Αναπαραγωγή Αν βατεύτηκαν μόνο μια φορά θα είναι άσπορα τα αυγά;

Είναι αρκετή Λευτέρη μια επαφή σωστή για να είναι γόνιμη όλη η σειρά αυγών.
Απλά για περισσότερο σιγουριά θέλουμε να είναι 2-3...
Σου εύχομαι ολόψυχα καλά αποτελέσματα μια και όπως λες τα καναρίνια που έχεις είναι πολύ καλά...
Καλή συνέχεια.
Γιάννη ποιος πιστεύεις ότι είναι ο ελάχιστος χρόνος που πρέπει να γίνει το βάτεμα πριν την γέννηση του πρώτου αυγού;

Εντάξει τότε...
Να ξέρεις όμως πως πρέπει να είσαι σε συναγερμό για να μην μπεις σε περιπέτειες... Και μετά το τέταρτο αυγό να χωρίσεις τον αρσενικό.
Γιατί συχνά γράφεις...χώρισε τον αρσενικό; Το ρωτάω αυτό γιατί ασχολούμαι πάνω από 30 χρόνια με ζευγαρώματα και μόνο μία φορά είχα πρόβλημα με τον αρσενικό. Θεωρώ δε ότι είναι καλό να είναι μαζί το ζευγάρι και να συνεργάζεται καθ΄όλη την διάρκεια της αναπαραγωγής...
Εγώ χωρίζω τον αρσενικό μόνο όταν πρόκειται για ελεγχόμενα ζευγαρώματα... Πχ με 2-3 διαφορετικές θηλυκές.
 
Απλα ας ειναι σε επαγρυπνηση για παν ενδεχομενο. Δεν σημαινει οτι θα γινει κατι, απλα ας τα παρατηρει για να ειναι καλυμμενος.
 
Γιάννη ποιος πιστεύεις ότι είναι ο ελάχιστος χρόνος που πρέπει να γίνει το βάτεμα πριν την γέννηση του πρώτου αυγού;
Με βάση όσα γνωρίζω τουλάχιστο 48 ώρες...
Γιατί συχνά γράφεις...χώρισε τον αρσενικό; Το ρωτάω αυτό γιατί ασχολούμαι πάνω από 30 χρόνια με ζευγαρώματα και μόνο μία φορά είχα πρόβλημα με τον αρσενικό. Θεωρώ δε ότι είναι καλό να είναι μαζί το ζευγάρι και να συνεργάζεται καθ΄όλη την διάρκεια της αναπαραγωγής...
Εγώ χωρίζω τον αρσενικό μόνο όταν πρόκειται για ελεγχόμενα ζευγαρώματα... Πχ με 2-3 διαφορετικές θηλυκές.
Καλά κάνεις και δεν τα χωρίζεις...
Το ίδιο κάνω κι εγώ...
Όμως τα πουλιά που για 30 χρόνια ζευγαρώνεις έχουν αυτές τις συμπεριφορές;
 
Συγννωμη αλλα ξαναδιαβαζοντας βλεπω μονο οτι ο φιλος λεει οτι βατευτηκαν (συμφωνα με οσα εχει δει) μια φορα, και οτι η καναρα γεννησε σε αστρωττη φωλια, γι'αυτο και την εφτιαξε εκεινος. Επισης ειπε οτι η καναρα καμια φορα επιτιθεται στον αρσενικο. Που παρατηρουμε "κακη" συμπεριφορα του αρσενικου εδω και ενδεχεται να τον χωρισουμε;

Συμφωνω να παρατηρουμε για καθε απροοπτο, αλλα δεν ειναι απαραιτητο να χωριστει συμφωνα με τα λεγομενα του εφοσον δεν εχει κανει κατι ασχημο.
 
Με βάση όσα γνωρίζω τουλάχιστο 48 ώρες...

Καλά κάνεις και δεν τα χωρίζεις...
Το ίδιο κάνω κι εγώ...
Όμως τα πουλιά που για 30 χρόνια ζευγαρώνεις έχουν αυτές τις συμπεριφορές;
Γιάννη συγνώμη δεν καταλαβαίνω ακριβώς... Εννοείς αν πχ γεννάνε χωρίς να έχουν φτιάξει φωλιά;
Και επειδή έγραψε και η Μιράντα... Βεβαίως πρέπει να είμαστε σε επαγρύπνηση για όλα, αλλά έθεσα το θέμα του αρσενικού γιατί μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι υπάρχει μιά "εμμονή"... Οτι σχεδόν είναι κανόνας να βγάζουμε τον αρσενικό.
 
Και εγω "ενσταση" παρεθεσα στο προηγουμενο μηνυμα μου, οτι βασει οσων εχει πει ο Λευτερης δεν υπαρχει αμεσος κινδυνος, αρα δεν υπαρχει λογος αφαιρεσης.
 
Γιάννη συγνώμη δεν καταλαβαίνω ακριβώς.
Ρωτώ πάλι... στα πουλιά που ζευγαρώνεις τόσα χρόνια... έχεις αυτές τις συμπεριφορές που περιγράφονται στις καταστάσεις που προτείνω την απομάκρυνση του αρσενικού;
 
Ρωτώ πάλι... στα πουλιά που ζευγαρώνεις τόσα χρόνια... έχεις αυτές τις συμπεριφορές που περιγράφονται στις καταστάσεις που προτείνω την απομάκρυνση του αρσενικού;
Γιάννη ίσως δεν με κατάλαβες... Το θέτω γενικά γιατί βεβαίως καταλαβαίνω ότι σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να ισχύει το "φύλαγε τα ρούχα σου...", αλλά συχνά και πάλι το γράφω γενικά και όχι από εσένα μπαίνει θέμα ότι ο αρσενικός λέει "κοιτάζει την φωλιά"... Και γιαυτό βγάλε τον.
 
αλλά συχνά και πάλι το γράφω γενικά και όχι από εσένα μπαίνει θέμα ότι ο αρσενικός λέει "κοιτάζει την φωλιά"... Και γιαυτό βγάλε τον.
Αυτό το έχω προσέξει κι εγώ που ως άπειρη με τα καναρίνια, διαβάζω τα πάντα προσπαθώντας να ενημερωθώ. Γενικά συχνά-πυκνά διαβάζουμε χώρισε τον αρσενικό ή παρακολούθησε μήπως χρειαστεί να χωρίσεις τον αρσενικό, ώστε μου έχει δημιουργηθεί η πεποίθηση ότι αυτό συμβαίνει πολύ συχνά στην αναπαραγωγή των καναρινιών.
Δεν έχω εντοπίσει φυσικά, να είναι κάποιος συγκεκριμένος εκφραστής αυτής της άποψης, πολύ περισσότερο ο Γιάννης @misalouris αλλά είναι και η πρώτη φορά που διαβάζω μία ένσταση και μου φαίνεται ενδιαφέρον να συζητηθεί ως συχνό ή σπάνιο το ενδεχόμενο αυτό.
 
Εχει ξανα-αναφερθει αλλα αυτη τη στιγμη μου διαφευγει ποιος εκανε την επισημανση.

Εχω την υποψια οτι το προσεξαμε γιατι συνηθως δεν βλεπιυμε ολα τα ομορφα και ροδινα, αλλα δημιουργουνται θεματα που οι πρωταγωνιστες (πουλια) κανουν κατι ασχημο ή ασυνηθιστο. Γι'αυτο 8/10 θεματα συζηταται πιθανη απομακρυνση του αρσενικου, γιατι απο τα 10 τα 9 ειναι για κατι ασχημο.

Αν ειναι ολα ομορφα, γιατι να τα χωρισεις; 🙄
 
Στις περισσότερες περιπτώσεις που προτείνω κάτι τέτοιο διαισθάνομαι χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω πως υπάρχουν προβλήματα γνωριμίας στα πουλιά..
Αν λοιπόν υπάρχει ακόμη και η υποψία πως θέτουν σε κίνδυνο τη φωλιά και τα αυγά σε πρώτη φάση ή τους νεοσσούς σε δεύτερη πρέπει να απομονωθεί κατά τη γνώμη μου το αρσενικό. Έτσι... ακόμη και λάθος να υπάρχει στην πρόταση... σε καμία περίπτωση δεν είναι "κακό"...
Ένα σωστά ταιριασμένο ζευγάρι... Ποτέ δεν φτάνει στο Γιατί η κανάρα χάλασε τη φωλιά και πέταξε τα αυγά έξω; και πολύ δε περισσότερο στο... σπάζει ή πετάει κάτω τα αυγά... Κι ακόμη χειρότερα δεν ταΐζει ή βρήκα τα μωρά μισοφαγωμένα.
Δε διεκδικώ απαραίτητα το αλάθητο σε όσα γράφω, ούτε αμφισβητώ τις όποιες εμπειρίες έχει ο καθένας...
Τη γνώμη μου γράφω... και το φίλτρο που διαθέτει ο αναγνώστης μπορεί να τον κατευθύνει στο σωστό... και να αποφασίσει κατά την κρίση του.
Θα έφτανε ένα ναι ή ένα όχι στο ερώτημά μου...

ΥΓ. Ερώτημα προς το Δημήτρη
 
Μαρία δεν τα αφήνω από τα μάτια μου ούτε ένα λεπτό δεν τα ενοχλώ απλά τα κοιτάω και είδα ένα βατεμα μέχρι σήμερα... Μιλάμε για τρελά με τα καναρίνια μου

Γιάννη έχεις δίκαιο καλύτερα να βγάλω τον αρσενικό και αυτό θα το κάνω μόλις πάω σπίτι το πρωί γιατί δουλεύω χίλιες φορές να τον βγάλω παρά να μην δω πουλιά
 
Μαρία δεν τα αφήνω από τα μάτια μου ούτε ένα λεπτό δεν τα ενοχλώ απλά τα κοιτάω και είδα ένα βατεμα μέχρι σήμερα... Μιλάμε για τρελά με τα καναρίνια μου
γιατί δουλεύω
Άρα ξαναρωτώ πως ξέρεις ότι ήταν μόνο ένα βάτεμα; Είμαι σίγουρη πως έχουν γίνει κι άλλα και απλά δεν τα έχεις δει και τα αυγουλάκια είναι ένσπορα! Υπομονή και θα βγουν και τα μικρά τιμπραντάκια! 😉

Γιάννη έχεις δίκαιο καλύτερα να βγάλω τον αρσενικό και αυτό θα το κάνω μόλις πάω σπίτι το πρωί γιατί δουλεύω χίλιες φορές να τον βγάλω παρά να μην δω πουλιά
Διαφωνώ! Από την στιγμή που δεν πειράζει τα αυγά να μην τον βγάλεις! Άστα μαζί να μεγαλώσουν τα παιδάκια τους! Και πουλιά θα δεις και όλα θα γίνουν! Δε χρειάζεται να τον απομακρύνεις..
 
Γιάννη έχεις δίκαιο καλύτερα να βγάλω τον αρσενικό και αυτό θα το κάνω μόλις πάω σπίτι το πρωί γιατί δουλεύω χίλιες φορές να τον βγάλω παρά να μην δω πουλιά
Όχι βέβαια...
Δεν πρέπει να βγάλεις το αρσενικό από το κλουβί... αλλά να τα χωρίσεις.
Να βάλεις δηλαδή το χώρισμα.
Αν τον βγάλεις έξω θα πρέπει να αρχίσεις από την αρχή την προσπάθεια προσέγγισης για το ζευγάρωμα της δεύτερης φωλιάς, γιατί αν μείνουν αρκετές μέρες σε διαφορετικά κλουβιά θα αποξενωθούν...
Να χωρίσεις το ζευγάρι λοιπόν γιατί η όλη συμπεριφορά και το αποτέλεσμα που εισπράττω από τα λεγόμενά σου δε δείχνουν αυτό που λέμε ζευγαρωμένα πουλιά...
Μπορεί να έχουν γόνιμα αυγά... αλλά ζευγάρι δεν είναι... καταλαβαίνεις τι εννοώ...
 
Οκ Γιάννη σήμερα δεν έκανε άλλο αυγό μάλλον κάνει διακοπή μίας ημέρας όπως κάνουν πολλά πουλιά
 
Λευτερη καλησπερα. Η απόφαση σου να τα χωρισεις εχει σχεση με το μη χτίσιμο της φωλιάς η" έτσι και αλλιως θα το έκανες για αλλους λόγους;
καλημέρα σας...
έχω ένα ζευγάρι τιμπραντο δυνατά αίματα από καλούς απογόνους έχουν 2 αυγά μέχρι τώρα και πάμε καλά έκανα προετοιμασία αλλά βατευετηκαν 1 φορά... λέτε να είναι άσπορα;

ευχαριστώ εκ τον προτέρων...
 
Λευτέρη καλώς ήρθες κι από εμένα. Το ότι είδες μόνο μία φορά μπορεί να σημα'ινει τουλάχιστον μία, δυο τρία δευτερόλεπτα να έλειπες (ειδικά αν είναι ντροπαλά 😀) έγινε η ''δουλειά''
 
Back
Top