Ασθένειες Ανησυχητική συμπεριφορά στο καναρίνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giospa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giospa

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2015
Μηνύματα
122
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας έχω ένα καναρίνι δύο χρόνων αρσενικό. το έχω τα βράδια μέσα στο σπίτι και όλη την ημέρα εφόσον ο καιρός το επιτρέπει το βάζω στο καρφάκι του στο μπαλκόνι σήμερα το πρωί τον έβγαλα όπως κάθε μέρα έξω άρχισε τραγούδαγε λίγο χαμηλόφωνα και από κει και μετά βλέπω να είναι ψηλό σκυθρωπό και κάθεται σε ένα κλαράκι χωρίς να χορώ πηδάει ως συνήθως. Από κάποια στιγμή και μετά σταμάτησε να κελαηδάει και δείχνει λιγάκι φουσκωμένος και στα ματάκια του σαν να μην μπορεί να το ανοίξει όπως πριν και πηγαίνει για λίγα δευτερόλεπτα στον πάτο του κλουβιού και κάθεται. Πρέπει να αναφέρω πως την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε πτερόρροια και του χορήγηση pterofen. Το καθαρίζω κάθε δύο μέρες το κλουβί και τις πατήθρες του αλλάζω συχνά τροφή του δίνω τροφή συσκευασμένη από pet shop έχω και το λεγόμενο γλειφιτζούρι, κάτω δεν το βάζω εφημερίδα αλλά άμμο για καναρίνια. Μία φορά την εβδομάδα του βράζω αυγό και του βάζω το οποίο Εννοείται πως δεν μένει παραπάνω από όσο πρέπει στο κλουβί. Είναι κάτι ανησυχητικό ή είναι απόρροια της πτερόρροιας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.
 
το πουλάκι μάλλον θα έχει κρυώσει.
(Φυσικά δεν αποκλείω κάτι άλλο)κανείς δεν μπορεί να το πει με σιγουριά.
Μην το έχεις μέσα έξω, δεν κάνει καλό στην υγεία του..
Επίσης η πτερορροια μάλλον οφείλεται στο στρες.
Πανικοβάλλοντε απο τις απότομες αλλαγές.
Δεν ξέρω τι λες για γλιφιτζουρι, αλλά αν εννοείς το παστέλι κοψτο γιατί παχαίνει.
Για μενα παρτο μεσα... Και αστο σε ένα ήσυχο μέρος.
(Σε μας τουλάχιστον έχει χάλια καιρό, για κει δε ξέρω)
Φτιαξε του ένα τσαγάκι και αν μπορείς και αύριο να το πας σε ένα γιατρό,θα είναι το καλύτερο γι'αυτό.
Περαστικά του. :)
 
Από κάποια στιγμή και μετά σταμάτησε να κελαηδάει και δείχνει λιγάκι φουσκωμένος και στα ματάκια του σαν να μην μπορεί να το ανοίξει όπως πριν και πηγαίνει για λίγα δευτερόλεπτα στον πάτο του κλουβιού και κάθεται.
Όλα αυτά συνηγορούν σε ασθένεια...
Αν θέλεις βάλε ένα λευκό χαρτί στον πάτο του κλουβιού και λίγα λεπτά αργότερα ανέβασε μια φωτογραφία του όπως και μερικές από το στήθος και την κοιλιά του πουλιού σαν αυτές που φαίνονται εδώ... https://community.petbirds.gr/threads/Φωτογραφίες-κοιλιάς-και-περιττωμάτων-πουλιού.41907/
Κι εγώ πιστεύω πως το μέσα - έξω κάνει μόνο κακό...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας τον έβαλα μέσα Θα του φτιάξω κάνω τσάι από ρίγανη και αύριο θα κοιτάξω για έναν πολύ καλό γιατρό στο Παγκράτι Εάν έχετε υπόψη σας κάποια βοηθήστε με Γιατί πριν ενάμιση χρόνο και δεν με βοήθησε καθόλου καθόλου φάνηκε να ξέρω περισσότερα από αυτόν. Το μόνο που είχε πει είναι πως μπορεί να έχει αλλεργία και θα του περάσει και μου έδωσε baytril προληπτικά
 
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας τον έβαλα μέσα Θα του φτιάξω κάνω τσάι από ρίγανη και αύριο θα κοιτάξω για έναν πολύ καλό γιατρό στο Παγκράτι Εάν έχετε υπόψη σας κάποια βοηθήστε με Γιατί πριν ενάμιση χρόνο και δεν με βοήθησε καθόλου καθόλου φάνηκε να ξέρω περισσότερα από αυτόν. Το μόνο που είχε πει είναι πως μπορεί να έχει αλλεργία και θα του περάσει και μου έδωσε baytril προληπτικά
Δεν σε βολεύει κανένας γιατρός απο τη λίστα;
 
Τον είχα πάει στον κύριο μαραφελια στου Ζωγράφου και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη ένα άλλο που είδα από τα σχολεία ότι είναι κοντά είναι η κυρία Λούκακη και στην Ηλιούπολη αλλά από ότι διάβασα από τα σχολία δεν είναι η καλύτερη. Θα ξανακοιταξω μήπως μου διέφυγε κάτι και θα δω. Θα ρωτήσω και τον κύριο στο Pet Shop.
 
Σας στέλνω μια φωτογραφία απ'ι την κουτσουλιά του. είναι το κυκλωμένο. Γιά την κοιλιά του θα στείλω αύριο για να μπορεί κάποιος να το κρατήσει ή να τραβήξει την φωτογραφία.
18618042_10213410610048128_45945247_onew.webp
 
Εάν έχετε υπόψη σας κάποια βοηθήστε με
Δυστυχώς δεν γνωρίζω στην Αθήνα πρόσωπα και πράγματα.
Ρίξε όμως μια ματιά στη λίστα https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ και αν βρεις κάποιον βολικό... ρωτάς για γνώμες και εμπειρίες τους "Αθηναίους" που τον επισκέφτηκαν.

Σας στέλνω μια φωτογραφία απ'ι την κουτσουλιά του. είναι το κυκλωμένο.
Στο άσπρο χαρτί θα φαινόταν καλύτερα..
Από τα λίγα που μπορώ να δω .. έχω αίσθηση πως δεν πρέπει (από τις κουτσουλιές) να έχει πρόβλημα.
Μου φαίνονται φυσιολογικές
 
Προληπτικά κιόλας; Άλλαξέ τον πέρυσι...
Ναι δεν ξαναπάω ούτε για αστείο. Μα δεν τον κοίταξε σχεδόν καθόλου. εδώ δεν ήθελε να τον πιάσει και τον έβαλα με το ζόρι να τον κοιτάξει. Και την κοιλιά του ούτε που την κοίταξε. Με ενημέρωσαν πριλ λίγο για έναν άλλο Καλογερόπουλο Στέλιο στην Καισαριανή και από ο΄τι μου είπαν πλέον κρατάει η κόρη του το ιατρείο. Αυτός ήταν πολύ καλός θα πάρω αύριο τηλέφωνο για να δω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Ναι δεν ξαναπάω ούτε για αστείο. Μα δεν τον κοίταξε σχεδόν καθόλου. εδώ δεν ήθελε να τον πιάσει και τον έβαλα με το ζόρι να τον κοιτάξει. Και την κοιλιά του ούτε που την κοίταξε. Με ενημέρωσαν πριλ λίγο για έναν άλλο Καλογερόπουλο Στέλιο στην Καισαριανή και από ο΄τι μου είπαν πλέον κρατάει η κόρη του το ιατρείο. Αυτός ήταν πολύ καλός θα πάρω αύριο τηλέφωνο για να δω.

Να ξέρεις ότι η baytril είναι πάρα πολύ ισχυρή αντιβίωση και δεν χορηγείται προληπτικά, αλλά μόνο θεραπευτικά. Από την στιγμή που δεν συντρέχει λόγος χορήγησής της μόνο ζημιά προκαλεί, όπως κάθε αντιβίωση άλλωστε.
 
Να ξέρεις ότι η baytril είναι πάρα πολύ ισχυρή αντιβίωση και δεν χορηγείται προληπτικά, αλλά μόνο θεραπευτικά. Από την στιγμή που δεν συντρέχει λόγος χορήγησής της μόνο ζημιά προκαλεί, όπως κάθε αντιβίωση άλλωστε.
στο pet shop όταν τον αγοράσαμε ο κύριος εκεί που δείχνει να είναι γνώστης σε κάποια βασικα πράγματα μου είχε δώσει το bogena astricycline της beaphar και μου είχε πεί πως αν τον δώ να φουσκώνει να του το δώσω. είναι σκόνη που διαλείεται στο νερό. Και λέει πως είναι για θεραπεία της πνευμονίασ της καταρροής και της διαροιας.
Αν δώ τα σκούρα και δεν βγάλω άκρη αυτό το προϊον μήπως μπορεί να βοηθήσει; Μήπως τυχαίνει να το γνωρίζεις. Φοβάμαι μην πάθει κάτι.
 
Με ενημέρωσαν πριλ λίγο για έναν άλλο Καλογερόπουλο Στέλιο στην Καισαριανή και από ο΄τι μου είπαν πλέον κρατάει η κόρη του το ιατρείο. Αυτός ήταν πολύ καλός θα πάρω αύριο τηλέφωνο για να δω.
Ο Στέλιος ήταν τέλειος αλλά δυστυχώς έφυγε πολύ νωρίς από κοντά μας. Δεν γνώριζα για την κόρη του, δοκίμασε ή αλλιώς δες για τον κ. Κονταδάκη.
 
Ο Στέλιος ήταν τέλειος αλλά δυστυχώς έφυγε πολύ νωρίς από κοντά μας. Δεν γνώριζα για την κόρη του, δοκίμασε ή αλλιώς δες για τον κ. Κονταδάκη.
Καλημέρα, επανέρχομαι με νέα όσον αφορά τον κτηνίατρο το ιατρείο του Κύριο Καλογερόπουλου λειτουργεί και δέχεται καναρίνάκια. Μία κυρία Βικτόρια είναι εκεί.
μου είπε τηλεφωνικά πως συχνά τα πουλιά παθαίνουν πνευμονίες ή σκουλικια αλλά θέλει να τον δεί και από κοντά. μου είπε αν είναι να τον παρακολουθήσω σήμερα και αυριο να δώ πως πάει και να της τον πάω αν δεν δω βελτίωση.
σήμερα ήταν πάντως καλήτερα το πρωί. Μόλις άνοιξα τα μπατζούρια και μπήκε το φώς ξύπνησε, άρχισε να χοροπηδάει και τσιτσίριζε. Πήγε αμέσως στο φαγητό και στο τσαγάκι από ρίγανι που του είχα βάλει στην ποτίστρα. του έβαλα χαρτάκι από κάτω για να ανεβάσω το απόγευμα τις κουτσουλιές του για να φαίνονται καλύτερα.
στο pet shop που το πήρα ρώτησα τον άνθρωπο και μου είπε να του δώσω από σήμερα κιόλας Αviomycine της Tafarm για να είμαι σχετικά καλυμμένη. τί μου προτείνεται να κάνω; να περιμένω χωρίς φάρμακα και χωρίς τπτ να δώ πως πάει και αν είναι να τον πάω στη γιατρό μεθαύριο ή να του δώσω το Αviomycine από σήμερα και ανάλογα το πως πάει να τον πάω στη γιατρό;
 
Φάρμακο να μην δώσεις χωρίς γνωμάτευση γιατρού. Αυτά που λένε στα Petshops είναι απαράδεκτα. Από τι θα είσαι καλυμμένη; Όπως σ' εμάς υπάρχουν πολλές ασθένειες και ανάλογα φάρμακα, ισχύει και για όλα τα ζώα. Δεν υπάρχει φάρμακο πανάκεια για κάθε νόσο.
Παρακολούθησέ το και αν το δεις ασθενές, το πας Τρίτη με Τετάρτη. Βάλε να δούμε και τις κουτσουλιές το απόγευμα.
 
καλησπέρα και πάλι. σας στέλνω ωέες εικόνες από τις κουτσουλιές. μόνο που σε κάποια σημεία έχει πετάξει πάνω φλούδια από την τροφή του. τώρα που γύρισα έδειξε καλυτερα. μόλις του άλλαξα νερό στην ποτήστρα έκανε ότι μπορούσε για να μπεί μέσα και να κάνει μπάνιο χοροπηδούσε σαν τρελό. Βέβαι ένα μεγάλο φτερό από την ουρά ή τα φτερά και κάτι πουπουλάκια μας είχαν πέσει. Και έχω ξεχάσει να αναφέρω πως το βράδυ που τον παρακολουθούσα κοιμόταν σαν μπαλίτσα αλλά στέκονταν στο ένα πόδι. ( το αναφέρω αυτό γιατί κάπου έχω ακούσει πως είναι καλό να στέκονται στο ένα πόδι)
18643596_10213419056859293_1734930181_new1.webp 18685270_10213419056819292_627250673_new2.webp
 
Back
Top