Γενικά Απορίες σχετικά με νέο παπαγαλάκι μπάτζι

Μο
Μου πρότειναν απο εκεί που το πηρα τις βιταμίνες του κ μ ειπαν κ καποια παιδιά απο εδω οτι είναι οκ εχω στείλει την συσκευασια σε αλλο μήνυμα πιο πανω νομιζω

Α,το πατέ εννοείς. Εντάξει δεν είναι κακό με τον καιρό θα ανακαλύψεις ότι μπορείς μόνη σου να του φτιάξεις και νοστιμότερα και πιο υγιεινά και γρήγορα γεύματα τέτοιου τύπου. Για παράδειγμα εγώ δε δίνω τέτοια στα δικά μου τους φτιάχνω στα γρήγορα κάποια "σαλατούλα" ή κάποιο μπισκοτάκι με αλεύρι βρώμης και σπόρους. Ούτε 10 λεπτά υπόθεση.
 
Μο

Μπορω να του δωσω σουσάμι αποφλοιωμενο τις αγοράς;
Σουσάμι παίρνω απ' το φουρνο της γειτονιας και τους δίνω. Το τσακίζουν όπως και να είναι, το τρώνε ακόμα και πανω απ' τα κουλουράκια που παίρνω για μας :)
 
Σουσάμι παίρνω απ' το φουρνο της γειτονιας και τους δίνω. Το τσακίζουν όπως και να είναι, το τρώνε ακόμα και πανω απ' τα κουλουράκια που παίρνω για μας :)
Αρα τέλεια ναι κ εγω τωρα πηγα στο σουπερ μαρκετ κ πηρα ενα σακουλάκι. Γτ οχι λεω..
 
Το αγγούρι ίσως είναι το πρώτο που δοκιμάζουν τα περισσότερα αλλά είναι απλά δροσιά, σκέτο νεράκι. Στην πορεία εύκολα ή δύσκολα (δύσκολα για τα περισσότερα) δοκιμάζουν και κατι αλλο. Γι' αυτό τώρα που είναι και εποχή με αρκετά φρούτα, έχε του παντα κάτι σε μια θέση, βερίκοκο, καρπούζι, κάποιο λαχανικό, για να παίξει στην αρχή και ύστερα αν του αρέσει να το προτιμάει. Μια καλή λύση (τους χειμερινούς μήνες κυρίως αλλά και τώρα αν βρεις θερμοκηπίου) είναι τα μπρόκολα που τα προτιμούν τα περισσότερα μικρά παπαγαλάκια.

Με υπομονή και πολλές δοκιμές θα βρείτε και τη δίαιτά του.

Βιταμίνη κάθε 10 μέρες γιατί; Εχει κάποιο πρόβλημα;
Δοκίμασε μπρόκολο και άνηθο! Τα περισσότερα αρχίζουν το παιχνίδι κι έτσι ξεγελιουνται και δοκιμάζουν. Εμένα το θηλυκό μου δεν έτρωγε καθόλου λαχανικά και φρούτα μέχρι που άρχισα να της φτιαχνω παιχνίδια

IMG_20190309_103317_1_3_602x800.webp

Τώρα κοντεύει να φάει κι εμένα 🙄
 
Αρα τέλεια ναι κ εγω τωρα πηγα στο σουπερ μαρκετ κ πηρα ενα σακουλάκι. Γτ οχι λεω..
Ναι να του το δώσεις, να προτιμάς όμως αλλη φορα να παίρνεις από το φούρνο της γειτονιάς σου καθως θα είναι μάλλον πιο φρέσκο απ' το συσκευασμένο. Για την ώρα μπορεις να του προσφέρεις για να δεις αν θα του αρέσει.
[automerge]1561547334[/automerge]
Δοκίμασε μπρόκολο και άνηθο! Τα περισσότερα αρχίζουν το παιχνίδι κι έτσι ξεγελιουνται και δοκιμάζουν. Εμένα το θηλυκό μου δεν έτρωγε καθόλου λαχανικά και φρούτα μέχρι που άρχισα να της φτιαχνω παιχνίδια

View attachment 64537

Τώρα κοντεύει να φάει κι εμένα 🙄
Τελειο Ζωή!
 
Μπορω να περνω χυμα σουσαμακι δλδ δεν το γνώριζα
Ναι εγώ πηγαίνω στο φούρνο και παίρνω 250 - 500 γρ καθε φορά. Οταν το τελειώσουν τους παίρνω κι άλλο. Εσύ με ένα παπαγαλάκι δοκίμασε να παρεις 150-200 γρ, θα σου κρατήσουν καμποσο καιρό.
 
Ναι εγώ πηγαίνω στο φούρνο και παίρνω 250 - 500 γρ καθε φορά. Οταν το τελειώσουν τους παίρνω κι άλλο. Εσύ με ένα παπαγαλάκι δοκίμασε να παρεις 150-200 γρ, θα σου κρατήσουν καμποσο καιρό.
Ωραία ευχαριστώ 👍
 
Πολυ ενδιαφςροβ3μπραβ
Δοκίμασε μπρόκολο και άνηθο! Τα περισσότερα αρχίζουν το παιχνίδι κι έτσι ξεγελιουνται και δοκιμάζουν. Εμένα το θηλυκό μου δεν έτρωγε καθόλου λαχανικά και φρούτα μέχρι που άρχισα να της φτιαχνω παιχνίδια

View attachment 64537

Τώρα κοντεύει να φάει κι εμένα 🙄
ενδιαφέρον μπράβο
[automerge]1561550482[/automerge]
Ζωη τι πατηθρες εχεις βάλει στο κλουβακι; κ το κορδονακι ειναι απλος σπαγγος έτσι;
 
To κορδονάκι φαίνεται (και μάλλον είναι) λινός σπάγκος.
Οι πατήθρες είναι της αγοράς ίδιες με τις παρακάτω
64539
Η εγκοπή στην άκρη τους μπορεί να "βαθύνει" αν είναι ανάγκη και ταιριάζουν σχεδόν σε όλα τα είδη και αποστάσεις κάγκελων.
 
To κορδονάκι φαίνεται (και μάλλον είναι) λινός σπάγκος.
Οι πατήθρες είναι της αγοράς ίδιες με τις παρακάτω
View attachment 64539
Η εγκοπή στην άκρη τους μπορεί να "βαθύνει" αν είναι ανάγκη και ταιριάζουν σχεδόν σε όλα τα είδη και αποστάσεις κάγκελων.
Εωω εχω παρει μια τετοια αλλα πέφτει οταν ο παπαγάλος ανεβενει πανω
 
Εωω εχω παρει μια τετοια αλλα πέφτει οταν ο παπαγάλος ανεβενει πανω
Μήπως δεν την έχεις στηριξει καλα Μιχαλη; Τέτοιες εχω στον Ερνέστο και την Ταμού και είναι μια χαρά.
 
Μήπως δεν την έχεις στηριξει καλα Μιχαλη; Τέτοιες εχω στον Ερνέστο και την Ταμού και είναι μια χαρά.
Την εχω βαλει κανονικα μεσα στης εγκοπες αλλα κουνιέται( το κλουβί εχει οριζόντια κάγκελα)
 
Την εχω βαλει κανονικα μεσα στης εγκοπες αλλα κουνιέται( το κλουβί εχει οριζόντια κάγκελα)
Ναι ίσως φταιει κι αυτό. Μπορείς να την βαλεις κάπως διαγώνια ή αν φτάνει μόνη της να την στηρίξεις και απο την άλλη πλευρά ανάμεσα στα κάγκελα για να είναι πιο σταθερή.
 
Ναι ίσως φταιει κι αυτό. Μπορείς να την βαλεις κάπως διαγώνια ή αν φτάνει μόνη της να την στηρίξεις και απο την άλλη πλευρά ανάμεσα στα κάγκελα για να είναι πιο σταθερή.
Θα το δοκιμάσω και θα σας πω.
 
Δοκίμασε μπρόκολο και άνηθο! Τα περισσότερα αρχίζουν το παιχνίδι κι έτσι ξεγελιουνται και δοκιμάζουν. Εμένα το θηλυκό μου δεν έτρωγε καθόλου λαχανικά και φρούτα μέχρι που άρχισα να της φτιαχνω παιχνίδια

View attachment 64537

Τώρα κοντεύει να φάει κι εμένα 🙄
Τέλεια σκέψη!
 
Back
Top