Γενικά Αποφάσισα να πάρω ένα καναρινάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikoskrt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να πάρεις αρκεί να κοιτάξεις να είναι υγιές.

Το είπα μήπως γνωρίζετε εκτροφείς κόκκινων στην πόλη που μένει ο φίλος να του συστήσεται κάποιον.
Πάντως εγώ πιστεύω μπορεί να βρει καναρινάκι. Γιατί υπάρχουνε πουλιά αρκετά απλά θέλει ψάξιμο.
Είναι κάτι σα "λαχείο" το που θα πέσεις και τι θα βρεις...
Παντού υπάρχουν καλοί εκτροφείς...
Χρειάζεται όμως εμπιστοσύνη σε τέτοιες συναλλαγές κι αυτό είναι κάτι που δεν κληροδοτείται αλλά χτίζεται...
Για μένα βρείτε έναν άνθρωπο που να στέκεται με εμπιστοσύνη δίπλα σας και με αγάπη στα πτηνά του.
 
Τα ίδια κλουβιά έχω και εγώ αλλά τα αμέσως μικρότερα, με τις 4 ταΐστρες.
Φθηνά και πολύ βολικά!
 
Και εμείς μετά το ''χαμό'' των δυο καναρινιών μας από αρπακτικό, σκεφτόμαστε όταν ξαναπάρουμε πουλάκι να το έχουμε σε μεγαλύτερο κλουβί. Φαντάζομαι πως όσο μεγαλύτερο το κλουβί τόσο το καλύτερο σωστά; Για να έχει και αυτό το χώρο του...όσο γίνεται δηλαδή..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Και εμείς μετά το ''χαμό'' των δυο καναρινιών μας από αρπακτικό, σκεφτόμαστε όταν ξαναπάρουμε πουλάκι να το έχουμε σε μεγαλύτερο κλουβί. Φαντάζομαι πως όσο μεγαλύτερο το κλουβί τόσο το καλύτερο σωστά; Για να έχει και αυτό το χώρο του...όσο γίνεται δηλαδή..
Το πολύ μεγάλο κλουβί δεν είναι απαραίτητα και το καλύτερο.
Ένα άνετο κλουβί 45-50cm νομίζω είναι αρκετά καλό...
Μέτρα προστασίας για τα αρπαχτικά όμως θα χρειαστείς
 
Μετά από αυτό που πάθαμε... Εννοείται! Δε τη ξαναπατάω!
Γιάννη, άδειασε η βεράντα μας χωρίς το κελάηδημά τους...
 
Μετά από αυτό που πάθαμε... Εννοείται! Δε τη ξαναπατάω!
Γιάννη, άδειασε η βεράντα μας χωρίς το κελάηδημά τους...
Σας εύχομαι ολόψυχα να τη γεμίσετε...
Η διάθεσή σου αυτό προδηλώνει...
Έχω ζήσει... Το είδα να συμβαίνει στο μπαλκόνι μου...live ... και σε καταλαβαίνω...
 
Αγνή, αν τα πουλακια που θα παρεις τα έχεις σε μπαλκόνι, θα μπορούσες επισης να κανείς μια πολυ απλή παραλληλεπιπεδη κατασκευή με κουνελοσυρμα μικρού βρογχου γαλβανιζέ, το οποίο θα στηρίξεις σε τέσσερα στηρίγματα ελαφιών τύπου Γ, και φυσικά το μπροστά πλαίσιο που θα ανοιγοκλείνει, θα εχει κάποια απόσταση απο τα κλουβιά, ώστε τα αρπακτικά να μην μπορούν να φτάσουν ιδιαίτερα κοντά τους.
 
Καλημέρα... Δε ξέρω ακόμα σε τί κατασκευή θα καταλήξουμε (θέλω να είναι και κάτι όμορφο, γι' αυτό και η πρώτη κατασκευή μου άρεσε), αλλά σίγουρα εκτεθειμένα δε θα είναι τα πουλάκια!
 
Εφόσον σκεύτεσαι να έχεις ένα με δυο πουλάκια δεν χρειάζεται να φτιάξεις κάτι μεγάλο.Απλά να έχει πλέγμα γύρω γύρω σκέψου.
ένα κλουβί ζευγαρώστρα 60 εκ. είναι μια χαρά.Αυτό είναι μια πολύ καλή λύση και φθηνή για κλουβί
PET CAMELOT- ΕΠΑΓΓΕΛΜ ΔΙΠΛΑ ΚΛΟΥΒΙΑ (9672) - ΖΕΥΓΑΡΩΣΤΡΕΣ - Pet4u
Εννοείτε χωρίς το χώρισμα για να πετάει σωστά :)
 
Εγώ θα σου πρότεινα να παρεις καλύτερα μια 90 άρα ζευγαρωστρα, ανάλογης με αυτην που σου προτείνει ο Λάμπρος, η οποία μάλιστα χωρίζεται στα τρία, και να βάλεις μονο δυο πατηθρες στα άκρα της ώστε το πουλάκι να εχει την ευκαιρία να γυμνάζεται πετώντας.
Θα ξεκινήσεις σύντομα την αναζήτησή καναρινιού;
 
Καλησπέρα! Έχουμε ένα γνωστό ο οποίς εκτρέφει. Από αυτόν είχαμε πάρει και τα δυο προηγούμενα, και αποδείχτηκαν πολύ καλά πουλιά. Αρα λέμε να πάρουμε πάλι από τον ίδιο. Έχετε κάτι να προτείνετε;
 
Σαν τι να σου προτεινουμε; Αν εισαι οντως ικανοποιημενη ολα ειναι καλα. Αλλα δεν ειμαι της γνωμης να παρεις τωρα τιποτα, τα πουλια ειναι σε αναπαραγωγη..Αν παλι θελεις πολυ, μπορεις να μιλησεις με τον εκτροφεα σου να σε συμβουλευσει.

Για τι προσανατολιζεσαι να παρεις;
 
Και αν σου πω πως τώρα διάβαζα για τα πουλιά σου που τρελαίνονται για τη σκούπα! Χαχα. Κοίτα, είμαι καινούργια στο club, δεν έχω πολλές γνώσεις. Τώρα μαθαίνω από εσάς. Τα πουλάκια που είχαμε (και δυστυχώς τα χάσαμε από αρπακτικό πουλί), ο ένας ήταν κάτασπρος με σκουφάκι και το άλλο πρέπει να ήταν timbrado (από αυτά που διαβάζω, σε αυτή τη κατηγορία το κατατάσσω). Γι' αυτό ρωτώ αν έχετε να προτείνετε κάτι...Ή τί θα έπρεπε να προσέξουμε στην επιλογή πουλιού...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Για αρχη πιστευω πρεπει να ριξεις μια ματια εδω
Αγορά νέων πουλιών
Αγορά καναρινιού χωρίς προβλήματα ή άγχος
Τι θα πρέπει να προσέξουμε για να αγοράσουμε ένα υγιές πτηνό
Και εδω για τις ρατσες!
Είδη - Ράτσες Καναρινιών

Εσυ θα επιλεξεις τι σου ταιριαζει περισσοτερο! Εγω λατρευω τα κοινα καναρινια μου!
 
Back
Top