Γενικά Αποριες Σχετικα με Κοκατιλ

ηρακλης

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
71
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας φιλοι παπαγαλοφιλοι! Ελπιζω να ειναι καλα τα μικρα σας παπαγαλακια!

Εδω και 1.5 βδομαδα εχω το κοκατιλ μου τον Μητσαρα! Πλεον η σχεση μας εχει βελτιωθει πολυ σε σχεση με τις πρωτες μερες... Δεν φοβαται οταν του αλλαζω τροφες κτλ, δεν εχουμε φτασει ακομα σε σημειο να τρωει απο το χερι μου...Αλλα αν συνεχισουμε με τον ιδιο ρυθμο δεν θα αργησει να γινει και αυτο.. Σημερα κιολλας ειχα βαλει το χερι μου μεσα στο κλουβακι του και εκατσε πανω στο δαχτυλο μου:)!
Θελω να σας ρωτησω καποια πραγματακια
- Ειναι νωρις ακομα για να του αφησω ανοιχτη την οροφη του κλουβιου με την πατηθρα;
-Στο Pet Shop μου δωσανε αυτες τις βιταμινες(Aidonine Solution) τι δοσολογια πρεπει να ακολουθησω; Στις οδηγιες εχει προληπτικη και θεραπειας
-Αγορασε η μητερα μου απο ενα αλλο Pet Shop κατι σαν πετρα (VitaCraft,Vitamineral Jumbo, Σε τι χρησημευει; με τα λιγα αγγλικα που κατεχω καταλαβα οτι βοηθαει στο να εχει δυνατα κοκαλα και οτι περιεχει Calsium
Οριστε και μερικες Φοτογραφιες απο τις τροφες,το κλουβι και τον Μητσο!
10102009535.webp09102009514.webp10102009530.webp10102009533.webp10102009521.webp
 
γεια! Αυτη η πετρα ειναι ασβεστιο... Το ζαχαρωτο που του εχεισ ομως παχαινε... Οχι οτι θα του κανει κακο αλλα να πρασπαθεις να του βαζεις τετοιο οσο λιγοτερο μπορεισ! Οσο για την οροφη, δεν ειναι νωρισ, αφου εκατσε στο δακτυλο σου, αφησε την ανοιχτη(οχι συνεχεια)... Τι βιταμινεσ εννοεισ;(aidonine solution)γιατι σου της εδωσαν;



δοσολογια aidonine solution: Θεραπευτικά: 6 σταγόνες σε 100ml νερό (μια μικρή ποτίστρα). Το πουλάκι που δεν κελαηδά ή είναι άρρωστο, θα πρέπει να πίνει επί 10 συνεχείς ημέρες. Να διακόπτεται η θεραπεία για μία εβδομάδα και κατόπιν να επαναλαμβάνεται για άλλες δύο εβδομάδες

Προληπτικά: Χορηγούμε τη μισή δοσολογία (3 σταγόνες σε 100ml νερό επί 10 συνεχείς κτλ)
 
Ειχα διαβασι σε μερικα ποστ απο αλλα παιδια οτι βαζουν στο νερο βιταμινες και ροτισα στο pet shop και μου δοσανε αυτες απλα δεν κσερω τι δασολογια... Θεραπευτικη η προληπτικη... λογικα τιν ποληπτικη γιατι ο μητσαρας δεν εχει καπιο προβλιμα γεια να χρισιμοπισω θεραπευτικη... Οσο γεια το γλικισμα δεν του το βαζο παντα μονο οταν ασχολουμε μαζιτου... Μολης μου ειπες οτι μπορο να ανικσω το επανο μερος του κλουβιου με το σταν το εκανα και το αποτελεσμα διτετο και μονι σας. 🙂 απο της foto στιν αρχη δεν βγικε μονος του και εβαλα το χερι μου μεσα και μολις ανεβικε τον ανεβασα στο σταν κα8ισε εκει γεια κανενα 10λεπτο χορις να τον ενοχλο και μετα πιγε στο γλικακι του που το ειχα κρεμασι στο σταν κοντα και εφαγε μετα εφιγε και πιγε πανο στην ντουλαπα και γενικος εκανε μια περιιγηση στο δοματιο και στο τελος πιγα κοντατου και ανεβικε στο χερι μου και τον ευαλα μεσα γιατι επρεπε να φιγω και δεν ει8ελα να τον αφισο μονο του μην χτιπιση που8ενα:) πιστεβω γεια το τοσο λιγο χρονικο διαστιμα που τον εχω εχουμε προχοριση πολη στο 8εμα τις εκσιμεροσης:D να φανταστιτε οτι οταν δεν του δινο σιμασια(επιτιδες γεια να δο τι 8α κανει) με φοναζη και καλα γεια να του μιλισω:)

13102009565.webp13102009573.webp13102009568.webp
 
Back
Top