Γενικά Απορίες για το αηδονάκι που έχω

zouzounitsa

PB New Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2013
Μηνύματα
13
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα στην παρέα, είμαι νέο μέλος και γράφτηκα για τις απορίες μου στο αηδονάκι που έχω.

Δίνω σκουληκάκια ζωντανά στο αηδονάκι μου και την άλλη μέρα δεν τα βλέπω πλέον εκεί, του βάζο γύρω στα 12 σκουληκάκια ισα ισα σε ένα πλαστικό να φαίνεται ο πάτος δηλαδή και την άλλη μέρα δεν είναι εκεί. Μήπως φεύγουνε τα σκουλήκια η τα τρώει όλα το αηδονάκι;

Ποσο καιρό θέλει ακόμα το αηδονάκι να μεγαλώσει και να τραγουδήσει; Μήπως είναι θηλυκό και δεν τραγουδάει καν

Επίσης έχω πολλά καναρίνια και είναι όλα ζευγάρι εκτος από ένα μικρόσωμο που δημιουργεί πρόβλημα στο αρσενικό το απωθεί. Το έχω σε μικρό κλουβάκι βεβαια με το αρσενικό τους έχω βάλει και φωλια αλλα το κυνηγάει δεν το θέλει.

Δοκίμασα σε όλα τα αρσενικά και σε ένα από αυτά το μικρόσωμο το πουλάκι kinigse το αρσενικό και φοβήθηκα μην το σκοτώσει. Λέτε να ναι αρσενικό και στο pet shop το πήρα για θηλυκό και να με κορόιδεψε;

Επίσης ένα θηλυκό από τα καναρίνια μου δεν ξέρω αν ζευγάρωσε αλλα κάθεται η θηλύκια μέσα στην φωλια και μου φαίνεται σαν αποβλακωμένη κάθεται. Τους βάζω "αβγοτροφι" ανάμικτη και σταγόνες νερού για την αναπαραγωγή και εκκόλαψη αβγών ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 
Καλησπέρα,

Τι αηδονάκι είναι, ελληνικό; Από πού το πήρες;

Γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες σε παρακαλώ.
 
νομιζω πως ειναι ελληνικο δεν ειμαι σιγουρη, μου το χαρισαν
 
zouzounitsa, δυστυχώς για το αηδόνι δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε. Μπορείς να ρωτήσεις ό,τι θέλεις για τα καναρίνια σου, μόνο σε παρακαλώ η συζήτηση να αφορά σε αυτά μόνο, μιας και οι συζητήσεις που αφορούν σε ιθαγενή ωδικά και υβρίδια, δεν επιτρέπονται.

Καλωσόρισες.
 
Καλησπέρα στην παρέα, είμαι νέο μέλος και γράφτηκα για τις απορίες μου στο αηδονάκι που έχω. Δίνω σκουληκάκια ζωντανά στο αηδονάκι μου και την άλλη μέρα δεν τα βλέπω πλέον εκεί, του βάζω γύρο στα 12 σκουληκάκια ισα ισα σε ένα πλαστικό να φαίνεται ο πάτος δηλαδή και την "αλλη μέρα δεν είναι εκεί μήπως φεύγουνε τα σκουλήκια η τα τρώει όλα το αηδονάκι; Ποσο καιρό θέλει ακόμα το αηδονάκι να μεγαλώσει και να τραγουδήσει; Μήπως είναι θηλυκό και δεν τραγουδάει καν; Επίσης έχω πολλά καναρίνια και είναι όλα ζευγάρι εκτος από ένα μικρόσωμο που δημιουργεί πρόβλημα στο αρσενικό το απωθεί το έχω σε μικρό κλουβάκι βεβαια με το αρσενικό τους έχω βάλει και φωλια αλλα το κυνηγάει δεν το θέλει δοκίμασα σε όλα τα αρσενικά και σε ένα από αυτά το μικρόσωμο το πουλάκι κηνύγησε το αρσενικό και φοβήθηκα μην το σκοτώσει. Λέτε να είναι αρσενικό και στο pet shop το πήρα για θηλυκό και να με κορόιδεψε; Επίσης ένα θηλυκό από τα καναρίνια μου δεν ξέρω αν ζευγάρωσε αλλα κάθεται η θηλύκια μέσα στην φωλια και μου φαίνεται σαν αποβλακωμένοι κάθεται, τους βάζω "αβγοτροφή" ανάμικτη και σταγόνες νερού για την αναπαραγωγή και εκκόλαψη αβγών ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Τα σκουλήκια είναι σίγουρο ότι τα τρώει το αηδονάκι.

Αν είναι αρσενικό ή θηλυκό έχει πολύ μικρή σημασία γιατί το πουλάκι αυτό δεν είναι για εκεί που το έχεις. (αν και εφόσον μιλάμε για το ελληνικό αηδόνι).

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ανοίξεις την πόρτα και να πετάξει ελεύθερο.

Οσο αναφορά τα καναρίνια σου το μικρό κλουβάκι που έχεις το ζευγάρι... Τι διαστάσεις έχει;

Και πως βάζεις δύο πουλάκια να ζευγαρώσουν αν δεν ξέρεις να διαχωρίσεις το "τι" φύλο είναι το κάθε πουλάκι;

Ανάμεικτη αυγοτροφή... Τι εννοείς;
 
οκ ευχαριστω. Για τα καναρινια θελω να ρωτησω αν πραγματικα εχουν ζευγαρωσει. Το θυλικο ειναι κιτρινο προς ασπρο και το αρσενικο κοκκινο, τους αναμειξα αυγοτροφη με κοκκινη τροφη και στο θηλικο καναρινι ειδα οτι εχει κοκκινο το ενα του το ποδι, ειναι απο την κοκκινη βιταμινη. Αυτο θα παραμινει η θα αλλαξει χρωμα περισσοτερο και θα γινει κοκκινο ολοκληρο οπως το αρσενικο αν συνεχιζω να αναμειγνυω την αυγοτροφη με κοκκινη βιταμινη; Εκτος απο μηλο που τους δινω που και που τι αλλο χρειαζονται τα καναρινια; Εγω πιστευω οτι εχουν ζευγαρωσει γιατι ειδα το θυλικο απο κατω στον ποπο του εχει ανοιξει και το αρσενικο καπως και βλεπω να κουτσουλαει αλλο χρωμα προς το κοκκινο. Επισης ενα απο τα καναρινια που τα θεωρω οτι ειναι δηθεν ζευγαρι, το λεω αυτο το δηθεν γιατι τσακωνονται και ειναι μικροσωμο το δηθεν θηλικο μηπως γι αυτο δεν το θελει τι να πω πρεπει μηπως να το χωρισω να παρω αλλο κλουβι; Παντως τα εχω σε μικρο κλουβακι

για τις διαστασεισ στο κλουβακι δεν ξερω αλλα ειναι ισα ισα που χοροπηδανε στα δυο κλαδακια που τους εχω βαλει. Βασικα ειχα στην αρχη μονο αρσενικα καναρινια και τραγουδουσαν ολα και μετα πηρα σε ολα ενα θηλικο και τα βαλα μαζι και προβλημα εχει μονο ενα ζευγαρι απο ολα και δεν ξερω γιατι. Για αναγνωριση φιλου ξερω να ξεχωριζω στα καναρινια.

επεισης εχω και ενα ζευγαρι παπαγαλακια τα οποια πιστευω οτι ειναι ζευγαρι και φιλιουνται γενικα ειναι συνεχεια μαζι δεν το ξερω δεν εχω βαλει βιταμινες για τα κοινα παπαγαλακια παρα μονο παπαγαλινη χρειαζεται να τους βαλω, επισης και την φωλια ποτε να την βαλω; γιατι δεν ειμαι σιγουρη γι αυτα αλλα τα βλεπω κολλημενα συνεχεια μαζι ξυνονται φιλιουνται, ταιζονται
 
Μήπως θα έπρεπε να ξεκινήσεις να διαβάζεις γενικά για την αναπαραγωγή των καναρινιών στο Φόρουμ;
 
τα εχω διαβασει
Εφόσον έχεις αποριές θα σου πρότεινα να ανοίγεις ένα καινούργιο θέμα για κάθε απορία σου, ούτως ώστε να μπορεί να γίνει καλύτερη συζήτηση. Στο προηγούμενο μήνυμα σου, δεν ξέρει από πού να αρχίσει και πού να τελειώσει κανείς.

Κάνε αν θέλεις αυτό που σου προτείνω, θα είναι ευκολότερο για όλους. :)
 
Αν το αηδόνι σου είναι σαν αυτό της φωτογραφίας, τότε πιστεύω μπορείς άνετα να το κρατήσεις. Είναι το αηδόνι της Κίνας (Leiothrix lutea) και είναι πανέμορφο και πολύ μελωδικό. Αντίθετα, αν το αηδόνι σου είναι καστανό (καφέ) είναι το ελληνικό αηδόνι Luscinia megarhynchos, καλύτερα θα ήταν να το αφήσεις ελεύθερο να γυρίσει κατά την γνώμη εκεί οπού ανήκει, στην φύση. Εκεί γεννήθηκε, εκεί πρέπει να μείνει. Δεν το λέω για να σου το παίξω κάποιος, απλά είναι σαν εσύ να τρέχεις και να παίζεις ανέμελος και να έχεις ελευθερία μέσα σου και ξαφνικά να σε περιορίζουν κάπου και όλα αυτά, ειδικά την ελευθερία να τα χάσεις όλα! Έτσι θα νιώθει το αηδονάκι σου αν είναι βέβαια το ελληνικό αηδόνι.
Θα ήταν καλό, άμα θες φυσικά να ανεβάσεις φωτογραφίες από τα πουλιά σου για να δούμε πώς είναι το κλουβί που έχεις το αηδόνι σου και το είδος του αηδονιού που συντηρείς. Αυτό που ρωτάς για τα σκουληκάκια, μην ανησυχείς, τα καταβροχθίζει το αηδονάκι. Εξάλλου αυτή είναι η διατροφή του, σκουλήκια και έντομα. Μπορείς άμα αποφασίσεις να το κρατήσεις να του προσθέσεις στην διατροφή του και αποξηραμένα έντομα και αηδονοτροφή.
Καλό θα ήταν άμα έχεις τα καναρίνια σε εξωτερικό χώρο, να μην τα βάζεις για αναπαραγωγή αυτήν την εποχή, γιατί κουράζονται άσκοπα και δεν θα έχεις ικανοποιητικά αποτελέσματα. Σκέψου αν σου εκκολαφθούν μικρά να τα ταΐσουν για το βράδυ οι γονείς τους 17:30 το βράδυ και μετά να τα ξαναταίσουν την ημέρα γύρω στις 7:30 το πρωί. Θα μένουν πάνω από 11 ώρες νηστικά και αυτό μπορεί να αποβεί μοιραίο για τη ζωή τους. Αν, ωστόσο τα έχεις μέσα, χώρισε τα και ξεκίνα τους την διατροφική προετοιμασία που είναι πολύ σημαντική πριν αρχίσουν τα ζευγαρώματα. Η διατροφική προετοιμασία πρέπει να γίνεται για δύο μήνες. Μετά, αρχές Μαρτίου τα πυρώνεις, τα βάζεις μαζί και αρχίζεις την αναπαραγωγή. Ότι βοήθεια χρειαστείς βοήθεια, εμείς είμαστε πάντα εδώ για να σε καθοδηγούμε. Μην νομίζεις και εγώ έχω προσπαθήσει 3 φορές και το αποτέλεσμά μου ήταν κλούβια αυγά.
Ας επανέλθουμε ωστόσο στο κυρίως θέμα μας! Κάτσε, σκέψου το και αποφάσισε τι θα το κάνεις το αηδονάκι. Να μας στείλεις όταν αποφασίσεις τι θα κάνεις για να σε βοηθήσουμε συμβουλευτικά ακόμα και...ψυχολογικά αν χρειαστεί! Άμα μπορείς γράψε μας τελικά τι είδος αηδονιού έχεις και πες μας για τη τωρινή συμπεριφορά του. Αυτά από μένα, ελπίζω να σε κατατόπισα σε όλα σου τα ερωτήματα και για οποιεσδήποτε εξελίξεις, σε παρακαλώ, άμα θες, ενημέρωσε μας! Πραγματικά ζητώ συγνώμη αν σε κούρασα με αυτήν την έκθεση, αλλά είχα εμπνευσή! 😀 Φιλικά Αμβρόσιος! 🙂
 
γεια σας τώρα το ειδά το μυνημά σας τελικά το αφησά ελευθέρο το αηδονακί και πεταξέ σαν παλαβό και αυτό δεν πιστεύε οτί ειναί ελευθερό, πρωτά εκανέ κατι κυκλούς απο την περιοχή εκεί που πιαστηκέ και το αφησαμέ πολύ καλά ειναί ερχεταί συχνα στα δεντρά τελικά ηταν και θυλικό
 
Μπράβο zouzounitsa, πολύ καλά έκανες, να έχεις την ψυχή σου καθαρή κι αυτό να είναι χαρούμενο στην φύση του. Και πάλι μπράβο!
 
ευχαριστω ναι το καημενο το λυπομουν απο καιρο ηθελα να το αφησω αλλα οι αλλοι ελεγαν στο σπιτι μην το αφησω μια μερα που δεν με ειδαν το κανα και τους ειπα οτι δεν μπορουσα να το βλεπω να χτυπιεται στο κλουβι οσο μεγαλο το κλουβι και να το ειχα ηθελε την ελευθερια του ενταξει ειναι τωρα ολα καλα

ευχαριστω καναρινια δεν εχω πλεον μου ψωφισαν ολα απο καρινα τωρα μονο παπαγαλακια και μεσαιους παπαγαλους εχω να στε καλα παντως και εσεις

θα ηθελα τωρα ενα ημερο θηλικο κοκατιλ για να κανει παρεα στον ζεκα μου τον αρσενικο μου που ειναι και εκεινος ημερος αν τυχον γνωριζετε καποιον πες τε τους ενδιαφερομαι να μου χαρισουν αλλα δεν το βλεπω ειναι αδυνατον ο κοσμος δεν χαριζει συνηθως ευκολα τα αγαπημενα του πουλια
 
Δηλαδή αν το αηδόνι ήταν αρσενικο θα το κρατούσες;
Τι εννοείς πέθαναν από καρίνα δεν τα ταιζες;
 
λαν η καρινα στα καναρινια ειναι αρρωστια που δημιουργειται το ενα με το αλλο τα καναρινια ειχαν τα παντα απο τροφή απλα αρρωσταινουν τα πουλια οπως και οι ανθρωποι μην σου φαινεται περιεργο αυτο και τιποτα δεν ειναι αθανατο στη ζωη επισης. Το αηδονι αν ηταν αρσενικο μπορει να το κρατουσα αλλα δεν κραταω αγρια πουλια σπιτι τα λυπαμαι συνηθως και τα αφηνω ελευθερα στο σπιτι τους που ειναι η εξοχη τους

δηλαδη τα καναρινια αρρωστησαν και ψωφισαν οχι επειδη λες δεν τα ταιζα εγω τα ταιζα και με το παραπανω ειχαν τα παντα απλα οπως ειπα αρρωστησαν και ψωφισαν και το αηδονακι απλευθερωθηκε εδω και καιρο στη φυση ειναι πλεον
 
Back
Top