Τι φυτα να βαλω στην κλουβα πτησης μου;

Μπράβο Σισσυ, δε προλαβαίνεσαι 😉!
Επίσης Αλέξανδρε πρέπει να σκεφτείς τι θα κάνεις με την καθαριότητα των φύλλων (σε λίγο καιρό σίγουρα θα χρειαστεί).
Προσωπικά το θεωρώ λάθος, γιατί και τον ωφέλιμο χώρο για πέταγμα μικραίνεις και δεν προσφέρεις τίποτα το ουσιαστικό, αφού τα κλαδιά λογικά θα είναι κοντά και πυκνά.
Μπορείς όμως να βάλεις μικρά γλαστράκια με αρωματικά φυτά, τα οποία θα τρώνε με πολύ ευχαρίστηση (βάλε λίγα βότσαλα πάνω στο χώμα για να μην στο σκορπίζουν).
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Μπράβο Σισσυ, δε προλαβαίνεσαι 😉!
Επίσης Αλέξανδρε πρέπει να σκεφτείς τι θα κάνεις με την καθαριότητα των φύλλων (σε λίγο καιρό σίγουρα θα χρειαστεί).
Προσωπικά το θεωρώ λάθος, γιατί και τον ωφέλιμο χώρο για πέταγμα μικραίνεις και δεν προσφέρεις τίποτα το ουσιαστικό, αφού τα κλαδιά λογικά θα είναι κοντά και πυκνά.
Μπορείς όμως να βάλεις μικρά γλαστράκια με αρωματικά φυτά, τα οποία θα τρώνε με πολύ ευχαρίστηση (βάλε λίγα βότσαλα πάνω στο χώμα για να μην στο σκορπίζουν).

Η κλουβα θα ειναι μεγαλη και τα φυτα θα βρισκονται στις γωνιες για να μπορουν να πετανε.
 
Οι διαστασεις ειναι 1x0,5x1,5 και θα στηριζεται σε ποδαρακια.
Δεν την λες και τοσο μεγαλη ωστε να υποστηριξει πανω απο 2 3 αρωματικα γλαστρακια. Μην ξεχνας τα πουλια πρεπει να πετανε οχι να κρυβονται πισω απο φυλλα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Το μπεντζαμιν ειχε υψος 70 εκ. Και το κυπαρισακι 86 εκ. Αλλα θα μπουν και μικροι θαμνοι αλλα πλαστικοι.
 
Η κλουβα θα περιεχει 4 πουλια δεν νομιζεται οτι θα εχουνε αφθονο χωρο να πεταξουνε και η λλουβα θα γινει τελικα 1.50 χ 1 χ 1.50.
 
Η κλουβα θα περιεχει 4 πουλια δεν νομιζεται οτι θα εχουνε αφθονο χωρο να πεταξουνε και η λλουβα θα γινει τελικα 1.50 χ 1 χ 1.50.
Έχω τις επιφυλάξεις μου με τόσα φυτά... αλλά αυτό ελάχιστα μετράει. Θα περιμένω να δω το αποτέλεσμα της προσπάθειας. Αν θες μας ενημερώνεις και για την πορεία κατασκευής της...
Καλή προσπάθεια.. καλό αποτέλεσμα.
 
Έχω τις επιφυλάξεις μου με τόσα φυτά... αλλά αυτό ελάχιστα μετράει. Θα περιμένω να δω το αποτέλεσμα της προσπάθειας. Αν θες μας ενημερώνεις και για την πορεία κατασκευής της...
Καλή προσπάθεια.. καλό αποτέλεσμα.

Ευχαριστω κ. Γιαννη και ναι θα καταγραψω την πορεια μου και θα την ανεβασω.
 
Το μπεντζαμιν ειχε υψος 70 εκ. Και το κυπαρισακι 86 εκ. Αλλα θα μπουν και μικροι θαμνοι αλλα πλαστικοι.
Η κλουβα θα περιεχει 4 πουλια δεν νομιζεται οτι θα εχουνε αφθονο χωρο να πεταξουνε και η λλουβα θα γινει τελικα 1.50 χ 1 χ 1.50.

Κι εγώ θεωρώ υπερβολή για τις διαστάσεις της κλούβας αυτή την ποσότητα των φυτών... (εκτός του ότι δεν συμφωνώ με το είδος των φυτών, θα προτιμούσα αρωματικά που θα συνεισέφεραν στη διατροφή των πουλιών αλλά και στη διακόσμηση της)
 
Το μπέντζαμιν δεν πρέπει να μπει. Αν τελικά το βάλεις, παρακολούθησε τις επόμενες 2 - 3 μέρες για τυχόν τσιμπήματα στα φύλλα, αν υπάρχουν τότε θα πρέπει να το αφαιρέσεις χωρίς 2η σκέψη.
 
Το Μπέντζαμιν και ο κισσός δεν πρέπει να μπούνε με τίποτα! Το Μπέντζαμιν για το γαλα και ο κισσός ειναι τοξικος και προκαλεί στειρότητα στα πουλιά
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Back
Top