Γενικά Αποκτήσαμε ένα ζευγάρι lovebirds

Ιωάννα

PB New Member
Εγγραφή
30 Νοε 2018
Μηνύματα
363
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ο Ορφεας απεκτησε παρεα...
Το σμηνος μας μεγαλωνει... Μ εφαγε τα λησακα η κορη μου και πηραμε ενα ζευγαρι lovebird! Με το που τα πηραμε τα εβαλα στο δωματιο της για να τηρησουμε καραντινα! Ο καημενουλης μου ο ορφεας τα ακουει και δεν το πιστευει! Καθεται στην πατηθρα του και κοιταει σαν χανος! Υπαρχει προβλημα που ειναι αλλο ειδος;
 
Να σας ζησουν! Οιχ δεν υπαρχει εφοσον θα ειναι σε ξεχωριστο κλουβι βεβαια! Καλα κανετε κ κρατατε καραντινα! Θα ελεγα καλυτερα να περνατε του ιδιου ειδους για παρεα αλλα οκ!
 
Εχεις δικιο για το ιδιο ειδος αλλα οσο βλεπουνε παπαγαλους στο youtube εχουν διαλεξει τα παιδια τι θελουν... Μαλλον ο ορφεας δεν τους γεμισε στο ματι! 😀... Εγω δεν τον αλλαζω! Εχουμε χωρισει την φροντιδα τους παντως! Εγω τον ορφεα και η αγγελικη τον σεμπαστιαν και την ροζη... Τους εδωσε κ ονοματα απο παιδικα που βλεπει! Θα ακολουθησει και παρουσιαση απο δευτερα για τα νεα μελη!
 
Εχεις δικιο για το ιδιο ειδος αλλα οσο βλεπουνε παπαγαλους στο youtube εχουν διαλεξει τα παιδια τι θελουν... Μαλλον ο ορφεας δεν τους γεμισε στο ματι!

Θα σας γεμίσουν τώρα αυτά... Τα αυτιά. 😛 Προσωπικά αν και μ'αρέσουν να τα βλέπω δεν την αντέχω για πολύ τη διαπεραστική φωνή τους.
 
Θα σας γεμίσουν τώρα αυτά... Τα αυτιά. 😛 Προσωπικά αν και μ'αρέσουν να τα βλέπω δεν την αντέχω για πολύ τη διαπεραστική φωνή τους.
Μας τα γεμισαν ηδη! Μας επιασε σπαστικο γελιο απο τις τσιριδες τους! Ειχαμε συνηθισει στο ησυχο budgακι μας και μας φανηκε περιεργο... Μπηκαν νωρις για υπνο και ησυχασαμε! Αυριο ξημερωνει μια νεα μερα και θα δουμε πως θα τα βγαλουμε περα... Το πολυ πολυ θα βαλω ωτοασπιδες! 😀
 
Χρειαζομαι βοηθεια για να τους καθαρισω, δεν μ αφηνουν να βαλω το χερι μου στο κλουβι.. Κ ποσο καιρο μπορουν να μεινουν ετσι; Εν τω μεταξυ αυτα εχουν πιο μεγαλες κουτσουλιες...😀
 

Συνημμένα

  • 1549711632117-160445628.webp
    1549711632117-160445628.webp
    88,8 KB · Προβολές: 0
Πανέμορφα είναι! Να σας ζήσουν και να τα χαίρεστε όλα!

Ευχαριστω πολυ... Ειναι πανεμορφα αλλα κ πανβρωμικα... Δες πως ειναι ο ορφεας... Νοσοκομειακη κατασταση το κλουβι! Λιγα κ καθαρα!
 

Συνημμένα

  • 1549712341562-239608121.webp
    1549712341562-239608121.webp
    61 KB · Προβολές: 1
Ααα μάλιστα, ειναι peach faced. Να σου ζήσουν! Φοβούνται όταν βάζεις το χέρι στο κλουβί γιατί δεν σου έχουν ακόμη εμπιστοσύνη (έτσι έκαναν και τα δικά μου στην αρχή, τώρα μου το κόβουν το χερι😜) πρέπει να το κάνεις αργά και χωρίς βιαστικές κινήσεις.
 
Φφφφ... Τους εχω καθαρισει ταιστρα ποτηστρα μεχρι στιγμης... Το σουπιοκοκκαλο ειναι πιο πισω κ ουτε καν να το πιασω... Ειναι μες την κουτσουλια κ ειναι το επομενο που πρεπει να βγαλω! Ερωτηση τωρα την πατηθρα με τι την καθαριζω;
 
Όμορφα και λαχταριστα σαν ροδακινακια.
Να σας ζησουν κι αυτά.
Αναγκαστικά το χέρι θα το βάζεις. Δεν γίνεται διαφορετικά. Μέχρι να σε συνηθίσουν μπορείς να τα καθαριζεις σε σκοτεινό δωμάτιο για να μην καταλαβαίνουν και πολλά.
 
Όμορφα και λαχταριστα σαν ροδακινακια.
Να σας ζησουν κι αυτά.
Αναγκαστικά το χέρι θα το βάζεις. Δεν γίνεται διαφορετικά. Μέχρι να σε συνηθίσουν μπορείς να τα καθαριζεις σε σκοτεινό δωμάτιο για να μην καταλαβαίνουν και πολλά.
Τελειο, δεν το ειχα σκεφτει! Ευχαριστω!
 
ερωτηση τωρα την πατηθρα με τι την καθαριζω;
Εγώ την πατηθρα από φυσικό ξύλο του Σαχαμπ, τη βάζω σε μια λεκάνη με καυτό νερό (από βραστηρα) και ξύδι και την αφήνω κάνα μισάωρο και μετά τη σαπουνιζω με υγρό πιάτων.
 
Εγώ την πατηθρα από φυσικό ξύλο του Σαχαμπ, τη βάζω σε μια λεκάνη με καυτό νερό (από βραστηρα) και ξύδι και την αφήνω κάνα μισάωρο και μετά τη σαπουνιζω με υγρό πιάτων.
Μμμ, δεν ειμαι σιγουρη οτι θα καθαρισει... φαινεται να εχει ποτησει η κουτσουλια. Θα το δοκιμασω ομως! Καταλαθος πεσανε στα χερία μου... Τα ειχε ενα παιδι ενα μιση χρονο και τα βαρεθηκε!
 
Εγώ όταν τους καθαρίζω τις πατηθρες κάνω το εξής. Παίρνω την πατηθρα και την βρέχω με νερό βρύσης. Ύστερα την τρίβω με ένα σφουγγάρι πιάτων(από την μεριά που έχει το σύρμα)και οι κουτσουλιές φεύγουν στο πι και φι. Τις στεγνωνω με μια πετσέτα και είναι έτοιμες να μπουν στο κλουβί!
 
Μμμ, δεν ειμαι σιγουρη οτι θα καθαρισει... φαινεται να εχει ποτησει η κουτσουλια. Θα το δοκιμασω ομως! Καταλαθος πεσανε στα χερία μου... Τα ειχε ενα παιδι ενα μιση χρονο και τα βαρεθηκε!
Φοράνε δαχτυλίδι ώστε να είσαι σίγουρη για το έτος γέννησης; Δεν θα είναι εύκολη η εξημερωση τους αλλά με προσπάθεια και υπομονή όλα γίνονται.
 
Φοράνε δαχτυλίδι ώστε να είσαι σίγουρη για το έτος γέννησης; Δεν θα είναι εύκολη η εξημερωση τους αλλά με προσπάθεια και υπομονή όλα γίνονται.
Οχι.. Δεν εχουν δαχτυλιδι... Κ φαινονται αγρια κ μαλλον γι αυτο τα εδωσε το παιδι... Και ο ορφεας μου αγριος ειναι κ μολις αισθανθει κινδυνο ερχεται πανω μου να κρυφτει τωρα..😀! Θελουν υπομονη αλλα θα τα καταφερω κ αυτα!
 
Ιωάννα συγνώμη που σου το λέω αλλά θεωρώ πως στο κλουβί με τα λοβακια χρειάζεται τουλάχιστον αλλη μια πατηθρα. Όπως και στον Ορφέα, πρέπει να του αλλάξεις τις πλαστικές πατηθρες με ξύλινες. Φιλικά πάντα.
 
και ο ορφεας μου αγριος ειναι κ μολις αισθανθει κινδυνο ερχεται πανω μου να κρυφτει τωρα..😀!
Δεν έχουν τον ίδιο χαρακτήρα με τα μπατζι. Τα λοβακια και τα παροτλετ είναι πολύ τζαναμπετικα και δυναμικά. Και τα δικά σας δεν είναι μικρα και είναι και δύο μαζί κάτι που κάνει τα πράγματα πιο δύσκολα αλλά είμαι σίγουρη ότι σε λίγο καιρό θα τα έχετε καταφέρει.
 
Back
Top