Φροντίδα Απορίες σχετικά με τη φροντίδα νέου ringneck

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης HLIASs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

HLIASs

PB New Member
Εγγραφή
13 Απρ 2020
Μηνύματα
5
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας και απο εμενα αυτος ειναι ο φτεροτοσ μου φιλος
4 μηνων με δαχτυλίδι κανονικα ταισμενο στο χερι απο εκτροφεα
ξερω το κλουβι ειναι στα ορια για της διαστασςσ του
ειναι η 2ρη μερα που τον εχω, περιμενα βεβεαι να μην φοβαται τοσο αλλα τελικα φοβαται πολυ και λογικο ειναι
του εχω πάρει κανα δυο παιχνιδια αλλα επειδη φοβαται πολυ δεν κανω καμια κινιση για να του τα βαλω μεσα στο κλουβι, τα μονα πραματα που κανω ειναι να αλαζω νερο τροφη καθαρισμα τον πατο και να του βαζω ενα πανακι το βραδυ
εχω διαβάσει πολλα αρθρα για να τον κανω να νιωσει οικία μαζι μου ΠΡΟΣ το παρων ο στοχος μου ειναι να μην με φοβαται οταν πλισιαζω το κλουβι του (πραμα που δεν το περιμενα τοσο δυσκολο "π)
ενοιται καθομαι και του μιλαω ήσυχα και ομορφα και αρκετη ωρα καθημεριννα
με το φαγητο του εχω ενα φοβο τρωει versela laga premium
απο αβριο θα του βαλω και ενα σουπιοκοκαλο
δεν ξερω αν θα χριαζεται και σημπλερωματα
απο φρουτα και λαχανικα εχω διαβασει τη πρεπει να τρωει αλλα δεν ξερω το ποσο συχνα
εγω εκει που βαζω την τροφη του βαζω 1 φρουτο η λαχανικο να δω αμα το τρωει δεν ξερω άμα πρατω σωστα
ευχαριστω εκ τον προτέρων.

94350667_523871954960173_2319729819597668352_n.jpg
 
Καλορίζικος ο νέος σου φίλος!

Τα παιχνίδια αυτά δεν είναι για το πάτωμα του κλουβιού γιατί αν δεν λερώθηκαν ήδη με κουτσουλιές θα λερωθούν και δεν καθαρίζονται εύκολα. Μέσα στο κλουβί χρειάζεσαι παιχνίδια κρεμαστά μιας και το κλουβί όπως είπες είναι σχετικά οριακό. Χρειάζεσαι επίσης καλύτερες πατήθρες αυτές δεν είναι καλές για τα πόδια του μακροπρόθεσμα. Λαχανικά (κυρίως) και φρούτα (λιγότερα και όχι πολύ ώριμα ή πολύ γλυκά) μπορείς να δίνεις κάθε μέρα όχι μόνο απο ένα αλλά πολλά μαζί, μιξ σαν σαλάτα σε ξεχωριστό μπολ. Διάβασε κι αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-παπαγάλων-από-τον-tony-silva.22447/
 
Ν χαίρεσαι τ φιλαράκο σού,όπως είπε και ο Φοίβος περισσότερο λαχανικά κ λιγότερα φρούτα. Για το παιχνιδάκι μπορείς ν το κρεμασεις επηδη τ φοβάται έξω απ τ κλουβί κ εκείνο θ το πλησιάσει κάποια στιγμή σε λίγο καιρό θ εισται αυτοκολλητη!
 
ευχαριστω για της πλιροφοριες
Φοιβο εχεις απολυτο δίκιο οι πατηθρες δεν κανουν για αυτον επειδη εχω παρατιριση οτι καμια φορα σικωνι το ενα του το ποδι για να ξεκουραστη

εχω βρει 2 πολυ καλα παιχνιδια και θα βρω και πατηθρες απλα φοβαται πολυ ακομα
και δεν ξερω αν αξιζει να βαλω το χερι μου μεσα για να του τα βαλω ολλα αυτα
εχω σκεφτει να του βαλω μια κουτα για να μπει μεσα να τον βγαλω εξω απο το κλουβι ώστε να του βαλω ολα αυτα που λέμε αλλα παλυ θα τον ταλαιπωρήσω ... εσεις τι μου προτινεται;
επισις μπωρο με το μιξερ μου να του τα κανω πολυ μικρα κοματακια και σαν χυμο και να του τα δωσω/?
 
και κατι τελευταίο μου φενεται λιγο χοδρουλης ειναι απλα η ιδεα μου
η μπορεί λογο των πελλετ κυριος να τρωει λιγο παραπανω απο οσο πρεπει γιατι ολλο κατι μασουλάει
 
Να το χαίρεσαι, κούκλος είναι!

Γιατί γράφεις " με το φαγητο του εχω ενα φοβο τρωει versela laga premium ";

Η Versele Laga είναι από τις κορυφαίες εταιρίες, και η συγκεκριμένη τροφή που του δίνεις από τις καλύτερες επιλογές που έχεις, τι ακριβώς σε προβληματίζει;
 
@HLIASs Είναι φυσιολογικό να σηκώνει το ένα πόδι να ξεκουραστεί, έτσι κάνουν όλα τα πουλιά. Αυτό με την κούτα που περιγράφεις ακούγεται πιο τρομαχτιλό για ένα πουλί απο το να διαμορφώσεις το κλουβί του σιγά σιγά με ήρεμες κινήσεις.
 
@Chrisad φόβο με την εννια πως δεν φτανι μονο αυτη η τροφη
εχω διαβάσει πως το 40% ημερησίως πρεπει να παρεχεται απο φρουτα η λαχανικα (κυριως λαχανικα)
αν βεβαια εισέχει αυτό
 
Όταν επιλέγεις επώνυμη τροφή, όπως και έκανες, δεν έχεις λόγο τέτοιας ανησυχίας.

Οι σοβαρές εταιρίες γνωρίζουν απόλυτα τις ανάγκες του κάθε είδους και φτιάχνουν μείγματα μελετημένα για τις ανάγκες του κάθε είδους. Με δεδομένο ότι εκτός από εσένα και η ίδια η εταιρία "ενδιαφέρεται" να έχεις ένα υγιές πουλάκι, το οποίο θα ζήσει πολλά χρόνια, και θα τρώει την τροφή που παράγει η ίδια.

Συνεπώς, το πουλάκι θα παίρνει όσα χρειάζεται, δε θα πάθει "αβιταμίνωση". Μέχρι να μάθει να τρώει φρούτα και λαχανικά.

Έχε κατά νου ότι μπορεί και να μη δείξει και ιδιαίτερη προτίμηση σε αυτά τα είδη, το καθένα έχε τα γούστα του.

Αυτό δε σημαίνει ότι θα αντιμετωπίσει απαραίτητα κάποιο προβλήματα υγείας.
 
Back
Top