Γενικά Αποφάσισα να πάρω ένα καναρινάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikoskrt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikoskrt

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2015
Μηνύματα
327
Πόλη
Λαμία
Λοιπον παιδια αποφασισα να παρω ενα καναρινακι! Μαλλον αρσενικο αλλα και θηλυκο να ειναι δεν πιραζει.. Μπορειτε να μου δωσετε καποιες συμβουλες για αυτα; (πχ. Διατροφη, διαστασεις κλουβιου, κλπ.) Δεν ξερω πολλα απο καναρινια, μονο παπαγαλους ειχα...
 
Να μην παρεις απο μαγαζί. Προτίμησε καλύτερα κάποιον εκτροφέα. Διάβασε τα γενικά άρθρα για τα καναρίνια και θα βρεις πολλές πληροφορίες.
 
Φυσικα και οχι απο πετ σοπ! Ειχα παει να δω και επαθα σοκ! τελος παντων, αποφασισα να παρω απο εναν φιλο εκτροφεα εδω κοντα..👍
 
Διάβασε Νίκο αυτά τα τρία άρθρα, μπορούν να σε βοηθήσουν αρκετά, μέχρι κάποιο άτομο που ασχολείται με καναρίνια να σου δώσει πιο συγκεκριμένες πληροφορίες.
Αγορά νέων πουλιών
Αγορά καναρινιού χωρίς προβλήματα ή άγχος
Τι θα πρέπει να προσέξουμε για να αγοράσουμε ένα υγιές πτηνό
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Μπορεί να πάρεις και από μαγαζί καλό πουλί, αρκεί να τον ξέρεις τον πετσοπα.
Στο ξεκάρφωτο ούτε για αστείο.
 
Παιδια εχω μια απορια, στα παραπανω θεματα που εστειλε η Μαρια γραφει να αποφευγουμε να παιρνουμε πουλια (καναρινια) τον Μαιο γιατι για να μην εχουν μπει σε αναπαραγωγικη φαση θα υπαρχει καποιος σοβαρος λογος (ασθενεια) δηλαδη να μην παρω τωρα; Εγω ενα θελω οχι ζευγαρι.. Αν και δεν θα με πιραζε αλλα δεν εχω χωρο γιατι εχω και ενα ζευγαρι μπατζι...😕👎
 
Καταστάλαξε πρώτα στον τύπο του καναρινιού που θα πάρεις και σίγουρα μπορούμε να σε βοηθήσουμε στα υπόλοιπα.

Παιδια εχω μια απορια, στα παραπανω θεματα που εστειλε η Μαρια γραφει να αποφευγουμε να παιρνουμε πουλια (καναρινια) τον Μαιο γιατι για να μην εχουν μπει σε αναπαραγωγικη φαση θα υπαρχει καποιος σοβαρος λογος (ασθενεια) δηλαδη να μην παρω τωρα; Εγω ενα θελω οχι ζευγαρι.. Αν και δεν θα με πιραζε αλλα δεν εχω χωρο γιατι εχω και ενα ζευγαρι μπατζι...😕👎
 
Εννοεις ρατσα; Αν εννοεις ρατσα μου αρεσουν πολυ τα κοκκινα🙄
Ναι για ράτσα λέω.Αν σου αρέσουνε τα κόκκινα περίμενε τον @misalouris αύριο να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες.
 
Απλώς, εχε υπόψη σου ότι για να διατηρηθεί το κόκκινο χρωμα, χρειάζεται η χρήση χρωστικών σε κάποιες φάσεις της ζωής του πουλιού, οι οποίες επιβαρύνουν το συκώτι του. Αν δεν χρησιμοποιηθούν, τότε το χρωμα ξεθωριάζει προς πιο παλ αποχρώσεις, παλι στο φάσμα του κόκκινου φυσικά, ξέρεις προς το πορτοκαλί ας πούμε. Κατα τα αλλα, τρώνε πολυ, κελαηδούν δυνατά και είναι κατα τη γνώμη μου εξαιρετικά όμορφα.
 
Παιδια εχω μια απορια, στα παραπανω θεματα που εστειλε η Μαρια γραφει να αποφευγουμε να παιρνουμε πουλια (καναρινια) τον Μαιο γιατι για να μην εχουν μπει σε αναπαραγωγικη φαση θα υπαρχει καποιος σοβαρος λογος (ασθενεια) δηλαδη να μην παρω τωρα; Εγω ενα θελω οχι ζευγαρι.. Αν και δεν θα με πιραζε αλλα δεν εχω χωρο γιατι εχω και ενα ζευγαρι μπατζι...😕👎
Συμφωνώ μαζί της.
Τα πουλιά που υπάρχουν σε διάθεση τέτοιο καιρό... 'η είναι πολύ μικρά για αναπαραγωγή ή μόλις τελείωσαν και είναι κουρασμένα ή δοκιμάστηκαν στην αναπαραγωγή και κρίθηκαν "ακατάλληλα" ή στην καλύτερη... Εκτός εκτροφικών σχεδίων.
Αν θέλεις ένα καναρίνι να προτιμήσεις αρσενικό μια και μόνο αυτά κελαηδάνε.
Ναι για ράτσα λέω.Αν σου αρέσουνε τα κόκκινα περίμενε τον @misalouris αύριο να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες.
Τι ακριβώς πρέπει να κάνω;
 
Μου αρέσει και το μωσαϊκό καναρινι... Τελικά να πάρω τώρα ή να περιμένω ;
 
Μου αρέσει και το μωσαϊκό καναρινι... Τελικά να πάρω τώρα ή να περιμένω ;
Να πάρεις αρκεί να κοιτάξεις να είναι υγιές.
Συμφωνώ μαζί της.
Τα πουλιά που υπάρχουν σε διάθεση τέτοιο καιρό... 'η είναι πολύ μικρά για αναπαραγωγή ή μόλις τελείωσαν και είναι κουρασμένα ή δοκιμάστηκαν στην αναπαραγωγή και κρίθηκαν "ακατάλληλα" ή στην καλύτερη... Εκτός εκτροφικών σχεδίων.
Αν θέλεις ένα καναρίνι να προτιμήσεις αρσενικό μια και μόνο αυτά κελαηδάνε.

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω;
Το είπα μήπως γνωρίζετε εκτροφείς κόκκινων στην πόλη που μένει ο φίλος να του συστήσεται κάποιον.
Πάντως εγώ πιστεύω μπορεί να βρει καναρινάκι. Γιατί υπάρχουνε πουλιά αρκετά απλά θέλει ψάξιμο.
 
Οκ σας ευχαριστω πολυ, απο διατροφη ποια ειναι καλη συσκευασμενη τροφη και τι διαστασεις να ειναι το κλουβι;
 
Για τροφή θα πρέπει να επιλέξεις κάποια συσκευασμένη, βλέποντας και την ημερομηνία λήξεις. Χρησιμοποιώ τη Manitoba canary best premium του ενός κιλού και ειμαι ευχαριστημένος. Υπάρχουν και άλλες, φαντάζομαι εξίσου αξιόπιστες, αλλα αν θελεις κοίταξε να μην περιλαμβάνουν έγχρωμα μπισκοτάκια, ούτε και rapeseed. Αυτά που αποκαλούν βιταμίνες στα πετσοπ, και είναι κίτρινες ή κόκκινες σκόνες θα τα αποφύγεις οπωσδήποτε, δεν προσφέρουν κάτι στο πουλι, και θα φτιάξεις απο συνταγές του φόρουμ τη δίκη σου αυγοτροφή.
Για κλουβί: όσο μεγαλύτερο, με πατηθρες το πολυ δυο, ώστε το πουλι να εχει χώρο να πετάει, οχι στρογγυλό, οχι με οριζόντια κάγκελα, ναι παραλληλόγραμμο, γιατι τα καναρίνια πετάνε κυρίως σε ευθεία. Πάρε λοιπόν μια ζευγαρωστρα τουλάχιστον 60 εκ, που να εχει και χώρισμα και οπωσδήποτε σχάρα για να μην έρχεται ο μικρός σου φίλος σε επαφή με τα Απορρίμματα του. Αν θελεις παραπάνω στοιχεία ή, προτού κανείς αγορές το συζητάμε εκτενέστερα.
 
Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ! Ομως ειναι λιγο δυσκολο να βρω μεγαλουτσικο κλουβι με καθετα καγκελα, μονο με οριζοντια βρισκω... Πιραζει να ειναι οριζοντια;
 
Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ! Ομως ειναι λιγο δυσκολο να βρω μεγαλουτσικο κλουβι με καθετα καγκελα, μονο με οριζοντια βρισκω... Πιραζει να ειναι οριζοντια;
Πρέπει να το ψάξεις λίγο. Θα δεις πως αυτά είναι τα εύκολα του χόμπι. Σου προτείνω για αρχή κάτι που ίσως σε ενδιαφέρει. Εγώ τουλάχιστον το χρησιμοποιώ και είναι πολύ πρακτικό:

PET CAMELOT- ΕΠΑΓΓΕΛΜ ΔΙΠΛΑ ΚΛΟΥΒΙΑ (9671) - ΖΕΥΓΑΡΩΣΤΡΕΣ - Pet4u

Και επειδή είναι ωραίο να μοιράζεσαι πράγματα διάβασε τα ακόλουθα:
  • 'Αν το έχεις μέσα, το μόνο που θα πρέπει να εξασφαλίσεις, είναι χώρος που θα μπορεί να κοιμάται ανενόχλητο, από φώτα και φασαρία τις ώρες που πρέπει και ανάλογα με την εποχή. Αυτό σημαίνει ότι το χειμώνα, θα πρέπει να κοιμάται από τις 5:30 το απόγευμα. Υπάρχει η δυνατότητα αυτή; Προσωπικά δεν την έχω γι' αυτό και τα καναρίνια μου βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο.
  • Αν θα το έχεις έξω, όπως αντιλαμβάνεσαι θα ξυπνάει και θα κοιμάται φυσιολογικά, όταν ανατέλλει και όταν δύει ο ήλιος αντίστοιχα. Μειονέκτημα είναι οι μεταβολές του καιρού, τα αρπακτικά και τα κουνούπια το καλοκαίρι. Διαβάζοντας τα διάφορα άρθρα θα δεις κάποιες πατέντες εξωτερικών εκτροφέων, που ίσως σε εξυπηρετήσουν.
  • Απαγορεύεται η εναλλαγή μέσα- έξω ειδικά τους χειμερινούς μήνες, λόγω διαφοράς θερμοκρασίας.
  • Απαγορεύεται να το έχεις σε κουζίνα ή μπάνιο.
  • Καθημερινά αλλαγή νερού, που θα έχεις αφήσει από το προηγούμενο βράδυ σε μια κανάτα για να εξατμίζεται το χλώριο.
  • Χρήση συσκευασμένων τροφών και όχι χύμα.
  • Αν όχι καθημερινά, μέρα παρά μέρα φρέσκους σπόρους και μια φορά την εβδομάδα αυγό, πρασινάδα(π.χ. μπρόκολο) και μήλο.
  • Σουπιοκόκκαλο στο κλουβί ως πηγή ασβεστίου και mineral grit.
  • Καθαριότητα, καθαριότητα, καθαριότητα! Μια φορά την εβδομάδα τουλάχιστον σχολαστικό πλύσιμο σε ποτίστρα, δοχεία τροφής, πατήθρες, πάτος κλουβιού. Τα πάντα όλα!
Και αυτά είναι μόνο η αρχή...
 
  • Καθημερινά αλλαγή νερού, που θα έχεις αφήσει από το προηγούμενο βράδυ σε μια κανάτα για να εξατμίζεται το χλώριο.
  • Αυτό πρέπει να γίνεται οπωσδήποτε με την κανάτα;
 
  • Καθημερινά αλλαγή νερού, που θα έχεις αφήσει από το προηγούμενο βράδυ σε μια κανάτα για να εξατμίζεται το χλώριο.
  • Αυτό πρέπει να γίνεται οπωσδήποτε με την κανάτα;

Κανάτα ίσως είναι πολύ για ένα μόνο πουλί. Θα γεμίζεις ένα ποτήρι νερό πριν κοιμηθείς, θα το αφήνεις στην κουζίνα ξεσκέπαστο όλο το βράδυ για να φεύγει το χλώριο και το πρωί θα γεμίζεις την ποτίστρα. Αυτό θα το κάνεις κάθε μέρα.
 
Back
Top