι κατάλαβα.. επαναλαμβάνω την άποψή μου δεν τη είπα για να παρεξηγηθουμε Δημήτρη. Την είπα απλά επειδή εδειξες να θιγεσαι και ότι είπα εγώ και ο Μπάμπης το θεώρησες επίθεση προς το πρόσωπο σου κάτι που δεν ισχυει. Και ηθελα να λύσουμε την παρεξήγηση αλλά μάλλον τα εκανα χειρότερα.

Εγω καταλήγω λοιπόν στο ότι συμφωνούμε στο ότι διαφωνούμε και ότι για μενα η λέξη εκτροφεας είναι τίτλος και για σένα ιδιότητα. Απλά διαφορά ορισμων!
 
...

επίσης δεν μπορώ να δηλώσω best answer.. Δεν υπάρχει καν ως επιλογή.

Η κατηγορία είναι το Chit-Chat (Περί Ανέμων... Συζητήσεις θεμάτων γενικού ενδιαφέροντος που δεν μπορούν να ενταχθούν σε κανένα από τα υπόλοιπα θεματικά φόρουμ και δεν αφορούν στα πουλιά) γι'αυτό δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα Δημήτρη.

Δημήτρη ξαναπροσπάθησε μιας και το θέμα μεταφέρθηκε σε άλλη ενότητα.
 
Η κατηγορία είναι το Chit-Chat (Περί Ανέμων... Συζητήσεις θεμάτων γενικού ενδιαφέροντος που δεν μπορούν να ενταχθούν σε κανένα από τα υπόλοιπα θεματικά φόρουμ και δεν αφορούν στα πουλιά) γι'αυτό δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα Δημήτρη.

Δημήτρη ξαναπροσπάθησε μιας και το θέμα μεταφέρθηκε σε άλλη ενότητα.
σε ευχαριστώ πολύ, αγαπητέ Ανέστη!
 
Συγχαρητήρια Δημήτρη για το αίσο τέλος της δικής σου αναπαραγωγικής, πάντα μεγάλη ανακούφιση και μια μικρή πικρία που θα πρέπει να περιμένεις ένα χρόνο.Απ ότι διάβασα απέκτησες μεγάλο όγκο γνώσης το τελευταίο διάστημακαι αυτό ειναι η μεγαλύτερη επιβράβευση που μπορει να πάρει κανείς. Ενα μεγάλο ευχαριστώ στους ανθρώπους που μπορούν και θέλουν να μεταδώσουν τις γνώσεις τους στους νεότερους! Καλό βράδυ και πάντα επιτυχίες!

Υ. Γ Για χάρη λεκτικής σαφήνειας εκτροφέας για μένα ειναι αυτός που βγάζει έστω και ένα πουλί με ένα ζευγάρι. Το τι είδους εκτροφέας είναι κάποιος μπορεί ο καθένας να το κρίνει εκ του αποτελέσματος και των κριτιρίων που θέτει.
 
Κ. Δήμητρη και για μένα είναι πολύ εύκολο να αποσπώ κομμάτια απο το
κείμενο σας και να γράφω κατεβατά.
Δε το κάνω όμως γιατι νοιώθω οτι ετσι προσβάλω το συνομιλητή μου ο οποίος
εχει προσπαθήσει να αναπτύξη ενα σκεπτικό.
Το να διαιρείται τα λεγομενά - γραφόμενα μου σίγουρα οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα.
Πώς να το πώ; Θυμίζει τακτικές κουτσομπολίστικον περιοδικόν.
Επίσης σας παρακαλώ μη διαβάζετε επιλεκτικά. Μπορεί να μην σας αρέσουν αυτά που γράφω
(δικαιωμά σας ) αλλά λένε πράγματα τα οποία για σας που δηλώνετε ανοιχτόμυαλος είναι σημαντικά.
Επιτρέψτε μου να σας δώσω ενα παράδειγμα.
Γράφω οτι έτρεξα και παρακολούθησα 5 σεμηνάρια φέτος. Το ένα ειδικά ήταν απο παγκόσμιο πρωταθλητή.
Εαν ήμουν στη θέση σας θα ζήταγα μήπως υπάρχουν σημειώσεις ή κάποιο βίντεο για να εμπλουτίσω
τις γνώσεις μου πχ Πώς προετοιμάζει τα πουλιά του; Πώς τα ταιζει; Τι προοιόντα χρησιμοποιεί;
Αλλά εσείς το περάσατε στο ντούκο γιατι οι εκτροφικοί σας δρόμοι δεν πάνε παραπέρα.

Ξέρετε τελικά έχετε δίκιο που με λέτε οπισθοδρομικό...
 
@Dimitris.P , Δημήτρη, εύχομαι να καμαρώνεις τα καναρινάκια σου στα μπάνια τους και να ετοιμάσεις τα καλύτερα σχέδια για του χρόνου.
 
Εαν ήμουν στη θέση σας θα ζήταγα μήπως υπάρχουν σημειώσεις ή κάποιο βίντεο για να εμπλουτίσω
τις γνώσεις μου πχ Πώς προετοιμάζει τα πουλιά του; Πώς τα ταιζει; Τι προοιόντα χρησιμοποιεί;
Αλλά εσείς το περάσατε στο ντούκο γιατι οι εκτροφικοί σας δρόμοι δεν πάνε παραπέρα.
.. Εδώ κάνεις λάθος, αγαπητέ Μπάμπη, γιατί για την ράτσα που συνειδητά επέλεξα να εκτρέφω.. Αγόρασα βιβλία από το εξωτερικό, από μεγάλους εκτροφείς της ράτσας! Και μάλιστα, το βιβλίο αυτό το ανέβασα και στο φόρουμ. Για όποιον εκτρέφει gloster και ενδιαφέρεται να του κάνω αντίγραφο.

. Για όλα τα υπόλοιπα που γράφεις, αγαπητέ Μπάμπη, είναι η άποψη σου..
επέτρεψε μου όμως να έχω την δική μου!
ευχαριστώ..

@Dimitris.P , Δημήτρη, εύχομαι να καμαρώνεις τα καναρινάκια σου στα μπάνια τους και να ετοιμάσεις τα καλύτερα σχέδια για του χρόνου.
..σε ευχαριστώ Κώστα, από καρδιάς! Να ξέρεις πως.. Ο λόγος σου εισακούγεται από μένα!👍
σ'ευχαριστώ..
 
Κ. Δήμητρη και για μένα είναι πολύ εύκολο να αποσπώ κομμάτια απο το
κείμενο σας και να γράφω κατεβατά.
Δε το κάνω όμως γιατι νοιώθω οτι ετσι προσβάλω το συνομιλητή μου ο οποίος
εχει προσπαθήσει να αναπτύξη ενα σκεπτικό.
Το να διαιρείται τα λεγομενά - γραφόμενα μου σίγουρα οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα.
Πώς να το πώ; Θυμίζει τακτικές κουτσομπολίστικον περιοδικόν.
.. Μα αυτό κάνουν όλοι μα όλοι εδώ μέσα, αγαπητέ Μπάμπη,όταν θέλουν να απαντήσουν σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο του post ή ακόμη και να ρωτήσουν κάτι πιο συγκεκριμένα από το post που διάβασαν..
για τον λόγο αυτό και μόνο(αφού όλοι το κάνουν)θα σε παρακαλέσω, αγαπητέ Μπάμπη,τέτοιους χαρακτηρισμούς όπως αυτούς που αναγράφεις πιο πάνω, να μην τους απευθύνεις σε μένα! Οπουδήποτε αλλού θέλεις,όχι σε μένα, σε παρακαλώ πολύ!
:) ευχαριστώ..
 
Μπράβο Δημήτρη! Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα και μη διστάσεις να μας κοινοποιήσεις τις σκέψεις σου επ'αυτού.
Να ξέρεις σε ζηλεύω για όλα αυτά που ανοίγονται μπροστά σου!

και τώρα off απ'τα off
η πρώτη ένδειξη ύπαρξης πολιτισμού από την αρχαιότητα,
.. Καλά, εννοείται πως διαφωνώ! 😛
 
Μπράβο Δημήτρη! Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα και μη διστάσεις να μας κοινοποιήσεις τις σκέψεις σου επ'αυτού.
Να ξέρεις σε ζηλεύω για όλα αυτά που ανοίγονται μπροστά σου!

και τώρα off απ'τα off

.. Καλά, εννοείται πως διαφωνώ! 😛
.. Να σαι καλά,Δημήτρη! Όντως,τώρα αρχίζουν τα δύσκολα..στον προγραμματισμό της επόμενης χρονιάς. Με ζηλεύεις γιατί; Εγώ πιστεύω πως όλοι, μηδενός εξαιρουμένου, πρέπει να ζηλεύουμε(καλοπροαίρετα) το δικό σου μεγαλείο ψυχής που βγήκε στο φως σώζοντας το γνωστό μας ''καρδερινοκάναρο του ΚΤΕΛ'' !
όσο για όλα αυτά που πιθανόν ανοίγονται όπως λες μπροστά μου..ότι μου κάνει και με ''αγγίζει'' θα το κρατώ..όλα τα υπόλοιπα στον κάλαθο των αχρήστων.

off topic:
Δημήτρη,ξέρεις πόσο σε σέβομαι και σε εκτιμώ! Γι'αυτό θα σε παρακαλέσω να μην παίρνεις κομμάτι/α από κάποιο post(όπως έκανες πιο πάνω με το post της Mαρίας)αλλά ολόκληρο το post..
μπορεί να χαρακτηριστεί ότι υιοθετείς τακτικές κουτσομπολίστικων περιοδικών! 😛
 
Θεωρώ ότι όλοι όσοι ασχολούνται με την αναπαραγωγή ζώων είναι εκτροφείς. Δεν είμαι τουλάχιστον εγώ σε αυτό το φόρουμ εδώ για να κρίνω αν κάποιος είναι καλός ή κακός εκτροφέας. Και ποιοι είμαστε εμείς που θα κρίνουμε; Βρίσκομαι ανάμεσα σας για να αποκτήσω περισσότερες γνώσεις πάνω στη φροντίδα των καναρινιών μου και αν μπορώ από την πλευρά μου μέσα από τις λίγες γνώσεις που έχω να τις μεταφέρω και να βοηθήσω τα νέα μέλη, ώστε τα πουλάκια τους να ζουν αξιοπρεπώς δίπλα τους.
Πλέον όμως. Γνωρίζω!
Ο Δημήτρης χρησιμοποιώντας αυτή τη φράση δε νομίζω ότι εννοεί ότι πλέον τα ξέρει όλα. Γνωρίζει πολύ περισσότερα από πέρυσι, γνωρίζει τι έφταιξε στη διατροφή, γνωρίζει τα λάθη του και δε θα τα επαναλάβει του χρόνου. Αλίμονο αν τα ξέραμε όλα! Όλοι από τον πάτο ξεκινάμε και προσπαθούμε μέρα με τη μέρα να γινόμαστε καλύτεροι. Μπήκε στο φόρουμ και έδειξε ιδιαίτερο ζήλο στο να ενημερωθεί για διάφορα θέματα των καναρινιών και όλο αυτό το διάστημα ήταν δίπλα στα νέα παιδιά που τώρα ξεκινούσαν και τους μετέφερε ότι έμαθε χθες από τη μικρή εμπειρία που είχε. Που είναι οι μεγαλοεκτροφεις; Έχετε δει πολλούς μέσα στο φόρουμ σαν τον κύριο Γιάννη και τον κύριο Μάκη να κάθονται και να μας εξηγούν από το πως θα βάλουμε την epithol στα πουλιά μας μέχρι ποιο είναι το κατάλληλο ταίρι για ζευγάρωμα για το πτηνό που διαθέτουμε; Πως θα μάθουν οι νέοι; Θεωρώ ότι το φόρουμ δημιουργήθηκε από το Σταύρο για να βοηθηθούν οι νέοι που έχουν έστω και ένα πουλάκι, ώστε να του παρέχουν μια υγιή ζωή. Εγώ προσωπικά όταν συμβουλεύω ένα νέο μέλος να μην χρησιμοποιεί χύμα τροφή για τους άλφα και βήτα λόγους θεωρώ ότι βοήθησα. Αυτό ήξερα αυτό είπα. Οι άλλοι που γνωρίζουν που είναι; Υπάρχουν πολλοί που γνωρίζουν, αλλά απαξιούν να απαντήσουν και εμφανίζονται σε ένα θέμα για να μας πουν τι; Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως το συγκεκριμένο θέμα έχει καταλήξει έτσι.
 
Συγχαρητήρια Δημήτρη για την προσπάθεια σου και για την ταπεινότητα σου. Είναι πολύ όμορφο να ΑΚΟΥΣ και να λες ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όπως και ΣΥΓΓΝΩΜΗ. Συνέχισε έτσι.
 
Ο Δημήτρης χρησιμοποιώντας αυτή τη φράση δε νομίζω ότι εννοεί ότι πλέον τα ξέρει όλα. Γνωρίζει πολύ περισσότερα από πέρυσι, γνωρίζει τι έφταιξε στη διατροφή, γνωρίζει τα λάθη του και δε θα τα επαναλάβει του χρόνου. Αλίμονο αν τα ξέραμε όλα! Όλοι από τον πάτο ξεκινάμε και προσπαθούμε μέρα με τη μέρα να γινόμαστε καλύτεροι. Μπήκε στο φόρουμ και έδειξε ιδιαίτερο ζήλο στο να ενημερωθεί για διάφορα θέματα των καναρινιών και όλο αυτό το διάστημα ήταν δίπλα στα νέα παιδιά που τώρα ξεκινούσαν και τους μετέφερε ότι έμαθε χθες από τη μικρή εμπειρία που είχε. Που είναι οι μεγαλοεκτροφεις; Έχετε δει πολλούς μέσα στο φόρουμ σαν τον κύριο Γιάννη και τον κύριο Μάκη να κάθονται και να μας εξηγούν από το πως θα βάλουμε την epithol στα πουλιά μας μέχρι ποιο είναι το κατάλληλο ταίρι για ζευγάρωμα για το πτηνό που διαθέτουμε; Πως θα μάθουν οι νέοι; Θεωρώ ότι το φόρουμ δημιουργήθηκε από το Σταύρο για να βοηθηθούν οι νέοι που έχουν έστω και ένα πουλάκι, ώστε να του παρέχουν μια υγιή ζωή. Εγώ προσωπικά όταν συμβουλεύω ένα νέο μέλος να μην χρησιμοποιεί χύμα τροφή για τους άλφα και βήτα λόγους θεωρώ ότι βοήθησα. Αυτό ήξερα αυτό είπα. Οι άλλοι που γνωρίζουν που είναι; Υπάρχουν πολλοί που γνωρίζουν, αλλά απαξιούν να απαντήσουν και εμφανίζονται σε ένα θέμα για να μας πουν τι;
. Για όσους διαβάσουν αλλά και για όσους το πετάξουν, η Παναγιώτα γράφει και αναφέρεται ''ακριβώς σ'αυτό που είμαι.. Ακριβώς σ'αυτό που θέλω από ψυχής να γίνω, να πετύχω και αν μ'αφήσουν να εξελιχθώ.. Ακριβώς σ'αυτό που από την κούνια 2 πολύ άξιοι άνθρωποι μ'έμαθαν να πρεσβεύω''.
Στα παντελόνια που φοράω, λοιπόν..
1ον)Παναγιώτα(Panagiota) σ'ευχαριστώ πολύ.. Μα το θεό με έχεις ψυχολογήσει στο 100% !
2ον)Γιάννη(misalouris), σ'ευχαριστώ πολύ. Για ότι απλόχερα με/μας έμαθες και με/μας μαθαίνεις!
3ον)κε Γερολυμάτο(mgerom), σας ευχαριστώ πολύ για όλα!
4ον)Μαρία(maria p), σ'ευχαριστώ πολύ. Για όλα!
5ον)Κώστα(theodr), σ'ευχαριστώ πολύ. Για όλα!

.. Αυτοί με έμαθαν, αυτοί ''πλησίασαν'' το μυαλό μου και τις διαθέσεις μου, αυτοί μου ανοίχτηκαν, αυτοί με έκαναν καλύτερο, αυτούς και ευχαριστώ !
Δεν υπάρχει τίποτα που δεν γίνεται. Γι'αυτόν που θέλει να προσπαθήσεικαι ο δρόμος του θα'ναι ο μάρτυρας, ο κριτής αλλά και ο καλύτερος δάσκαλος του!

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως το συγκεκριμένο θέμα έχει καταλήξει έτσι.
.. Με αυτή την απορία θα μείνω(απ'οτι φαίνεται) και γω!
 
.. Με αυτή την απορία θα μείνω(απ'οτι φαίνεται) και γω!
Οι λέξεις απο μόνες τους είναι ικανές να μας προδώσουν
Απο εκεί και πέρα ο καθένας μας έχει τους δικούς του αυτοματισμούς.
Πολλές φορές αλλού είναι η λέξη και αλλού η ουσία..άλλες φορές αυτά τα δύο πράγματα πρέπει να ταυτίζονται.
Μια και μοναδική λέξη, μπορεί να ακολουθήσει και ακολουθεί και τα δύο παραπάνω μοτίβα ανάλογα με την περίπτωση.
Να βάλουμε τα χέρια μας, να βγάλουμε τα μάτια μας, συμφωνώ! Αλλά να υπάρχει και ένα περιεχόμενο,ένα διακυβευμα,όχι μια θεωρητική συζήτηση που κατα λάθος προσωποποιείται και ύστερα ξυπνάμε χοντροκομμένους αυτοματισμούς.
Η κοινή μας βάση είναι το ενδιαφέρον και σεβασμός για το αντικείμενό μας,όποιος θέλει να εκφράσει μια προσωποποιημένη κρίση ας το κάνει με ευθύ τρόπο με αναφορά σε αυτούς τους δύο πυλώνες,όποιος τοποθετείται θεωρητικά προσέχει τί θίγει και πώς θα προσληφθεί,όποιος προσβάλλεται.. Κάνει υπομονή και ελπίζει.😛
Μια παρεξήγηση είναι όλο κι όλο,θέατρο του παραλόγου,Ιονέσκο.
 
Παιδιά το forum ονομάζεται Petbirds, δηλαδή κατοικίδια πτηνά, δηλαδή απευθύνεται κατά πρώτο λόγο, σε όσους φιλοξενούν στα σπίτια τους πτηνά ως κατοικίδια, με στόχο να ενημερώνονται για την σωστή φροντίδα τους.

Για όλους εμάς, όσοι ανήκουμε σ’ αυτήν την κατηγορία, καλός εκτροφέας είναι αυτός που έχει υγιή πουλιά, στα άριστα δυνατά επίπεδα των προδιαγραφών του είδους τους, που μας λέει την αλήθεια κατά την περιγραφή της πώλησης, που είναι οικονομικός στις τιμές του και βέβαια που ανέχεται τις ερωτήσεις μας και τις απορίες μας. :)

Ποιος είναι καλός και ηθικός, επαγγελματίας, ερασιτέχνης και κάθε άλλη ιδιότητα άσχετη με τα παραπάνω, μπορεί να τα κρίνει και αφορούν μόνο το σινάφι του και εγώ τουλάχιστον δεν θέλω να εμπλέκομαι σε τέτοιες θεωρίες και προβληματισμούς μια και δεν έχω και τις προδιαγραφές να κρίνω.

Στόχος ενός κατόχου κατοικίδιου πτηνού, είναι μέσω της σωστής φροντίδας και διατροφής του, να φτάσει και να ξεπεράσει ει δυνατόν το μέγιστο προσδόκιμο της ζωής του, αφού είναι το φιλαράκι του, όπως ο σκύλος, η γάτα του κτλ.

Στόχος του εκτροφέα είναι οι επιτυχημένες, παραγωγικές (άρα υγιείς) αναπαραγωγές, που θα οδηγήσουν σε σύντομες επικερδείς πωλήσεις αλλά και στην δημιουργία μιας καλής φήμης, πιθανόν η γενετική βελτίωση της παραγωγής του κτλ.

Αυτά πέραν της κοινής λογικής, αποδεικνύονται και από την θεματογραφία και τους προβληματισμούς κάθε μερίδας.

Έχουμε διαφορετικούς στόχους, είμαστε διαφορετικοί, σε μια αυτονόητη σχέση και "συμμαχία" αφού οι ρόλοι είναι συμπληρωματικοί και κανείς δεν είναι ο καλός ή ο κακός της υπόθεσης.

Εύλογο είναι ως κάτοχοι κατοικίδιων να μην έχουμε βιώσει περιστατικά και να υπολειπόμαστε εμπειριών, άρα να υστερούμε τουλάχιστον στο ένα σκέλος της γνώσης που είναι το δίπολο μάθηση συν πείρα και βεβαίως ακριβώς γι αυτό αισθανόμαστε ευγνώμονες όταν καταξιωμένοι εκτροφείς ενσκήπτουν με ενδιαφέρον και ασχολούνται με τα κατά καιρούς προβλήματα των πουλιών μας.

Αυτό δεν καθιστά κανέναν κατώτερο ή ανώτερο και οι συγκρίσεις είναι περιττές.

Το να μαγευτεί ένα άτομο από την ενασχόληση και τα διαβάσματά του στο forum και να αποφασίσει να μεταπηδήσει από την μία φάση στην άλλη και να προχωρήσει σε εκτροφή είναι φυσιολογικό και ευχάριστο για μας και όσες φορές έχω ερωτηθεί, πάντα είμαι ευχαρίστως θετική, εφόσον εξετασθούν σχολαστικά και με σοβαρότητα όλες οι παράμετροι και από την πλευρά μου θα είμαι πάντα συμπαραστατική σε κάθε προσπάθεια ως άτομο και φίλη.

Το να αιωρείται όμως αναποφάσιστα κάποιος, αμφιταλαντευόμενος ποιος είναι και που πάει ή ακόμα χειρότερα να προσπαθεί μέσω των εθελοντών του forum να χτίσει ένα τελικά επαγγελματικό προφίλ, είναι ο ασφαλέστερος τρόπος να γίνονται τέτοιες ατέρμονες συζητήσεις, (αρκετές ασάφειες και αυταπάτες περιέχει ο δημόσιος βίος μας, μην προσθέτουμε και άλλες) αφού το πρόβλημα δεν είναι οι ορισμοί των λέξεων αλλά οι νεφελώδεις ερμηνείες τους κατά το δοκούν, κάτι που τελικά μας κάνει όλους να ξεστρατίζουμε από την βασική μας μέριμνα, που είναι η σωστή φροντίδα των κατοικίδιων μας, που για μένα προσωπικά, περνάει κυρίως από τον τομέα διατροφή.

Δεν σας κρύβω πως προσωπικά όχι μόνο σ’ αυτό το θέμα αλλά και σε κάποια άλλα, στεναχωριέμαι όταν πετάγονται υπονοούμενα περί καλών και κακών, περί δολίων και άδολων, περί αόρατων εχθρών και άλλων τέτοιων εμμονών, γιατί κατά την γνώμη μου, το μόνο που υπάρχει και πρέπει, είμαστε υποχρεωμένοι να δεχθούμε και να σεβόμαστε, αν θέλουμε να συνυπάρχουμε με ανθρώπους, είναι η διαφορετική άποψη και το διαφορετικό συμφέρον (γιατί όχι; ).


Υ. Γ. Επειδή δεν είμαι καλή στην διαχείριση των κατά λάθος ή επίτηδες παρεξηγήσεων, να ξέρετε πως ότι γράφω είναι η γνώμη μου, ως προϊόν της όποιας λογικής και ωριμότητας διαθέτω, με την αγάπη μου για τον διάλογο, με κίνητρο το ενδιαφέρον μου για τον χώρο και τα άτομά του και ποτέ δεν στοχεύω, ούτε υπονοώ κάποιον με τα λεγόμενά μου, όπως και δεν παρεξηγώ ούτε σημειώνω διαφωνίες εκτός αν είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσες και πειστικές. :)
 
Back
Top