Γενικά Αντιδράσεις πουλιών και ζώων πριν από σεισμό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Wind-sa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Eφη μου δεν έχω σκύλο διοτι η μητέρα μου δεν τα πολυσυμπαθεί... Και απορώ κι όλας πως γίνεται κάτι τέτοιο γιατί είναι από χωριό!
 
Δέν πειράζει. Θα σου πω όμως κάτι άλλο. Εκείνο το σαββατοκύριακο είχα πάει με το αγόρι μου στο εξωχικό ενός φιλικού ζευγαριού λίγο πριν απο τη λίμνη Βουλιαγμένη στην Περαχώρα Λουτρακίου. Εκει τριγύριζαν 2σκυλιά, ο ένας ήταν γερμανικός ποιμενικός και ο άλλος πάλι λύκος αλλά δεν θυμαμαι πως λέγεται η ράτσα του,ήταν μαύρος. Εγώ ξύπνησα με το που ξεκίνησε να κουνάει και δεν άκουσα κάτι απ'έξω. Πετάχτηκα απο το κρεβάτι και βγήκα στην αυλή οπου ήταν και τα 2 τους απ'έξω, κοιτούσαν την πόρτα και όταν κατάλαβαν οτι φοβάμαι(έχω φοβία)ακούμπησαν τις μουσούδες τους πάνω μου.
 
κωνσταντινε πρεπει να αρχιζεις να το συνηθιζεις το κουνημα. Δυστυχως η περιοχη σου ειναι ιδιαιτερα σεισμογενης. Πριν το σεισμο παρατηρησες αλλαγη συμπεριφορας στα πουλια;
 
Aυτος ο σεισμος ειναι ο τεκτονικος! Και να ξερεις πως ειναι ο χειροτερος γιατι στην περιπτωση που ειναι δυνατος λογω της κινησης του βγαζει τα θεμελια απο το πεδιλο,τα σπαει και οι καταστροφες ειναι... Μεγαλες!
 
Χθές το βράδυ περί της 1:00 έγινε χαμός μέσα στο σπίτι.
Πάνω που μ΄έπαιρνε ο μορφέας αγκαλιά,τα πουλιά έκαναν σαν τρελλά.
Η αλήθεια είναι ότι τρόμαξα.
Όλα ήταν κολημένα στα καγκελάκια των κλουβιών εκτός από τον πιτσιρικά(καναρίνι) και μια κανάρα που πήρα πρόσφατα.
Πρώτη φορά μου έτυχε αυτό και ελπίζω να μην συμβεί άλλη φορά.
Σήμερα στο στρατόπεδο έμαθα μως ο σεισμός ήταν 4-4,2 ρίχτερ.
 
Χθές το βράδυ περί της 1:00 έγινε χαμός μέσα στο σπίτι.
Πάνω που μ΄έπαιρνε ο μορφέας αγκαλιά,τα πουλιά έκαναν σαν τρελλά.
Η αλήθεια είναι ότι τρόμαξα.
Όλα ήταν κολημένα στα καγκελάκια των κλουβιών εκτός από τον πιτσιρικά(καναρίνι) και μια κανάρα που πήρα πρόσφατα.
Πρώτη φορά μου έτυχε αυτό και ελπίζω να μην συμβεί άλλη φορά.
Σήμερα στο στρατόπεδο έμαθα μως ο σεισμός ήταν 4-4,2 ρίχτερ.
Στην Κορινθο εγινε σεισμος;
 
φασιανοι και σεισμος

οι φασιανοι ειναι απο τα πλεον ευαισθητα πτηνα στους σεισμους. Οταν προκειται να γινει σεισμος ανεβαινουν στα κλαδια των δεντρων η στα ξυλα απο το κοτετσι τους και φωναζουν δυνατα. Διαφορετικα ποτε δεν ανεβαινουν ψηλα κατα τη διαρκεια της μερας. λιγα λεπτα πριν το σεισμο δημιουργουνται δονησεις και υποηχοι στο εδαφος -οι φασιανοι εχουν αισθητηρια νευρα στις πατουσες τους για να αισθανονται τις κινησεις των σκουληκιων και αλων εντομων στο υπεδαφος και να τα βρισκουν. Οι μικρες δονησεις του σεισμου καθος και οι υποηχοι γινονται αντιληπτοι απο τις πατουσες των φασιανων και τους προκαλουν τρομο και κανουν το παν για να μην το αισθανονται γιαυτο ανεβαινουν οσο ψηλοτερα μπορουν για να ξεφυγουν
 
Back
Top