Αναπαραγωγή Αναπαραγωγη σε εσωτερικο χωρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
άρα θεωρειτικα τουλάχιστον με μια ώρα το μεσημέρι στο μπαλκόνι θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο...
Ναι αλλά επειδή μιλάμε για καναρίνια εν μέσω αναπαραγωγικής περιόδου, μια τέτοια μετακίνηση για μία ώρα κάθε μέρα θα κάνει πιο μεγάλη ζημιά στην αναπαραγωγή, απ ότι καλό. :)

Δεν είπε κάποιος πως είναι επικίνδυνος, όλοι είπαν ότι δεν είναι επαρκής.
Ο ήλιος δεν αντικαθίσταται...
Τουλάχιστο όχι έτσι απλά...
Εμένα αυτά μόνο τα 2 σχόλια μου ήταν αρκετά, από αυτούς τους 2 ανθρώπους φυσικά, για να με πείσουν να διατηρήσω τα καναρίνια μου στην ταράτσα μου! Και πέρα από ακτινοβολία, έχω άλλα 10-15 επιχειρήματα που προτιμώ να τα έχω μόνιμα έξω, αλλά δεν είναι επί της παρούσης. :)

@George98 εγώ θα το πάρω ανάποδα το θέμα. Για ποιους λόγους θες να βάλεις τα καναρίνια σου μέσα για αναπαραγωγή; Λόγω απρόβλεπτου καιρού;
 
Ναι αλλά επειδή μιλάμε για καναρίνια εν μέσω αναπαραγωγικής περιόδου, μια τέτοια μετακίνηση για μία ώρα κάθε μέρα θα κάνει πιο μεγάλη ζημιά στην αναπαραγωγή, απ ότι καλό. :)



Εμένα αυτά μόνο τα 2 σχόλια μου ήταν αρκετά, από αυτούς τους 2 ανθρώπους φυσικά, για να με πείσουν να διατηρήσω τα καναρίνια μου στην ταράτσα μου! Και πέρα από ακτινοβολία, έχω άλλα 10-15 επιχειρήματα που προτιμώ να τα έχω μόνιμα έξω, αλλά δεν είναι επί της παρούσης. :)

@George98 εγώ θα το πάρω ανάποδα το θέμα. Για ποιους λόγους θες να βάλεις τα καναρίνια σου μέσα για αναπαραγωγή; Λόγω απρόβλεπτου καιρού;
Πολύ σωστά όσα γράφεις, εγώ για να λύσω το συγκεκριμένο προβλημα τα έχω μπροστά στην μπαλκονοπορτα και απλά την ανοίγω
Τώρα όσων αφορά το γιατί... εγώ δεν ήθελα καθόλου να τα έχω μέσα αλλά... είναι ανευθυνο να τα αφήσω έξω μόνα τους... σκέψου π.χ. ένας δυνατός αέρας, ένα δυνατό αρπακτηκο, μια δυνατή βροχή με τετοία φορά που να χτυπάει το κλουβί, ένα αναπάντεχο κρύο κτλ... όλα μου έχουν συμβεί και χωρίς κάποιον εκεί μπορεί να καταλήξουν μοιρεα...
 
τα έχω μπροστά στην μπαλκονοπορτα και απλά την ανοίγω
Είναι και αυτό ρίσκο.. Μια μικρή διαφορά θερμοκρασίας να υπάρξει λίγο αεράκι να φυσήξει και την αρπάξανε..

ένας δυνατός αέρας
Θα τα βάλεις σε απάγκιο μέρος που όσο το δυνατόν να μην φυσάει πολύς αέρας και συχνά. Τα κλουβιά είναι ιδανικό να κοιτάνε το νοτιά.

ένα δυνατό αρπακτηκο
Θα βάλεις κάποιο προστατευτικό..

Έλα καλέ έχεις φέρει την καταστροφή.. Δε ξέρω... εγω τα έχω σε χώρο που είναι απάγκιο και σκεπαστό με πλεξιγκλάς (το χειμώνα) και πράσινο προστατευτικό και μέχρι στιγμής τα πάμε εξαιρετικά και στα απότομα κρύα. Και τα Χριστούγεννα τα αφήνω και μερικές μέρες μόνα τους.
 
Είναι και αυτό ρίσκο.. Μια μικρή διαφορά θερμοκρασίας να υπάρξει λίγο αεράκι να φυσήξει και την αρπάξανε..


Θα τα βάλεις σε απάγκιο μέρος που όσο το δυνατόν να μην φυσάει πολύς αέρας και συχνά. Τα κλουβιά είναι ιδανικό να κοιτάνε το νοτιά.


Θα βάλεις κάποιο προστατευτικό..

Έλα καλέ έχεις φέρει την καταστροφή.. Δε ξέρω... εγω τα έχω σε χώρο που είναι απάγκιο και σκεπαστό με πλεξιγκλάς (το χειμώνα) και πράσινο προστατευτικό και μέχρι στιγμής τα πάμε εξαιρετικά και στα απότομα κρύα. Και τα Χριστούγεννα τα αφήνω και μερικές μέρες μόνα τους.
Δεν ξέρω... με αγχώνει αρκετά... Προτιμάω να ξέρω ότι είναι ασφαλή... Ποτέ δεν ξέρεις Αλίκη μου τι γίνεται... εκεί που όλα μοιάζουν ωραία και σωστά την παθαίνεις και μετά δεν ξέρεις απο που σου ήρθε! (εμένα 2 συνεχόμενα σαββατοκύριακα η καρδερίνα μου έλυσε το σύρμα που είχα "ασφαλίσει" την πόρτα και βγήκε απο το κλουβί και έκοβε βόλτες στο δωμάτιο!)
 
με αγχώνει αρκετά... Προτιμάω να ξέρω ότι είναι ασφαλή... Ποτέ δεν ξέρεις Αλίκη μου τι γίνεται... εκεί που όλα μοιάζουν ωραία και σωστά την παθαίνεις και μετά δεν ξέρεις απο που σου ήρθε! (εμένα 2 συνεχόμενα σαββατοκύριακα η καρδερίνα μου έλυσε το σύρμα που είχα "ασφαλίσει" την πόρτα και βγήκε απο το κλουβί και έκοβε βόλτες στο δωμάτιο!)
Και εγώ έπαθα πολλά τέτοια σκηνικά μέχρι που σιγά σιγά έβρισκα λύσεις και πλέον είμαστε σε αυτό το μέρος όλο το χρόνο, με πλεξιγκλάς όποτε χρειάζεται και μόνιμη προστασία από αρπακτικά. Επίσης έχω δεμένη την κλούβα γιατί μια μέρα πριν πολλά χρόνια φύσηξε τόσο δυνατός άνεμος που την πήρε και τα έκανε βόλτα τα καημένα.

Δεν ξέρω... με αγχώνει αρκετά...
Λογικό. Απλά αν τελικά αποφασίσεις να τα έχεις μέσα, να το κάνεις σωστά. Δικό τους δωμάτιο, ειδικές λάμπες, θερμόμετρα κτλ. Όχι να τα βάζεις μπροστά από την μπαλκονόπορτα και να την ανοίγεις όταν θες να τα πιάσει ο ήλιος! 😛
 
Και εγώ έπαθα πολλά τέτοια σκηνικά μέχρι που σιγά σιγά έβρισκα λύσεις και πλέον είμαστε σε αυτό το μέρος όλο το χρόνο, με πλεξιγκλάς όποτε χρειάζεται και μόνιμη προστασία από αρπακτικά. Επίσης έχω δεμένη την κλούβα γιατί μια μέρα πριν πολλά χρόνια φύσηξε τόσο δυνατός άνεμος που την πήρε και τα έκανε βόλτα τα καημένα.


Λογικό. Απλά αν τελικά αποφασίσεις να τα έχεις μέσα, να το κάνεις σωστά. Δικό τους δωμάτιο, ειδικές λάμπες, θερμόμετρα κτλ. Όχι να τα βάζεις μπροστά από την μπαλκονόπορτα και να την ανοίγεις όταν θες να τα πιάσει ο ήλιος! 😛
δίκιο έχεις... anyway... Θα δούμε... :D
 
Σχετικά θα ήθελα να καταθεσω και την δικιά μου εμπειρία επί του θέματος μιας και τα καναρίνια μου τα έχω σε εσωτερικό χώρο αλλά με φυσικό φωτισμό, στην ουσία το μόνο που αλλάζει είναι η υγρασία και η θερμοκρασία.
Στον πρώτο χώρο που τα είχα ήταν όλα τα πουλιά σε τζαμαρια κοντά 4 χ 4 μέτρα πολύ φωτισμός και για αρκετή ώρα τα έβλεπε ο ήλιος μετά το μεσημέρι. Εκεί τα διατηρούσαν για περίπου 10 χρόνια, προβλήματα δεν είχα.
Στον καινούριο χώρο που τα πήγα ( τον ξέρετε οι περισσότεροι) και ακολουθώντας την ίδια τακτική για πρώτη φορα φέτος 5 καναρίνια παρουσίασαν πρόβλημα με το πτέρωμα τους ( το έχω ήδη αναρτήσει σε άλλο θέμα). Δεν μπορώ να γίνω κατηγορηματικός και να πω τη φταίει με σιγουριά γιατί το πρόβλημα παρουσιάστηκε μόνο σε μία ράτσα τα japa
 
Back
Top