Αναπαραγωγή Αναπαραγωγη σε εσωτερικο χωρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Για να μην παρεξηγηθώ μιλάω για ζευγαροματα στην εποχή τούς όχι εξαναγκασμενο που απαιτούνται αλλά ωραρια φωτισμου
 
και για 3-4 μήνες που θα βάλει ο Στέφανος ένα ζευγαράκι δεν πρόκειται να παθουν τίποτε τα πουλάκια,
Έχεις κάποιο στοιχείο ή γνωρίζεις κάποια μελέτη που να το βεβαιώνει αυτό?
 
Νομίζω δεν υπο συζήτηση το τί γίνεται. Όλα γίνονται και "όλα επιτρέπονται". Οι απόψεις που εκφράστηκαν είναι πάνω στο τι είναι σωστό να γίνεται.
λάμπες uva uvb δεν είναι αυτές που έχουν τα σολαριουμ μέσα και λένε ότι προκαλούν καρκίνο του δέρματος με συχνή χρήση;
Δεν το ξέρω. Τα πτηνά πάντως έχουν το φτέρωμα, ο χρωματισμός του οποίου πρωτίστως υπήρξε και για την προστασία απο τις ακτινοβολίες. Η φαιομελανίνη μάλιστα νομίζω αλλάζει σε εξωτερικό χώρο. Εύρευνες θεωρούν την φαιομελανίνη και το λιπόχρωμα,όπλα της εξέλιξης.
θα βάλει ο Στέφανος ένα ζευγαράκι δεν πρόκειται να παθουν τίποτε τα πουλάκια
Το υπογράφεις; Όταν υπάρχει μελέτη για τις ελλείψεις;
 
Προσωπικά έχω πραγματοποήσει και εσωτερικές και εξωτερικές αναπαραγωγές χώρις κανένα πρόβλημα.άσφαλως δεν πιέζω τα πουλιά και είχα περίπτωση που και η εξωτερική καναρα και η εσωτερική κάτσανε μαζί τον Απρίλη.ώστοσο εσωτερικά θα ζευγάρωνα κυρίως πουλιά δύσκολα κάτα κάποιο τρόπο από τα όποια θα ήθελα να μεγιστοποιήσω τις πιθανότητες να πάρω πουλιά. Να σημειώσω ότι εσωτερικά ζευγαρώνω πουλιά χώρις τεχνητή θέρμανση και με φυσικό φωτισμό από ένα ευήλιο παράθυρο.
 
Πιστεύω πως κάθε τεκμηριωμένη γνώμη, άποψη και θέση θα πρέπει να γίνεται σεβαστή από μας (γράφω χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν) που έχουμε να αντιπαραθέσουμε το τι κάνουμε εμείς αυτά τα χρόνια.
Γιατί πολύ απλά εμείς όλα αυτά τα χρόνια μπορεί να κάνουμε λάθος.
Γιατί το τι κάνουμε εμείς δεν αποτελεί "πειστήριο" και απόδειξη για τίποτε...
Η ενημέρωση θα μας βοηθήσει να ξεπεράσουμε όλα όσα εσφαλμένα (ίσως) εφαρμόζαμε στην εκτροφή μας.
Στο άρθρο που παρέθεσα στο 5ο ποστ υπάρχουν αναφορές σε έρευνες και μελέτες ειδικών, γιατρών και πανεπιστημίων και θα πρέπει να ρίξουμε και δεύτερη, τρίτη και ίσως τέταρτη ματιά αν χρειαστεί...
Από την όποια εμπειρία μου το μόνο που μπορώ να καταθέσω με βεβαιότητα είναι πως όσοι "τα ξέρουν όλα" κάνουν και τα πιο σοβαρά λάθη...
Στο χέρι μας είναι να αναζητήσουμε την ενημέρωση και μέσα από κάθε συζήτηση να βαίνουμε σοφότεροι...
 
Μην συγχέουμε τις επιδράσεις της υπεριώδους ακτινοβολίας στον άνθρωπο και το δέρμα του και της ανάγκης που έχουν τα πουλιά, στα οποία τόσο οι οφθαλμοί όσο και το πτέρωμα, έχει ανάγκη και των ακτίνων uvB, οι οποίες είναι καρκινογόνες για τον άνθρωπο και ζωογόνες για τα πτηνά.
Εκείνο που πρέπει να ειπωθεί, δεν είναι αν τα πουλιά έχουν ανάγκη της ηλιακής ακτινοβολίας, που είναι αναμφισβήτητο αλλά πως εμείς σε εσωτερικές εκτροφές που χρησιμοποιούμε ειδικές λάμπες, πρέπει να προστατευόμαστε και να αποφεύγουμε την κατ' ευθείαν ακάλυπτη έκθεση σε αυτές αναλόγως της εκπομπής τους ακτίνων uvB.
 
Γιάννη δεν παρέθεσα κανένα πείστηριο η απόδειξη για κάτι, απορίες έθεσα και εγώ πως τα δικά μου πουλάκια δεν εχούν προβλήματα τα χρόνια που ασχολούμαι.
 
Εγώ θέλω προτού αποφασίσω που θα βάλω τα ζευγάρια μου να είμαι σίγουρος για την υγεία τους όπως ειναι προφανές...
Από τα σχόλια κατά δεν βρήκα τίποτα που να αποδεικνύει ότι είναι επικίνδυνος ο φωτισμός από παράθυρο (ακόμα και το λινκ του Γιάννη είναι μια άποψη χωρίς στοιχεία...)
επίσης μου φαίνεται πως επαναπαυομαστε στο ότι βάλαμε λάμπες φθορίου παρόλο που υπάρχουν αρκετές απόψεις που λενε ότι αυτές οι λάμπες δεν βοηθούν παρά ελάχιστα έως καθόλου... (όπως αναφέρεται στο άρθρο του κ. Γιάννη)
Γενικά νομίζω πώς κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας σε αυτό το θέμα... (π.χ. κ. Μαρία οι παπαγάλοι που βλεπουμε κατα καιρους στο φορουμ και ξέρουμε όλοι πως ζουν κατά κύριο λόγο στο σε ένα σαλόνι δεν έχουν το ίδιο πρόβλημα;)
Διορθώστε με αν κάνω λάθος... Τελος προς το παρόν ψάχνω... Να βρω τι ισχύει...
 
Από τα σχόλια κατά δεν βρήκα τίποτα που να αποδεικνύει ότι είναι επικίνδυνος ο φωτισμός από παράθυρο
Δεν είπε κάποιος πως είναι επικίνδυνος, όλοι είπαν ότι δεν είναι επαρκής.
Για το γιατί, τι να παραθέσουμε; Αν ξέρουμε πως γίνεται ο μεταβολισμός της D και του ασβεστίου, αυτό φτάνει.
Είναι βέβαιο πως όλοι οι οργανισμοί φυτικοί και ζωικοί χρειάζονται τον ήλιο για να αναπτυχθούν και να είναι υγιείς.
Ποιες ακτίνες είναι ωφέλιμες και ποιες επιβλαβείς, ποικίλει από οργανισμό σε οργανισμό.
Ένα δεκάλεπτο ημερησίως καλύπτει τις ανάγκες των περισσότερων ειδών.
Για τους παπαγάλους που είναι εξωτικά πουλιά, ισχύει ακόμα περισσότερο.
Το γεγονός πως ζουν σε εσωτερικούς χώρους ως επί το πλείστον, τους επιβαρύνει την υγεία.
 
(Το ποσοστό υπεριώδους ακτινοβολίας UV-B που εκπέμπουν σύμφωνα με τον vitamindhealth.org, είναι τόσο μικρό, ώστε απαιτούνται τουλάχιστον 30 ώρες συνεχούς έκθεσης για ενεργοποιηθεί μια προσωρινή αύξηση στη σύνθεση βιταμίνης D, σε αντίθεση με τον ήλιο που χρειάζεται μόλις 22 λεπτά της ώρας μεσημεριανός ήλιος.) Το διαβασα και εκανα μια γρηγορη ερευνα σχετικα με της λαμπες η περισσοτερες στα pet shop είναι για ερπετα καπoιες άλλες είναι γενικα ως προσομοιωση του ηλιου η περισσοτερες δεν γραφουν ποσο εκπεμπουν σε uva-uvb μετα διαβασα και ένα ε-μαιλ που το στειλανε σε μια εταιρεια κατασκευης λαμπτήρων την Arcadia που ειδικευεται σε τετοιου είδους λαμπτήρες και του απαντησε ότι για να δεχτουν την ακτινοβολια τα καναρινια πρεπει ο λαμπτηρας να είναι το ανωτερο 30 εκ. από το πουλι δηλαδή πρεπει το πουλι να εχει μια λαμπα επανω στο κεφαλι του ολη μερα. Στεφανε βαλε το ζευγαρακι σου ανοιξε και το παραθυρο σου για καμια ωρα την ημερα να μπει ο ηλιος μεσα και θα εισαι αρχοντας 🙂 αυτά είναι για αυτους που εχουν τα πουλια τους στα υπογεια.👍
και το ε-μαιλ
Subject: Arcadia fluorescent 36W lamps

Dear Madam/Sir,
I bought two Arcadia fluorescent lamps 36W (120cm) in order to replace the Philips graphica TLD 950 lamps in my small canary aviary (3X3 meters)

Prior to istall them on the circuit (where there is also a sunrise/sunset system installed), I want to know if Arcadia lamps are dimmable and if they are compatible with the already installed Plilips HF-R 236 TL-D EII (electronic ballast 1-10V).
Another question is about the min & max distance from the cages in order to achive the safest and optimum performace for the birds
Thank you in advance.
Kind Regards,
George

_______________________________


Dear George,

You do not say which lamps you have but I will assume that you have FB36 our T8 bird lamp

Yes they can be dimmed if you have the tech, no problem

As with all UVB sources the energy in the form of UVB decreases in power the further from the lamp that light has to travel. SO the further away the lamp is seated the weaker the emission will be.

You can maximise the reach of the lamp by using the correct reflector.

If reflected a T8 bird lamp is effective in terms of UVB to about 12” from the lamp to the bird

You can read all of my papers on the subject here for free, www.arcadia-bird.com
Best wishes
John

_______________________________


Dear John,
Thank you for your promptly reply!
Yes the lamps are the FB36 T8.
As I understood from what you wrote, there is no beneficial UV effect if the lamps installed in 1.5-2m distance from the cages.
Have I understood it correctly?

_______________________________


Yes you understand perfectly,

Other than providing a high CRI which will make your birds look wonderful to you and producing some usable UVA which travels further there will be no usable UVB at this distance from any lamp!

The lamp needs to be over a flight or attached to the bars at the top of the cage.

See this link from Parrots magazine https://www.arcadiabird.com/uv-lighting/

John
 
αυτά είναι για αυτους που εχουν τα πουλια τους στα υπογεια.
Αυτές είναι πολύ δύσκολες περιπτώσεις εκτροφής με σοβαρά προβλήματα να δεν υπάρχουν οι γνώσεις και τα απαραίτητα.
Ο ήλιος δεν αντικαθίσταται...
Τουλάχιστο όχι έτσι απλά...
@nikosk1 από αυτά που γράφεις παραπάνω τι δεν υπάρχει στο άρθρο; https://community.petbirds.gr/threads/Φωτισμός-εκτροφείου-πτηνών.21129/
 
Θα σας πω και κάτι τελευταίο... η υπεριώδης ακτινοβολία περνάει από το τζάμι (σίγουρα όχι όλη αλλά ένα ποσοστό ναι)
Τώρα πώς θα το διαπιστώσετε;
Πάρτε το τηλεκοντρόλ και πατήστε ένα κουμπί, θα δείτε ότι το λαμπάκι δεν ανάβει
Γιατί; γιατί το συγκεκριμένο led είναι μια φωτοδίοδος που εκπέμπει υπεριώδεις ακτίνες
Μετά κάντε το ίδιο αλλά τραβήξτε βίντεο και θα δείτε ότι το λαμπάκι ανάβει μωβ φως στην κάμερα!
Μετά κάντε το ίδιο παρεμβαλοντας ένα τζάμι ανάμεσα
Το λαμπάκι πάλι θα φαίνεται να ανάβει πίσω από το τζάμι άρα η ακτινοβολία περνάει (ώστε να φαίνεται στην κάμερα)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Γιώργο, αυτό που υποστηρίζεις δεν ξέρω αν αποδεικνύει κάτι άλλο στην φυσική αλλά όσον αφορά τους οργανισμούς δεν ισχύει.
Θα σου πω, ότι άνθρωποι που για 3-4 μήνες ζουν σε εσωτερικούς χώρους χωρίς έκθεση σε απευθείας ακτίνες του ήλιου, έχουν τριχόπτωση και εύφθραυστα νύχια.
Και αυτά είναι μόνο τα εμφανή.
Γιατί νομίζεις είναι υποχρεωτικός ο προαυλισμός στους φυλακισμένους;
Ασθενείς με πολύμηνη νοσοκομειακή θεραπεία, τοποθετούν έστω το χέρι τους σε εξωτερικό χώρο να παίρνει τις ακτίνες (γιατί φτάνει έστω και ένα δάχτυλο επί 20 λεπτά).
Απλώς όλα αυτά δεν τα αντιλαμβανόμαστε γιατί οι περισσότεροι κινούμαστε καθημερινά σε εξωτερικούς χώρους και αυτά γίνονται αυτομάτως χωρίς πρόγραμμα.
Μην θεωρούμε όμως ότι μπορούν να ζήσουν οργανισμοί σε εσωτερικό χώρο για πολύ επειδή έτσι μας βολεύει.
Ίσως κάποια τζάμια παρακρατούν περισσότεο από άλλα, ενδέχεται.
Σήμερα όμως τα περισσότερα σπίτια για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας όχι απλώς έχουν τζάμια, έχουν διπλά τζάμια.
 
Θα σου πω, ότι άνθρωποι που για 3-4 μήνες ζουν σε εσωτερικούς χώρους χωρίς έκθεση σε απευθείας ακτίνες του ήλιου, έχουν τριχόπτωση και εύφθραυστα νύχια.
Και αυτά είναι μόνο τα εμφανή.
Γιατί νομίζεις είναι υποχρεωτικός ο προαυλισμός στους φυλακισμένους;
Ασθενείς με πολύμηνη νοσοκομειακή θεραπεία, τοποθετούν έστω το χέρι τους σε εξωτερικό χώρο να παίρνει τις ακτίνες (γιατί φτάνει έστω και ένα δάχτυλο επί 20 λεπτά).
Συμφωνώ... άρα θεωρειτικα τουλάχιστον με μια ώρα το μεσημέρι στο μπαλκόνι θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο... (όχι ότι είναι το καλύτερο αλλά...)

Γιώργο, αυτό που υποστηρίζεις δεν ξέρω αν αποδεικνύει κάτι άλλο στην φυσική αλλά όσον αφορά τους οργανισμούς δεν ισχύει.
Αυτό αποδεικνύει ότι οι υπεριώδεις ακτίνες περνάνε έστω και σε μικρότερο ποσοστό από τα τζάμια ίσως να μην είναι αρκετές αλλά για να μην είμαστε απόλυτοι
 
Συμφωνώ... άρα θεωρειτικα τουλάχιστον με μια ώρα το μεσημέρι στο μπαλκόνι θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο... (όχι ότι είναι το καλύτερο αλλά...)
Όχι απλά θεωρητικά, σίγουρα :)
 
Back
Top