Φροντίδα Απορίες σχετικά με μωρακι Ρινγκνεκ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vagg21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπέρα, για να σας κραταω ενημερους, όλα καλά με το μικρουλι, ακόμα δε δοκίμασε τίποτα στερεό σε τροφή ☹, του πρόσφερα μήλο, ηλιόσπορους καθαρισμένους και κεχρί.. στο ποδαράκι του σιγά σιγά ελαττώνεται το γκρίζο και απ ότι φαίνεται οτι κακ να ήταν περνάει. Περιμένουμε τον απογαλακτισμο τώρα ή έστω να τρώει και κάτι άλλο.. κάποιος μου είπε ότι μέχρι 3 μηνών θα τρώει αποκλειστικά κρέμα, ισχύει;
 
Περιμένουμε τον απογαλακτισμο τώρα ή έστω να τρώει και κάτι άλλο.. κάποιος μου είπε ότι μέχρι 3 μηνών θα τρώει αποκλειστικά κρέμα, ισχύει;
Εν μέρει ισχύει, γιατί το γεγονός πως θα συνεχίζει την κρέμα δεν σημαίνει πως δεν θα ξεκινήσει παράλληλα και άλλες δοκιμές.
Και ακριβώς τώρα είναι η ώρα που πρέπει να το μάθεις σιγά-σιγά να τρώει και άλλα πράγματα. Θα ξεκινήσεις από τα πιο εύκολα και ελκυστικά, κεχρί-millet, μήλο, γλυστρίδα που υπάρχει άφθονη τώρα, χλωρή ρίγανη και βέβαια αυγό και αυγοτροφή και στην συνέχεια όλα τα υπόλοιπα μιας πλήρους διατροφής.
Οδεύοντας προς τον απογαλακτισμό θα μειωθούν τα γεύματα σε ένα ημερησίως και θα συνεχίσεις να δίνεις αυτό το ένα όσο το ζητάει, αφού πλέον θα είναι μια συναισθηματική ανάγκη και όχι για να χορτάσει από αυτό.
Χαίρομαι για το ποδαράκι, τελικά υπήρχε κάποιο χτύπημα κατά τις εκτιμήσεις σου;
 
Καλησπέρα, για να σας κραταω ενημερους, όλα καλά με το μικρουλι, ακόμα δε δοκίμασε τίποτα στερεό σε τροφή ☹, του πρόσφερα μήλο, ηλιόσπορους καθαρισμένους και κεχρί.. στο ποδαράκι του σιγά σιγά ελαττώνεται το γκρίζο και απ ότι φαίνεται οτι κακ να ήταν περνάει. Περιμένουμε τον απογαλακτισμο τώρα ή έστω να τρώει και κάτι άλλο.. κάποιος μου είπε ότι μέχρι 3 μηνών θα τρώει αποκλειστικά κρέμα, ισχύει;


Aύξησε την ποικιλία, δεν του προσφέρεις μεγάλη με αρκετό διατροφικό ενδιαφέρον.
 
Μία διευκρίνηση, όταν λέμε βάζουμε στο μικρό να φάει κάτι καινούριο, τι μεθόδους ακολουθείτε εσείς; Αν του το αφήσω εκεί που παίζουμε πχ στο τραπέζι απλά δε θα το δώσει καν σημασία και θα κάθεται και πάνω του. Αν το κρεμασω στο κλουβί του πάλι το ίδιο. Πως να το ενθαρρύνω να τσιμπολογισει;

Επίσης για αυτό που ειπες Μαρία ότι όσο ζητάει να τον ταιζω, ο δικός μου δε ζητάει, εγώ έχω βγάλει ενα πρόγραμμα και τον βάζω να φάει μέχρι να μη κάθεται άλλο..
 
Μία διευκρίνηση, όταν λέμε βάζουμε στο μικρό να φάει κάτι καινούριο, τι μεθόδους ακολουθείτε εσείς; Αν του το αφήσω εκεί που παίζουμε πχ στο τραπέζι απλά δε θα το δώσει καν σημασία και θα κάθεται και πάνω του. Αν το κρεμασω στο κλουβί του πάλι το ίδιο. Πως να το ενθαρρύνω να τσιμπολογισει;

..

Κάνοντας ότι τρως κι εσύ, βάζοντάς το απαλά στο ράμφος του ώστε να το δαγκώσει και να το δοκιμάσει ή ακόμη και χτυπώντας ρυθμικά το νύχι σου πάνω στο τραπέζι σαν πουλί που τσιμπολογεί σπόρια.
 
τα έκανα όλα αυτά φίλε μου, μπορεί επειδή είναι πάντα χορτατος να μη θέλει; Να τον αφήσω αντί για 4 φορές τη μέρα κρέμα 3 και ενδιάμεσα να δοκιμαζω κάτι άλλο;
 
Εαν είναι 5 εβδομάδων 3 φορές την ημέρα είναι αρκετές.

υ. Γ. Τώρα είδα πόσο είναι το πουλάκι. 3 φορές είναι αρκετές για καμια εβδομάδα ακόμη και μετά εγώ θα το ελάττωνα στις 2, πρωί-βράδυ.
 
καλησπέρα, του πήρα γλυστριδα χθες απ το χωριό, να τη κρεμασω στο κλουβί ή όταν ειναι έξω να του τη δώσω;
 
Σύμφωνα με αυτά που σου είπαν, δώσε την εσυ σε πρώτη φάση, κάνοντας οτι την τρως, ( μπορείς όντως να τη φας), χτυπώντας το νύχι σου στο τραπέζι, κλπ
 
καλησπέρα, του πήρα γλυστριδα χθες απ το χωριό, να τη κρεμασω στο κλουβί ή όταν ειναι έξω να του τη δώσω;
Κι εμείς σήμερα γλυστρίδα είχαμε, εγώ την βάζω με μανταλάκι στα κάγκελα. Εσύ που το μαθαίνεις τώρα, προσπάθησε και με τους δύο τρόπους.
Αν έχουν σπόρια, ρίξε σε καμιά γλάστρα, του χρόνου θα έχεις δική σου παραγωγή :)
 
Καλημέρα, από χθες το λεμονακι σταμάτησε να τρώει κρέμα (τινάζεται και πετάει τη περισσότερη) αλλά ούτε που ακούμπησε τίποτα άλλο χθες.. σήμερα η κοιλιά του ήταν πάλι άδεια, του εβγαλα ένα ματσάκι μιλλετ, δε του έκανε αίσθηση, εφτιαξα κρέμα, μπορεί να κατεβασε και 1ml, είχα βραστό καλαμπόκι από χθες, το τσιμπολογισε για 5 λεπτά, αλλά σίγουρα αυτό δεν είναι πρωινό... Παρόλα αυτά, δεν χάνει ενέργεια, απλά οι κουτσουλιές του είναι πολύ μικρές και πράσινες σκούρες... Τι κάνω τωρα, τι φαση περνάει; Πως να φάει;
 
Μείγμα σπόρων του έχεις διαθέσιμο; Τις προηγούμενες μέρες τσιμπούσε και σπόρους μαζί με την κρέμα;
 
ναι έχει σπόρια πολύ πλούσιο μείγμα 3 μάρκες του πήρα και τις έβαλα ολες μαζί έχει τα πάντα. Του διναμε ηλιόσπορους καθαρισμένους αλλά πιο πολύ τους θρυμματιζε παρα τους έτρωγε
 
Θα τους φάει λοιπόν. Μην βάζετε πολλούς σπόρους και μένουν μέρες στο κλουβί. Έχε πάντα και κεχρί και κανένα φρούτο λαχανικό για λίγη ώρα. Αν πεινάσει θα ζητήσει κρέμα μην ανησυχείς :)
 
Καλημέρα, από χθες το λεμονακι σταμάτησε να τρώει κρέμα (τινάζεται και πετάει τη περισσότερη)...

Άλλαξες τίποτα στον τρόπο παρασκευής της όπως υφή (πιο νερουλή-πιο πηχτή), θερμοκρασίας, μάρκα κτλ? Μου κάνει εντύπωση το να μην τρώει. Άλλο το να μην ζητάει (επειδή όσο περισσότερο τρώει μόνο του τόσο θα εξασθενεί το αντανακλαστικό της απαίτησης τροφής) κι άλλο όταν δει την σύριγγα να μην έχει ενδιαφέρον. Εδώ τα δικά μου, αν εμφανίσω σύριγγα κι ενώ είναι 3 χρονών θα τσακιστούν να προλάβουν. Παρόλα αυτά το κάθε πουλί είναι διαφορετικό κι αφού είναι ορεξάτο απλά παρακολούθησέ το, μην τρομάζεις παραπάνω. Πρόσφερέ του όμως σίγουρα κρέμα για βραδινό.
 
δαγκώνει, παίζει, χαλαει, πετάει 3-4 μέτρα, κραζει και λιγο, όλα εκτός απ το φαι τον νοιαζουν. Απ τη πρώτη μέρα ποτέ, δε του έκανε αίσθηση η σύριγγα και ποτέ δε μου ζήτησε φαι απλά εγώ ακολουθουσα πρόγραμμα και του έδινα...
Έχουμε φτάσει 37 βαθμούς εδώ, έβαλα και τους ωδικους μεσα, να τον βάλω από δίπλα τους για να τους δει να τρώνε και να μάθει;
 
... Να τον βάλω από δίπλα τους για να τους δει να τρώνε και να μάθει;

Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα. Ανοιχτές ταίστρες μέσα στο κλουβί στο ίδιο ύψος περίπου. 😉
 
Back
Top