Γενικά Απολύμανση στο κτίριο και πουλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elenie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elenie

PB Member
Εγγραφή
30 Νοε 2017
Μηνύματα
440
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα, ένα πρόβληματισμο που είχα...
Την άλλη εβδομάδα θα ερθουν για την ετήσια καλοκαιρινή απολύμανση στο κτίριο που μένουμε για πρόληψη της αξιολάτρευτης καλοκαιρινής κατσαρίδας που θα κάνει την εμφάνιση της 😰

Τα πουλια τα έχω έξω στο μπαλκονι, απ όπου θα περάσουν να ψεκάσουν. Λένε πως αυτά τα φάρμακα είναι ασφαλή για ανθρώπους και κατοικίδια, αλλά εγώ φοβάμαι... Εχει κανείς σας εμπειρία παρόμοιας κατάστασης;

Σκέφτομαι στην ανάγκη να τα μετακινησω και να τα βάλω στην κρεβατοκάμαρα εκείνη την ημέρα, μακριά από το παράθυρο γιατί ψεκάζουν και εκεί. Θα είναι ασφαλή; Τι λέτε; Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο;
 
Τέσσερα κλουβιά είναι, τα δυο μεγάλα... αλλά μου είπαν πως πρέπει να είναι ανοιχτά τα παράθυρα γιατί θα κάνουν και μέσα στο διαμέρισμα απολύμανση... μπάνια, κουζίνες κτλ...
 
Τέσσερα κλουβιά είναι, τα δυο μεγάλα... αλλά μου είπαν πως πρέπει να είναι ανοιχτά τα παράθυρα γιατί θα κάνουν και μέσα στο διαμέρισμα απολύμανση... μπάνια, κουζίνες κτλ...
Θα κάνουν και στα δωμάτια;
 
Όχι στα δωμάτια, μόνο στις μπαλκονόπορτες που έχει το κάθε δωμάτιο... σκέφτομαι να τα βάλω μπροστά από τις ντουλάπες, μακριά από τις μπαλκονόπορτες, αφού θα είναι και ανοιχτά τα παράθυρα, τουλάχιστον μέχρι να στεγνώσει, παίρνει περίπου μισή ώρα μου είπαν, και να τα επιστρέψω στο μπαλκονι το απόγευμα (η απολύμανση θα γίνει πρωί)
Τι άγχος κι αυτό...
 
Και δεν μυρίζει αυτό; Ψεκάζοντας τις μπαλκονοπορτες που θα είναι και ανοιχτές, δεν θα μπει και μέσα;
Μπορεί για τους ανθρώπους και τα μεγάλα κατοικίδια να είναι ασφαλές, αλλά για τα πουλάκια; Συμφωνώ με τον Δημήτρη. Να επιμείνεις! Καμιά φορά δεν δίνουν σημασία.
 
Αχ βρε Ελένη μου, κάτι παρόμοιο έχω πάθει και εγώ. Την Δευτέρα θα έρθουν στο σπίτι μου να αλλάξουν ΌΛΑ τα πορτοπαράθυρα και εγώ έχω τα κλουβιά στο μπαλκόνι. Αντιλαμβάνεσται όλοι σας νομίζω τον πανικό που θα δημιουργηθεί. Δεν τα αφήνω εκεί με τίποτα. Η μόνη λύση που έχω βρει είναι να τα βάλω όλα σε πολύ μικρά κλουβιά που έχω και να τα μετακινώ από δωμάτιο σε δωμάτιο.
 
Μα με την εταιρία μίλησα. Μου είπαν ότι θα προσέξουν να μην ψεκάσουν τους τοίχους όπου είναι τα κλουβιά και να κάνουν μόνο τα βασικά σε εκείνο το μπαλκονι (σιφώνια, αλουμίνια κτλ)
Τους είπα ότι θα σκέφτομαι να τα μετακινησω μέσα και μου είπαν σε μια κρεβατοκάμαρα που δε θα ψεκάσουν... Δεν μυρίζει αυτό το φάρμακο και μου ανέφεραν ότι τα καναρίνια είναι εντάξει. Ίσως οι παπαγάλοι είναι πιο ευαίσθητοι και για τα παραδείσια δεν ήξερε.
Δεν περίμενα να μου πουν και κάτι διαφορετικό, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι καθησυχάστηκα κι ολας. Τα πουλια είναι ευαίσθητα, αλλά δεν γίνεται και να μην γίνει η απολύμανση.
Γι αυτό ρωτάω, αν κάποιο μέλος έχει εμπειρία με κάτι παρόμοιο.
 
Μια φορά είχαμε κάνει απολύμανση όταν έμενα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης που ως γνωστόν οι κατσαρίδες είναι πιο πολλές από τους ανθρώπους. Μύριζε πολύ. Προφανώς επρόκειτο για διαφορετικό προϊόν. Σε κάθε περίπτωση πάντως αφού μιλάμε για κατσαρίδες μάλλον θα είναι κάτι ισχυρό. Αλλά αφού δεν θα ψεκάσουν σε ένα δωμάτιο, τότε έχεις την επιλογή να τα πάρεις μέσα και να μην αγχώνεσαι κι εσύ.
 
Κάθε χρόνο κάνουμε απολύμανση και μέχρι πριν δύο χρόνια που είχα την εκτροφή μου στο μπαλκόνι (τα τελευταία 2 χρόνια είναι εσωτερική) κάθε Μάιο είχα τις ίδιες ανησυχίες με σένα. Στα μπαλκόνια ψεκάζουν περιμετρικά και στα σιφώνια.Αν τα πουλιά τα έχεις σχετικά ψηλά, ας πούμε στο ύψος του κεφαλιού ή των ώμων δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Εγώ ποτέ δεν είχα. Ποτέ δεν μετακίνησα κλουβί. Για καλό και για κακό όμως ενημέρωσε τον άνθρωπο που θα έρθει να κάνει την απολύμανση ώστε να είναι πιο προσεκτικός, έτσι κι αλλιώς, στο συγκεκριμένο μπαλκόνι και πράξε αναλόγως του τι θα σου πει. Να συμπληρώσω επίσης ότι το απολυμαντικό υγρό (αυτό που χρησιμοποιείται σε μας) δεν μυρίζει έντονα και στεγνώνει πολύ γρήγορα.
 
Να συμπληρώσω επίσης ότι το απολυμαντικό υγρό (αυτό που χρησιμοποιείται σε μας) δεν μυρίζει έντονα και στεγνώνει πολύ γρήγορα.


Έτσι μου είπαν και σε εμένα. Πρέπει να είναι το ίδιο. Όποτε θα τα βάλω μέσα, πιο πολύ να μην αγχώνομαι εγώ και θα τους πω να είναι έξτρα προσεκτικοι γύρω από το χώρο των κλουβιών.
 
Μα με την εταιρία μίλησα. Μου είπαν ότι θα προσέξουν να μην ψεκάσουν τους τοίχους όπου είναι τα κλουβιά και να κάνουν μόνο τα βασικά σε εκείνο το μπαλκονι (σιφώνια, αλουμίνια κτλ)
Τους είπα ότι θα σκέφτομαι να τα μετακινησω μέσα και μου είπαν σε μια κρεβατοκάμαρα που δε θα ψεκάσουν... Δεν μυρίζει αυτό το φάρμακο και μου ανέφεραν ότι τα καναρίνια είναι εντάξει. Ίσως οι παπαγάλοι είναι πιο ευαίσθητοι και για τα παραδείσια δεν ήξερε.
Δεν περίμενα να μου πουν και κάτι διαφορετικό, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι καθησυχάστηκα κι ολας. Τα πουλια είναι ευαίσθητα, αλλά δεν γίνεται και να μην γίνει η απολύμανση.
Γι αυτό ρωτάω, αν κάποιο μέλος έχει εμπειρία με κάτι παρόμοιο.
Βαλτα στην κρεβατοκαμαρα εως το απογευμα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο
 
Μα με την εταιρία μίλησα.* Μου είπαν ότι θα προσέξουν να μην ψεκάσουν τους τοίχους όπου είναι τα κλουβιά και να κάνουν μόνο τα βασικά σε εκείνο το μπαλκονι (σιφώνια, αλουμίνια κτλ)
Τους είπα ότι θα σκέφτομαι να τα μετακινησω μέσα και μου είπαν σε μια κρεβατοκάμαρα που δε θα ψεκάσουν... **Δεν μυρίζει αυτό το φάρμακο και μου ανέφεραν ότι τα καναρίνια είναι εντάξει. Ίσως οι παπαγάλοι είναι πιο ευαίσθητοι και για τα παραδείσια δεν ήξερε.
Δεν περίμενα να μου πουν και κάτι διαφορετικό, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι καθησυχάστηκα κι ολας. Τα πουλια είναι ευαίσθητα, αλλά *δεν γίνεται και να μην γίνει η απολύμανση.
Γι αυτό ρωτάω, αν κάποιο μέλος έχει εμπειρία με κάτι παρόμοιο.

Εγώ αρνούμαι να συμμετέχω στις μαζικές απεμοντώσεις κτλ το φροντίζουμε ως οικογένεια μόνοι μας. Δεν είμαι σίγουρη για το τι ισχυρίζεται η κάθε εταιρία και για το τι χρησιμοποιεί... Δεν το διακινδύνευσα ποτέ, ούτε για τα σκυλιά και πολύ δε περισσότερο για τα πουλιά (απόψεις είναι αυτές).
*Στην περίπτωση σου θα έβαζα σ΄ένα δωμάτιο τα πουλιά, θα τους έβαζα να ψεκάσουν πρώτα (προσεχτικά) το μπαλκόνι των πουλιών (σιφώνια κτλ) και αργότερα θα τα ξαναέβαζα στη θέση τους (εφόσον είχα τη σιγουριά πως το δωμάτιο που έχω τα πουλιά, δεν κινδυνεύει δηλ έχει απόσταση από το σημείο των ψεκασμών).
** Το ότι δεν μυρίζει το θεωρώ ακόμη πιο επικίνδυνο, δεν σημαίνει πως το φάρμακο δεν διαχέεται στον αέρα, απλά δεν ''δίνει στίγμα''
 
Τελευταία επεξεργασία:
τα νεα φαρμακα εξολοθρευσης για σπιτικη χρηση ειναι κατι σαν και αυτο
Κατσαριδοκτόνο Maxforce White IC 20gr
maxforce-white-ic-20gr-500x500.jpg

Χρησιμοποιείται σε οικίες, σχολεία, νοσοκομεία, επαγγελματικούς χώρους ή μέσα μαζικής μεταφοράς, σε αναλογία 2-3 σταγόνες ανά m2.
Είναι κατάλληλο για την καταπολέμηση της Γερμανικής κατσαρίδας (μεγάλη κόκκινη), αλλά και της Ασιατικής (μικρή ξανθή).
Μόλις τα έντομα καταναλώσουν το τζέλ, το μεταφέρουν στην φωλιά τους και εκεί δημιουργείται το φαινόμενο του κανιβαλισμού.
Είναι της εταιρείας BAYER και διατίθεται σε συσκευασίες των 5, 20 και 30gr, σε μορφή σύριγγας, για εύκολη και γρήγορη εφαρμογή.

Συνηθως οι εταιριες πλεον εχουν σε μεγαλη συσκευασια πιστολι με παρεμφερες τζελ κ δεν ψεκαζουν απλα εναποθετουν κοκκους τζελ στο εσωτερικο των σπιτιων
 
Παντως εγω κανω 2 φορες τον χρονο απλυμανση/απεντομωση, καλο ειναι να παρετε γραπτη εγγυηση απο το γραφειο οτι το φαρμακο που βαζουν ειναι pet friendly και human friendly . Απο οτι γνωριζω λογω ΕΕ ολα τα φαρμακα των γραφειων απολυμανσεων ειναι τελειως ακινδυνα για τα κατοικιδια και τον άνθρωπο.

Υ. Γ Η κατσαριδα ειναι τρανη αποδειξη οτι και η φυση κανει λαθη. Μεχρι και οι Καρντασιανς καπου μαλλον χρησιμεύουν, οι κατασαριδες πουθενα. Kill the f...ing beasts.
 
Αυτα τα εχω χρησιμοποιησει σε εξωτερικους χωρους

Φάρμακο K-Othrtine WG250 -2x2,50 gr - Απολυμαντικό - Απεντομωτικό
Σκεύασμα απεντομώσεων σε υδατοδιαλυτούς κόκκους, για παρασκευή ψεκαστικού διαλύματος. Είναι κατάλληλο για καταπολέμηση εντόμων όπως κατσαρίδες, μύγες, κουνούπια, ψύλλους, κοριούς, αράχνες και μυρμήγκια. Ψεκάζουμε μόνο επιφάνειες σε εξωτερικούς χώρους και ποτέ στον αέρα, από απόσταση 0,5-1 m για ομοιόμορφη διαβροχή των επιφανειών απ΄όπου διέρχονται τα έντομα. Εάν ψεκάσουμε εσωτερικούς χώρους φροντίζουμε κατά τη διάρκεια του ψεκασμού να υπάρχουν ανοιχτά παράθυρα και πόρτες, όπως και να απομακρυνόμαστε από το χώρο μέχρι να στεγνώσουν οι επιφάνειες. Η διάρκεια δράσης του εξαρτάται από τις κλιματολογικές συνθήκες, την απορροφητικότητα των επιφανειών, τη συχνότητα καθαρισμού τους και μπορεί να φτάσει τους 3 μήνες. Ο ψεκασμός επαναλαμβάνεται μόνο όταν αρχίσουν να εμφανίζονται ξανά έντομα. Διατίθεται σε τρείς διαφορετικές συσκευασίες, των οποίων οι τιμές αναφέρονται παρακάτω στον αντίστοιχο πίνακα.
000792-03.jpg


και αυτο
K-OTHRINE 7,5 SC

006567-038.jpg

Πυρεθροειδές υγρό εντομοκτόνο για την καταπολέμηση μυγών, κουνουπιών, κατσαρίδων, κοριών, μυρμηγκιών και αραχνών. Είναι σε μορφή συμπυκνωμένο εναιωρήματος (SC) με δραστική ουσία την Deltamethrin 0.75% και β/o. Καταπολεμά κουνούπια, κατσαρίδες, μύγες, κοριοί, μυρμήγκια, αράχνες, ψύλλους και άλλα βαδιστικά έντομα. Εφαρμόζεται σε οικιακούς χώρους, ξενοδοχεία, βιομηχανικοί χώρους, αποθήκες, στάβλους, νοσοκομεία, σχολεία, στρατώνες, καταστήματα τροφίμων, εστιατόρια, ταβέρνες κλπ. Η αναλογία του είναι 15 cc σε μισό λίτρο νερό και ψεκάζουμε 10 τ. Μ. Για την καταπολέμηση της κατσαρίδας (τα 50 cc σε 2 λίτρα νερό), ενώ για τα κουνούπια χρησιμοποιούμε 50 cc σε 1 λίτρο νερό. Διατίθεται σε 2 μεγάλες συσκευασίες του ενός και πέντε λίτρων με τιμές που αναφέρονται παρακάτω. Το ένα λίτρο φάρμακο διαλύεται σε 40-50 λίτρα νερο.
 
Έτσι μου είπαν και σε εμένα. Πρέπει να είναι το ίδιο. Όποτε θα τα βάλω μέσα, πιο πολύ να μην αγχώνομαι εγώ και θα τους πω να είναι έξτρα προσεκτικοι γύρω από το χώρο των κλουβιών.

Κάνε μία έρευνα. Μπες στην ιστοσελίδα της εταιρίας και βρες το σκεύασμα που χρησιμοποιούν για κατσαρίδες. Αν δε βρεις κάτι, πάρε τηλέφωνο ξανά την εταιρία. Είναι υποχρεωμένοι να σου το πουν.
Μετά βρες από το google το σκεύασμα και ποιες χημικές ουσίες περιέχει.
Όταν θα ξέρεις τη δραστική ουσία που θα χρησιμοποιηθεί για την απεντόμωση, θα σου είναι πολύ πιο εύκολο να βρεις αν είναι τοξική για τα πουλιά σου.

Τα gel είναι τοξικά πάντως, καλύτερα να τα αποφεύγετε.

Αν και μετά την έρευνα δεν έχεις αποτελέσματα, κανόνισε να είσαι εκεί όταν θα ψεκάζουν το μπαλκόνι. Αφού μίλησες με την εταιρία, λογικά θα έχουν ενημερώσει τους ανθρώπους που θα ψεκάσουν. Καλόπιασέ τους, κέρασέ τους και κανένα καφεδάκι και πες τους να κάνουν πρώτα το μπαλκόνι με τα πουλιά και να μην ψεκάσουν στο συγκεκριμένο κομμάτι 3-4 τετραγωνικών μέτρων στο πάτωμα του μπαλκονιού, γωνίες και τοίχους. Σε περίπτωση που επιμείνουν (που δεν πιστεύω) πες τους ότι κινδυνεύει η υγεία σου. Ότι παθαίνεις αλλεργικά σοκ την Άνοιξη και ειδικά με διάφορες χημικές ουσίες (μπογιές, φυτοφάρμακα).

Επειδή κάνει ζέστη, αν ψεκάσουν γύρω από το χώρο των κλουβιών, θα δημιουργούνται αναθυμιάσεις για ένα διάστημα και ας είναι στεγνό, άοσμο και αόρατο στο γυμνό μάτι.
 
Back
Top