Ασθένειες Αναπνευστική ασθένεια σε ζευγάρι καναρινιών

Αποστόλης Κ.

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2019
Μηνύματα
16
Πόλη
Μύρινα
Καλησπέρα, διαβάζω εδώ και αρκετό διάστημα μέσω google διάφορα posts απο το φόρουμ σας. Μπορώ να πώ πως είμαι αρκετά ικανοποιημένος με τα μέλη και τα κάπως πιο αξιώτιμα μέλη που βοηθούν κόσμο που δεν έχει γνώσεις. Η δικιά μου εμπειρία απο τα πουλιά είναι απο καναρίνια Μαλινουά. Ερωτευμένος να πω μαζί τους; Δεν ξέρω. Αλλά είμαι και άτυχος. Διότι το πρώτο αρσενικό που πήρα ήταν πολυβόλο στο κελάηδιμα όμως υπήρχε ατυχία διότι του επιτέθη γεράκι, δεν το σκότωσε ευτυχώς όμως γκρέμισε το κλουβί και αυτό έπεσε κάτω και έσπασε και το καναρίνι πέταξε μακριά. Μετά απο αυτό το σοκ που έπαθα και όσο αν φαίνεται αστείο βίωσα και μια μικρή περίοδο κατάθληψης γιατί έβλεπα το κλουβάκι άδειο δίχως το καναρίνι, πήρα την απόφαση να ξαναπάρω. Αυτή τη φορά πήρα ζευγάρι Μαλινουά . Όλα καλά, και τα φρόντιζα και τα ταίζα τροφή αυγοτροφή με μέτρο, υπερ καθαρά τα κλουβιά τους (Να τονίσω πως αγόρασα 2ο κλουβί και τα έιχα πάντα χωριστά. Κοντά όμως να βλέπονται!) και γενικά είχα πολύ αφοσίωση πάνω τους μετά την άδικη απώλεια του προηγούμενου. Καποια στιγμή όμως η ατυχία μου χτύπησε την πόρτα ξανά. Παρατήρησα εγώ και η γυναίκα μου πως τα καναρίνια αρχιζαν να κάνουν ένα ήχο σαν φτέρνισμα. Λέω εντάξει μπορεί να το κάνουν απο την σκόνη γιατί τα έχω μέσα στο σπίτι. Τα πουλιά δραστήρια μια χαρά, ο αρσενικός έκανε πολλές φωνές, πιο πολλές και απο τον προηγούμενο. Κάποια στιγμή όμως τον έβλεπα οπως πήγαινε να κελαήδισει φτερνιζόταν κιολας και του έκοβε το κελάηδιμα. Λέω τι γίνεται εδώ; Ώσπου μια μέρα έβλεπα την θυληκιά πολύ ήσυχη. Διαβάζω διάφορα στο ίντερνετ περι ακάρεων της τραχείας κλπ και λέω για κάτσε να ρίξω μια ματία (δεν είχα ιδέα τι ήταν αυτό, διαβαζα για ώρες, έβλεπα βίντεο για ώρες να δω αν έχει τα ίδια συμπτώματα) ώσπου την παίρνω στα χέρια μου την ρίχνω λίγο νεράκι με το δάχτυλό στον λαιμό να δω για μαύρα στίγματα και ξαφνικά το πουλι δεν μπορούσε να σταθεί ούτε στην χούφτα μου! Έκλεισε το μάτια της και δεν έκανε τίποτα. Και μέσα σε 3 λεπτά (το γράφω και ανατριχιάζω ειλικρινά) το πουλί άνοιξε μια φορά τα μάτια του με κοίταξε και ξεψύχησε στο χέρι μου. Έπαθα μεγάλο σοκ. Για μέρες δεν είχα καθόλου όρεξη. Όμως είχα και τον Χήρο πλέον αρσενικό που είχε και αυτός τα ίδια συμπτώματα. Ξέχασα να αναφέρω πως η θυληκιά ξεψύχησε Μ. Σάββατο! Δεν το πίστευα λόγω της ημέρας! Με την πρώτη ευκαιρία πήγα εκεί που τα αγόρασα του τα εξήγησα όλα και μου είπε για ακάρεα της τραχείας. Μου δίνει το Pulmosan. Βλέπω βίντεο πως χορηγείται, διαβάζω προσεκτικά και το εφαρμόζω στον αρσενικό. Στην αρχή τρελάθηκε, ξυνόταν διαρκώς. Μετά ηρέμησε. Του έκανα επανάληψη της θεραπείας που μου είπε αυτός απο το μαγαζί στις 10 μέρες και τέλος. Το θέμα είναι πως το πουλί παρουσιάζει αφωνία ακόμα, μονο το κλασικό (τσιρ τσιρ) κάνει, εξακολουθεί να φτερνίζεται. Όχι τοσο συχνά όμως. Επίσης κάθεται φουσκωμένος όπως και πριν την χορήγηση του φαρμάκου. Όχι συνεχώς όμως. Σηκώνεται, τρωει πινει κανει μπάνιο, τον αφήνω πετάει μέσα στο σπιτι επιστρεφει στο κλουβί, είναι ολα εντάξει, απλα φτερνίζεται, και κάθεται και φουσκωμένος συχνά στο κλαδάκι. Τι γίνεται, μπορείται να με βοηθήσετε; Ξέρω θα χρειαστείτε φωτογραφίες απο κοιλιά και απο κουτσουλιές. Και ευδιάκριτες μάλιστα. 63402
 
Απόστολε, καλώς ήλθες.
Δεν κάνεις κανένα ευχέλαιο; Αρκετά πέρασες.
Περαστικά στον χήρο!
Τι να κάνω, έχω φτάσει σε απόγνωση ειλικρινά. Μακάρι να μπορέσω να βρώ μια λύση γιατί καλή η ιστορία μου αλλά μόνο δράκο δεν έχει!
 
Έχω μεταφέρει το μήνυμα του Αποστόλη από το forum της πρώτης γνωριμίας εδώ στις ασθένειες καναρινιών για να προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε στο πρόβλημα που αντιμετωπίζει.

Αποστολή, τα πουλιά από πού τα παίρνεις; Αν δεν υπάρχει φίλτρο στη φωτογραφία, το συγκεκριμένο πουλάκι δεν μου κάνει για Μαλινουά. Όχι ότι έχει κάποια σημασία βέβαια σε ότι αφορά την ασθένεια του, αλλά είναι μία παρατήρηση.
 
Πέρα από τις πολλές ταλαιπωρίες να σου πω καλώς ήρθες στην παρέα...
Επίσης να σου πως η γνώμη μου είναι να αποφεύγεις να παίρνεις οδηγίες και φάρμακα από τυχαίους παντογνώστες είτε αυτοί δουλεύουν petshop και "βολεύει" να πουλάνε σκευάσματα, είτε μιλάνε και ξέρουν τα "πάντα" πουλώντας "μούρη" και φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
Επί της ουσίας τώρα..
απλα φτερνίζεται, και κάθεται και φουσκωμένος συχνά στο κλαδάκι.
Πόσο συχνά και πόση ώρα κάθεται φουσκωμένος και αυτό το "φταρνίζεται" μήπως μπορείς μας το αναλύσεις για μας λίγο παραπάνω;
 
Αποστολή, τα πουλιά από πού τα παίρνεις; Αν δεν υπάρχει φίλτρο στη φωτογραφία, το συγκεκριμένο πουλάκι δεν μου κάνει για Μαλινουά. Όχι ότι έχει κάποια σημασία βέβαια σε ότι αφορά την ασθένεια του, αλλά είναι μία παρατήρηση.
Το νησί το οποίο βρίσκομαι δυστυχώς δεν διαθέτει πληθώρα petshop, παρα μόνο ένα καλό ας πούμε ο οποίος κάνει και εκτροφή. Το κελάηδιμα του αρσενικού όπως και το προηγούμενο που είχα είναι ακριβώς όπως ένα μαλινουά, έχω δει άπειρα βίντεο και επίσης στο κατάστημα δεν υπήρχαν άλλα για να υποθέσω πως πήρε το τραγούδι του απο κάποιο άλλο. Ο κύριος που έχει το κατάστημα είναι έμπειρος χρόνια πάνω στο θέμα πτηνών γιαυτό και τον εμπιστεύομαι.
[automerge]1558458003[/automerge]
Πόσο συχνά και πόση ώρα κάθεται φουσκωμένος και αυτό το "φταρνίζεται" μήπως μπορείς μας το αναλύσεις για μας λίγο παραπάνω;
Το φτέρνισμα που κάνει δεν μπορώ να το περιγράψω, είναι σαν όντως να φτερνίζεται και επίσης κάνει το γνωστο πρόβλημα να προσπαθεί να βγάλει κάτι απο το στόμα του και να το ανοιγοκλείνει. Όπως ακριβώς έχουν αναφέρει σε παλιότερα ποστς εδώ περι ακάρεων και κάποιο αναπνευστικό πρόβλημα. Κάθεται συχνά και για αρκετή ωρα φουσκωμένος στο κλαρί του, αλλά όταν σηκώνεται συμπεριφέρεται κανονικότατα, τρωει, κινείται γρήγορα στο κλουβί και με χάρη. Δεν ψευτοτρώει τη τροφή του. Ναι μεν διαλέγει τα σπόρια που του αρέσουν αλλά τρώει. Και μήλο επίσης, και μπρόκολο πιο παλια, και καρότο. Του βάζω να επισημάνω και λίγες σταγόνες μηλόξυδου στο νερό του που και που.
 

Συνημμένα

  • Untitled2.webp
    Untitled2.webp
    97,9 KB · Προβολές: 18
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το pulmosan πότε το έδωσες;
Πόσες μέρες πριν..?
Το θυληκό πεθανε Μ. Σαββατο, πηγα την επόμενη εργάσιμη, δηλαδή τρίτη του Πάσχα. Έκανα χορήγηση, και επανέλαβα σε 10 μέρες. Ο λαιμός του είναι καθαρός. Επίσης για κάποιο λόγο στο σβέρκο που του έβαλα την σταγόνα, εχει μαδήσει, αλλά βγάζει αμέσως νέα φτερά. Α ξέχασα να αναφέρω μιας και βλέπω ότι είσαι απο το Βόλο ότι και εγώ απο εκεί είμαι αλλά λείπω χρόνια λόγω δουλειάς στη Λήμνο.
 
Αν δεν υπάρχει φίλτρο στη φωτογραφία, το συγκεκριμένο πουλάκι δεν μου κάνει για Μαλινουά
Απόστολε, το μπλε δαχτυλίδι που φοράει ο χήρος στο αριστερό πόδι, γράφει κάτι;
 
Απόστολε, το μπλε δαχτυλίδι που φοράει ο χήρος στο αριστερό πόδι, γράφει κάτι;
Ναι γράφει τον αριθμό 3 (τρία). Εκτός και αν είναι κάποιο άλλο σύμβολο που μοιάζει με αυτό.
 
Πέρασα ακριβώς τα ίδια περίπου πριν από έναν χρόνο. Δυστυχώς τον έχασα αλλά μέχρι σήμερα δεν πιστεύω ακόμη ότι επρόκειτο για ακάρεα της τραχείας. Αλλά όταν δεν υπάρχει πτηνιατρος... Κάνουμε απλα πειράματα. Εύχομαι όλα να πάνε καλά και σύντομα να σας παίρνει τα αυτιά με το κελάηδημα του.
 
δεν πιστεύω ακόμη ότι επρόκειτο για ακάρεα της τραχείας
Είναι κάτι που θα συμφωνήσω κι εγώ...
Θα "ξυπνήσω" μια συζήτηση που ξεκίνησε με την αλληλογραφία που είχα με ένα ειδικό πτηνίατρο τον Dr. Peter Coutteel σχετικά με αυτό το θέμα https://community.petbirds.gr/threa...κά-με-τα-ακάρεα-της-τραχείας-στα-πτηνά.23651/
 
Είναι κάτι που θα συμφωνήσω κι εγώ...
Θα "ξυπνήσω" μια συζήτηση που ξεκίνησε με την αλληλογραφία που είχα με ένα ειδικό πτηνίατρο τον Dr. Peter Coutteel σχετικά με αυτό το θέμα https://community.petbirds.gr/threads/dr-peter-coutteel-σχετικά-με-τα-ακάρεα-της-τραχείας-στα-πτηνά.23651/
Οπότε αποκλείουμε την περίπτωση για ακάρεα. Ωραία δεκτό, τι άλλο μπορεί να έχει το πτηνό απο αυτές τις συμπεριφορές;
 
Το νησί το οποίο βρίσκομαι δυστυχώς δεν διαθέτει πληθώρα petshop


Επειδη οντως στα νησια ειναι δυσκολα καποια πραγματα, νομιζω οτι μπορεις να βρεις βοηθεια και στον τοπικο συλλογο

 
Το καναρίνι ζει μέσα ή έξω;
Μέσα σε ψηλο σημείο δίπλα στο παράθυρο αλλά χωρίς να το χτυπούν ρεύματα αέρα. Το κλουβί το καθαρίζω καλά με χλιαρό νερό τουλάχιστον 1 φορά τη βδομάδα και βάζω και λίγη χλωρίνη σε ένα σφουγγάρι και το καθαρίζω. Ποτίστρα και ταίστρες καθαρίζονται κάθε φορά που αλλάζονται νερο και φαγητο.
 
Back
Top