Φροντίδα Απορίες σχετικά με μωρακι Ρινγκνεκ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vagg21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους :).
Μεγαλώνει το λεμονακι μου, άρχισε να τρώει, πετάει, φωνάζει και καμιά φορά και παίζει με ότι βρει μπροστά του.
Το θέμα τώρα είναι ότι άρχισε και τις μαγκιες 😛. Τις τελευταίες μέρες δαγκώνει τα δάχτυλα όλων που πάνε να τον πάρουν και βγάζει το χαρακτηριστικό ήχο σα να νευριαζει.. επίσης σήμερα τον ακουγα να κάνει σαν κουτάβι που κλαιει, τι σημαίνει αυτό;
 
Καλό μήνα!
επίσης σήμερα τον ακουγα να κάνει σαν κουτάβι που κλαιει,
Μάλλον μουρμουράει μόνο του, εκτός αν υπάρχει κουτάβι κοντά και το ξεσήκωσε :)
Το ποδαράκι πως πάει; Όλα καλά;
Τις τελευταίες μέρες δαγκώνει τα δάχτυλα όλων που πάνε να τον πάρουν και βγάζει το χαρακτηριστικό ήχο σα να νευριαζει..
Δεν θέλει ίσως άγνωστα άτομα; Ποιοι πάνε να τον πιάσουν. Πάντως δεν πρέπει να δείχνετε ενόχληση γιατί θα το κάνει συνέχεια.
 
Το πόδι του επουλωθηκε εδώ και 2 βδομάδες πάλι καλά.. Οχι δεν υπάρχει κουτάβι, μόνος του σήμερα ξεκίνησε. Είμαστε 4 άτομα στο σπίτι που ασχολούνται μαζί του, τα πήγαινε μια χαρά με όλους, έχει 3-4 μέρες όμως που τρελαίνεται απ το πουθενά και επιτίθεται
 
Οι ορμόνες του χα χα πόσο είναι τώρα;
Να προσπαθούν με ήρεμο τόνο και αν γίνεται με κάποια λιχουδιά στο χέρι. Ένα βήμα μπρος ένα πίσω :)
 
Είναι σχεδόν 3 μηνών.. μάλλον θα αρχίσω να απαγορεύω τους υπόλοιπους εδώ μέσα να του κάνουν πολλά πολλά, ίσως να μη του φέρονται σωστά, μόνο εγώ έχω καποιες γνώσεις και κάνω πιστεύω τα σωστά... Τι λιχουδιες προτινετε για τέτοια δουλειά;
Οι ήχοι που βγάζει πάντως δεν είναι κάτι ανησυχητικό σωστά;
 
μάλλον θα αρχίσω να απαγορεύω τους υπόλοιπους εδώ μέσα να του κάνουν πολλά πολλά, ίσως να μη του φέρονται σωστά, μόνο εγώ έχω καποιες γνώσεις και κάνω πιστεύω τα σωστά...
Πρέπει να τους εκπαιδεύσεις στα βασικά, αν του κάνουν πλάκες και το "πειράζουν" συνηθισμένο για νέους ή εύθυμους ανθρώπους ίσως αυτή η παραδοξολογία το μπερδεύει.
Σε συμφέρει όμως να μάθουν όσο είναι μικρό για να μην έχεις άγχος να τα κάνεις όλα μόνος ή που θα το αφήσεις αν χρειαστεί να λείψεις.
Η συνηθισμένη λιχουδιά είναι το κεχρί σενεγάλης-μίλλετ αλλά και όποια λιχουδιά του δίνεις σπάνια επειδή πχ παχαίνει όπως το αμύγδαλο, το ξερό σύκο κτλ.
Έχεις φροντίσει την ποικιλία στην διατροφή του;
 
Στα τέλη αυτου του μήνα ανεβαίνω Θεσσαλονικη για σπουδές και θα έρθει μαζί μου οπότε το θέμα είναι αυτο το καιρο να μάθει με το καλό.
Το μείγμα σπόρων του είναι από 3 διαφορετικες μάρκες, έχει τα πάντα μεσα και όλα πάνω κάτω τα δοκιμάζει.. Όσο για τα υπόλοιπα, αγγούρι είναι το αγαπημένο του, καρπούζι, αυγό βραστό, αχλάδι και καρύδια με μέλι που ξετρελαθηκε. Το κεχρί δε το ακουμπάει καθόλου κάθε μέρα του προσφέρω και νομίζει ότι είναι κλαδάκι
 
Και χόρτα, μην αμελείτε τα χόρτα είναι πρωτεύοντα στην διατροφή τους, ευκαιρία να φας κι εσύ κανένα κλαδάκι :)
Σουπιοκόκκαλο του έχεις;
 
Back
Top