Φροντίδα Απορία με κούρνιασμα καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης yiatse
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

yiatse

PB New Member
Εγγραφή
4 Νοε 2016
Μηνύματα
34
Πόλη
Πάτρα
Στο κλουβί του καναρινιού μου είχα μια καβίλια 8mm πάνω στην οποία προτιμούσε το πουλί να στέκεται και να κοιμάται το βράδι... Η καβίλια αφαιρέθηκε εδώ και 2 εβδομάδες σύμφωνα με την συζήτηση που έγινε στο thread αυτό:
https://community.petbirds.gr/threads/Στήσιμο-κλουβιού-60εκ-ανά-περίπτωση.28822/page-2#post-363147
και αντικαταστάθηκε με μια των 10mm. Παρατηρώ πλέον ότι το καναρίνι μου προτιμά να κοιμάται καθισμένο πάνω στο "δαχτυλίδι" της αυγοθήκης το οποίο το αφήνω μόνιμα μέσα στο κλουβί. Έχω αυτή την αυγοθήκη...
lux-300x300.webp
Θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στα πόδια του η συνήθεια αυτή του καναρινιού; Ή δεν υπάρχει πρόβλημα;
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
 
Τότε εγώ λέω να ξανά βάλεις την καβίλια που είχες. Γιατί εκείνη τον βόλευε... Την καβίλια των 8μμ βαλτην ψηλά στην οποία και θα κοιμάται και των 10 μμ βαλτην κάτω... Εγώ έτσι θα έκανα, σκοπός είναι να νιώθει άνετα εκεί που πατάει...
 
Δεν μπορούμε να ξέρουμε τις προτιμήσεις των πουλιών και κυρίως τους λόγους των επιλογών τους.
Μισό εκατοστό πιο πάνω, λίγο πιο αριστερά, ο ίσκιος από κάποιο αντικείμενο και χιλιάδες άλλα μπορεί να αποτελέσουν κριτήριο της επιλογής τους.
Άλλωστε κουρνιάζουν εκεί που νοιώθουν ασφάλεια... είναι κάτι που το κουβαλούν στο γενετικό τους κώδικα από τότε που ήταν άγρια πουλιά...
Για μένα οι 8 χιλιοστών σε διάμετρο πατήθρα είναι εξαιρετικά λεπτή για τα καναρίνια...
Τα 10 ίσως και 12mm επιτρέπουν στο πέλμα τους να τις αγκαλιάζει καλύτερα...
Αν δε σε ενοχλεί το σημείο ή το σκεύος που χρησιμοποιεί για κούρνιασμα το αφήνεις όπως είναι.
Αν υπάρχει "ένσταση" για τα παραπάνω, τότε αφαιρείς το δαχτυλίδι αυτό για μερικές μέρες...
 
Τα 10 ίσως και 12mm επιτρέπουν στο πέλμα τους να τις αγκαλιάζει καλύτερα...
. Έτσι είναι, ακριβώς όπως τα λέει ο Γιάννης και γράφονται και στο θέμα που ανέβασα..
αφαιρείς το δαχτυλίδι αυτό για μερικές μέρες...
.. Και γω αυτό θα έκανα,ή καλύτερα το έχω κάνει..στο παρελθόν.
Οι επιλογές/προτιμήσεις τους πολλές φορές είναι ικανές να μας αφήσουν άναυδους.. Εμείς όμως οφείλουμε από την μεριά μας να κάνουμε το περιβάλλον τους πολύ καλύτερο και να ''δρομολογήσουμε'' εν μέρει τις κινήσεις ή πιθανόν μελλοντικές προτιμήσεις στο χωρο..
 
Τις ίδιες αυγοθήκες έχω και εγώ και ο αρσενικός μου κάνει αυτό ακριβώς που έγραψες. Αν και δεν κοιμάται πάντα εκεί, τον έχω πετύχει αρκετές φορές. Μπορεί να νιώθει περισσότερη ασφάλεια διότι είναι τοποθετημένο στην εσωτερική γωνιά.
Δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα.
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
Αν δε σε ενοχλεί το σημείο ή το σκεύος που χρησιμοποιεί για κούρνιασμα το αφήνεις όπως είναι.
Γιάννη δεν με ενοχλεί καθόλου το σημείο ή το σκεύος... Απλά είχα την απορία αφού η καβίλια των 8mm δεν είναι κατάλληλη μήπως το "δαχτυλίδι" αυτό (που η διαμετρός του είναι λεπτότερη) δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στο πέλμα...
Μπορεί να νιώθει περισσότερη ασφάλεια διότι είναι τοποθετημένο στην εσωτερική γωνιά.
Γιώργο η αλήθεια είναι ότι είναι τοποθετημένω στην εσωτερική γωνία της ζευγαρώστρας., όπου ο τοίχος κάνει Γ.
Οκ το δαχτυλίδι της αυγοθήκης παραμένει ως έχει αφού δεν δημιουργεί πρόβλημα.. Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σας...
 
Μήπως όπως λέει ο κύριος Μάκης απλά κατέβασες την νέα πατήθρα πιο χαμηλά; 😉
 
Μήπως όπως λέει ο κύριος Μάκης απλά κατέβασες την νέα πατήθρα πιο χαμηλά;
Όχι... στην 60αρα ζευγαρώστρα έχω 3 πατήθρες σύμφωνα με την υπόδειξη του thread (διαμορφωση 60αρας ζευγραρώστρας) αν θυμάμαι καλό τον τίτλο του thread.
Οι δυο πατήθρες οι πιο ψηλές είναι στο ίδιο ύψος με το δαχτυλίδι της αυγοθήκης και η μία είναι ανάμεσα στις δυο ταίστρες (χαμηλά)
 
Στην 60αρα ζευγαρωστρα θα πρεπει να εχεις μονο 2 πατηθρες κοντά στα άκρα και μάλιστα η ψηλότερη να ειναι στο πιο προφυλαγμενο σημείο, ώστε το πουλακι να κουρνιάζει εκεί. Οι δε ταΐστρες, καλό ειναι να τοποθετούνται οσο δυνατό στις αυριανές θέσεις, το ιδιο και αυγό θήκες κλπ, ώστε να μένει ωφέλιμος χώρος για άσκηση.
 
Back
Top