Γενικά Είμαι έγκυος, να αγοράσω Lovebird;

Συμφωνω απολυτα με τη σοφια...η γνωμη μου ειναι αν εχεις ηδη κατοικιδια κρατησε τα, μην τα αποχωριζεσαι, θα σου γεμιζουν το χρονο μεχρι να γεννηθει το μωρακι, η αγορα καινουριου μποριε να περιμενει μεχρι τριμηνο... Μετα βουρ! Χιχι, να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη και καλη λευτερια!:D
 
Πράγματι, έχεις δίκιο Σοφία. Δεν αλλάζουν επάγγελμα. Σίγουρα θα προσέχουν περισσότερο. Απλά όι άνθρωποι που ζουν με ζώα γενικά, έχουν αναπτύξει αντισώματα και είναι πιο σπάνιες οι αλλεργίες και τα υπόλοιπα προβλήματα.

Πράγματι. Και τα δικά μου παιδιά έζησαν από μωρά ημερών με σκύλο και δεν έπαθαν ποτέ τίποτα από αυτόν. Οταν πάνε παιδικό ή σχολείο γενικά γίνεται της κακομοίρας με ιώσεις, μην αναφερθώ στις ψείρες...
 
Συγγνώμη αλλά μιλάτε για αλλεργίες από πούπουλα και από την τρίχα σκύλων, έχει πει κάποιος γιατρός ότι υπάρχουν αλλεργίες που να προκαλούνται από αυτά; Εγώ όταν ρώτησα γυναικολόγο, παιδίατρο και κτηνίατρο μου είπαν ότι μόνο από τις γάτες μπορεί να υπάρξει αλλεργία στον άνθρωπο. Για τα πούπουλα των φτερών δεν μου είπαν τίποτα παρά μόνο για τα περιττώματα, ότι δεν πρέπει να έρχεται σε επαφή η έγκυος καθαρίζοντας τα κλουβιά. Από ότι μου είπαν η επαφή με το ίδιο το πουλί ή με τα περιττώματα είναι οι μόνοι τρόποι μετάδοσης οποιασδήποτε ασθένειας που μπορεί να κολλήσει στον άνθρωπο.
 
Αν και η συζήτηση έχει ξεκινήσει εδώ και 2 εβδομάδες και πιθανότατα, θα συνεχίζεται και μετά τον τοκετό, (με το καλό), έχω να πώ ώς πολυμπαμπάς που είμαι ότι:
1. Έχει δίκιο απόλυτο ο Βασίλης και διευκρινίζω ότι τα περιτώμματα κατηγορούνται για την περίπτωση μετάδοσης E coli, ή Σαλμονέλας, κλπ.
Οπότε άν είναι καθαρό και επιμελημένο το κλουβί και το πουλί δεν υπάρχει παρά μηδενική πιθανότητα ύπαρξης ασθενειών, βακτηριδίων, κλπ.
2. Ο γυναικολόγος μας, μας είπε, όταν μεταξύ 1ης κόρης και 2ου γιού αποδεχτήκαμε ένα θηλυκό χάσκι, λόγω μη σωστής φροντίδας από τον μέχρι τότε ιδιοκτήτη του, κουτάβι 3 μηνών με εντερικά προβλήματα, ότι αν το ζώο είναι αποπαρασιτωμένο κανονικά για έσω και έξω παράσιτα και εμβολιασμένο, δεν υπάρχει κίνδυνος για την εγκυμοσύνη ή τα παιδιά. Στην κυριολεξία είπε ότι περισσότερο κινδυνεύει το σκυλί από το δάγκωμα του παιδιού, παρά το αντίστροφο.
3. Όταν όλα στη ζωή παίζονται πλέον όλο και πιό πολύ με πιθανότητες και στατιστικές, η απόφαση είναι δική σου και μόνο.
Ουδείς άλλος από εμάς. Αυτοί θα σε "σκατζάρουν" σε κάθε περίπτωση, στη φροντίδα των φίλων σου.
Φιλικά,
 
Συγγνώμη αλλά μιλάτε για αλλεργίες από πούπουλα και από την τρίχα σκύλων, έχει πει κάποιος γιατρός ότι υπάρχουν αλλεργίες που να προκαλούνται από αυτά; .

Nai uparxoune...kai poli sovares! iparxoune alergies se ola ta idi trixomatos...tou skilou, tis gatas, tou xamster, tou kouneliou kai alla... iparxoune alergies pou prokaloune ta mallia tou anthropou...
Palia ipirxane maksilaria me poupoula pou prokalisan poli alergia se polla atoma...Mexri kai trofi gia ta psaria mporei na prokalesi entoni alergia.
 
Για του λόγου το αληθές διαβάστε και αυτό Medlook - Αλλεργία: Συμπτώματα και αιτίες


Νομιζω όμως πως η Νικολέτα έχει ηδη κατασταλλάξει στην σωστή απόφαση, να δωσει προτεραιότητα στο μωρό που περιμένει!
 
Πράγματι, έχεις δίκιο Σοφία. Δεν αλλάζουν επάγγελμα. Σίγουρα θα προσέχουν περισσότερο. Απλά όι άνθρωποι που ζουν με ζώα γενικά, έχουν αναπτύξει αντισώματα και είναι πιο σπάνιες οι αλλεργίες και τα υπόλοιπα προβλήματα.

Πράγματι. Και τα δικά μου παιδιά έζησαν από μωρά ημερών με σκύλο και δεν έπαθαν ποτέ τίποτα από αυτόν. Οταν πάνε παιδικό ή σχολείο γενικά γίνεται της κακομοίρας με ιώσεις, μην αναφερθώ στις ψείρες...

Αυτό το post ήταν η αφορμή που είπα για τις αλλεργίες. Αν κάποιος έχει αλλεργία στη σκόνη ή στη γύρη ή στις τρίχες των ζώων είναι κάτι που συνήθως το γνωρίζει και δεν έχει να κάνει ούτε με αντισώματα αλλά ούτε και με την εγκυμοσύνη. Μάλλον μπερδέψαμε λίγο τα μικρόβια, τα βακτηρίδια και τις αλλεργίες και τα κάναμε ένα και το αυτό. Άλλο πράγμα η αλλεργία και άλλο η αρρώστιες που μπορεί να μεταδωθούν στον άνθρωπο.
 
Αυτό το post ήταν η αφορμή που είπα για τις αλλεργίες. Αν κάποιος έχει αλλεργία στη σκόνη ή στη γύρη ή στις τρίχες των ζώων είναι κάτι που συνήθως το γνωρίζει και δεν έχει να κάνει ούτε με αντισώματα αλλά ούτε και με την εγκυμοσύνη. Μάλλον μπερδέψαμε λίγο τα μικρόβια, τα βακτηρίδια και τις αλλεργίες και τα κάναμε ένα και το αυτό. Άλλο πράγμα η αλλεργία και άλλο η αρρώστιες που μπορεί να μεταδωθούν στον άνθρωπο.
Πολύ ενδιαφέρουσες οι παρατηρήσεις σου, Βασίλη. Αναφέρθηκα στις αλλεργίες συγκεκριμμένα, γιατί στην ΕΤ, προ έτους, έδειξαν ένα ντοκυμαντέρ με μία μελέτη που έγινε στην Γερμανία, αφορούσε τα παιδιά που ζουν στην ύπαθρο και αυτά που ζουν στις πόλεις και πώς αντιδρά το ανοσοποιητικό τους σύστημα όταν έρχονται σε επαφή με ζώα.
Το συμπέρασμα είναι πως αποκτούν αντισώματα τα πρώτα σε σχέση με τα δεύτερα, με αποτέλεσμα οι αλλεργίες που προκαλούνται από το τρίχωμα πχ, να είναι πολύ λιγότερες ή ηπιότερες. Στο ίδιο συμπέρασμα κατέληξαν πολλοί αλλεργιολόγοι. Αν μπορέσω να βρω το αντίστοιχο έγγραφο, θα σας το αποστείλω, αν και δε θα ήθελα να γίνω κουραστική.
 
Πολύ ενδιαφέρουσες οι παρατηρήσεις σου, Βασίλη. Αναφέρθηκα στις αλλεργίες συγκεκριμμένα, γιατί στην ΕΤ, προ έτους, έδειξαν ένα ντοκυμαντέρ με μία μελέτη που έγινε στην Γερμανία, αφορούσε τα παιδιά που ζουν στην ύπαθρο και αυτά που ζουν στις πόλεις και πώς αντιδρά το ανοσοποιητικό τους σύστημα όταν έρχονται σε επαφή με ζώα.
Το συμπέρασμα είναι πως αποκτούν αντισώματα τα πρώτα σε σχέση με τα δεύτερα, με αποτέλεσμα οι αλλεργίες που προκαλούνται από το τρίχωμα πχ, να είναι πολύ λιγότερες ή ηπιότερες. Στο ίδιο συμπέρασμα κατέληξαν πολλοί αλλεργιολόγοι. Αν μπορέσω να βρω το αντίστοιχο έγγραφο, θα σας το αποστείλω, αν και δε θα ήθελα να γίνω κουραστική.
Αλλεργίες: ''Συμπτώματα - Μέτρα - Θεραπείες

Προσβάλλουν μικρούς και μεγάλους, όμως τώρα αντιμετωπίζονται αποτελεσματικά, αρκεί να διαγνωστούν έγκαιρα και σωστά.

Από τη Μαρία Ορφανίδου

Οι αλλεργίες σήμερα δημιουργούν προβλήματα σε πάνω από 150 εκατομμύρια ανθρώπους σε ολόκληρο τον κόσμο. Τελευταία, μάλιστα, η αύξηση των κρουσμάτων είναι ραγδαία, αφού εκτιμάται ότι μόνο κατά την τελευταία δεκαετία έχουν υπερδιπλασιαστεί!

Το ίδιο συμβαίνει και στη χώρα μας, όπου ένας στους επτά ενήλικες (ποσοστό 15% περίπου) και ένα στα τέσσερα Ελληνόπουλα (ποσοστό 25%) υποφέρουν από κάποια μορφή αλλεργίας, με κυρίαρχο το αλλεργικό άσθμα.

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ;

Είναι μια φυσιολογική αλλά υπερβολική ανοσολογική αντίδραση του οργανισμού σε μερικές ουσίες ( γύρη, σκόνη, τρίχωμα ζώων, τρόφιμα, φάρμακα). Οι ουσίες αυτές, που ονομάζονται αλλεργιογόνα και η είσοδός τους στον οργανισμό γίνεται με την εισπνοή, την τροφή ή με την απλή επαφή, δεν είναι βλαβερές σε όσους δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα αλλεργίας.

Περισσότερα στο Όλοι μαζί
 
Αγαπητέ γιώργο αν και λίγο αργά σου απαντώ (λόγο διακοπών) σίγουρα είναι μια απόφαση που θα πάρουμε εγώ και ο άντρας μου.όμως εδώ είναι ένα υπέροχο forum που μπορείς να συζητάς για ότι πρόβλημα και να έχουμε με τα πουλάκια μας.
θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές που μου δώσατε.
την αποφασή μου την πήρα αν και ο γιατρός μου φωνάζει. Παπαγάλο δεν θα πάρω ακόμα αλλά ένα καναρινάκι το πήρα χθες και είναι και κούκλος:D
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ
 
Μπράβο Νικολέττα! Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη σου. Να σου ζήσει και το καναρινάκι σου. Βάλε μας καμιά φωτογραφία να το δούμε
 
Ωχ! Νικολέττα μου ξέρω πως να το κάνω δεν μπορώ όμως να στο εξηγήσω...☹ Σίγουρα κάποιο άλλο παιδί θα σε βοηθήσει. Βλέπεις και γω είμαι και λίγο άσχετη με την τεχνολογία :D
 
εκει που πας να στειλεις απαντηση πατας επεξεργαστης κειμενου! Θα προχωρησεις κατω ακι θα δεις εκει που λεει διαχειρηση συννημενων αρχειων! Πατας εκει και θα σου βγαλει browse σε ενα κουτακι! Πατας εκει βαζεις απο τον υπολογιστη την φωτο μετα πατας εκει που λεει ανεβασμα αποστολη και ετοιμο!
 
Καλή συνέχεια με την εγκυμοσύνη σου και με το καναρινάκι σου Νικολέτα.
(Είμαι λίγο απότομος ή σκληρός στην έκφραση των ιδεών μου αλλά πιστεύω ότι είμαι τόσο όσο πρέπει ώστε να ταρακουνήσω λίγο παραπάνω τον απέναντί μου, πάντα σεβόμενος τη θέση του). Κι από εγκυμοσύνη, υπέρηχους εξετάσεις κλπ, ό,τι πληροφορία θέλεις, μέχρι και τον τοκετό εντός του χειρουργείου, ως επίτιμος μαιευτήρας που είμαι, (ήμουν και στις 4 γέννες των παιδιών μας, δίπλα στο γιατρό και έβλεπα την γέννησή τους από την αρχή), ότι θέλεις - θέλετε.
Φιλικά,
 
Και γω με τη σειρά μου θα σε συμβούλευα, αφού δεν έχεις μέχρι τώρα κατοικίδιο μην το αποφασίσεις τώρα κάτω απο αυτές τις συνθήκες της εγκυμοσύνης. Άλλωστε και το γιατρό σου να ρωτήσεις είμαι σίγουρος ότι θα σου πει το ίδιο. Φέρε πρώτα στον κόσμο το πλασματάκι που έχεις τώρα μέσα σου και μετά έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να αποκτήσεις κατοικίδιο. Θα είναι και μια εμπειρία να μεγαλώνει και το μωράκι σου μαζί του! Καλή λευτεριά κορίτσι μου και νάσε καλά.
 
Back
Top