Γενικά Αναπαραγωγή Red Siskin 2015

Επειδή με ρωτάτε σε πμ τι αυγοτροφή ταίζω τα πουλιά καλό είναι να το γράψω και δημόσια.

Χρησιμοποιώ πέρλες ανατατεμένες με δύο ειδών αυγοτροφή. Μία ξηρή και μία πατέ.

img-001.webp

Οταν έχουμε νεοσσούς το φρέσκο αυγό δεν πρέπει να λείπει ποτέ... Οπότε αυτη την περίοδο ανακατεύω και το αβγουλάκι (χωρίς αλατάκι)

img
 
Kαι το τελευταίο βίντεο με τάισμα στη φωλιά γιατί από στιγμή σε στιγμή την αποχωρίζονται.

14 ημερών σήμερα.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Mην τα γράφεις αυτά... Θα πάθει τίποτα ο Μισαλούρης που του κλαρώνουν τα κακομαθημένα του καναρίνια καμμιά βδομάδα αργότερα :D
*Ρε χαμένε, ακροβατικά κάνει για να ταϊσει, βάλε την πατήθρα χαμηλότερα..
 
Mην τα γράφεις αυτά... Θα πάθει τίποτα ο Μισαλούρης που του κλαρώνουν τα κακομαθημένα του καναρίνια καμμιά βδομάδα αργότερα :D
Κι εγώ αν είχα μωράκια σαν τον Γιάννη θα έκανα και χειρότερα, υστερικές μανάδες εν δράσει :)
 
Mην τα γράφεις αυτά... Θα πάθει τίποτα ο Μισαλούρης που του κλαρώνουν τα κακομαθημένα του καναρίνια καμμιά βδομάδα αργότερα :D

Οποιος θέλει να κλαρώνουν τα πουλιά πιο νωρίς να φωνάζει τον Παιανία να πηγαίνουν μαζί στον Επιτάφιο την Μεγάλη Παρασκευή.

Αυτό είναι το μυστικό.

👍
 
Και το όνομα αυτού... Νυσταλέων !
Οποιος θέλει να κλαρώνουν τα πουλιά πιο νωρίς να φωνάζει τον Παιανία να πηγαίνουν μαζί στον Επιτάφιο την Μεγάλη Παρασκευή.
Εχετε και οι δυο την πλακα σας! Μαστωρες στο ιδος σας μας χαριζετε και οι δυο ομορφες εικονες και ανεκτημητες γνωσεις! Ναστε παντα καλα εσεις και τα πουλακια σας
 
Εχετε και οι δυο την πλακα σας! Μαστωρες στο ιδος σας μας χαριζετε και οι δυο ομορφες εικονες και ανεκτημητες γνωσεις! Ναστε παντα καλα εσεις και τα πουλακια σας
Εγώ πάντως καημό το έχω... Να δω ένα πουλί του Paianas ... Και ας είναι και μούλος! 😛
 
Κλαρώσαμε, αφαιρέθηκε και η φωλιά.

img


Εδώ τελειώνει ο πρώτος γύρος από ένα ζευγάρι.

Σε μερικές μέρες θα χωριστούν από την μάνα και θα προχωρήσει στην δεύτερη γέννα της.

Ελπίζω να είδατε τα στάδια το "πως" ταίζει η μάνα και "πως" μεγαλώνουν οι νεοσσοί.

Και συνεχίζω ακάθεκτος με τις υπόλοιπες γέννες.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Καλή Ανάσταση σε όλους.
 
Κλαρώσαμε, αφαιρέθηκε και η φωλιά.

img


Εδώ τελειώνει ο πρώτος γύρος από ένα ζευγάρι.

Σε μερικές μέρες θα χωριστούν από την μάνα και θα προχωρήσει στην δεύτερη γέννα της.

Ελπίζω να είδατε τα στάδια το "πως" ταίζει η μάνα και "πως" μεγαλώνουν οι νεοσσοί.

Και συνεχίζω ακάθεκτος με τις υπόλοιπες γέννες.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Καλή Ανάσταση σε όλους.
Άψογη δουλειά, άριστη διάθεση.. καλή συνέχεια στην ενημέρωση Βασίλη.
 
Εχω δει εγω παλια στο Τεξας φωτο από πουλια του Παιανια!
Ξεκινησαν και εμενα τα σισκιν. Η πρωτη χθες το πρωτο αυγο στην αυγοθηκη. Βαζω την αυγοθηκη λιγο πιο διπλα
και στο μερος της αυγοθήκης βαζω την φωλια, στρωμενη από εμενα. Σημερα ειχε κανει εκει το 2ο αυγό!
Άλλες δυο θηλυκες μου, σημερα η μια ειχε μπει στην ταιστρα την εξωτερικη, την μικρη την κλασσικη δεν ειχε κανει όμως αυγό.
Της εστρωσα φωλια και σε εκεινη και πηγε και στρογγυλοκαθησε μεσα. Η άλλη επισης ειχε κατσει στην αυγοθηκη, χωρις να εχει αυγοο. Εκανα το ιδιο ακριβως όπως στην 1η περιπτωση. Τις επομενες μερες θα δουμε αν ηεπεμβαση μου θα ηταν σωστη, όπως στην 1η περιπτωση. Να σημειωθεί ότι φωλια ειχα στα πουλια, όπως και νημα κανονικότατα.

Μπιλυ προχωρα γερα και βγαζε οσα πιο πολλα κορίτσια μπορεις, γιατι 4 χρονια τωρα εχω φλομωσει στα αγορια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μακάρι να ευοδοθουν οι προσπάθειες σου Γιώργο. Γιατι δε στρώσαμε μόνες τους φωλιά; Δεν ήταν οι θέσεις που τους τις έβαλες κατάλληλες ή γενικά δεν στρώνουν τα συγκεκριμένα πουλιά;
 
Εχω δει εγω παλια στο Τεξας φωτο από πουλια του Παιανια!
Ξεκινησαν και εμενα τα σισκιν. Η πρωτη χθες το πρωτο αυγο στην αυγοθηκη. Βαζω την αυγοθηκη λιγο πιο διπλα
και στο μερος της αυγοθήκης βαζω την φωλια, στρωμενη από εμενα. Σημερα ειχε κανει εκει το 2ο αυγό!
Άλλες δυο θηλυκες μου, σημερα η μια ειχε μπει στην ταιστρα την εξωτερικη, την μικρη την κλασσικη δεν ειχε κανει όμως αυγό.
Της εστρωσα φωλια και σε εκεινη και πηγε και στρογγυλοκαθησε μεσα. Η άλλη επισης ειχε κατσει στην αυγοθηκη, χωρις να εχει αυγοο. Εκανα το ιδιο ακριβως όπως στην 1η περιπτωση. Τις επομενες μερες θα δουμε αν ηεπεμβαση μου θα ηταν σωστη, όπως στην 1η περιπτωση. Να σημειωθεί ότι φωλια ειχα στα πουλια, όπως και νημα κανονικότατα.

Μπιλυ προχωρα γερα και βγαζε οσα πιο πολλα κορίτσια μπορεις, γιατι 4 χρονια τωρα εχω φλομωσει στα αγορια.

Τι τις θες τις αυγοθήκες ρε Γιώργο όταν περιμένεις να σου φτιάξουν φωλιές;

Εξαφανισε τες...

Προφανώς δεν τους αρέσει το νήμα που τους βάζεις κι γι αυτό δεν προχωράν να τις φτιάξουν.

Εχω παρατηρήσει ότι δεν θέλουν το λευκό νημα για την περίμετρο της φωλιάς αλλά τους αράσει το βαμβάκι μόνο για τον πάτο.


Μακάρι να ευοδοθουν οι προσπάθειες σου Γιώργο. Γιατι δε στρώσαμε μόνες τους φωλιά; Δεν ήταν οι θέσεις που τους τις έβαλες κατάλληλες ή γενικά δεν στρώνουν τα συγκεκριμένα πουλιά;

Γιάννη και βέβαια στρώνουν φωλιά... Και μάλιστα "έργο τέχνης"
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ερμηνείες υπαρχουν αρκετες φιλε μου. Όχι σε γενικες γραμμες η συγκεκριμενη ρατσα δεν φερει δυσκολιες στο χτίσιμο της φωλιας. Εξ ου και δεχτηκε την απλουστατη επεμβαση μου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top