Βότανα Απωθητικά φυτά κατά κουνουπιών στο μπαλκόνι μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maria p
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγγραφή
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
25.696
Γεμίστε τα μπαλκόνια αρμπαρόριζα, θα μειωθούν τα κουνούπια για σας και τα πουλιά σας στο σπίτι σας. 🙂

geranio_2.jpg
 
Δεν το ήξερα. Πέρυσι έψαχνα σιτρονέλα αλλά δεν έβρισκα.
 
Πέρυσι έψαχνα σιτρονέλα αλλά δεν έβρισκα.
Έχουν κάποια σπρέϋ τα petcity αλλά είναι ελαιώδες και είναι λίγο δύσκολο γιατί όπου πέφτει λαδώνει αλλά και δεν ξέρω αν ενοχλούνται τα καναρίνια από αυτό γιατί είναι αλλεργιογόνο σε κάποιους με ευαισθησίες.
 
υπάρχει και όπου να 'ναι θα θα το πωλούν στα φυτώρια
Υπάρχει ήδη στα φυτώρια, αγόρασα προχτές απο μια έκθεση φυτών στην Αθήνα.
Μαρία, αγόρασα ενα φυτό που μοιάζει με την αρμπαρόριζα, ειναι όμως πιο εντονα πράσινο, εχει ταμπελάκι που γράφει σιτρονελα και, δεν εχει καμία μα καμία ομοιότητα με αυτο που έχεις στη φωτό. Ξερεις αν υπάρχουν διαφορετικά είδη σιτρονελας;
 
Οχι λεμόνι ακριβώς, μυρίζει σιτρονελα. Αν θέλετε αύριο που θα βγω σας γράφω και τον παραγωγό. Νομίζω οτι το γλαστράκι κόστιζε 4-5 €
 
Αν θέλετε αύριο που θα βγω σας γράφω και τον παραγωγό. Νομίζω οτι το γλαστράκι κόστιζε 4-5 €
Ναι, βέβαια.
Το φυτό σιτρονέλλα είναι το Cymbopogon nardus.
Τώρα ρίξε μια ματιά στις εικόνες, μήπως αναγνωρίσεις το δικό σου.
 
Υπάρχει ήδη στα φυτώρια, αγόρασα προχτές απο μια έκθεση φυτών στην Αθήνα.
Μαρία, αγόρασα ενα φυτό που μοιάζει με την αρμπαρόριζα, ειναι όμως πιο εντονα πράσινο, εχει ταμπελάκι που γράφει σιτρονελα και, δεν εχει καμία μα καμία ομοιότητα με αυτο που έχεις στη φωτό. Ξερεις αν υπάρχουν διαφορετικά είδη σιτρονελας;
Γιάννη ανέβασε μια φωτογραφία αύριο αν μπορέσεις. Εχω δεί και εγώ διάφορα ως σιτρονέλα και έχω ακούσει απο κάποιους παραγωγούς να λέν για τους άλλους οτι δεν ξέρουν τι πουλουν.
 
View attachment 40785
Προκειται περί αυτής. Όπως βλέπετε ειναι πανομοιότυπη με την αρμπαρόριζα, μονο λίγο πιο πράσινη, αλλά μυρίζει διαφορετικά.
Η υφή του φύλλου είναι ιδια με την αρμπαρόριζα;
Στην Κοτζιά ή Κλαυθμώνος πήγες, που έχει έκθεση;
 
Μπορεί να είναι υβρίδιο.
Είχα διαβάσει ένα θέμα της Αλίκης με τα φυτά των γλαστρών της. Ενα συγκεκριμένο πολλοί το λέγαν μέντα όμως λίγοι ξέραν την αλήθεια..
 
Back
Top