Φροντίδα Αποριες για κλουβα πτησης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfree
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikfree

PB Member
Εγγραφή
19 Απρ 2016
Μηνύματα
684
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα παιδια μεσα στις γιορτες θα αγορασω κλουβα πτησης ο λογος κυριος ειναι να μεζεψω λιγο τα κλουβια και να μεγαλωσει λιγο η ποσοτητα :D εχω καποιες αποριες ομως!
1ον.. Θα ηθελα να μου προτεινετε εσεις καμια!
2ον μεχρι τι αριθμο πτηνων μπορουν να φιλοξενισουν; Πηραζει αν ειναι θυλικα αρσενικα μαζι;
και τα καναρινια σαν πτηνα μπορουν να ζησουν με καποιο αλλο ειδος πτηνου και το αντιθετο κιολας!
η κλουβα θα μπει σε γωνια οποτε θεμα ρευματων κτλ δεν θα εχει αν εχει πολυ κρωο θα σκεπαζεται!
θα καθαριζετε 1-2 φορες τη βδομαδα!
ευχαριστω εκ των προτερων!
 
Να σου πω την αλήθεια εγώ τις θεωρώ άβολες και εστία μεγάλης βρωμιάς. Να σκεφτείς είχα μία λίγο μεγαλύτερη και την χάρισα σε φίλη μου να βάζει τα μικρά κοτοπουλάκια.
Διάβασε και αυτό για να σκεφτείς https://community.petbirds.gr/threads/Κλούβα-ή-κλουβιά-η-καλύτερη-επιλογή-για-καναρίνια.27080/
 
Να σου πω την αλήθεια εγώ τις θεωρώ άβολες και εστία μεγάλης βρωμιάς. Να σκεφτείς είχα μία λίγο μεγαλύτερη και την χάρισα σε φίλη μου να βάζει τα μικρά κοτοπουλάκια.
Διάβασε και αυτό για να σκεφτείς
χμ ναι αλλα και κλουβια κλουβια παντου ειναι και αυτο καπως παντου σπορακια στο μπαλκονι ενω με αυτη σε ενα σημειο ολα 2 φορες καθαρισμα και πιστευω οτι ειναι οκ!
 
χμ ναι αλλα και κλουβια κλουβια παντου ειναι και αυτο καπως παντου σπορακια στο μπαλκονι ενω με αυτη σε ενα σημειο ολα 2 φορες καθαρισμα και πιστευω οτι ειναι οκ!
μετα απο το διαβασμα δν με πειραζει κατι τα παρακολουθω ετσι και αλλιως γτ με χαλαρωνει το να τα χαζευω οσο για καθαριοτητα θα ασχοληθω λιγο παραπανω!
 
H αλήθεια είναι πως η διαχείριση μιας κλούβας είναι 5 φορές πιο δύσκολη απ΄ότι τα μικρά κλουβιά και ζευγαρώστρες. Θέλει χρόνο, παρατήρηση και άμεση κινητοποίηση όταν κάτι δεν πάει καλά. Μην ξεχνάμε πως εκεί θα συμβιώνουν πολλά καναρίνια, οπότε υπάρχει ανταγωνισμός και πολλές φορές και τσακωμοί.

Πόσα καναρίνια θες να βάλεις μέσα; Πόσα αρσενικά πόσα θηλυκά; Για τι διαστάσεις κλούβας μιλάμε; Έχεις σκοπό να κάνεις μέσα στην κλούβα και αναπαραγωγή;
 
H αλήθεια είναι πως η διαχείριση μιας κλούβας είναι 5 φορές πιο δύσκολη απ΄ότι τα μικρά κλουβιά και ζευγαρώστρες. Θέλει χρόνο, παρατήρηση και άμεση κινητοποίηση όταν κάτι δεν πάει καλά. Μην ξεχνάμε πως εκεί θα συμβιώνουν πολλά καναρίνια, οπότε υπάρχει ανταγωνισμός και πολλές φορές και τσακωμοί.

Πόσα καναρίνια θες να βάλεις μέσα; Πόσα αρσενικά πόσα θηλυκά; Για τι διαστάσεις κλούβας μιλάμε; Έχεις σκοπό να κάνεις μέσα στην κλούβα και αναπαραγωγή;
Μιλαω για 3 αρσενικα και 2 θυλικα προς το παρων οχι ζευγαρωμα μεσα εκει δεν θα κανω αλλα θα παρω αυτες που ειναι πανω κατω και χωριζονται για να βαλω πανω τα αρσενικα και κατω τα θυλικα
 
θα παρω αυτες που ειναι πανω κατω και χωριζονται για να βαλω πανω τα αρσενικα και κατω τα θυλικα
Πες μου σε παρακαλώ πολύ ακριβείς διαστάσεις για κάθε διαμέρισμα.. Να σου πω αν θα μπορέσουν να συμβιώσουν. :)
 
Πες μου σε παρακαλώ πολύ ακριβείς διαστάσεις για κάθε διαμέρισμα.. Να σου πω αν θα μπορέσουν να συμβιώσουν. :)
Ουπς αυτο τρ δν το θυμαμαι καθολου απο το pet supermartet θα την παρω μαλλον μισω να την βρω και να ανεβασω λινκ
 
Αυτή όμως δεν έχει χώρισμα στην μέση. 😛 Αν είναι αυτή με χώρισμα για 2-3 πουλάκια ανά διαμέρισμα είναι μια χαρά μη σου πω θα τα χάνεις κιόλας εκεί μέσα! Λογικά τα αρσενικά μετά από λίγες μέρες θα βρουν τις ισορροπίες τους, αλλά επειδή μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς ποτέ δε ξέρεις. Τι ηλικία έχουν τα αρσενικά αυτά;
 
2-2 και φετινό το άλλο
Όπως σου είπα τις πρώτες μέρες θα υπάρξουν μάχες κυριαρχίας.. Μετά θα έρθουν οι ισορροπίες! Μακάρι να συμβιώσουν αρμονικά και όλα να πάνε καλά! Για πότε την λες την μετακόμιση;
 
Όπως σου είπα τις πρώτες μέρες θα υπάρξουν μάχες κυριαρχίας.. Μετά θα έρθουν οι ισορροπίες! Μακάρι να συμβιώσουν αρμονικά και όλα να πάνε καλά! Για πότε την λες την μετακόμιση;
Θα παω κλουβοτεχνικη μαλον που ειναι ποιο φθηνες να δω και αμα καταληξω θα την παρω
 
Back
Top