Φροντίδα Απορίες σχετικά με τη φροντίδα του Ringneck μου

Revelator

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιαν 2015
Μηνύματα
11
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα στην μεγαλη σας παρεα! Εχω μερικες ερωτησεις σχετικα με εναν Ringneck παπαγαλο που αγορασα πριν 4 μερες. Καταρχην τον αγορασα απο πετ σοπ, ξερω δεν ηταν και το πιο εξυπνο πραγμα που μπορουσα να κανω αλλα τον/την λυπηθηκα. Ειναι περιπου 6-10 μηνων γι αυτο και δεν ξερω αν ειναι αρσενικο η θυληκο. Του αγορασα ενα μεγαλο κλουβι (οχι και τεραστιο) τροφη, αμμο ποτηστρα. Τον εχω σε ενα δωματιο να εχει ησυχια και να συνηθησει το περιβαλον. Δυστυχως ομως οταν του καθαριζω το κλουβι ειναι πολυ ανησυχος (λογικο ειναι πιστευω αφου ειναι αρχη ακομα). Θελω να μου προτεινετε ιδεες και αν μπορειται να με καθοδηγησετε σωστα. (Ο παπαγαλος εχει δαχτυλιδακι στο ποδαρακι του και την ονομασα μαιρα για αρχη). Σας ευχαριστω εκτων προτερων!
 
Να σου ζήσει, καλότυχο να είναι!
Είναι πολύ μικρό το χρονικό διάστημα που το έχεις και είναι φυσιολογικό να είναι σε φάση ανασφάλειας και προσαρμογής.
Αφού έχει δαχτυλίδι, αν μπορείς διάβασε τι γράφει. Ή τουλάχιστον πες μας τι χρώμα έχει να δούμε το έτος γεννήσεως.
Διάβασε μερικά θέματα εδώ να καταλάβεις την ψυχολογία και κάποια απαραίτητα πράγματα που πρέπει να του παρέχεις Χρήσιμα θέματα - απαντήσεις για τη φροντίδα των παπαγάλων | PetBirds ιδιαίτερα αυτό Παρουσιάσεις Πουλιών | PetBirds .
Προσωπικά δίνω μεγάλη σημασία στην διατροφή για την καλή υγεία του πουλιού, οπότε ρίξε μια ματιά εδώ Σωστή διατροφή πουλιών σημαίνει υγιή πουλιά | PetBirds .
Όσον αφορά την διαμονή του, ο ύπνος του πρέπει να είναι από δύση μέχρι ανατολή. Αν μπορείς να το εξασφαλίσεις θα έχεις ένα πολύ ήρεμο και υγιές πουλάκι.
Βάλε φωτογραφίες πουλιού και κλουβιού, να πάρεις διάφορες γνώμες και ό,τι χρειαστείς τα λέμε ευχαρίστως :)
 
Ευχαριστως θα ανεβασω εικονες οταν θα παω σπιτι και θα σας δωσω οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορεσω!

Το χρωμα του ειναι πρασινο παντως!
 
Άρα είναι πουλί του 2013 (κλειστό δαχτυλίδι φοράει έτσι; )Τι συμβολίζει ο χρωματισμός του δαχτυλιδιού στο πόδι; | PetBirds , και άρα άνω του έτους. Δεν ξέρουμε τον μήνα βέβαια για να δούμε αν είναι και άνω των 18 μηνών οπότε θα φαινόταν και το κολιέ στον λαιμό του αν είναι αρσενικό. Ό,τι και να ναι δεν πειράζει φαντάζομαι.
 
Οχι βεβαια, δεν με πειραζει. Απλα για να ξερω πως θα τον/την ονομασω! Ειναι ευκολο να την εκπαιδευσω σε τετοια ηληκια; Η πιο δυσκολο λογω της ηλικιας της;

Επισης δεν ειμαι 100% σιγουρος αν ειναι κλειστο η ανοιχτο δαχτυλιδι.
 
Όσο μικρότερο φυσικά καλύτερα, γιατί δεν γνωρίζεις και το ιστορικό των εμπειριών του.
Ωστόσο η συμπεριφορά μας είναι που κάνει ένα ζώο, εν προκειμένω ένα πτηνό να αφεθεί και να νοιώσει ασφάλεια.
Φαντάζομαι ότι ενδιαφέρεσαι να είναι ήμερο και να μπορείς να αλληλλεπιδράς μαζί του, όχι τόσο να μάθει κόλπα και αυτό είναι εφικτό με υπομονή, χαλαρή συμπεριφορά και προσπάθεια φυσικά Εκπαίδευση Παπαγάλων - εκπαίδευση παπαγάλων | PetBirds
Δώσε και αυτοσχέδια παιχνίδια να απασχολείται Παιχνίδια για παπαγάλους - παιχνίδια | PetBirds .
 
Οχι δεν θελω να τον/την μαθω κολπα, θελω να εξοικειωθει μαζι μου να ειναι χαλαρος/η και αν ειναι εφικτο να του/της μαθω να λεει 5-6 λεξουλες. Πανω απ ολα ομως θελω να ειναι χαρουμενος/η και να διασκεδαζει!
 
Επισης δεν ειμαι 100% σιγουρος αν ειναι κλειστο η ανοιχτο δαχτυλιδι.
Αν δεν είναι κλειστό, το χρώμα δεν μας λέει τίποτα.
Τα κλειστού τύπου είναι αυτά
images

και τα ανοικτού αυτά
upload_2015-1-18_15-57-28.webp
 

Συνημμένα

  • upload_2015-1-18_15-56-15.webp
    upload_2015-1-18_15-56-15.webp
    4,4 KB · Προβολές: 88
Παιχνιδια δεν εχω βαλει ακομα, θελω να του δωσω μια βδομαδα προσαρμογης πρωτα. Να φυγει το στρες.

Οχι κλειστου τυπου ειναι!
 
Ναι και θα τα τοποθετείς με προσοχή. Πρώτα έξω από το κλουβί σε μικρή απόσταση, μετά λίγες μέρες κρεμασμένα στο κλουβί από την εξωτερική πλευρά και στο τέλος μέσα στο κλουβί. Καν αν δεις ότι κάτι το τρομάζει να το αφήνεις για αργότερα, να το αφαιρείς τελείως.
 
Το δαχτυλιδι ειναι μαυρο κλειστου τυπου και γραφει CZ 9 13 696. Αρα σημαινει οτι γεννηθηκε Σεπτεμβρη του 2013 στην Τσεχια και ειναι το 696 πουλι του εκτροφειου;
 
Συμβουλεύθηκα τον Νίκο @Paianas , όντως Τσέχικο, σίγουρα του 13, όχι Σεπτέμβριο, λείπουν κάποια απαραίτητα στοιχεία από το δαχτυλίδι για να είναι πλήρης η πληροφόρηση, δεν τα είδες καλά; Ή λείπουν όντως;
 
Aπό ΕΛ. ΣΥ. ΤΙ

Παρακάτω σας παρουσιάζω μια φωτογραφία με επεξήγηση του δαχτυλιδιού της FPO(Π. Ο. Ο.) για το έτος εκτροφής 2012 χρώμα κόκκινο (RAL 3002 - Carminered), διαμετρήματος 2,9mm καναρίνια, κατηγορίας C




%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%93%CE%9D%CE%A9%CE%A3%CE%97+%CE%94%CE%91%CE%A7%CE%A4%CE%A5%CE%9B%CE%99%CE%94%CE%99%CE%A9%CE%9D+1.jpg



Και τα χρώματα :

2009Βιολετί RAL 4008 - Signal violet
2010Πορτοκαλί RAL 2003 - Orange
2011Μπλε Σκούρο RAL 5019 - Dark blue
2012Κόκκινο RAL 3002 - Red
2013Μαύρο RAL 8005 - Βlack
2014Πράσινο RAL 6026 - Green
20... και από εδώ και έπειτα (2015, 2016, …) τα χρώματα επαναλαμβάνονται ξεκινώντας πάλι από το ΒιολετίRAL 4008 - Signalvioletκαι ούτω καθεξής …
canary+legbands+com.jpg
 
Back
Top