Απρόσμενοι επισκέπτες

Georgina

PB Supporter
Εγγραφή
11 Σεπ 2006
Μηνύματα
6.134
Πόλη
Αθήνα
Τις τελευταιες 10 μέρες εμφανιστηκαν στην αυλή μας 3 απρόσμενοι επισκέπτες. Μπήκαν στην αυλή,ήπιαν νεράκι, εφαγαν και εφυγαν. :)

Πρωτα μας επισκέφτηκε μια μεγάλη χελώνα. Ηρθε ήπιε λίγο νεό απο ενα νερόλακκο που ειχε σχηματιστεί, την κεράσαμε ένα φύλλο μαρουλιου και εξαφανίστηκε ετσι ξαφνικά όπως εμφανιστηκε... Την αναζητησαμε μετα απο 2 λεπτά στα γειτονικα χωράφια, αλλα μας επιβεβαιωσε τον μυθο του λαγου και της χελώνας.:D Ανησυχησαμε λιγο γιατι κατω ακριβως απο το σπιτι περνάει κεντρικός δρόμος, όμως του κάκου...

Δυο τρεις μερες μετα εμφανιστηκε ενα μαυρο περιστέρι με κομμένη την δεξια φτερουγα. Ηρθε να πιει νεράκι καθως ο συζηγος επλενε το αυτοκινητο. Ηταν τοσο ήρεμο ή ίσως τοσο εξαντλημένο, που το έπιασα χωρις δυσκολία, ηπιε τοσο πολύ νερό απο την χουφτα μου και έφαγε λιγο ψωμακι που ειχαμε ευκαιρο και πεταξε προς την διπλανη οικοδομή όπου και διανυκτερευσε. Το πρωι κατεβηκε και συναγωνιστηκε με τα σπουργιτάκια για να φαει λιγα σποράκια... Εμεινε 2 μερες στην οικοδομη και χαθηκε...

Απο εχθες εμφανιστηκε ενα αλλο γλυκο πλασματακι που μας εκλεψε την καρδια... Δεν ξερω γιατι, αλλα θεωρω μεγάλο γουρι την επίσκεψη των μικρών αυτών πλασμάτων...Απολαυστε το τελευταιο αγγελούδι που υιοθετήσαμε απο χθες...
 

Συνημμένα

  • γατακι 1-7-09 001.webp
    γατακι 1-7-09 001.webp
    48 KB · Προβολές: 34
  • γατακι 1-7-09 003.webp
    γατακι 1-7-09 003.webp
    42,3 KB · Προβολές: 30
  • γατακι 1-7-09 005.webp
    γατακι 1-7-09 005.webp
    36,8 KB · Προβολές: 31
  • γατακι 1-7-09 009.webp
    γατακι 1-7-09 009.webp
    39,6 KB · Προβολές: 31
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
, σίγουρα είναι γούρικα όλα αυτά τα πλασματακια που έρχονται κοντά σας! Μάλλον έχει πολυ θετική ενέργεια το σπίτι! :D
 
Στο σπιτι μας θα βρίσκει πάντα ένα πιάτο φαγητό, πολλά χάδια και πολύ αγάπη. Αν θέλει και το ίδιο θα μεινει... Οσο είναι μωρό θα το φροντίζουμε, οταν μεγαλώσει θα διαλεξει τον δρόμο του... Τα γατακια είναι ζωάκια που δεν μπορεις να τα φυλακισεις σε ενα σπίτι μιας και είμαστε σε μονοκατοικια με κηπο. Ειναι ανεξαρτητα και αλανιαρικα... Προς το παρων είναι μια σταλιτσα, το ταιζουμε με μια συριγγα λιγο γαλα και κοιμαται σε ενα κουτακι... :)
 
Ειναι πολυ ευχαριστες αυτες οι επισκεψεις!
Κ εμεις ειχαμε την χαρα να φιλοξενησουμε για λιγο ενα μικρο χελωνακι!
Το γατακι ειναι πανεμορφο Τζωρτζινα!
Καπως ετσι μπηκε στη ζωη μας κ ο Ηρακλακος μας το Γεναρη κ μας την εχει κανει πιο ομορφη!
 

Συνημμένα

  • DSC04913.webp
    DSC04913.webp
    21,6 KB · Προβολές: 24
  • Ηρακλης.webp
    Ηρακλης.webp
    21,6 KB · Προβολές: 14
Καταλαθος μπηκε ο Ηρακλης 2 φορες αντι για το χελωνακι!
 
Να κ το χελωνακι!
 

Συνημμένα

  • DSC05101.webp
    DSC05101.webp
    24,6 KB · Προβολές: 15
εμενα παιδια μου εφερε μια αδεσποτη γατα εξω απο την πορτα μου 6 μικρα αλλα ειναι πολυ ωραια.
 
:loveΤο γατακι ειναι πραγματι πολυ ομορφο! Πιστευω πως τα ζωακια δεν ηρθαν 'τυχαια' στο σπιτι σας! Το θεωρω ως γουρι, αλλα και ως 'ενστικτωδη αναγνωριση' της ευαισθησιας σας (απο την πλευρα των ζωων)
Μπραβο για την αγαπη και την φροντιδα που δωσατε στους μικρους, απροσμενους επισκεπτες σας!
 
Τζίνα μου είναι πανέμορφο!
Ενα μεγάλο μπράβο για το σπιτικό και την αγάπη που του προσφέρετε!
 
μπραβο! Θα δεις πως απο σκιορακι που ειναι τωρα θα γινει γαταρος(αν ειναι αγορακι)... Και εμεις τοσο και ποιο μικρο τον βρηκαμε τον μανθο.. Και τωρα ειναι 5 χρονων!

*που ακριβως μενεις. Γιατι εχω βρει κατι αδεσποτακια να ξερω που να τα αφισω😎
 
Τζωρτζινα το γατακι ειναι πανεμορφο και οι φωτογραφιες πολυ ωραιες.

Να σας ζησει.
 
Τελικά ηρθε και... Εδεσε!

Ειναι η πρώτη μας σκέψη καθε πρωί και η τελευταια το βραδυ... Ετσι οπως το βλεπω να τεντωνεται ναζιαρικα, να επιζηταει συνεχως χάδια και τρυφερότητα, αφενως το ζηλεύω και αφετέρου... Μου ερχεται να... Το φάω... 😀 απο την αγάπη μου! Δειτε τις φωτογραφίες και απαντήστε μου ειλικρινά: αν το ζουληξω, αν το τσιμπήσω, αν το φάω... Αν, αν, αν θα με αθωώσει κανενα δικαστηριο ή θα κατηγορηθώ αδίκως... Οχι πεστε μου... Δειτε και φωναξτε όλοι μαζι: Αθωα η κατηγορουμένη... 😀;)
 

Συνημμένα

  • γατακι 9-7 003.webp
    γατακι 9-7 003.webp
    24,5 KB · Προβολές: 27
  • γατακι 9-7 005.webp
    γατακι 9-7 005.webp
    23,3 KB · Προβολές: 23
  • γατακι 9-7 008.webp
    γατακι 9-7 008.webp
    21,9 KB · Προβολές: 27
  • γατακι 9-7 011.webp
    γατακι 9-7 011.webp
    18,7 KB · Προβολές: 24
  • γατακι 9-7 018.webp
    γατακι 9-7 018.webp
    58,3 KB · Προβολές: 27
ΑΘΩΑ ΑΘΩΑ:D

Μονο περιμενε να ρθω να το ζουληξουμε μαζι. Εχω λιωσει με την 3η φωτογραφια.
 
απαπα, αυτος ειναι μεγαλο καθαρμα... Εχει βρει το τροπο και σας κανει οτι θελει!
σαν το γατο απο το σρεκ...
 
Σας ευχαριστω για την υποστηριξη... Εδω εχει τεθεί μειζον οικογενειακό ζητημα... Ποιος θα το ζουληξει πιο πολύ... 😀

Να σημειωθεί στα πρακτικά οτι τις φωτο τις τραβηξε ο γιος μου 😉 (αμα δεν το έγραφα... Θα εκλαιγε 3 ωρες )
 
Τζωρτζινα το μικρο ειναι Κ Ο Υ Κ Λ Ι!
Δωσε του ενα ζουληγμα κ ενα φιλακι κ απο μενα!
Συγχαρητηρια κ στο φωτογραφο! 🙂
 
Back
Top