Ασθένειες Από το Σεπτέμβρη δεν κελαηδά και βγάζει περίεργους ήχους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Manlouk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγω παντως ξερω πολλους που βαζουν προλιπτικα ανα τρις μηνες στα πουλια κ δεν παθενουν τπτ ισα ισα.. Και σε καποια πετ σοπ που παω εχω δει να βαζουν προλιπτικα πουλμοσαν στα πουλια..
Και γω ειδα καποιον να περπατα σε ενα σκοινι αναμεσα σε 2 ουρανοξυστες. Να το κάνω;

Μην χαλαμε το θεμα του φιλου.. Τα φαρμακα εχουν οδηγιες τις οποιεε αξιοποιει ο καθενας οπως μπορει. Αν εσυ παιρνεις προληπτικα φαρμακα καλα κανεις, αλλα δεν σημαινει οτι ειναι κ σωστο.
 
Και γω ειδα καποιον να περπατα σε ενα σκοινι αναμεσα σε 2 ουρανοξυστες. Να το κάνω;

Μην χαλαμε το θεμα του φιλου.. Τα φαρμακα εχουν οδηγιες τις οποιεε αξιοποιει ο καθενας οπως μπορει. Αν εσυ παιρνεις προληπτικα φαρμακα καλα κανεις, αλλα δεν σημαινει οτι ειναι κ σωστο.
Γιατι ειστε ολοι μεσα στην ειρωνια δεν ειπα να το κανει απλα ειπα οτι ειδα ο καθενας κανει οτι θελει κ οτι μπορει.. Τεσπα οπως λες ας μην χαλασει κ το θεμα...
 
Γιατι ειστε ολοι μεσα στην ειρωνια δεν ειπα να το κανει απλα ειπα οτι ειδα ο καθενας κανει οτι θελει κ οτι μπορει.. Τεσπα οπως λες ας μην χαλασει κ το θεμα...
Δεν ξθελα να φανει σαν ειρωνεια ζητω συγγνωμη. Απλως προσπαθω να σε κανω να σκεφτεις τις επιπτωσεις απο αυθαιρετες χρησεις φαρμακων... Ταχα για προληψη. Ειμαι σιγουρη οτι και η ιδια αντιλαμβανεσαι αυτο που θελω να πω, το να δινεις οτιδηποτε φαρμακευτικο προληπτικα ουσιαστικα καταστρεφει την δυνατοτητα του οργανισμου να αμυνθει μονος του. Το διαλυεις εσωτερικα περιπου.. και φυσικα μετα εχουμε ενα ζωακι με 0 ανοσοποιητικο απο την αλογιστη χργση φαρμακων.
 
Δεν ξθελα να φανει σαν ειρωνεια ζητω συγγνωμη. Απλως προσπαθω να σε κανω να σκεφτεις τις επιπτωσεις απο αυθαιρετες χρησεις φαρμακων... Ταχα για προληψη. Ειμαι σιγουρη οτι και η ιδια αντιλαμβανεσαι αυτο που θελω να πω, το να δινεις οτιδηποτε φαρμακευτικο προληπτικα ουσιαστικα καταστρεφει την δυνατοτητα του οργανισμου να αμυνθει μονος του. Το διαλυεις εσωτερικα περιπου.. και φυσικα μετα εχουμε ενα ζωακι με 0 ανοσοποιητικο απο την αλογιστη χργση φαρμακων.
Ναι οκ καταλαβα... Ξερω πως εκανα λαθος αποδω κ περα θα προσεχω.. Αλλα δεν υπαρχει φυσικη προλιπση για ακαρεα τι μπορουμε να κανουμε
 
Γεια σας και παλι, εχουμε(αποψη μου)νεο θεματακι... :/ οπω ξερετε ολοι εκανα την εφαρμογη πουλμοσαν για ακαρεα και ολα πηγαιναν καλα, σαν να ειχε αρχισει να ακουγετε καλητερα κ φαινοταν πολυ ζωηρο κ απο φωνη εφτιαχνε μερα με τη μερα. Απο χθες εχασε τελειος τη φωνη του ισα που ακουγετε ενας ηχος που ουτε "τσιου" δεν τον λες. Αποψε ενω κοιμοταν ακουγα κατι θορυβους περιεργους απο το χωρο που το εχω, πηγα χωρις να με δει κ ηταν ξυπνιο. Κ εκανε κατι πολυ περιεργο σαν να βηχει να το πω. Εδω και τρεις μερες το ειχα αφησει λιγο απ την προσοχη μου κ το εβγαλαν εξω στο μπαλκονι μερα νυχτα αλλα ειναι κλειστο με ναϋλον.λετε απο την αρχη να ηταν κατι αναπνευςτικο και τςαμπα θεραπεια του κανω για ακαρεα; Οι αποψεις σας κ πως να το χειρηστω;δεν θα γινει ποτε καλα το εχω παρει αποφαση, ολο κατι συμβανει... ☹
 
Αφού έχεις το πουλάκι σε θεραπεία πως άλλα άτομα το μετακίνησαν έξω νυχθημερόν;
Αν δεν είχε μεσολαβήσει αυτό, θα σου έλεγα πως ίσως τα νεκρά ακάρεα του δημιουργούν πρόβλημα και χρειάζεται αντιβίωση. Τώρα έχει μπλέξει το πρόβλημα.
 
Επειδη το ειδε ο πατερας μου οτι καλητερευει, μαλλον το θεωρισε σωστο να το βγαλει εξω να παρει καθαρο αερα! Να του δωσω αντιβιωση;και αν ναι, ποια;
 
Να του δωσω αντιβιωση;και αν ναι, ποια;
Θα έλεγα ναι, εκτός αν έχει ήδη πάρει πρόσφατα κάποια αντιβίωση και είναι επιβαρυμένο. Το ποια θα ήταν καλή, περίμενε γνώμες από τους καναρινάδες.
Περαστικά!
 
Έχει δίκιο η @maria p για τη μετακίνηση και για τη θεραπεία του πτηνού.
Ευελπιστώ και εικάζω, πως αυτό που παρατήρησες και άκουσες, είναι η προσπάθεια του πουλιού να απομακρύνει τα νεκρά ακάρεα και να απαλλαγεί από την ενόχληση της μετακίνησης των υπολοίπων που σε λίγες μέρες θα νεκρωθούν.
Θυμίζω πως τα ακάρεα. Γαντζώνονται πάνω στο εσωτερικό τμήμα της τραχείας του πτηνού και παρασιτούν από το αίμα του. Το pulmosan περνά μέσω του δέρματος στο αίμα και συνεπώς μέσα από αυτό φτάνει και στην παθούσα περιοχή. Μετά κυρίως από την πρώτη αγωγή ακολουθούν μέρες με φοβερή ενόχληση στο πουλί μια και όλα αυτά "ξεβολεύονται" ή πεθαίνουν, προκαλώντας όμως και μια φοβερή έστω και πρόσκαιρη ενόχληση.
Αν λοιπόν δεν είναι κάποιο κρύωμα όπως φοβάται και η Μαρία... ίσως έτσι εξηγείται και η όλη συμπεριφορά του...
 
Δηλαδη πια ειναι η συμβουλη σας, να περιμενω λιγες μερες να δω τι θα γινει; Εννοειτε βεβαια πως το πλεον το εχω μεσα κ δεν βγαινει εξω. Απλα μου κινει την περιεργεια, ολο αυτο που γινεται, γτ το πουλακι ειναι αρκετα κινητικο και τρωει αρκετα χωρις προβλημα. Επισης μετα το πουλμοσαν(γτ αυριο ειναι να κανω δευτερη εφαρμογη)πρεπει να του παρεχω καποιο αλλο φαρμακο;
 
Διαβάζω με προσοχή το θέμα και δηλώνω πως και το δικό μου καναρίνι πέρασε πρίν απο λίγο καιρό μια πολύ όμοια κατάσταση. Με βοήθησαν πάρα πολυ η @Myra ο @misalouris @alicedros και άλλοι φίλοι και ευχαριστώ θερμά γιατι το θέμα ξεπεράστηκε. Πέρυσι τον χειμώνα λοιπόν, αν και είχα το καναρινι μέσα, ηταν η πρωτη χρονιά που το παρέλαβα και δεν ηξερα καθόλου να το φροντίζω. Δυστυχώς εμπιστεύτηκα έναν γείτονα που με την καλή του την καρδιά μου πρότεινε να βάλω την τροφή στο ψυγείο διότι αυτός τα δικά του τα έκανε ετσι οταν ηταν λιγα. Για να μην πολυλογώ, το πουλάκια αρρώστησε, αρχισε να φουσκώνει πάρα πολύ και αφού πέρασε απο αντιβιώσεις κλπ. Βρήκα εναν πτηνίατρο με την καθοδήγηση του site και των παιδιών. Αυτα που εμαθα ειναι οτι : Το πουλάκι πρέπει να το επιμελείται ένα άτομο και ΜΟΝΟ ενα οταν εχει θέμα, οπου θα το παρατηρεί και τις αντιδράσεις. Αν μπορεις βγάλε ενα βίντεο ακόμη να δούμε πως είναι τώρα. Πάντως ειναι πολύ ανθεκτικά και ξεπερνούν τα προβλήματα, αλλα ειναι κρίμα να υποφέρουν. Φυσικά θεωρώ οτι σπουδαίο ρόλο παίζει η αλλαγή θερμοκρασίας και περιβάλλοντος στο να αδιαθετήσει. Επίσης αν τυχόν εχει ακάρεα τραχείας, βάζοντας την σταγόνα, σε δύο μέρες είναι πολύ καλύτερα το πουλί, πράγμα που σημαίνει οτι η θεραπεια κανει δουλεια και οτι το προβλημα ηταν αυτό, αν όχι τότε κατι αλλο μαλλον υπαρχει ακομη που το βαςςανιζει. Αν δεν φουσκωνει και ειναι δραστηριο τοτε καλυτερα να τελειωσει το pulmosan αφου ξεκινησε και να περιμενουμε στην ζεστη που θα ειναι, να δούμε αντιδράσεις. Παντως ετςι οπως το ειδα ειναι σε αρκετα καλη καταςταςη σε σχεςη με το πως ηταν το δικο μου. Αν εχω κανει καποιο λάθος παρακαλω να με διορθώσουν οι παλιοι. ευχομαι τα καλυτερα.
 
μου πρότεινε να βάλω την τροφή στο ψυγείο διότι αυτός τα δικά του τα έκανε ετσι οταν ηταν λιγα.
Αυτό είναι ένα θέμα που δεν το έχουμε συζητήσει η αλήθεια.. Δεν θεωρώ πως αυτός είναι ένας λόγος για να αρρωστήσει.. Θα ήθελα όμως και την γνώμη των υπολοίπων πάνω σε αυτό. (ίσως χρειαστεί να ανοίξει νέο θέμα για να το συζητήσουμε)

οπου θα το παρατηρεί και τις αντιδράσεις.
Αυτό είναι όντως πολύ σημαντικό. Να ξέρεις τις αντιδράσεις του και τον χαρακτήρα του κάθε πουλιού. Υπάρχουν πουλάκια που δεν είναι πολύ ζωηρά απ τη φύση τους αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και άρρωστα. Αν όμως ένα καναρινάκι αλλάξει συμπεριφορά έστω και λίγο (γίνει πχ λίγο πιο νωχελικό) τότε πρέπει να είμαστε σε ετοιμότητα και να επέμβουμε άμεσα αν χρειαστεί γιατί αν περιμένουμε να κάνουμε κάτι όταν πια είναι φουσκωμένο όλη μέρα δύσκολα σώνεται.. Δυστυχώς...

Πάντως ειναι πολύ ανθεκτικά και ξεπερνούν τα προβλήματα,
Εδώ θα διαφωνήσω. ϊσα ίσα είναι πολύ ευαίσθητα σαν οργανισμοί. ΑΛΛΑ αν κάποιος τα φροντίζει, τους παρέχει μια καλή και ισορροπημένη διατροφή, καθαριότητα (διατροφή και καθαριότητα είναι το Α και το Ω) και τα προστατεύει από το μέσα έξω τις μεταβολές της θερμοκρασίας και τα ρεύματα αέρα, και όπως είπαμε τα παρατηρεί και τα ξέρει, όπως ο φίλος μας @Manlouk, τότε ναι είναι ανθεκτικά! 👍
 
Αυτό είναι ένα θέμα που δεν το έχουμε συζητήσει η αλήθεια.. Δεν θεωρώ πως αυτός είναι ένας λόγος για να αρρωστήσει.. Θα ήθελα όμως και την γνώμη των υπολοίπων πάνω σε αυτό. (ίσως χρειαστεί να ανοίξει νέο θέμα για να το συζητήσουμε)
Δεν έχει τύχει ποτέ να διαβάσω κάτι για τον χρόνο που χρειάζεται κάθε σπόρος να φθάσει από τους 4-6 βαθμούς τους ψυγείου σε θερμοκρασία δωματίου και άρα δεν ξέρω. Πάντως σίγουρα απαιτείται κάποιος χρόνος.
Ξέρω ότι τα πουλάκια έχουν ανώτερη θερμοκρασία σώματος από την δική μας.
Επίσης ότι έχουν μειωμένους αισθητήρες γεύσης.
Με την λογική θεωρώ πως το να δίνουμε κατευθείαν από το ψυγείο στην ταΐστρα τους σπόρους, εγκυμονεί κινδύνους να κρυώσει το πουλάκι μας.
Άρα αν κρίνουμε πως είναι καλύτερο να κρατάμε τους σπόρους μας στην συντήρηση του ψυγείου μας, θα πρέπει να μεσολαβεί κάποιο διάστημα ωρών μέχρι να τους προσφέρουμε.
 
Αυτό είναι ένα θέμα που δεν το έχουμε συζητήσει η αλήθεια.. Δεν θεωρώ πως αυτός είναι ένας λόγος για να αρρωστήσει.. Θα ήθελα όμως και την γνώμη των υπολοίπων πάνω σε αυτό. (ίσως χρειαστεί να ανοίξει νέο θέμα για να το συζητήσουμε)


Αυτό είναι όντως πολύ σημαντικό. Να ξέρεις τις αντιδράσεις του και τον χαρακτήρα του κάθε πουλιού. Υπάρχουν πουλάκια που δεν είναι πολύ ζωηρά απ τη φύση τους αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και άρρωστα. Αν όμως ένα καναρινάκι αλλάξει συμπεριφορά έστω και λίγο (γίνει πχ λίγο πιο νωχελικό) τότε πρέπει να είμαστε σε ετοιμότητα και να επέμβουμε άμεσα αν χρειαστεί γιατί αν περιμένουμε να κάνουμε κάτι όταν πια είναι φουσκωμένο όλη μέρα δύσκολα σώνεται.. Δυστυχώς...


Εδώ θα διαφωνήσω. ϊσα ίσα είναι πολύ ευαίσθητα σαν οργανισμοί. ΑΛΛΑ αν κάποιος τα φροντίζει, τους παρέχει μια καλή και ισορροπημένη διατροφή, καθαριότητα (διατροφή και καθαριότητα είναι το Α και το Ω) και τα προστατεύει από το μέσα έξω τις μεταβολές της θερμοκρασίας και τα ρεύματα αέρα, και όπως είπαμε τα παρατηρεί και τα ξέρει, όπως ο φίλος μας @Manlouk, τότε ναι είναι ανθεκτικά! 👍
Για να μην περεξηγηθω, το ειναι ανθεκτικά, μαλλον παει στο οτι ειναι πιο ανθεκτικα απο οτι νομιζα εγω τουλάχιστον. Και ευχαριστω για την διευκρινηση. Το λεω διοτι νομιζα 3 φορες εκεινο το διαστημα οτι θα ξυπνησω και θα το δω κατω στο κλουβι. Αλλα τα καταφερε. Οσο για την φροντιδα φυσικα θα συμφωνησω και την καθαριοτητα.

Δεν έχει τύχει ποτέ να διαβάσω κάτι για τον χρόνο που χρειάζεται κάθε σπόρος να φθάσει από τους 4-6 βαθμούς τους ψυγείου σε θερμοκρασία δωματίου και άρα δεν ξέρω. Πάντως σίγουρα απαιτείται κάποιος χρόνος.
Ξέρω ότι τα πουλάκια έχουν ανώτερη θερμοκρασία σώματος από την δική μας.
Επίσης ότι έχουν μειωμένους αισθητήρες γεύσης.
Με την λογική θεωρώ πως το να δίνουμε κατευθείαν από το ψυγείο στην ταΐστρα τους σπόρους, εγκυμονεί κινδύνους να κρυώσει το πουλάκι μας.
Άρα αν κρίνουμε πως είναι καλύτερο να κρατάμε τους σπόρους μας στην συντήρηση του ψυγείου μας, θα πρέπει να μεσολαβεί κάποιο διάστημα ωρών μέχρι να τους προσφέρουμε.
Επισης να μου επιτρεψετε να συμπληρωσω κατι που παρελειψα εδω, το ταπερ που θα μπει στο ψυγειο πρεπει να κλεινει καλα. Κανω και την υποθεση, οτι ειχαν παρει υγρασια οι σποροι μου και αυτο μπορει να ειχε ως συνεπεια αναπτυξη τυχον μικροβιων.
 
Προχθες εκανα την δευτερη εφαρμογη απ το πουλμοσαν και τα πραματα μπορω να πω πανε πολυ καλα! Εχει αρχισει να καθαριζει η φωνη του ακουγετε αρκετα καλα κ φαινετε να προσπαθει να κανει κ συνεχομενο κελαιδημα.χωρις μεγαλη επιτυχια, αλλα ειναι μια βελτιωση κ αυτο! Θα ανεβασω βιντεο καποια στιγμη που θα εχω χρονο! Ολες οι συμβουλες ηταν κατατοπιστικες και βοηθησαν πολυ! Ευχαριστω θερμα τους παντες, κ σας ευχομαι στον καθενα τα καλητερα κ χωρις προβληματα στα ζωακια του!
 
Αν υπάρχει καλή εξέλιξη στην υγεία του σίγουρα είναι ένα ευχάριστο γεγονός.
Εμείς χαιρόμαστε με κάτι τέτοιο...
Θα περιμένουμε τις εξελίξεις.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top