Ασθένειες Από τι μπορεί να πέθαναν τα πουλιά μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης rubic
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

rubic

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2017
Μηνύματα
4
Πόλη
Σέρρες
παιδια για σας ειμαι καινουριο μελος κ θα ηθελα την βοηθεια σας.. εχω μια καρδερινα κ ενα καναρινι.. Αρσενικο κ θυληκο.. μου τα χαρισε μια φιλη μου που εχει πολλα πουλια.. Τα εχω στο μπαλκονι κ τα ταιζα καναβουρι κ βιταμινες που μου ειχαν προτεινει σε πετ σοπ. Τους αλλαζα 2 με 3 φορες νερο την ημερα γτ τελευταια επιναν πολυ νερο.. κ τους ειχα καθαρους χωρις να αφηνω την εφιμεριδα κατω, πανω απο 2 μερες.. Πριν μια βδομαδα ακριβως ειδα οτι το καναρινι ανασαινε πολυ βαρια κ ειχε τρεμουλο ενω η καρδερινα ηταν μια χαρα.. κελαυδουσαν κ τα 2 το θυληκο πολυ λιγοτερο οπως παντα κ γιαυτο δεν εδωσα σημασια στο τρεμουλο που ειχε.. εχθες το απογευμα οταν πηγα να τα κοιταξω το καναρινι ηταν νεκρο.. Κ σημερα το πρωι ψωφησε κ το αρδερινι.. Το φαφητο το ετρωγαν ολο.. Δεν υπηρχε καποιο περιεργο χρωμα στις ακαθαρσιες τους ουτε κατι αλλο περιεργο εκτος απο το τρεμουλο που ειδα κ τα φτερα που εχαναν απο την ουρα.. Μπορει καποιος να μου πει αν ξερει απο τι μπορει να πεθαναν τα καιμενα;
 
Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου.
Για να σε βοηθήσουμε για να βρεις την αιτία που πέθαναν τα πούλια σου είναι πολύ
δύσκολο. Πρέπει να μας βοηθήσεις και εσύ δίνοντας μας περισσότερες πληροφορίες για
την διαμονή των πουλιών την τροφή τους και αλλά που θα τα πούμε στην συνέχεια έτσι ώστε
την επόμενη φορά που θα αποκτήσεις πουλάκια να μην έχεις δυσάρεστα αποτελέσματα
Και ξεκινάμε με αυτό που έγραψες.
κ τα ταιζα καναβουρι κ βιταμινες
Θα ήθελα σε παρακαλώ να μας πεις εάν ήταν μόνο αυτά που τρώγανε;
 
παιδια για σας ειμαι καινουριο μελος κ θα ηθελα την βοηθεια σας.. εχω μια καρδερινα κ ενα καναρινι.. Αρσενικο κ θυληκο.. μου τα χαρισε μια φιλη μου που εχει πολλα πουλια.. Τα εχω στο μπαλκονι κ τα ταιζα καναβουρι κ βιταμινες που μου ειχαν προτεινει σε πετ σοπ. Τους αλλαζα 2 με 3 φορες νερο την ημερα γτ τελευταια επιναν πολυ νερο.. κ τους ειχα καθαρους χωρις να αφηνω την εφιμεριδα κατω, πανω απο 2 μερες.. Πριν μια βδομαδα ακριβως ειδα οτι το καναρινι ανασαινε πολυ βαρια κ ειχε τρεμουλο ενω η καρδερινα ηταν μια χαρα.. κελαυδουσαν κ τα 2 το θυληκο πολυ λιγοτερο οπως παντα κ γιαυτο δεν εδωσα σημασια στο τρεμουλο που ειχε.. εχθες το απογευμα οταν πηγα να τα κοιταξω το καναρινι ηταν νεκρο.. Κ σημερα το πρωι ψωφησε κ το αρδερινι.. Το φαφητο το ετρωγαν ολο.. Δεν υπηρχε καποιο περιεργο χρωμα στις ακαθαρσιες τους ουτε κατι αλλο περιεργο εκτος απο το τρεμουλο που ειδα κ τα φτερα που εχαναν απο την ουρα.. Μπορει καποιος να μου πει αν ξερει απο τι μπορει να πεθαναν τα καιμενα;

Πόσο καιρό είχες τα πουλιά ; Τα τάιζες μόνο καναβούρι και βιταμίνες; Όχι άλλους σπόρους;
Το καναβούρι γενικά είναι ένας παχυντικός σπόρος και πρέπει να δίνεται σε μικρή ποσότητα γιατί διαφορετικά τα πουλιά παχαίνουν και στη συνέχεια αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα. Εκτός από την παχυσαρκία, αναπνέουν και δύσκολα. Τα πουλιά που δεν έχουν ισορροπημένη διατροφή έχουν εξασθενημένο ανοσοποιητικό σύστημα, πράγμα που σημαίνει ότι προσβάλλονται πιο εύκολα σε μικρόβια και ιούς απ' ότι τα υγιή, και άρα αρρωσταίνουν. Εγώ δυστυχώς δεν έχω πείρα στις ασθένειες των πουλιών και δεν μπορώ να βοηθήσω με το τρέμουλο και τα φτερά που έχαναν από την ουρά ☹ Πάντως υπάρχουν αρκετά άρθρα και συζητήσεις εδώ που μπορείς να ενημερωθείς σχετικά με την διατροφή 😉
 
Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου.
Για να σε βοηθήσουμε για να βρεις την αιτία που πέθαναν τα πούλια σου είναι πολύ
δύσκολο. Πρέπει να μας βοηθήσεις και εσύ δίνοντας μας περισσότερες πληροφορίες για
την διαμονή των πουλιών την τροφή τους και αλλά που θα τα πούμε στην συνέχεια έτσι ώστε
την επόμενη φορά που θα αποκτήσεις πουλάκια να μην έχεις δυσάρεστα αποτελέσματα
Και ξεκινάμε με αυτό που έγραψες.

Θα ήθελα σε παρακαλώ να μας πεις εάν ήταν μόνο αυτά που τρώγανε;
Ναι μονο αυτα το χειμωνα τους εδινα κ αυγα αλλα το καλοκαιρο το σταματησα.. Ετσι μ ειπαν.. Μονο καναβουρι κ βιταμινες π μ προτεινε το πετ σοπ... Τα ειχα στο μπαλκονι σε αρκετα ευρυχωρο κλουβι.. απλα στα μπαλκονια μου δεν εχει πολυ δροσια εως καθολου..φυσικα δεν τα χτυπουσε ο ηλιος γτ τα απογευματα κατεβαζα την τεντα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myrto.
Ναι μονο αυτα το χειμωνα τους εδινα κ αυγα αλλα το καλοκαιρο το σταματησα.. Ετσι μ ειπαν.. Μονο καναβουρι κ βιταμινες π μ προτεινε το πετ σοπ..
Ίσως να είναι η αιτία που έχασες τα πουλάκια.
Η Μυρτώ σου έδωσε την απάντηση σε αυτό.
μου τα χαρισε μια φιλη μου που εχει πολλα πουλια.
Κακός που η φίλη σου δεν σε ενημέρωσε για την διατροφή τους
 
μονο καναβουρι κ βιταμινες π μ προτεινε το πετ σοπ
Έτρωγαν σκέτο κανναβούρι και όχι μείγμα με πολλούς και διάφορους σπόρους μαζί με τις "βιταμίνες" που πουλάνε στα petshops και ψάχνουμε να βρούμε αιτία θανάτου;
Αν όντως έτσι ήταν... καλό είναι να ενημερωθείς για την ολοκληρωμένη διατροφή και διαμονή των πουλιών που σκέφτεσαι να αποκτήσεις και στη συνέχεια να τα αγοράσεις.
Κάνε αρχή με τα ολοκληρωμένα άρθρα του petbirds https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-καναρινιών.17688/ και https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-της-καρδερίνας.4466/
Αν υπάρχουν απορίες, εδώ είμαστε.
 
Καλησπέρα! Λίγο σκέτο καναβούρι, λίγο η υπερβολική ζέστη...όλα αυτά συνέπεσαν και με την πτερόροια με αποτέλεσμα να ήταν ευάλωτα σε κάθε πιθανή αρρώστια. Η αλήθεια είναι ότι τα πουλάκια μας, προσπαθούμε να τα θωρακίσουμε με καλή συσκευασμένη τροφή, λαχανικά, φρουτάκια, αυγουλάκι όπως και έβαζες, ασβέστιο με πάντα σουπιοκόκαλο στο κλουβάκι μας και την καθημερινή μας φροντίδα και απολύμανση στα κλουβάκια.
 
Back
Top