Γενικά Απεβίωσε το καναρίνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bill97
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπέρα
Ένας φίλος μου χάρησε ενα καναρινι πριν λιγο μου το εφερε
σε αλλο κλουβι το παλιο το πεταξα καλύτερα
εκανα και απολυμανση στο σπίτι αλλά εχει δυο δακτιλιδια και δεν ξερω τι ρατσα ειναι
 

Συνημμένα

  • bird.webp
    bird.webp
    109,6 KB · Προβολές: 22
@bill97 ο φίλος δεν ήξερε να σου πει; Όπως κ ναχει πρέπει να βγάλεις μια καθαρή φωτογραφία σε φυσικό φως καλύτερα. Υπάρχει η υποψία για κόκκινο αχάτη αλλά η φωτογραφία δεν βοηθάει. Ο φίλος σου του έβαλε δύο δακτυλίδια;
Η πατηθρα πολύ ωραία αλλά δεν κάνει για καναρίνι. Βγάλε κ μια φωτογραφία το κλουβί να σου πούμε τυχόν βελτιώσεις. Να το χαίρεσαι το γλυκούλι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οχι δεν ήξερε καναρινι μονο μου ειπε
Το αγόρασε με 2 δακτυλιδια ενα σιδερενιο μοβ και ενα πορτοκαλι πλαστικο
Ναι φυσικα
Αυριο θα ανεβασω τωρα είναι έτοιμος να κοιμηθει και να μην τον ενοχλω τον φατσα
 
Καλημέρα
Ξυνησε ο φατσας
τον ονόμασα Εμίλιο
 

Συνημμένα

  • received_1511649432721895.webp
    received_1511649432721895.webp
    109,9 KB · Προβολές: 21
  • received_443951154677459.webp
    received_443951154677459.webp
    127,1 KB · Προβολές: 21
  • received_1535379193693656.webp
    received_1535379193693656.webp
    136,2 KB · Προβολές: 21
Να τον χαίρεσαι!
Πρέπει να τραβήξεις τις φωτογραφίες όχι ενάντια στο φως (όχι να το έχεις απέναντί σου) αλλά εσύ να πας από την πλευρά του παραθύρου ώστε να φαίνεται το πουλί, γιατί τώρα είναι πολύ σκοτεινό για να σου ειπωθεί το ο,τιδήποτε.
Και νομίζω ότι κάτι λάθος υπάρχει στο κλουβί, επομένως χρήσιμο θα ήταν να βγάλεις και μια φωτό του κλουβιού στην οποία να φαίνεται καθαρά η εσωτερική του διάταξη.
 
@bill97 Καλημέρα Βασίλη. Να τον χαίρεσαι τον Εμίλιο. Βγάλε καμμιά φωτεινή φωτογραφία του! Το κλουβί του φαίνεται μικρό. Έχει ύψος αλλά υστερεί σε μήκος. Κ το μήκος είναι το ζητούμενο για να μπορεί να πετάει. Αν μπορείς (δεν είναι ακριβές σε σχέση με τα μικρότερα κλουβιά) πάρε του μια κινέζικη 60ρα Ζευγαρώστρα. Είναι κ εύκολες στο καθάρισμα γιατί έχουν αποσπώμενη σχάρα κ συρτάρι. Τώρα οι πατήθρες είναι τοποθετημένες λάθος. Πρέπει να είναι στις άκρες στο κλουβί αλλά σε τέτοια απόσταση ώστε όταν κάθεται να μην βρίσκει η ουρά του. Καλή η πλαστική πατηθρα, αλλά η ξύλινη είναι καλύτερη. Πάρε του ξύλινες μια με διάμετρο 8-10" κ μια με 10-12" ώστε να γυμνάζει τα ποδαράκια του. Η μεγάλη ξύλινη που έχεις, έχει μεγάλη διάμετρο κ κάνει για παπαγάλο όχι για τα ποδαράκια του Εμίλιου. Κ βγάλε το στικ. Δεν του προσφέρει τίποτα κ είναι μέσα στην ζάχαρη. Ποια τροφή του παίρνεις;
 
Καλημέρα
Ξαναστελνω φωτό
Χτες τα αγόρασα τα στικ οκ θα τα βγάλω
[automerge]1713682291[/automerge]
Τροφή χύμα από το petshop του αγοράζω
[automerge]1713682357[/automerge]
Να και η τροφή του
 

Συνημμένα

  • received_945867660311271.webp
    received_945867660311271.webp
    107,8 KB · Προβολές: 20
  • received_413889534956237.webp
    received_413889534956237.webp
    117,3 KB · Προβολές: 20
  • received_955022916083281.webp
    received_955022916083281.webp
    106,6 KB · Προβολές: 20
  • received_792791406244038.webp
    received_792791406244038.webp
    120,3 KB · Προβολές: 19
  • received_437053535526986.webp
    received_437053535526986.webp
    115,5 KB · Προβολές: 18
  • received_739539865043014.webp
    received_739539865043014.webp
    48,5 KB · Προβολές: 18
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια
Θα του αγοράσω άλλο κλουβακι και κλαδάκια μαζί
Τροφή να συνεχίσω να του δίνω αυτή είναι καλή ;;
 
Τροφή να συνεχίσω να του δίνω αυτή είναι καλή ;;
Είναι κάποιας μάρκας;
Γενικά στο θέμα της τροφής απέφυγε να αγοράσεις χύμα, ό,τι κι αν σου πει ο έμπορος...π.χ. μόλις τώρα άνοιξα το σακί, είναι η καλύτερη κλπ....ακόμα κι αν είναι μάρκα σε μεγαλύτερη συσκευασία η οποία έχει χωριστεί από τον ίδιο σε μικρότερες...κι αυτό γιατί ο έμπορος εννοείται θα προωθήσει την τροφή που του αποφέρει το μεγαλύτερο κέρδος, ενώ εσύ θέλεις μια συσκευασμένη από εταιρεία τροφή, της οποίας τη συσκευασία θα ανοίξεις ο ίδιος, και την οποία θα συντηρήσεις ο ίδιος. Διότι οι από τα καταστήματα χύμα τροφές, είναι αμφίβολης ποιότητας, καθαρότητας, σύστασης, μπορεί να είναι και παλιές, και μπορεί να φέρουν πολλά παθογόνα, αναλόγως σε ποια περιβάλλοντα έχουν εκτεθεί (αντιλαμβάνεσαι φυσικά ότι ένα petshop προφανώς έχει περισσότερους λοιμώδεις παράγοντες από ό,τι ένα σπίτι)
Για το κλουβί συμφωνώ με τη Μαίρη ότι μια καλή επιλογή από πλευράς κόστους - οφέλους, είναι η κινέζικη ζευγαρώστρα μήκους 60 εκ.
 
@bill97 υπάρχουν επιλογές συσκευασμένων σπόρων σε μικρές συσκευασίες. Πχ pico (πιο λιτό μείγμα), Manitoba best premium ( πιο πλούσιο). Πάρε του κ μεμονωμένους σπόρους για κέρασμα πχ περιλλα, ραδικοσπορο, μαρουλοσπορο. Η evia parrots έχει μικρές συσκευασίες σε μεμονωμένους σπόρους. Το σουπιοκόκκαλο βάλε το κάπου στα πλαϊνά γιατί μου θυμίζει γκιλοτίνα εκεί πάνω! Υπάρχουν ωραία στηρίγματα για σουπιοκόκκαλο. Εγώ χρησιμοποιώ αυτό που έχει κ πατηθρα. Επίσης του δίνω σε μια αυγοθηκη γκριτ, όχι ότι είναι απαραίτητο αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι αγχολυτικό, οπότε γιατί όχι;
Αυγουλάκι (καλό βρασμένο 12-15 λεπτά υπό βρασμό) . Τώρα του δίνω δύο φορές την εβδομάδα. Κ φρέσκα λαχανικά καλά πλυμένα κ καλά στεγνά κ σπανιότερα φρούτα. Θα έβαζα το κλουβί κάπου που η μία πλευρά θα ακούμπαγε τοίχο για να μην είναι ανοικτά από παντού. Αν θα το έχεις εξω, μην ξεχάσεις σίτα για τα σατανικά κουνούπια κ προστατευτικό κλουβιού για τα αρπακτικά. Ούτε λεπτό μόνο του έξω, χωρίς αυτό! Έχω προσέξει ότι στην περιοχή μου οι καρακάξες έγιναν πολύ περισσότερες κ τώρα ψάχνουν τροφή για τα μικρά τους. Να τον χαίρεσαι τον κούκλο σου κ ναναι πάντα γερός.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα
Ένα καναρίνι πόσο καιρό κάνει να κελαηδήσει ;;
Καλός ας πούμε ο εμίλιος αλλά παιδιά δεν κελαηδάει καθόλου μόνο τσιου κάνει
 
@bill97 μπορεί να είναι Εμιλία. Το αρσενικό καναρίνι λίγο πολύ θα κελαιδισει πιστεύω. Από τριών μηνών ή κ νωρίτερα αρχίζει λίγο λίγο τις μελωδίες. Γι'αυτό λέω μήπως είναι θηλυκό. Δες αυτό.


Βγάλε καθαρές φωτογραφίες της αμαρας αν δεν μπορείς να το ξεχωρίσεις.
[automerge]1714139403[/automerge]
Δες κ αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το έχω δει αρσενικό είναι
αλλά δεν τιποτα
Θα τον επιστρεψω αν ειναι
[automerge]1714140459[/automerge]
Εαν ενδιαφέρεται κάποιος και το θέλει ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα
 
Τελευταία επεξεργασία:
@bill97 που θα τον επιστρέψεις; Στον φίλο σου που στο έκανε δώρο;
Επειδή είναι το δεύτερο που επιστρέφεις, εάν πραγματικά θες να ασχοληθείς κ να έχεις κατοικίδιο πτηνό, θα σου έλεγα πριν επιλέξεις το νέο πουλάκι να μείνεις στο πετ σοπ ή στον εκτροφέα αρκετό χρόνο για να το δεις, να το ακούσεις, να τσεκάρεις τον χώρο που το έχουν, για να είσαι σίγουρος για την επιλογή σου κ να μην ταλαιπωρείσαι ούτε εσύ ούτε αυτό.
 
Μια σκέψη μου είπα
Απλά είναι αρσενικο και δεν κελαηδάει καθόλου τι να το κάνω μονο τσιου κανει
Ναι δεν γίνεται να το γυρησω απλα επειδη δεν κελαηδαει
 
@bill97 κοίτα ο καθένας επιλέγει να έχει κατοικίδιο σύμφωνα με τις δυνατότητες του αλλά κ τις προτιμήσεις του κ αυτό είναι σεβαστό. Για παράδειγμα έτυχε στην θεία μου (όταν εγώ ήμουν πολύ μικρή κ δεν το θυμάμαι) να αποκτήσει ένα καναρίνι που τραγούδαγε ελάχιστα (μπορεί να ήταν θηλυκό) αλλά το λάτρευε. Κ αυτό την ήξερε κ σήμερα ακόμα λέει πόσο έξυπνο κ γλυκό πουλάκι ήταν. Δηλ. δεν την ένοιαζε που δεν τραγούδαγε.
Προσωπικά φυσικά κ χαίρομαι το τραγούδι του καναρινιού μου (περισσότερο να πω την αλήθεια γιατί σκέφτομαι ότι πάμε καλά από υγεία αλλά οκ λεπτομέρειες). Όμως πραγματικά από την στιγμή που το καναρίνι μου θα έμπαινε από τύχη στο σπίτι μου, ή ακόμα περισσότερο που θα το είχα επιλέξει, θα το κράταγα κ θα το αγαπούσα ασυζητητί. Είτε στην πορεία μουγγανιζε είτε ήταν παβαροτι. Θα ήταν το δικό μου καναρίνι κ τέλος. Όμως όλα αυτά είναι υποκειμενικά. Κ συνήθως ο περισσότερος κόσμος που αγοράζει αρσενικό καναρινι το επιλέγει για το τραγούδι του. Γι'αυτό αν δεν το θέλεις κ βλέπεις ότι δεν θα δεθείς συναισθηματικά με αυτό, καλύτερα να το δώσεις, παρά να βαρυγγομάς με την φροντίδα κ τις ανάγκες του που θα πρέπει να καλύψεις. Την επόμενη φορά όμως (εάν θέλεις πραγματικά ένα καναρίνι), κάτσε λίγο χρόνο στο πετ σοπ ή στον εκτροφέα κ μην βιαστείς να επιλέξεις, για να πάρεις το καναρινάκι που θα σου κάνει κλικ κ θα χαίρεσαι την παρέα του. Πάντως ο Εμίλιο μπορεί να μην τραγουδάει αλλά από όσο βλέπω στις φωτογραφίες του, είναι κουκλί με πολύ ζωηρά χρώματα, να τα λέμε αυτά.
 
Back
Top