Γενικά Απορίες σχετικά με νέο παπαγαλάκι μπάτζι

Στελακι93

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2019
Μηνύματα
39
Καλησπέρα! Μόλις χθες πηρα ενα αρσενικό παπαγαλάκι (ευρωπαϊκό) ειναι αρκετά φοβισμένο όπως ειναι λογικό. Είμαι αρχαρια στο θέμα κ προσπαθώ να ενημερώνομαι οσο περισσότερο. Με αγχωσε το θεμα με τα ακαρεα καθως παρατήρησα να τσιμπιεται ελαφρως σαν να ξινεται αρκετά συχνά κ να τρίζει το ράμφος του αρκετά συχνά κάνοντας ενα τσικ τσικ παρόμοιο με την ωρα που τρώει οταν σπάει σποράκια.. Τι μου προτείνεται; Τι μπορω να κανω καθως είναι φοβισμένο; Με αγχώνει το γεγονός να το παρω στα χέρια μ κ να δω κατω απο τα φτερακια του δεν θελω να το ταλαιπωρησω. Επισης το πρώτο βράδυ μάλλον δεν κοιμήθηκε κ καλά δεν το ειδα στο ενα ποδαράκι του λογικα θα συνηθίσει.. ευχαριστώ
[automerge]1561158543[/automerge]
64399
IMG_20190622_020742.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα! Να το χαίρεσαι και να σου ζήσει! Ολα αυτά που περιγράφεις εμένα μου ακούγονται φυσιολογικά. Αυτό που εσύ βλέπεις ως τσίμπημα στα φτερά εμένα με παραπέμπει σε περιποίηση τους. Το τρίξιμο τους ράμφους και αυτό φυσιολογικό είναι, τα περισσότερα πουλιά το κάνουν. Τα ακαρεα εμφανίζονται είτα στα πόδια είτε στο ράμφος. Από την φώτο του προφίλ σου δεν παρατήρησα να έχει κάτι τέτοιο. Θα σου ήταν εύκολο να ανεβάσεις μια φωτογραφία του;
 
Στέλλα όσο αφορά τα ακαρεα δεν έχει τίποτα. Ίσα ίσα που δείχνει υγιέστατος. Τώρα πάμε στο θέμα του κλουβιού. Εγώ το βρίσκω λίγο ακατάλληλο για budgie. Το σχήμα του αλλά και η έλλειψη σχάρας δεν μου κάθονται καλά. Θα χρειαστεί να του πάρεις και μερικά παιχνίδια για να ασχολείται αλλά το σχήμα του κλουβιού όπως είπα δεν βοηθά πολύ στην σωστή τοποθέτηση τους. Ίσως να μας πει και η @Sissy την γνώμη της αλλά δεν το βλέπω να σώζεται.
Εγώ έχω να σου προτείνω αυτό το κλουβί.
Έχει και σχάρα η οποία είναι αποσπώμενη, και χώρισμα το οποίο μπαίνει και βγαίνει, και πολλές ταίστρες και πόρτες αλλά και το συμαντικοτερο που είναι ο μεγάλος χώρος που θα έχει το budgie σου για να παίξει. Η τροφή που του έχεις πια είναι;
 
@Γιαννης17, αυτό ηταν το κλουβακι που μου πρότειναν στο πετ σοπ που τον πήρα κ μ ειπαν ότι θα ειναι μια χαρά κ εμενα μ φαίνεται λίγο μικρό αλλα τωρα αμέσως δεν εχω την οικονομική δυνατότητα να παρω αλλο αλλα θα κάνω ότι μπορώ παιχνιδακια ακομα δεν του εχω βαλει ειναι
πολύ νωρις δεν θελω να τον τρομάξω την σχάρα την έβγαλα επειδη μ ειπαν οτι δεν ειναι απαραίτητη κ οτι καθαρίζεται πιο εύκολα το κλουβακι χωρις... Θα την ξανα βάλω.. μου πρότειναν μια τροφή κ μια βιταμίνη απο το πετ σοπ συσκευασμένα
 
Καλά μην πιστεύεις ότι σου λένε στα pet shop. Όλοι να πουλήσουν θέλουν. Δεν είναι τόσο το ότι είναι μικρό άλλο το ότι είναι ακατάλληλο. Στους παπαγάλους αρέσει το σκαρφάλωμα. Το κλουβί αυτό είναι συρογγυλοποιημενο και δεν το βοηθάει σε αυτό. Για πες μου τι γράφουν οι συσκευασίες που σου έδωσαν.
 
Καλά μην πιστεύεις ότι σου λένε στα pet shop. Όλοι να πουλήσουν θέλουν. Δεν είναι τόσο το ότι είναι μικρό άλλο το ότι είναι ακατάλληλο. Στους παπαγάλους αρέσει το σκαρφάλωμα. Το κλουβί αυτό είναι συρογγυλοποιημενο και δεν το βοηθάει σε αυτό. Για πες μου τι γράφουν οι συσκευασίες που σου έδωσαν.
Μου πρότειναν αυτη και την Rio διάλεξα αυτη μου φαινόταν καλυτερη
 

Συνημμένα

  • IMG_20190622_175850.webp
    IMG_20190622_175850.webp
    129,4 KB · Προβολές: 25
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Οκ, μια χαρά είναι οι τροφές. Την αυγοτροφη όμως ("βιταμίνη") να του την δίνεις μια φορά στις 10 ημέρες για 1 ημέρα, όχι να είναι συνεχόμενα μέσα στο κλουβί. Επίσης να του πετάξεις αυτή την πέτρα για το ράμφος (αν βλέπω καλά) και να την αντικαταστήσεις με ένα σουπιοκοκαλο. Επίσης δείχνουν ιδιαίτερη προτίμηση στα τσαμπιά millet (κεχρί). Τέλος, διάβασε τον παρακάτω βοηθητικό οδηγό ώστε να ενημερωθείς σωστά για το τι μπορεί και πρέπει να τρώει : https://community.petbirds.gr/threa...αρποί-για-τα-πουλιά.26454/page-2#post-2390165
 
Οκ, μια χαρά είναι οι τροφές. Την αυγοτροφη όμως ("βιταμίνη") να του την δίνεις μια φορά στις 10 ημέρες για 1 ημέρα, όχι να είναι συνεχόμενα μέσα στο κλουβί. Επίσης να του πετάξεις αυτή την πέτρα για το ράμφος (αν βλέπω καλά) και να την αντικαταστήσεις με ένα σουπιοκοκαλο. Επίσης δείχνουν ιδιαίτερη προτίμηση στα τσαμπιά millet (κεχρί). Τέλος, διάβασε τον παρακάτω βοηθητικό οδηγό ώστε να ενημερωθείς σωστά για το τι μπορεί και πρέπει να τρώει : https://community.petbirds.gr/threa...αρποί-για-τα-πουλιά.26454/page-2#post-2390165
Ναι μου την πρότειναν για το ραμφος του ειναι η vita mineral soft εντάξει σουπιοκοκκαλο λοιπόν θα τον βοηθήσει και για το ραμφος του έτσι; Μπορώ μα το ςχω συνέχεια στο κλουβί κ οταν τελειώσει του βάζω άλλη θελω να πω είναι απαραίτητη κάθε μέρα;
 
Ναι βοηθάει και το ράμφος. Είναι η καλύτερη φυσική πηγή ασβεστίου και άλλων πολλών θρεπτικών συστατικών για τα πουλιά. Θα το αφήνεις μόνιμα μέσα στο κλουβί μέχρι να το φάει όλο. Υπάρχει περίπτωση να μην το αγγίζει καθόλου. Αυτό πάει να πει πως δεν το έχει ανάγκη. Όταν το χρειαστεί όμως θα το χρησιμοποιήσει στα σίγουρα.
 
Καλορίζικος! Είναι πολύ όμορφος!

Το κλουβί εγώ δεν το βρίσκω κακό, για ένα μπάτζι είναι νομίζω οκ. Το σχήμα του ίσως δεν είναι ιδανικό αλλά δεν δημιουργεί κάποιο άμεσο θέμα. Την ταίστρα δεν χρειάζεται να την γεμίζεις τόσο. Μια-δυο κουταλιές της σούπας αρκούν και το αφήνεις να το φάει, πετάς τα τσόφλια και ξαναγεμίζεις.

Μπορείς να ξεκινήσεις να του δίνεις πρασινάδες (άνιθο, σπανάκι, πατζαρόφυλλα, κέιλ αν βρίσκεις αλλά και άλλα λαχανικά όπως πιπεριές, μπρόκολο καρότο). Φρούτα λιγότερα και να προτιμάς τα ψιλοάγουρα που δεν έχουν πολλά σάκχαρα.

Επίσης βάλε μια πατήθρα και στο πιο πάνω μέρος του κλουβιού. Τα παιχνίδια μπορείς αρχικά να τα αφήνεις έξω απο το κλουβί του, μετά να τα κρεμάσεις απ'εξω σε κάποια γωνία και έπειτα να τα βάλεις μέσα. Αν δεις ότι δεν τρομάζει στην όψη τους δοκίμασε να τα βάλεις κι απ'ευθείας μέσα στο κλουβί κι αναλόγως το χειρίζεσαι μετά.

@Γιαννης17 Γιάννη, η πέτρα γιατί είναι ακατάλληλη;
 
Γιάννη, η πέτρα γιατί είναι ακατάλληλη;
Δεν είπα κάπου ότι είναι ακατάλληλη. Απλά σε σχέση με το σουπιοκοκαλο δεν πιάνει μία.
 
Δεν είπα κάπου ότι είναι ακατάλληλη. Απλά σε σχέση με το σουπιοκοκαλο δεν πιάνει μία.
Κ υπαρχουν κάποιες συγκεκριμένες ώρες που πρέπει να τον εχω έξω; φοβάμαι κουνουπια κ τα λοιπά... Το βγαζω το πρωί κ γενικά οχι τις πιο ζεστες ώρες αλλα του αρέσει με το που τον βγαζω έξω ακούω κ την φωνούλα του μέσα δεν ακούγεται
 
Τώρα που είναι καλοκαίρι μπορείς να το αφήνεις και όλη μέρα έξω! Αυτό όμως πρέπει να γίνεται με την προϋπόθεση ότι θα είναι προφυλαγμενο από τα αρπακτικά.
 
Σκέφτομαι να παρω μια βάση η ισως κρεμάστρα για να μην το έχω κ χαμηλα οταν ειναι στο δωμάτιο τωρα για την ωρα ειναι 2 μερα κ το εχω σε ενα τραπεζι αλλα δεν θελω να το εχω χαμηλά. Ποια είναι η γνώμη σας;
 
Όσο ψηλότερα τόσο το καλύτερο Στέλλα! Τα πουλιά όταν βρίσκονται σε ψηλό σημείο νιώθουν ασφάλεια λόγο του ότι μπορούν εύκολα να ελέγχουν το πεδίο. Όταν πάλι είναι χαμηλά νιώθουν πιο εκτεθειμένα και δεν είναι τόσο δραστήρια. Κάνε αυτό το πείραμα και θα το δεις και μόνη σου. Δεν γίνεται να μπει μια βίδα ψηλά στο τοίχο;
 
Το πουλάκι είναι σε καινούριο χώρο και δεν μου φαίνεται καλή ιδέα να του μετακινείς πολύ μέσα έξω. Αρχικά θα σου πρότεινα να αφήσεις το κλουβί σε σταθερό σημείο για μερικές ημέρες μέχρι να συνηθίσει το χώρο. Αν έχεις τέτοιο χώρο κοντά σε παράθυρο ακόμη καλύτερα. Στη συνέχεια μπορείς να ξεκινήσεις να το βγάζεις λίγο στον πρωινό ήλιο όταν δεν έχει πολύ ζέστη για κανένα 10-15 λεπτό κι όποιες μέρες ευκαιρείς. Για να αποκτήσεις την εμπιστοσύνη του χρειάζεται να το έχεις σε χώρο με ηρεμία κι εκεί που μπορείς να περνάς την περισσότερη ώρα καθισμένη δίπλα του και να του μιλάς. Ένα μοναχικό παπαγαλάκι σύντομα θα αποκτήσει ενδιαφέρον να ασχοληθεί και να δεθεί μαζί σου πιστεύω.
 
Τωρα όσο αναφορά κατι επιπλέον συμπλήρωμα διατροφης χρειάζεται; η αρκούν κεχρι σουπιοκοκαλο κ βιταμίνη του εχω δώσει αγγουράκι κ μήλο (οχι την ίδια μέρα) μηλο δοκιμασε λίγο.. μπορώ να του δινω καθημερινά λαχανικα έτσι; και μήπως χρειάζονται κατι προλιπτικο για παράσιτα; δεν ξερω αν ξεχνάω κάτι..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όσο η διατροφή του είναι εμπλουτισμενη με φρούτα και λαχανικά δεν χρειάζεται κάποιο συμπλήρωμα. Να προτιμάς πιο πολύ τα λαχανικά και τα βότανα και όχι τόσο τα φρούτα λόγω του ότι περιέχουν σάκχαρα. Θεωρώ πως θα πρέπει να τους δίνεις τέτοια πράγματα 4-5 ημέρες την εβδομάδα. Όσο για την πρόληψη των παρασιτων μπορείς να βάλεις μέσα στο νερό του μπάνιου λίγες σταγόνες βιολογικό ακατέργαστο μηλοξυδο.
 
Back
Top