Αναπαραγωγή Απορία για την συμπεριφορά του αρσενικού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kora
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kora

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2009
Μηνύματα
7
Πόλη
Έδεσσα
Καλησπέρα, σας γράφω από Έδεσσα, είμαι καινούριος στο χόμπι των καναρινιών και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την συμπεριφορά του αρσενικού προς τη καναρα. Το Σαββάτο, την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα ένα καναρίνι αρσενικό το όποιο δεν ποληκελαϊδουσε, την Δευτέρα, μετά από 2 μέρες δηλαδή, αγόρασα και ένα θηλυκό από το ίδιο κατάστημα και τα έβαλα κατ' ευθείαν μαζί διότι φαντάστηκα πως και τα δύο γνωριζόντουσαν καθώς στο pet shop ήταν δίπλα δίπλα, σε ξεχωριστά κλουβιά φυσικά. Και τα δύο είναι ενός χρονών. Τώρα που είναι μαζί το αρσενικό κελαηδά πιο συχνά μεν αλλά φαίνετε να αδιαφορεί για την κανάρα η οποία είναι πυρωμένη και καμιά φορά όταν κάθετε δίπλα του ανοίγει ο αρσενικός το ράμφος και την διώχνει, (όχι πάντα). Τι να κάνω, να περιμένω ότι θα καλυτερέψει η κατάσταση ή θα την αποφεύγει ο αρσενικός συνέχεια;
Ευχαριστώ
 
Καλώς ήρθες. Το λάθος που έκανες είναι οτι έβαλες τα δυο πουλιά μαζί χωρίς να προηγηθεί καραντίνα, ασχέτος αν ήταν στον ίδιο χώρο. Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης
Τα πουλιά μιας και δεν έχουν προετοιμαστεί σωστά δεν μπορούν να μπούνε σε φάση αναπαραγωγής έτσι. Διάβασε λίγο τα παρακάτω.
Ζευγάρωμα καναρινιών
 
Οπότε να μην ρισκάρω αλλο και να τα βάλω χώρια δηλαδή.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
 
Για το αρσενικό δεν ξέρω σίγουρα, δεν εχω την εμπειρία για να το καταλάβω, πάντως φαίνετε να αδιαφορεί. Η κανάρα είναι διότι και μου το είπε ο μαγαζάτορας που μου το πούλησε αλλα και φαίνετε απο την συμπεριφορά της και κελαϊδάη συνέχεια. Θα δοκιμάσω να τα χωρίσω απο αύριο το προί, θα τα βάλω δίπλα δίπλα και βλέπουμε.
 
Ναι, κελαϊδαει αλλα οχι το κανονικο κελαϊδιμα όπως τα αρσενικά αλλα εναν συντομο και πάντα ίδιο ήχο
 
Οπότε να μην ρισκάρω αλλο και να τα βάλω χώρια δηλαδή.



Αυτη ειναι η σωστη αποφαση που πηρες

Διαβασε αυτα που σου παρεθεσε ο Γρηγορης παραπανω...
Ειναι οι σωστες πληροφοριες 😉
 
κελαιδαει η καναρα σου; 😕




Δημητρη ορισμενες καναρες εχουν φωνη απιστευτη οταν ειναι πολυ πυρωμενες!
Οχι βεβαια να κανουν και γυρισματα σαν τα αρσενικα αλλα ενας απειρος σε διαχωριση φυλου(οπως ημουν καποτε και την πατησα😛)μπερδευεται ευκολα, νομιζοντας πως εχει αρσενικο με ατελης φωνη😎
 
Ευχαριστώ παιδιά για της συμβουλές, τα έβαλα χώρια τα καναρίνια αλλά βλέποντε μεταξύ τους. Τώρα θα περιμένω κανα μήνα και θα δούμε μετά άμα θα αλλάξει η συμπεριφορά του αρσενικού.
 
Ευχαριστώ παιδιά για της συμβουλές, τα έβαλα χώρια τα καναρίνια αλλά βλέποντε μεταξύ τους. Τώρα θα περιμένω κανα μήνα και θα δούμε μετά άμα θα αλλάξει η συμπεριφορά του αρσενικού.



Δεν κανει να τα ζευγαρωνεις το καλοκαιρι... Το πιο πιθανο ειναι να εχεις απωλειεςαπο την θερμοκρασια..
Συν οτι θα ξεκινησει και η πτερορροια...
Του χρονου την ανοιξη θα εισαι και πληρως ενημερωμενος απο το φορουμ και θα εχεις καλη αναπαραγωγικη περιοδο
 
Back
Top