Γενικά Απορίες σχετικά με νέο παπαγαλάκι μπάτζι

Όσο η διατροφή του είναι εμπλουτισμενη με φρούτα και λαχανικά δεν χρειάζεται κάποιο συμπλήρωμα. Να προτιμάς πιο πολύ τα λαχανικά και τα βότανα και όχι τόσο τα φρούτα λόγω του ότι περιέχουν σάκχαρα. Θεωρώ πως θα πρέπει να τους δίνεις τέτοια πράγματα 4-5 ημέρες την εβδομάδα. Όσο για την πρόληψη των παρασιτων μπορείς να βάλεις μέσα στο νερό του μπάνιου λίγες σταγόνες βιολογικό ακατέργαστο μηλοξυδο.
Οταν αναπτύξουμε καλές σχέσεις με την μπανιέρα καλως ειναι νωρις ακόμα προφανώς.. 2 μεσημέρια που την εβαλα δεν την πλησιασαμε 😁 μπορώ να δοκιμασω να βάλω στο νερο που πίνει;
 
2 μεσημέρια που την εβαλα δεν την πλησιασαμε
Το πρωί θα την βάζεις τη μπανιέρα. Όχι το μεσημέρι ούτε το απόγευμα. Να είσαι σίγουρη πως όταν τη χρειαστεί θα την δοκιμάσει. Εσύ να επιμένεις κάθε πρωί κι αυτό κάποια στιγμή θα πει. Ασχέτως από το εάν κάνει μπάνιο ή όχι, εσύ θα πρέπει να αφαιρείς την μπανιέρα μετά από 15 λεπτά.
 
Παιδιά θελω την γνωμη σας για αυτα τα άσπρα πουπουλακια στο κεφαλακι του ειναι αθώα κ ανησυχώ τσάμπα; Ειναι ασπρα κ στις άκρες λιγο μαυρα
 

Συνημμένα

  • IMG_20190623_081500.webp
    IMG_20190623_081500.webp
    46,3 KB · Προβολές: 51
Παιδιά θελω την γνωμη σας για αυτα τα άσπρα πουπουλακια στο κεφαλακι του ειναι αθώα κ ανησυχώ τσάμπα; Ειναι ασπρα κ στις άκρες λιγο μαυρα
Καλυτερα να πάρετε και την γνώμη καποιου αλλου ποιο έμπειρου μελους αλλα η δικια μου αποψη ειναι πως περναει πτεροποροια...
 
Α δεν γνώριζα οτι ειναι η εποχή τους... Τωρα που το λέτε εχω μερικά πουπουλακια στο δωμάτιο 👍μπορω να μάθω καπως την ηλικία του;
Εφόσον δεν έχει δαχτυλίδι όχι και αφού δεν έχει μαύρα νύχια είναι ενήλικο...


Τώρα το πρόσεξα... Έτσι το αγόρασες; χωρίς δάχτυλο;
 
Εφόσον δεν έχει δαχτυλίδι όχι και αφού δεν έχει μαύρα νύχια είναι ενήλικο...


Τώρα το πρόσεξα... Έτσι το αγόρασες; χωρίς δάχτυλο;
Ετσι.. Δεν είχε ηταν παρεα με ενα αλλο μπατζι που υπεθεσα οτι θα είχε κ δεν το κοίταξα καθόλου στα πόδια ενω το αλλο είχε το είδα... κ το μονο που δεν ρώτησα οταν το πήρα ηταν η ηλικία του.. ε αρα ειναι μεγαλύτερο απο 5-6 μηνών;
[automerge]1561276492[/automerge]
Ετσι χωρίς... Δεν είχε και δαχτυλίδι ηταν παρεα με ενα αλλο μπατζι που υπεθεσα οτι θα είχε κ δεν το κοίταξα καθόλου στα πόδια ενω το αλλο είχε το είδα... κ το μονο που δεν ρώτησα οταν το πήρα ηταν η ηλικία του.. ε αρα ειναι μεγαλύτερο απο 5-6 μηνών;
 
Ετσι.. Δεν είχε ηταν παρεα με ενα αλλο μπατζι που υπεθεσα οτι θα είχε κ δεν το κοίταξα καθόλου στα πόδια ενω το αλλο είχε το είδα... κ το μονο που δεν ρώτησα οταν το πήρα ηταν η ηλικία του.. ε αρα ειναι μεγαλύτερο απο 5-6 μηνών;
[automerge]1561276492[/automerge]
Σίγουρα... Και να ρωτούσες δεν θα έπαιρνες σωστή απάντηση...
 
Σίγουρα... Και να ρωτούσες δεν θα έπαιρνες σωστή απάντηση...
Ε δεν πειράζει καλα να είναι και να μου γεράσει:) δεν εχω δει να έχει πρόβλημα παρο ολα αυτα στην ισορροπία εκτος από μια φορά που επεσε απο την κουρνια μονο μια... απλα τον εχω με σήμερα 3 μέρες και δεν νομιζω να κοιμάται καλά λογικά δεν εχει συνηθίσει ακόμα.. στο 1 ποδι ουτε λόγος οσες φορες το κρυφοκοιταξα ηταν προσοχή με ανοιχτά ματακια δεν ξέρω αν θα παίξει αυτό κάποιο ρόλο στην πορεία θα δούμε
 
Νεαρό πουλάκι φαίνεται αλλά με σιγουριά δεν μπορεί να σου απαντήσει κανένας. Καλό θα ήταν να αντικαταστήσεις τις πλαστικές πατήθρες με ξύλινες. Είναι πιο βολικές και εφαρμόζουν ακριβώς στο πέλμα του πουλιού.
 
Αν αυτή που περνάει είναι η πρώτη του πτετόροια τότε πρέπει να είναι 4-6 μηνών περίπου. Η ίριδα του ματιού του τι χρώμα είναι; Πρέπει να το κοιτάξεις στο φως της ημέρας και να μας πεις. Αν είναι γκριζωπή τότε είναι μικρότερο του 1 έτους κι άρα περνάει την πρώτη του πτερόροια οπότε θα είναι περίπου όσο σου είπα πιο πριν.
 
Ιδανικά φρούτα και λαχανικά και μια καλή τροφή σε αφθονία. Εγώ δεν δίνω "εξτρα" τίποτα στην πτερρόροια απλά φροντίζω να έχουν όλα τα απαιτούμενα, συν λίγα έξτρα σνακ (τα φρούτα, λαχανικά, βότανα κτλ) που έλεγα πριν. Ας σου απαντήσουν κι άλλα παιδιά που πιθανόν να δίνουν κάποιες βιταμίνες. Προσωπικά εφ' όσον το πουλάκι τρώει σωστά και καλά δεν θεωρώ ότι χρειάζονται.

Υπάρχουν φυσικά βιταμίνες για την πτερρόροια απλά δεν τις προτιμώ, δεν έχω δεί να τις έχουν ανάγκη τα δικά μου τουλάχιστον.
 
Τι να πω δεν τον εχω αρκετό καιρο κ ακομα δεν ξερω τι προτιμάει για την ωρα μονο αγγουράκι δέχτηκε να δοκιμάσει.. εχω την βιταμίνη που του δινω μονο κάθε 10 μέρες
Το αγγούρι ίσως είναι το πρώτο που δοκιμάζουν τα περισσότερα αλλά είναι απλά δροσιά, σκέτο νεράκι. Στην πορεία εύκολα ή δύσκολα (δύσκολα για τα περισσότερα) δοκιμάζουν και κατι αλλο. Γι' αυτό τώρα που είναι και εποχή με αρκετά φρούτα, έχε του παντα κάτι σε μια θέση, βερίκοκο, καρπούζι, κάποιο λαχανικό, για να παίξει στην αρχή και ύστερα αν του αρέσει να το προτιμάει. Μια καλή λύση (τους χειμερινούς μήνες κυρίως αλλά και τώρα αν βρεις θερμοκηπίου) είναι τα μπρόκολα που τα προτιμούν τα περισσότερα μικρά παπαγαλάκια.

Με υπομονή και πολλές δοκιμές θα βρείτε και τη δίαιτά του.

Βιταμίνη κάθε 10 μέρες γιατί; Εχει κάποιο πρόβλημα;
 
Μο
Για ποιο λόγο του δινεις κάθε δέκα μέρες βιταμίνες; Ποιο σκεύασμα;
Μου πρότειναν απο εκεί που το πηρα τις βιταμίνες του κ μ ειπαν κ καποια παιδιά απο εδω οτι είναι οκ εχω στείλει την συσκευασια σε αλλο μήνυμα πιο πανω νομιζω
[automerge]1561546862[/automerge]
Μπορω να του δωσω σουσάμι αποφλοιωμενο τις αγοράς;
 
Back
Top