Βότανα Απωθητικά φυτά κατά κουνουπιών στο μπαλκόνι μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maria p
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν ήξερα οτι διώκεται η καταστροφή της φωλιάς χελιδονιών.
Αυτό επισης που δεν γνωρίζω ειναι το κατά πόσο το μάρμαρο ειναι ευπρόσβλητα ας πούμε στο ουρικό οξύ, όπως πχ το χρωμα στα αυτοκίνητα. Αλλά πραγματικα ειναι κρίμα!
Εγώ ας πούμε πέρυσι έκανα αγώνα επι ενα μήνα για να μην φτιάξουν οι δεκαοχτουρες φωλιά σε μια γλάστρα μου. Έως και 10 φορες την ημέρα πέταγα τα ξυλάκια που έφερναν, έβαζα καλάμια κάθετα στην κορυφή του Μπέντζαμιν για να μην μπορούν να κάτσουν κλπ, και αυτο το έκανα οχι τόσο για τις κουτσουλιές, αλλά γιατι στο ενα μέτρο είχα τα καναρίνια και δεν ήθελα με τπτ να κολλήσουν καποια ασθένεια. Αν όμως έκαναν αυγά, η υπόθεση θα είχε τελειώσει, δλδ, θα τα άφηνα να κλωσσήσουν κανονικά. Αλλά χελιδόνια; Μακάρι να έρχονταν...

Λοιπόν: η σιτρονελα δεν ευδοκιμεί στο Ελληνικό κλίμα. Άρα χρειάζεται γλάστρα και μέσα το χειμώνα.
Υπάρχει όμως το πυρεθρο, αυτο με τα μικρά λευκά λουλουδάκια που λέγεται οτι εξαιρετικά αποτελεσματικό!
 
Λοιπόν: η σιτρονελα δεν ευδοκιμεί στο Ελληνικό κλίμα
Θετικό;
Ο Πύρεθρος είναι σαν κλασσικό μονό χρυσάνθεμο μαργαριτοειδές θα έλεγα. Πάντως το "αντικουνουπικό" επιβεβαιώνεται.

pirethro-spora-fitema-kalliergeia_01.jpg

pirethro-spora-fitema-kalliergeia_02.jpg

Ωραία να μαζέψουμε εδώ διάφορα και στο τέλος θα τα συνοψίσουμε :)
 
Πήρα τις σιτρονέλλες που παρήγγειλα και είναι σχεδόν ίδιες με την αρμπαρόριζα. Μοναδικές διαφορές η στενότητα και το λευκό τελείωμα των φύλλων σύν το άρωμα.Επίσης σαν λεμονόχορτο πωλείται αυτο που παρέθεσε η Μαρία ως σιτρονέλλα και μοιάζει με αυτό που μου έχουν φέρει ώς λεμονόχορτο για μαγειρική και τσάι.
rsz_dbe1e3791a979071c992181f38293564c88c9147f93e7e88d27bbebc51ee1f0c_full.webp
 

Συνημμένα

  • rsz_c37e7e1f1505d110e7eee54d4e5f4887dac76a0ae2f2508f3b12b929d0a78d7a_full.webp
    rsz_c37e7e1f1505d110e7eee54d4e5f4887dac76a0ae2f2508f3b12b929d0a78d7a_full.webp
    14,6 KB · Προβολές: 5
Καλορίζικες, δίχρωμο είναι το φύλλο ή λίγο τσουρουφλισμένο; :)
 
Καλορίζικες, δίχρωμο είναι το φύλλο ή λίγο τσουρουφλισμένο; :)
Όχι Μαρία είναι δίχρωμο.Ακόμα και το άνθος ιδιο είναι με την αρμπαρόριζα.
Εαν θέλετε παιδιά πειτε τώρα που γυρίζει.
 
οκ θα φέρω και μιλάμε. Είναι μικράκια αλλά φαντάζομαι θα πετάνε σαν την αρμπαρόριζα εκτος και αν είναι αυτή η μόνη τους διαφορά😡
 
Γενικά, ρώτησα και ο ίδιος. Υπάρχουν τρία είδη που μοιάζουν με αρμπαρόριζα, μυρίζουν σιτρονέλλα, και πιάνουν εύκολα με ενα κλαδί σαν αρμπαρόριζα. Με αλλα λογια, πιάνουν πολυ πολυ εύκολα!
Πιο εντονα μυρίζει το ενα είδος, που ειναι πράσινο, οχι δλδ αυτο το δίχρωμο στη φωτό του Δημήτρη, έτσι δλδ μου είπε ο γεωπόνος, και έτσι μου φάνηκε κι εμένα απο τη μυρωδιά.
 
Μμμ, όλα μια ιδέα ειναι. Και στο κάτω κάτω, μπορεί όντως σε εμάς να μυρίζει πιο εντονα αυτο που λέω, αλλά το άλλο να ειναι πιο αποτελεσματικό!
 
Back
Top