Φροντίδα Απλό καναρίνι και Τιμπράντο στο ίδιο δωμάτιο

ilias2017

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιαν 2017
Μηνύματα
25
Πόλη
Διδυμότειχο
γεια σας παιδια:Dαν εχω ενα απλο καναρινι και ενα τιμπραντο στο ιδιο δοματειο θα κελαηδαν οπως κελαηδουσαν παντα η λιγότερο;😵 (και τα δυο αρσενικά)
 
Κανονικά Ηλία.. Πρέπει να τα έχεις χώρια ώστε να μην επηρεαστεί η φωνή του καλλίφωνου τραγουδιστή σου απο το κοινό καναρινάκι σου. 🙂
 
Κανονικά Ηλία.. Πρέπει να τα έχεις χώρια ώστε να μην επηρεαστεί η φωνή του καλλίφωνου τραγουδιστή σου απο το κοινό καναρινάκι σου. 🙂
χωρια σε αλλο δοματιο η να μην βλέπονται;
 
Τα τιμπραντο είναι καναρίνια φωνής... Κανονικά δεν κάνει να ακούνε άλλες φωνές γιατί θα χαλάσουν το κελαηδημα τους...
Έχουν μια καλή και δυνατή φωνή και είναι κρίμα να χαλάσει... Το τιμπραντο σου έχει δυνατή φωνή... Το κοινό καναρινακι σου σίγουρα πιο χαμηλοφωνο κελαηδημα... Οπότε αυτό που μπορεί να γίνει είναι και να χαλάσει το κεληδημα του τιμπραντου άλλα και το άλλο σου καναρίνι να σταματήσει το κελάηδημα...
Γιατί πολύ απλά θα κυριαρχεί το τιμπραντο σου!
Η απόφαση φυσικά είναι δική σου.
 
Αν το Τιμπράντο είναι 3 ετών και άνω, ίσως να μην υπάρχει τόσο πρόβλημα, να χαλάσει δλδ η φωνή του. Αν είναι μικρότερο, θεωρητικά πάντα θα πάρει και άλλες νότες / φωνές και ειδικά στην πτερόρροια θα αλλάξει, ειδικά αν θα είναι η πρώτη του.
Δεν στα λέω αυτά με σιγουριά, αλλά το κελάιδισμα είναι κάτι που μαθαίνεται σε μικρές ηλικίες και ειδικά κατά την περίοδο της πτερόρροιας, έχει βέβαια να κάνει και με τις γενετικές καταβολές του ατόμου, αλλά και με τη μιμητική του ικανότητα η οποία είναι πολύ έντονη στα καναρίνια όσον αφορά τις φωνές.
 
Κατά τη γνώμη μου αν πάρεις ένα καναρίνι φωνής, σημαίνει πως το αγόρασες και έδωσες ίσως περισσότερα χρήματα χάρη στη φωνή του. Επειδή λοιπόν τα καναρίνια μιμούνται τους ήχους που ακούνε είναι κρίμα να έχεις ένα καναρίνι φωνής εκπαιδευμένο και να πάει στράφη η εκπαίδευσή του επειδή ακούει το κοινό. Εγώ θα σε συμβούλευα να τα έχεις σε διαφορετικά δωμάτια να μην ακούει το ένα το άλλο, αλλιώς το τραγούδι του τιμπράντο σίγουρα θα επηρεαστεί. :)
 
Back
Top