Γενικά Αποφάσισα να αγοράσω lovebird

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vas

PB Member
Εγγραφή
9 Απρ 2009
Μηνύματα
489
Πόλη
Αθήνα
I AM BACK ;D
Λοιπον παιδιά.Lovebird. Τελος. Αυτο είναι. Ερωτεύτηκα ενα μικρο μπλε πλασματάκι που είδα σε ενα pet shop και μεσα στη βδομάδα θα πάω να το πάρω(ελπίζω να μη το δωσουν σε αλλον) θα πάρω ενα για αρχή να το εκπεδεύσω και πάμε και για δεύτερο μετά. μπορει κάποιος να μου πεί τι είδους Lovebird ειναι το συγκεκρημενο;
επίσης για τις αρρώστιες θέλω να μάθω
ευχαριστώ για τη βοήθεια
φιλικά. Βας
 
Με το καλο να αποκτησεις το νεο σου φιλαρακι. Το συγκεκριμενο στη φωτογραφια ειναι blue masked Lovebird. Μην ξεχασεις το κλουβακι να ειναι ανετο. Και πηγαινε ξανα να δεις το πουλακι. Να ειναι ζωηρο!
 
καλά μου φάνηκε. Δεν κοιταξα αν εχει δαχτυλιδι. Ε απο τη χαρα μου και τον ενθουσιασμο μου που βρηκα κατι τοσο ομορφο ενταξει.. Κατι θα μου ξέφευγε.χεχε θα δώ αυριο. Απλά όταν πήγα την δεύτερη φορά ήταν όλα πάνω στο ξυλαράκι κάθε είδος με το ζευγάρι του (ειχε 4 διαφορετικα αν θυμαμαι καλα) και το ενα διπλα στο αλλο χωρίς καν λιγο κενο, οχι οτι χωρούσαν να αφήσουν κενο γιατι το κλουβι ειναι πολυ μικρο και το ξυλαράκι ενα και μοναδικό και μικρο επίσης. Αλλα τι περιμενεις;αλυσιδα πετ σοπ ειναι. Ελπίζω να μην έχει δημιουργηθεί πρόβλημα στο πουλί απο τον ελάχιστο χώρο.. Εσεις τι λετε;
 
μηπως θα ηταν καλυτερο να παρεις και το ταιρι του; φανταζομαι οτι και αυτο θα ηταν ζευγαρακι οπως και τα αλλα που ειδες. αν εχει ηδη βρει ταιρι νομιζω θα ειναι προτιμοτερο να μην τα χωρισεις
 
και εγώ αυτο σκεφτόμουν χθές και μαλλον θα παω να το παρω απο αλλο πετ σοπ με καλυτερεσ συνθηκες. Θα επερνα δυο Δημητρη αλλα θέλω να τα εκπεδευσω και δυο μαζι θα ειναι πολυ δυσκολο
 
Προσεξε να μην ειναι ζευγαρι γιατι μετα θα ειναι πολυ δυσκολο και γι'αυτα αλλα και για την εκπαιδευση σου! Τα δικα μου οταν τα χωριζω για λιγο τρελενονται!
 
ναι θα το κοιτάξω πριν το παρω..
εχει κανεας υπ''οψην του κανενα μαγαζί χολαργό γέρακα αγία παρασκευή που να εχει τα πουλια σε καλη κατασταση; Εννοω αρκετό χώρο δαχτυλιδια και καλή υειηνή. Γιατι εκεί που είδα το δικό μου ηταν.. Εεε πως να σας το εξυγήσω τωρα. Ασ πουμε οτι ένασ ζάκο 7 μηνών είναι μεγαλύτερος απο το κλουβι που υπήρχαν 8 Lovebirds. Απαραδεκτο.
 
στην πρώτη φωτογραφια είναι αυτο που θέλω να πάρω(ειναι πιο ομορφο απο κοντα:D) και στην άλλη όλο το κλουβι..
για τα 5 λεπτά που κάθισα καθόταν συνέχεια σε εκείνη τη γωνία, η κοπελιά μου είπε πως είναι η ώρα που ξεκουράζονται και όντως δεν πετάριζαν παρα μόνο όταν πλησίασα το κλουβί.. Αλλα και παλι εκεινο δεν κινηθηκε. Θα ξαναπεράσω βεβαια για να το ελέγξω..
επισης παρατήρησα οτι πηγε να δαγκώσει ενα απο τα 2 Lovebirds που ηταν απο κάτω του.. Κούνησε το κεφάλι απότομα μπροστά και ανοιξε το στόμα και μετα πάλι πισω,τι σημαινει αυτο;
 

Συνημμένα

  • DSC00679.webp
    DSC00679.webp
    33 KB · Προβολές: 93
  • DSC00680.webp
    DSC00680.webp
    52,4 KB · Προβολές: 103
πετ σοπ ειναι κωνσταντινε.. Τι θέλεις να πεις;δεν τα έχουν σε καλη κατασταση; Εμενα σε σχεση με αλλα πετ σοπ μου φαινονται πολυ καλα
 
Και εγω γι αυτο σε ρωταω! Νομιζα οτι τα πουλαγε καποιος γνωστος σου! Δεν φαινεται για πετ σοπ! Συνηθως τα χουν σε πιο αθλια κλουβια και βρωμικα! Σε εμενα παντως μου εκανε εντυπωση!



Και εμενα μ αρεσουν παρα πολυ τα masked! Κατα την γνωμη μου εκανες πολυ καλη επιλογη! Και εγω εχω μια θηλυκια masked,την Σασα η οποια ειναι κουκλιτσα!
 
ναι το ξέρω και πήγα σε πολλα πετ σοπς μεχρι να βρω καποιο αξιόλογο
παρόλο που ειναι μεγάλη αλυσίδα και πολλα μαγαζια δεν φροντιζουν σωστα τα ζωα αυτοι τα προσεχουν πολυ, είναι όλα καθαρά και περιποιημένα κατι κατι που με εκανε να τους εμπιστευτω ήταν πως εκτος απο το οτι ειναι τα πουλια σε καλη κατάσταση, σε όσα κουτάβια είχαν και ήταν μεγαλόσωμα τους είχαν βαλει μεγαλύτερο "σπιτακι" [καταλαβαινετε τι θέλω να πω ε;😛] κατι που δεν το εχω δει σε αλλο πετ σοπ οι περισσοτεροιβαζουν σε κλουβι ιδιου μεγεθους ντρομπερμαν και τσιουαουα





Και εμενα μ αρεσουν παρα πολυ τα masked! Κατα την γνωμη μου εκανες πολυ καλη επιλογη! Και εγω εχω μια θηλυκια masked,την Σασα η οποια ειναι κουκλιτσα![/QUOTE]
σ'ευχαριστω.. Την ειδα την κουκλα σου. Πολυ όμορφη. Να την χαιρεσαι
 
Και μενα μια χαρα μου φαινονται!
Να τα παρατηρησεις απο μακρια και για αρκετη ωρα! Αν ειναι ζωηρο, να τρωει, να πινει...
Οι πατηθρες αυτες δεν ειναι καταλληλες για Lovebirds!
Οταν παρεις να μην παρεις τετοιες!
Η κλουβα εχει μεσα roseicollis(τα μεγαλοσωμα) musked(αυτο που σου αρεσει) και ficher(κοκκινη μυτη)
 
Θελω σε παρακαλω να μου γραψεις στο πμ το πετ σοπ! Ενδιαφερομαι για ενα masked που εχει η φωτογραφια(οχι το μπλε)γιατι δεν εχω βρει την ρατσα αυτη αλλου! Και παραγγελια την εκανα και μου ειπαν οτι δεν εχουνε τετοια εποχη! Ευχαριστω!
 
θα ξαναπάω το απογευμα να το ξαναδώ, να πάρω ξυλινες πατηθρες ε;
 
Καλυτερα ναι! Πιο καλο ακομα για το παπαγαλακι σου θα ηταν να παρεις κατι κλαδακια απο δεντρα που πουλανε! Μοιαζουν σαν κορμοι!
 
θα ξαναπάω το απογευμα να το ξαναδώ, να πάρω ξυλινες πατηθρες ε;



Ξυλινες και απο σκοινι τους αρεσει πολυ
ειναι και πιο ομορφο το κλουβι ετσι και αρεσει πιο πολυ στα πουλια..
 
σου το εστειλα κωνσταντινε



ευχαριστω Νικη για τις συμβουλες σου:)
 
Back
Top