Ασθένειες Από το Σεπτέμβρη δεν κελαηδά και βγάζει περίεργους ήχους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Manlouk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλημερα παιδια, σημερα εβγαλα κατι βιντεακια το καναρινακι μου, για να δειτε κ να μου πειτε πιο σιγουρα τις αποψεις σας, αλλα δεν μπορω να τα ανεβασω εδω με τιποτα,υπαρχει καποιος τροπος, κατι που δεν κανω σωστα; Φιλε nikosel1 αυτα τα σκευασματα της tafarm που μου προτεινες, ειναι για το νερο ή ειναι καποια αλλη αγωγη;

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Το εφαρμόζεις μια σταγόνα στην ράχη του πουλιού ( στο δέρμα) ειναι και της beaphar ,

Απο ότι φενεται μάλλον ακαρεα ειναι γιατι το πουλί εκτός απο το κελαϊδισμα δεν εχει κάποιο άλλο σύμπτωμα ( βέβαια δεν ξέρουμε για τα κοπρανα του ) βάλε κάποιο απο τα παραπάνω σκευάσματα και εφαρμοσετα όπως αναγράφεται στις οδηγίες μπορεί να χρειαστεί περισσότερες απο μια επαναλήψεις, όλα καλά θα πανε και για να μην ξεχάσω απολύμανση σε όλα τα σκεύη που τρώει και πίνει νερό και στο κλουβί γιατι τα ακαρεα φωλιάζουν εκεί και πολλαπλασιάζονται (διάβασε στο φόρουμ για τα ακαρεα εχει αρκετά αναλυτικά άρθρα)
 
Αν και οι ήχοι δε με βοηθούν να βγάλω συμπεράσματα, εντούτοις το επαναλαμβανόμενο τρίψιμο του ράμφους πάνω στις πατήθρες δείχνει ενόχληση... Με πολύ προσοχή παρακολούθησέ το... ίσως τελικά είναι ακάρεα της τραχείας... Υπάρχει κοντά σου κάποιος ειδικός;
 
Δεν ξερω καποιον ειδικο στην πολη μου σε πουλια, μονο pet shop και καποιους κτηνιατρους εχουμε, αυριο θα παω σε κτηνιατρο να δω τι θα μου πει... :/

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Αλλο ενα βιντεακι πιο μεγαλο μηπως ειναι πιο διαφωτιστικο!
Σας ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια σας!
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Πραγματικά ακούγεται μια βραχνάδα στη φωνή του που μπορεί να προέρχεται από πάρα πολλούς λόγους.
Εγώ αυτό το πουλί δεν θα το έβαζα σε καμιά θεραπεία... όχι τουλάχιστο ακόμη...
Ρίχνει ευδιάθετο, κινητικό... Πιστεύω πολύ σύντομα θα ξεπεράσει κι αυτές τις ανωμαλίες...
Αν μάλιστα βγήκε πριν λίγο διάστημα από την πτερόρροια ίσως θα πρέπει να θεωρηθεί φυσιολογική η κατάστασή του...
Χωρίς φυσικά εφησυχασμούς...
 
Να σας πω την ιστορια λιγο απο την αρχη,τον αυγουστο ξεκινησαν περιπου ολα... Ενω ολα κυλουσαν ομορφα με ζωντανια κ τραγουδια, επρεπε να λειψω για ενα διαστημα 2 εβδομαδων και το αφησα σε ενα φιλο μου, ο οποιος επειδη του ειχε τελειωσει η τροφη που του εδωσα, του εβαλε μια παλια που ειχε αυτος απο ενα πουλακι που του ειχε πεθανει. Απο τοτε ξυνοταν κ τσιμπιοταν, οποτε μου ειπε στο petshop ο τυπος οτι κολησε ψειρα κ μου εδωσε να του ρειξω ενα σπρευ... Μετα απο λιγο καιρο κ δυο ψεκασματα αν διαστημα περιπου μιας βδομαδας,το πουλακι ηταν κομπλε αλλα δεν τραγουδαγε. Μετα απο λιγο αρχισε να ριχνει φτερα και να βραχνιαζει. Απο τοτε επανηλθαν τα φτερα του ζωηρεψε λιγο αλλα η φωνη του ειναι οπως ακουτε στα βιντεο. Τωρα τελευταια βγαζει κ κατι περιεργους ηχους οπως στο πρωτο βιντεακι.σημερα το επιασα το κοιταξα και γενικα εξωτερικα δεν εχει κατι... Ουτε μαυραδακια στο δερμα ουτε αιμα στα φτερα. Μακαρι να ειχα εμπειρια να ηξερα εξ αρχης τι επρεπε να κανω να μην το ταλαιπωρω ετσι... ☹
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
μακαρι να ειχα εμπειρια να ηξερα εξ αρχης τι επρεπε να κανω να μην το ταλαιπωρω ετσι... ☹
Κανείς δε γεννήθηκε γνωρίζοντας και κανείς δεν τα ξέρει όλα.
Εμείς εδώ καταθέτουμε εμπειρίες προσπαθώντας να αποφύγουμε τα λάθη...
Μείνε στην παρέα μας και να ρωτάς...
 
Με προβληματίζει που στο πρώτο βίντεο στο 0:06 το πουλί ανοίγει το στόμα του, χωρίς να βγάλει καθόλου ήχο...
 
Με προβληματίζει που στο πρώτο βίντεο στο 0:06 το πουλί ανοίγει το στόμα του, χωρίς να βγάλει καθόλου ήχο...
Το κανει συχνα, αν ειναι ευκολο, δεν ξερω αν ακουγονται στο βιντεο, βγαζει κατι ηχους πολυ περιεργους, αυτο τι ειναι;
Εμενα παλι με προβληματιζουν πολλααα...ηχοι περιεργοι ανοιγει το ραμφος του, κανεις ηχους σαν να εχει σπορους στο στομα του ξυνει το ραμφος στα ξυλακια του...
 
Το πουλάκι υποφέρει από ακάρεα της τραχείας κατά την γνώμη μου μου. Ξύσιμο, άνοιγμα του ράμφους και ήχοι σαν να σπάει σπόρια (ειδικά όταν κοιμάται) είναι τα σημάδια. Χρειάζεται αγωγή με Pulmosan, πολύ καλή καθαριότητα, απολύμανση του κλουβιού, των αξεσουάρ και του χώρου. Πέταγμα ύποπτης τροφής.
 
Δυστυχώς δεν μπορώ να δω το βίντεο από δω... αλλά ξέρω πως τα συμπτώματα των ακαρέων και των αναπνευστικών προβλημάτων είναι παρόμοια για να μην πω ίδια. Γι αυτό καλύτερα να μην πάρουμε εμείς την ευθύνη αλλά ένας ειδικός.. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Εδώ είναι η λίστα... Βρίσκεται κανένας πτηνίατρος κοντά σου;
 
Καλημερα φιλοι μου, σημερα πειρα το pulmosan και εκανα τι διαδηκασια στο καναρινακι μου, εκανα και απολυμανση τα παντα με χλωρινη και με ενα σπρει για ψειρα που ειχα. Το πουλακι μετα την εφαρμογη, κανει σαν τρελο,ξυνει συνεχεια το ραμφος του, φουσκωνει τα φτερα του κανει το κλουβακι γυρο γυρο συνεχεια τσιμπαει τα ποδια του κτλ. Ειναι φυσιολογικη αυτη η συμπεριφορα; Ειναι καποιος που εχει κανει τι διαδικασια να μου πει την εμπειρια του; Την εφαρμογη την εκανα στο λαιμο του κατω απ το ραμφος του περιπου, αυτο δεν ειναι το σωστο σημειο;και κατι ακομα, στο ενχειριδιο χρησης λεει μετα απο 4 εβδομαδες ξανα εφαρμογη, ειναι καλα η πρεπει να κανω κατι πιο συντομα; Και μια ερωτηση, στο καρδενινοκαναρο που εχω θα πρεπει να κανω εφαρμογη pulmosan προληπτηκα η ειναι κατι επιβλαβες και θα του δημιουργησει προβλημα; Ευχαριστω πολυ για της γνωσεις κ την βοηθεια που μου μεταδιδεται!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ναι... είναι φυσιολογική.
Το υγρό από το φάρμακο απορροφάται από δέρμα του πουλιού για να περάσει στο αίμα του δημιουργώντας ένα προσωρινό κνησμό.
Η "φαγούρα" θα υποχωρήσει μετά από λίγο χρόνο.
Μη λησμονήσεις άλλες δύο εφαρμογές από το pulmosan με απόσταση επτά ημερών.
 
Σορρι αλλα εγω ξερω και οπως μου ειπαν τα παιδια πωσ το πουλμοσαν το βαζεισ στο σβερκο... Εβαλα κ γω σημερα στο πουλακι μ.. Εμενα απλα ξιστικε γ ενα λεπτο μετα δν εκανε τπτ αλλο..

Αν οντως το πουλακι σου εχει ακαρεα θα πρεπει να βαλεις ναι μετα απο τεσσερις βδομαδες... Οπωσ το λεει στο χαρτι...

Να χαιρεσαι το πουλακι σου το βλεπω πλ δραστηριο εμενα δυστιχως ειναι το αντιθετο
 
Οπως σου ειπε κ η ευα, κανονικα τ βαζουμε στο σβερκο γιατι ουτε μπορει να το πειραξει μεχρι να αποροφηθει ουτε μπορει να το ξεπλυνει στην ποτιστρα πχ. Βεβαια αφου τωρα υο εβαλες αστο, μην του ξαναβαλεις συντομα γιατι δεν επιτρεπεται παραπανω απο μια σταγονα.
 
Αφου διαβασες βρε τις οδηγιες τοτε γτ εκανες λαθος τον τροπο εφαρμογης;
 
Καταλαβα.. Το δικο μ σιγα μημ εχει ελπιδεσ
 
Παιδια συγνωμη αν σας εχω ζαλισει με τις ερωτησης μου, αλλα δεν μου απαντησε κανεις στο αν πρεπει κα κανω εφαρμογη pulmosan στο δευτερο πουλακι που εχω. Ειναι κατι σωστο, η θα του δημιουργησω καποιο προβλημα;θελω να το κανω για προληψηκαι γτ σαν να το βλεπω να κανει περιεργα πραματα κ αυτο! Σαν να ξινει τη μυτη του συχνα, να κανει βραχνιασματα φωνης, φουσκωματα και σαν εχει γινει κ λιγο πιο επιθετικο... (αν καεις απ το γαλα, φυσας κ το γιαουρτι)😀 γι αυτο ρωταω, απλα επειδη κελαϊδα κανονικα κ δυνατα φοβαμαι μην του δημιουργησω κανενα σοκ κ σταματησει κ αυτο...
 
Παιδια συγνωμη αν σας εχω ζαλισει με τις ερωτησης μου, αλλα δεν μου απαντησε κανεις στο αν πρεπει κα κανω εφαρμογη pulmosan στο δευτερο πουλακι που εχω. Ειναι κατι σωστο, η θα του δημιουργησω καποιο προβλημα;θελω να το κανω για προληψηκαι γτ σαν να το βλεπω να κανει περιεργα πραματα κ αυτο! Σαν να ξινει τη μυτη του συχνα, να κανει βραχνιασματα φωνης, φουσκωματα και σαν εχει γινει κ λιγο πιο επιθετικο... (αν καεις απ το γαλα, φυσας κ το γιαουρτι)😀 γι αυτο ρωταω, απλα επειδη κελαϊδα κανονικα κ δυνατα φοβαμαι μην του δημιουργησω κανενα σοκ κ σταματησει κ αυτο...
Γενικά δεν είμαι υπέρ του να δίνουμε προληπτικά φάρμακα, αλλά αφού βλέπεις διάφορα συμπτώματα βάλτου. Και μετά επανάληψη να ολοκληρώσεις τη θεραπεία... Απλά αν είναι εφικτό πρώτα απέκλεισε ότι δεν έχει κάτι άλλο.. μπορεί να έχει αναπνευστικό θέμα..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Εγω παντως ξερω πολλους που βαζουν προλιπτικα ανα τρις μηνες στα πουλια κ δεν παθενουν τπτ ισα ισα.. Και σε καποια πετ σοπ που παω εχω δει να βαζουν προλιπτικα πουλμοσαν στα πουλια..
 

Σχετικά θέματα

Back
Top