Γενικά Απορίες για τα budgie μου

Αυτο το αγοραζω σε υγρη μορφη;οπως οι βιταμινες. Αυτο το δυαλλημα που τους βαζω εχει μεσα Παντοθενικο ασβεστιο 3.4mg να παρω αλλο ή αυτο κανει;
 
Πρωτη μερα χωρις την διαχωριστικη λαμαρινα αλλα με καγκελα μεταξυ τους

P4240029_zps9efhqhba.jpg
 
Για πες παρατηρήσεις, γιατί εμείς τι να καταλάβουμε από μία φωτογραφία; Πως πάει ο τραυματίας; Το θηλυκό έτυχε να είναι φουσκωμένο στην φωτογραφία;
 
Λοιπον...
Και τα 2 απο μερς ψαχνονταν να δει το ενα το αλλο. Ολο απο κατω προσπαθουσαν να κοιταει το ενα το αλλο.
Το αρσενικο εχει γινει πληρως καλα, εχει παρει τα πανω του, εφυγε και το κουκουλι που ειχε απο την πληγη, τωρα δεν ξερω αν θα ξαναβγαλει πουπουλα σε εκεινο το σημειο.
Απο την ωρα που το ανοιξα ολη την ωρα εκει ειναι και τα 2 "φιλιουνται" το θυληκο τιτιβιζει αλλα και το αρσενικο
Το θηλυκο εφτιαχνε τα φτερα του για αυτο ειναι φουσκωμενο.
Ειδωμεν στη συνεχεια...
 
Μην βιαστείς να τα ενώσεις. Όπως βλέπεις η απόσταση λειτουργεί δεν υπάρχει λόγος για βιαστικές κινήσεις. Τι σε πιέζει, αν σε πιέζει; :)
 
Ναι και να διαλέξεις μέρα-ες που δεν δουλεύεις για να παρακολουθήσεις στενά αντιδράσεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Λοιπον τα ιδια παντελη μου τα ιδια παντελακη μου.
Εχτες πηρα τον καφε μου και λεω δεν τραβαω τα καγγελα να δω αντιδρασεις;
Παλι καλα που το ειχα ευκαιρο το κλουβι, με το που τραβηξα τα καγγελα πανω του κατευθειαν να το τσιμπισει με το ραμφος... Και κατευθειαν τα καγγελα πισω .☹
Λοιπον το πηρα αποφαση αλλο αρσενικο πιο μεγαλο σε ηλικια και αλλο θηλυκο πιο ηρεμο... Ξεχωρισμα και αγορα δευτερης ζευγαρωστρας.
Αργοτερα αν δεσουν τα ζευγαρια μεταξυ τους οι ζευγαρωστρες μπορουν να γινου ενα μεγαλο εννιαιο κλουβι.
Αντε να δουμε...
 
Πάρε ένα θηλυκό για τον καλόβολο αρσενικό και βλέπεις συν τω χρόνω με την θηλυκή σου. Δεν πειράζει, ακούγοντας έχει παρέα. Δεν είναι ανάγκη να είναι και όλοι ζευγαρωμένοι :)
 
Όχι, φυσικά θηλυκό άνω του έτους και τηρείς καραντίνα 40 ημερών.
 
και αρσενικο ανω των 2 ετων...
Δεν είναι απαραίτητο να είναι μεγαλύτερό της, απλά άνω του έτους αλλά να είναι δυναμικό πουλάκι.
μια χαζη ερωτηση"το χρωμα παιζει ρολο;
Καθόλου χαζή, παίζει ρόλο ως προς το αποτέλεσμα αλλά πρέπει να ξέρεις και τους προγόνους, κάτι πολύ δύσκολο.
 
και πως θα καταλαβω αν το θηλυκο ειναι καλοβουλο; κατι που πρεπει να προσεξω;
Στην καραντινα να βαλω την λαμαρινα να μη βλεπονται ή μονο καγγελα;
 
και πως θα καταλαβω αν το θηλυκο ειναι καλοβουλο;
99% δεν υπάρχει πρόβλημα. Έτυχε με την δική σου.
Στην καραντινα να βαλω την λαμαρινα να μη βλεπονται ή μονο καγγελα;
Στην καραντίνα πρέπει να βρίσκονται σε διαφορετικό χώρο.
 
Back
Top