Ασθένειες Ανησυχητική συμπεριφορά στο καναρίνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giospa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το "γλειφιτζούρι" δεν το εβγαλες και μαλλον ειναι της vitakraft.

Μυρισε και την αμμο στην συσκευασια, μυριζει κατι σαν ουζο;
ναι η άμμος πράγματι μυρίζει σαν ούζο είναι PRESTIGE KRISTAL το γλειφιτζούρι είχε μείνει πολύ λίγο δεν το έβγαλα αλλά δεν φαίνεται να το έχει φάει. λογικά είναι της vitacraft γιατί ότι του παίρνω είναι τέτοια μάρκα.
το γλειφιτζούρι μου είπαν πιο πάνω να το βγάλω γιατί το παχαίνει οκ δεν του ξαναβάζω αλλά η άμμος είναι κακή; Για καλύτερο από χαρτιά την πήρα...
 
Εγω θα εβγαζα την αμμοκαι το στικ, θα του εδινα εφ' οσον ειναι ζωηρο δυο ημερες σκετο κεχρι στην ταιστρακαι στο νερο ριγανελαιο συνθετικοκαι μετα βλεπουμε παλι τις κουτσουλιες.

η άμμος είναι κακή; Για καλύτερο από χαρτιά την πήρα...

Κανεις δεν αμφιβαλλει εξ'αλλου ο αγωνας γινεται για την αναγνωριση του καλυτερου στην διατροφη.
 
Εγω θα εβγαζα την αμμοκαι το στικ, θα του εδινα εφ' οσον ειναι ζωηρο δυο ημερες σκετο κεχρι στην ταιστρακαι στο νερο ριγανελαιο συνθετικοκαι μετα βλεπουμε παλι τις κουτσουλιες.
οκ. Θα το κάνω τώρα κιόλας. μια διευκρινιστηκή ερώτηση... όταν λές ριγανέλαιο είναι αυτό που μου έστειλαν πιο πάνω΄; ουσιαστικά βρασμένη ρίγανη χωρίς κάτι άλλο;
την άμμο την χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια απλά το αναφέρω μήπως μπορεί να βοηθήσει.
 
ταν λές ριγανέλαιο είναι αυτό που μου έστειλαν πιο πάνω΄; ουσιαστικά βρασμένη ρίγανη χωρίς κάτι άλλο;

Οχι ειναι ενα σκευασμα εμπορικο,υδατοδιαλυτο ριγανελαιο,θα σου πουν που θα το βρεις, εγω δεν γνωριζω
σε αλλη περιπτωση θα σου ελεγα για το φυσικο που βαζω εγω στην αυγοτροφη, αλλα τωρα σκετο κεχρι οχι αυγο

την άμμο την χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια απλά το αναφέρω μήπως μπορεί να βοηθήσει.

Πολλες φορες παει η σταμνα στην βρυση, μια ομως σπαει.
 
Οχι ειναι ενα σκευασμα εμπορικο,υδατοδιαλυτο ριγανελαιο,θα σου πουν που θα το βρεις, εγω δεν γνωριζω
σε αλλη περιπτωση θα σου ελεγα για το φυσικο που βαζω εγω στην αυγοτροφη, αλλα τωρα σκετο κεχρι οχι αυγο
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. σήμερα πάντως ήταν πιο ζωντανός. Χοροπήδησε αρκετά. απλά φτερά και πάλι του πέφτουν το pterofen το σταμάτησα για πάν ενδεεχόμενο. και όταν τον πλησιάσω δεν μένει στάσιμος και φουσκωμένος χοροπηδα. Θα ψάξω αύριο να το βρώ το ριγανέλαιο. λογικά σε κανένα φαρμακείο.
 
... Μυρισε και την αμμο στην συσκευασια,μυριζει κατι σαν ουζο;
ναι η άμμος πράγματι μυρίζει σαν ούζο είναι PRESTIGE KRISTAL...
αλλά η άμμος είναι κακή; Για καλύτερο από χαρτιά την πήρα...
... Την άμμο την χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια απλά το αναφέρω μήπως μπορεί να βοηθήσει.
Πολλες φορες παει η σταμνα στην βρυση, μια ομως σπαει.
:)Νίκο θα μ΄ενδιέφερε να μάθω την άποψη σου σχετικά με την άμμο, γιατί υπάρχει πρόβλημα και προτείνεις να την αφαιρέσει;
Η μυρωδιά ''ούζου'' λογικά πρέπει να προέρχεται από μάραθο-γλυκάνισο που πρέπει να περιέχει (το δίνουν και στα μωρά όταν έχουν κοιλιακά)
 
Η μυρωδιά ''ούζου'' λογικά πρέπει να προέρχεται από μάραθο-γλυκάνισο που πρέπει να περιέχει

Γραφει οτι περιεχει μαραθο η γλυκανισο; Οχι, εστω και να περιειχε δεν θα φαινονταν; Εστω και να φαινονταν δεν θα το ανεφερε στα προσοντα του προιοντος; Τιποτα απο ολα αυτα.

Το περιεχομενο αποτελειται απο αμμο χαλαζιακη μικρης κοκκομετριας,(πυριμαχο προιον),
και θρυμματισμενα οστρακα (στρειδαλευρο)
Το στρειδαλευρο εχει μια οσμη σηψης απο υπολειματα σαρκας που καλο θα ηταν να μην πεσει στην αντιληψη του καταναλωτη
(το ιδιο αλλα σε μικροτερο βαθμο ισχυει και για το σιουπιοκοκαλο)
Η οσμη αυτη καλυπτεται με εσανς (ανετολ) που ειναι βρωσιμο και εχει την οσμη του ουζου.
Το δε βακτηριδιακο φορτιο κατω απο την οσμη ζει και βασιλευει.

Πληροφοριακα και λογω καλοκαιριου,το καλο ουζο δεν περιεχει ανετολ, γινεται απο ζυμωση και με γλυκανισο,
το καραφακι ομως πουθενα δεν σερβιρετε παγωμενο, παντα με παγακια εξτρα
διοτι το ανετολ κατω απο τους 10 βαθμους θερμοκρασια δημιουργει κρυσταλλους και αποκαλυπτεται. 😉
 
Καλησπέρα σε όλους.
Τα σημερινά μας νέα είναι ως εξής... Τρώμε ικαναποιητικα. Δεν κελαηδαμε. Χοροπηδάμε και πετάμε στα Κλαδια κοιμομαστε στο πάνω κλαδι. Κάποιες στιγμές κουραζομαστε και καθόμαστε όχι ιδιαίτερα φούσκωμενοι αλλά στο πάνω Κλαδι. Κάποιες στιγμές κυρίως όταν είμαστε στάσιμοι φαίνεται σαν να ανασαίνει σαν να έχει λαχανιασει. Και αυτό μόνο όταν τον παρατηρώ έντονα. όταν Επίσης Πλησιάζω το κλουβί και χοροπηδάει
 
Έχω την αίσθηση ότι συχνά τα καναρίνια πριν χειροτερέψουν σε μια στιγμή, έχουν κάτι σαν έκλαμψη και δείχνουν πιο ζωηρά από ό,τι πριν. Θεωρώ, και θα επιμείνω να το πας σε ειδικό γιατρό, και μάλιστα πιο πριν να στρώσεις καθαρό λευκό χαρτί ή μάλλον καλύτερα αλουμινόχαρτο ώστε να μπορέσει να δει στο μικροσκόπιο τις κουτσουλιές (το χαρτί απορροφά τα υγρά) και να μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για καλλιέργεια, αν χρειαστεί. Το πουλάκι πιθανά να είναι άρρωστο - ελπίζω όχι πολύ - και χρήζει ιατρικής βοήθειας, ζέστης, ενεργειακών τροφών (αφού δει ο γιατρός τις κουτσουλιές που προέρχονται από κατανάλωση μόνο σπόρων).
Στην περιοχή Γλυφάδα έχει έναν - θεωρείται - πολύ καλό γιατρό τον Κύριο Κονταδάκη. Μήπως να επικοινωνούσες μαζί του να κλείσετε ένα ραντεβού;
 
Έχω την αίσθηση ότι συχνά τα καναρίνια πριν χειροτερέψουν σε μια στιγμή, έχουν κάτι σαν έκλαμψη και δείχνουν πιο ζωηρά από ό,τι πριν.
off...όπως συμβαίνει και σε ανθρώπους βαριά ασθενείς.. Συμφωνώ με ότι άλλο έγραψες Γιάννη
 
Καλησπέρα και πάλι. τώρα θα πάω σπίτι θα δω πως είναι και θα πάρω τη γιατρό να μου πει. μου είπε να τον παρακολουθήσω και να της πω σήμερα πως θα πάει και θα μου πει τί θελει να κάνω. ελπίζω να είναι καλύτερα. έτοιχε και λείπει και ο πατέρας μου από το σπίτι και τα πρωινά που είμαι στο γραφείο είναι μόνος του και είμαι μέσα στο αγχος.
 
Καλησπέρα και πάλι. τώρα θα πάω σπίτι θα δω πως είναι και θα πάρω τη γιατρό να μου πει. μου είπε να τον παρακολουθήσω και να της πω σήμερα πως θα πάει και θα μου πει τί θελει να κάνω. ελπίζω να είναι καλύτερα. έτοιχε και λείπει και ο πατέρας μου από το σπίτι και τα πρωινά που είμαι στο γραφείο είναι μόνος του και είμαι μέσα στο αγχος.
Σε λίγο πάμε στη γιατρό. Είπε ότι λογικά είναι καλύτερα αλλά επειδή πλησιάζει σαββατοκύριακο θα πάμε για σιγουριά καθ αν είναι κάτι ανησυχητικό θα τον κρατήσει εκεί αν κ δεν νομίζει ότι θα χρειαστεί. Θα σας πω και εντυπώσεις από τη γιατρό μόλις γυρίσουμε.
 
Η γιατρός λέγεται βικτωρια δαρεμα. Είναι καταπληκτική. Είναι στο ιατρείο του κυρίου κολογεροπουλου Χρυσοστόμου Σμύρνης 16 Καισαριανή 2107564254.
Ο μικρούλης δείχνει καλύτερα. Κάπου την άρπαξε. Θα πάρουμε αντιβιωση aviomycine και πολύ βιταμίνες. Η καρινα του φαίνεται οπότε έχει αδυνατισει. Να του αλλάξω τροφή για να του αρέσει περισσότερο να του βάλω γλειφιτζούρι με βιταμίνες και να ξαναβάλω την άμμο. Τα αυτιά του ήταν καθαρά.
Εμένα η γιατρός μου έκανε καταπληκτική εντύπωση και την συστήνω.
 
Σου προτεινε καποια τροφη;
Όχι. Μου είπε οπωσδήποτε συσκευασμένη και να δοκιμάσω ποια τρώει περισσότερο και να του τι δώσω. Γιατί πράγματι είναι λίγο περίεργος στο φαγητό του. Αν έχεις υπόψη σου καμία καλή πες μου...
 
Μου είπε οπωσδήποτε συσκευασμένη και να δοκιμάσω ποια τρώει περισσότερο και να του τι δώσω.
Εσυ ποια ταιζες;

Την aviomycine ποσο στη χρεωσε;
 
Αν έχεις υπόψη σου καμία καλή πες μου.

Δυσκολη ερωτηση
Οπως και να εχει προσεχε αν συνεχισει η διαρροιακαι ο ηχος της αναπνοης του.
Διαλεξε μια τροφη που εχει μεγαλυτερη καταναλωση απο την vitacraft στην Ελλαδα χωρις χρωματιστα μπισκοτα,(θα σου προτεινουν τα παιδια που ταιζουν)
Βαλε και ενα στικ που οι χρωστικες του αφομοιωνονται, αγορασε και αμμο χωρις μυρωδια και οστρακα.
Επειδη εχει καρινα -διαρροια - αναπνοη με ηχους, μην ησυχαζεις παρακολουθα και ενημερωνε μας.
Περαστικα...
 
Back
Top