Αναπαραγωγή Αν βατεύτηκαν μόνο μια φορά θα είναι άσπορα τα αυγά;

lefterhs tibrados

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2014
Μηνύματα
139
Πόλη
Λάρισα
καλημέρα σας...
έχω ένα ζευγάρι τιμπραντο δυνατά αίματα από καλούς απογόνους έχουν 2 αυγά μέχρι τώρα και πάμε καλά έκανα προετοιμασία αλλά βατευετηκαν 1 φορά... λέτε να είναι άσπορα;

ευχαριστώ εκ τον προτέρων...
 
καλημέρα σας...
έχω ένα ζευγάρι τιμπραντο δυνατά αίματα από καλούς απογόνους έχουν 2 αυγά μέχρι τώρα και πάμε καλά έκανα προετοιμασία αλλά βατευετηκαν 1 φορά... λέτε να είναι άσπορα;

ευχαριστώ εκ τον προτέρων...
Είναι αρκετή Λευτέρη μια επαφή σωστή για να είναι γόνιμη όλη η σειρά αυγών.
Απλά για περισσότερο σιγουριά θέλουμε να είναι 2-3...
Σου εύχομαι ολόψυχα καλά αποτελέσματα μια και όπως λες τα καναρίνια που έχεις είναι πολύ καλά...
Καλή συνέχεια.
 
Είναι αρκετή Λευτέρη μια επαφή σωστή για να είναι γόνιμη όλη η σειρά αυγών.
Απλά για περισσότερο σιγουριά θέλουμε να είναι 2-3...
Σου εύχομαι ολόψυχα καλά αποτελέσματα μια και όπως λες τα καναρίνια που έχεις είναι πολύ καλά...
Καλή συνέχεια.
Συμφωνώ απόλυτα με το Γιάννη. Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Καλή συνέχεια να χουν!
 
παιδιά σας ευχαριστώ πολύ να σημειώσω ότι εγώ έφτιαξα την φωλιά τους με λάμπα
η θυληκια πιστεύω θα καθίσει για κλώσημα αύριο που θα βγει και το 3ο
 
παιδιά σας ευχαριστώ πολύ να σημειώσω ότι εγώ έφτιαξα την φωλιά τους με λάμπα
η θυληκια πιστεύω θα καθίσει για κλώσημα αύριο που θα βγει και το 3ο
Γιατί την έφτιαξες εσύ;
Η λάμπα για την επισκευή της φωλιάς δεν κάνει επειδή είναι εντελώς λεία και δεν παρασύρει τα νήματα... Το λεμόνι πιστεύω είναι το πιο ιδανικό...
Και παρασύρει όμορφα το υλικό... και αφήνει μια όμορφη μυρουδιά... αλλά και ίχνη από το κιτρικό οξύ που θα συνδράμει έστω και λίγο στην "ασφάλεια" της φωλιάς.
 
παιδιά σας ευχαριστώ πολύ να σημειώσω ότι εγώ έφτιαξα την φωλιά τους με λάμπα
η θυληκια πιστεύω θα καθίσει για κλώσημα αύριο που θα βγει και το 3ο
Γιατί Λευτέρη την εφτιαξες εσύ; Ακόμα και οι πρωταρες καναρες όταν είναι έτοιμες να κάνουνε αυγα, φτιαχνουνε φωλιά. Τι συνέβει;
 
ο λόγος που έφτιαξα εγώ την φωλιά είναι γιατί έκανε αυγό στην φωλιά χωρίς ν την έχει χτίσει πρώτη φορά το βλέπω αυτό
 
ο λόγος που έφτιαξα εγώ την φωλιά είναι γιατί έκανε αυγό στην φωλιά χωρίς ν την έχει χτίσει πρώτη φορά το βλέπω αυτό
Εντάξει τότε...
Να ξέρεις όμως πως πρέπει να είσαι σε συναγερμό για να μην μπεις σε περιπέτειες... Και μετά το τέταρτο αυγό να χωρίσεις τον αρσενικό.
 
ναι θα τον χωρίσω άλλα έχω κάνει πάρα πολύ καλή προετοιμασία με πολύ αυγό μήλο μαρούλι κ. Τ.λ τι άλλο να κάνω τώρα; Κάποιες φορές επιτηρηθείτε στον αρσενικό
 
ο λόγος που έφτιαξα εγώ την φωλιά είναι γιατί έκανε αυγό στην φωλιά χωρίς ν την έχει χτίσει πρώτη φορά το βλέπω αυτό
Πάλι καλά που το κάνε και στη φωλιά τότε. Συνήθως οσες δεν έχουν φτιαξει φωλιά γεννούν τα αυγά στον πάτο του κλουβιου και τα βρίσκεις σπασμένα. Έχε το ζευγάρι υπο διακριτική παρακολούθηση.
 
σωστά άλλα πιστεύω ότι είναι άσπορα...

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας με βοηθήσατε πολύ
 
Το τι πιστευεις εσυ δεν σημαινει οτι ειναι και σιγουρα ασπορα! Μπορει να ειναι τουρμπατα και τα δυο πουλακια και να ειναι ολα μια χαρα! Μην χανεις ελπιδες, διακριτικοτητα και υπομονη ειναι τα οπλα σου τωρα! Καλη τυχη!
 
σωστά άλλα πιστεύω ότι είναι άσπορα...

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας με βοηθήσατε πολύ
Είμαστε παρέα και ο ένας βοηθά τον άλλο...
Το τι πιστευεις εσυ δεν σημαινει οτι ειναι και σιγουρα ασπορα! Μπορει να ειναι τουρμπατα και τα δυο πουλακια και να ειναι ολα μια χαρα! Μην χανεις ελπιδες, διακριτικοτητα και υπομονη ειναι τα οπλα σου τωρα! Καλη τυχη!
Συμφωνώ.
Απλά είναι περίεργη η συμπεριφορά.
 
Back
Top