Αναπαραγωγή Αποριες για τη φετινη αναπαραγωγη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν ειπα να τα αφησω ανεξελεγκτα να γεννανε συνεχεια, σαφως.Αυτη θα ειναι η τριτη του γεννα, αν τα αφησω.Βεβαια γνωριζω πως μπαινει Μαιος, γι' αυτο ρωταω τη γνωμη σας🙄
 
Δεν ειπα να τα αφησω ανεξελεγκτα να γεννανε συνεχεια, σαφως.Αυτη θα ειναι η τριτη του γεννα, αν τα αφησω.Βεβαια γνωριζω πως μπαινει Μαιος, γι' αυτο ρωταω τη γνωμη σας🙄
Άμα έμπαινε ο Μάιος θα ήταν καλά...
Ο Ιούνιος μπαίνει... 😀
 
Παρατηρω πως τα μικρα ειναι συνεχεια σκαρφαλωμενα στο χωρισμα και προσπαθουν να περασουν απ την αλλη😱
Τι γινεται, μιμουνται τη μαμα τους; 😛
Μπορει να θελουν περισσοτερο χωρο;
 
Παρατηρω πως τα μικρα ειναι συνεχεια σκαρφαλωμενα στο χωρισμα και προσπαθουν να περασουν απ την αλλη😱
Τι γινεται, μιμουνται τη μαμα τους; 😛
Μπορει να θελουν περισσοτερο χωρο;
Δεν είναι ο χώρος που δεν τους φτάνει και τα οδηγεί να είναι κολλημένα πάνω στο κάγκελο, αλλά η συνήθεια και η πείνα...
Για το πρώτο σύντομα θα βελτιωθούν οι αντιδράσεις τους...
Για το δεύτερο θα περιοριστούν μόνο στο χρόνο που ο γονιός θα κατεβαίνει για να τα ταϊσει
 
Δεν τα εχω χωρισει απο τη μαμα, ειναι αυτα τα δυο μαζι με την καναρα και ο αρσενικος απο την αλλη!
 
Αν δεν προχωρησεις σε γεννα (τρωνε μονα τους τα μικρα;) παιρνεις τον μπαμπα σε αλλο κλουβι αφου φοβοσουν για τα μικρα, και τα χωριζεις και αυτα απο τη μαμα στην αλλη πλευρα. Αν ακομα θελουν φαγητο, μπορουν απο τα καγκελα. Ετσι ξεμπερδευεις, μη σε απασχολει που κρεμιουνται στα καγκελα, θα το κοψουν.
Σε λιγο καιρο θα τα πας σε δικο τους χωρο, οταν ειναι τελειως ανεξαρτητα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Αν δεν προχωρησεις σε γεννα (τρωνε μονα τους τα μικρα;) παιρνεις τον μπαμπα σε αλλο κλουβι αφου φοβοσουν για τα μικρα, και τα χωριζεις και αυτα απο τη μαμα στην αλλη πλευρα. Αν ακομα θελουν φαγητο, μπορουν απο τα καγκελα. Ετσι ξεμπερδευεις, μη σε απασχολει που κρεμιουνται στα καγκελα, θα το κοψουν.
Σε λιγο καιρο θα τα πας σε δικο τους χωρο, οταν ειναι τελειως ανεξαρτητα.



Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω ιδεα αν τρωνε μονα τους πλεον ή αν ακομα ταιζονται! Παντως πριν λιγο ειδα ενα μικρο να πινει νερο, δεν ξερω αν εχει σχεση αυτο😛
Δεν ειναι αρκετα μεγαλα ομως για να ταιζονται ακομα απο τη μαμα τους; Πρεπει να ναι 25 ημερων σημερα😕
 
Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω ιδεα αν τρωνε μονα τους πλεον ή αν ακομα ταιζονται! Παντως πριν λιγο ειδα ενα μικρο να πινει νερο, δεν ξερω αν εχει σχεση αυτο😛
Δεν ειναι αρκετα μεγαλα ομως για να ταιζονται ακομα απο τη μαμα τους; Πρεπει να ναι 25 ημερων σημερα😕
Μπορεί και να τρώνε μόνα τους αλλά και να τα ταΐζουν οι γονείς σ' αυτή την ηλικία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Πρεπει να ναι 25 ημερων σημερα

Ειρήνη μου θα σου σύστηνα για 5 μέρες ακόμη να τα αφήσεις να ταίζονται από την μητέρα. Αυτές οι 5 μέρες μπορεί σε μας να φαίνονται πολύ μικρό διάστημα, αλλά γι' αυτά είναι ιδιαίτερης σημασίας... Εξάλλου όταν θα είναι πλήρως απογαλακτισμένα θα δεις πως και η ίδια τους η μητέρα θα τα αγνοεί πλήρως...
 
Back
Top