Γενικά Ανεπιθυμητος εισβολεας

Phantomas

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαϊ 2015
Μηνύματα
359
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα σε ολα τα μελη. Εδω και 2 βραδια ενα μαυρο πουλι το οποιο εχει τα χαρακτηριστικα ενος κοτσυφα(ειναι περιπου οσο 2 σπουργιτια μαζι στο μεγεθος πρπ) εισβαλλει σπιτι μου ακριβως στις 4 η ωρα τα ξημερωματα. Πραγματικα δεν εχω καταλαβει απο που μπαινει μιας και μετα το πρωτο βραδυ της εμφανισης του εκλεισα ολες τις πορτες ωστε να βεβαιωθω οτι δεν θα ξαναμπει. Κι ομως απο καπου μπηκε. Εχω ψαξει καθε γωνια του σπιτιου μου και δεν βρηκα καποια τρυπα που να επικοινωνει με το εξω αλλα ουτε και καποια τρυπα τοσο μεγαλη ωστε να χωραει ενα κοτσυφι..Αυτο λοιπον που σκεφτομαι ειναι οτι σιγουρα εχει βαλει στοχο τα ζεμπρακια μου. Και η ερωτηση μου ειναι η εξης. Πως μπορω να το απωθησω;Ελπιζω καποιος να μου δωσει λυση γιατι 2 βραδια τωρα ειμαι με 2 ωρες υπνο.
 
Δεν νομιζω. Μιλαμε για ενα καταμαυρο πουλι. Δεν ειδα βουλες οπως εχει το ψαρονι.
 
Το κοτσυφι το αρσενικο ειναι καταμαυρο με πορτοκαλι μυτη. Ειναι πολυ ευκολο να αναγνωρισεις αν ειναι τετοιο. Μηπως εχεις τζακι; Εμενα παλιοτερα επεφταν σπουργιτια απο το τζακι.
 
Oχι δεν εχω τζακι. Ειμαι φοιτητης και μενω σε 55 τ. Μ με τεσσερα δωματια. Κρεβατοκαμαρα-κουζινα-σαλονι-μπανιο. Το μπανιο το αποκλειουμε γιατι η πορτα ειναι κλειστη καθε βραδυ.Αυτο που θα κανω σημερα ειναι να απομονοσω και τα 3 υπολοιπα δωματια και να δω που θα κανει την επισκεψη του. Η σκεψη που κανω οτι θελει να φαει τα ζεμπρακια μου ειναι σωστη;
 
Λογικά θα το είχε κάνει... Θα τα είχε φάει...
Είχε την ευκαιρία... έτσι δεν είναι;
Εικάζω πως είναι διαφορετικό πουλί που για κάποιο λόγο αλλού κοιμήθηκε... κι αλλού ξύπνησε.
Πρόσεξε για οποιαδήποτε δυνατότητα επικοινωνίας του έξω κόσμου με το εσωτερικό του σπιτιού σου.
Κάποια τρύπα από σόμπα, απορροφητήρας κλπ...
Πολλές φορές πέφτουν στις παγίδες μας τα πουλιά που προσπαθούν να "κουρνιάσουν" στα σπίτια μας.
 
Δεν νομιζω να μπορουσε να τα φαει γτ τα πουλια ειναι σκεπασμενα το βραδυ. Το περιεργο ειναι το εξης:Το πρωτο βραδυ του ανοιξα την πορτα και εφυγε. Ομως εκανε ξανα την επισκεψη του το επομενο βραδυ την ιδια ακριβως ωρα. Στις 4. Εχω ψαξει καθε γωνια του σπιτιου και οχι δεν υπαρχει επικοινωνια με τον εξω κοσμο. Ο απορροφητηρας ναι προφανως καταληγει εξω αλλα ο σωληνας πανω απο την ηλεκτρικη κουζινα εχει σιτα οποτε αδυνατο να μπηκε μεσω απορροφητηρα.Απο την αλλη σκεφτομαι οτι αντε πες,το πρωτο βραδυ παρολο που του ανοιξα την πορτα αυτο δεν εφυγε και κρυφτηκε μεσα στο σπιτι. Ειναι δυνατον απο τις 5 που τελειωσε το κηνυγι μεχρι τις 4 της επομενης νυχτας να ειχε κατσει καπου κουρνιασμενο; Αλλα και ετσι να ειναι εγω εκανα φασαρια διοτι γνωριζω οτι με τον θορυβο ξιπαζονται αλλα και παλι δεν το ειδα. Δεχθηκα λοιπον την συμβουλη να απομονωσω τα δωματια και να βρω ποιο ειναι το δωματιο εισοδου. Εαν και σημερα κανει επισκεψη πρεπει την επομενη ημερα να κανω εξωνυχιστικο ελεγχο να εντοπισω το σημειο εισοδου. Οτι αλλη συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη μπας και κοιμηθω κανα 8ωρο επιτελους.
 
Όλα όσα περιγράφεις είναι από μόνα τους περίεργα και είναι λογική η ανησυχία σου... μέχρι να φανερωθεί η αιτία.
Καλό το σχέδιο... Δύσκολα όμως να επαναληφθεί για τρίτη φορά.
 
Αν ο σκοπος του ειναι να φαει τα ζεμπρακια μου δεν θα ερχεται καθε μερα μεχρι να το καταφερει;

Επισης μηπως ειναι καποιο ειδος κορακιου; Γιατι δεν ξεχωρισα καποιο πορτοκαλι χρωμα. Ενα ενιαιο καταμαυρο πραγμα
 
Αν ο σκοπος του ειναι να φαει τα ζεμπρακια μου δεν θα ερχεται καθε μερα μεχρι να το καταφερει;
Πως συμπεριφέρθηκε όταν σε είδε;
Και τα ζεμπράκια σου πως τα είδε αφού είναι σκεπασμένα;

Το μέγεθος που μας περιέγραψες δεν ταιριάζει με τα πολύ μεγαλύτερα κορακοειδή.
 
Πεταγε σαν τρελο. Δεν εβγαλε καποιο ειδος ηχου. Και τα 2 βραδια. Γυρω γυρω τα δωματια. Τα ζεμπρακια την ημερα ειναι ξεσκεπαστα. Ενα μακρινο σεναριο ειναι κατα την διαρκεια της ημερας να τα μυρισε, αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα, να τα ακουσε η και να τα ειδε καθως την ημερα ειναι ξεσκεπαστα, διπλα στην κλειστη πορτα xωρις τραβηγμενα τα συρομενα πατζουρια μπαλκονιου ωστε να εχουν θεα.
 
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω εικόνα της κατάστασης...
Κάνε έρευνα για πιθανά σημεία εισόδου...
Αν ξαναμπεί... Βγάλε φωτογραφίες.
 
Φωτογραφιες αδυνατο.Βιντεο ισως. Πειτε μου ομως γιατι το θεωρειτε δυσκολο να ξαναμπει; Το κανε προφανως επιτηδες και μπηκε 2 φορες. Γιατι να μην ερθει και τριτη;
 
Φωτογραφιες αδυνατο.Βιντεο ισως. Πειτε μου ομως γιατι το θεωρειτε δυσκολο να ξαναμπει; Το κανε προφανως επιτηδες και μπηκε 2 φορες. Γιατι να μην ερθει και τριτη;
Από ένστικτο κυρίως γράφω πως δεν θα ξαναμπεί... Δεν έχω άλλα στοιχεία.
Θεωρώ πως μπήκε είτε από λάθος είτε από κακό υπολογισμό και όχι εσκεμμένα...
Αλλά και πάλι κανείς δεν είναι σίγουρος.
 
Και τις 2 φορες καταλαθος;δεν ειναι τραβηγμενο απο τα μαλλια;
Υποθέσεις κάνουμε... άλλωστε τίποτε από όλα όσα συζητούμε δεν είναι καθημερινά και πολυεμφανιζόμενα.
 
Ε ρε τι περιπτωση μας βρηκε. Σε εμενα και σε 5 αλλους στην Ελλαδα πρεπει να συμβαινει αυτο 😛
 
Δεν νομιζω. Δεν βρηκα στοιχεια για συνθεση φωλιας. Μα και φωλια να ειχε δεν θα πεταγε μεσα στο δωματιο. Θα πηγαινε στην φωλια του και αυτο ειναι ολο. Και το θεμα ειναι το πως μπηκε σπιτι...
 
Δεν νομιζω. Δεν βρηκα στοιχεια για συνθεση φωλιας. Μα και φωλια να ειχε δεν θα πεταγε μεσα στο δωματιο. Θα πηγαινε στην φωλια του και αυτο ειναι ολο. Και το θεμα ειναι το πως μπηκε σπιτι...
Πετούσε με αναμμένο το φως ή χωρίς αυτό?
Πετούσε γύρω γύρω χωρίς να ακουμπά σε πράγματα ή έπιπλα;
 
Back
Top