Ασθένειες Αρρώστησε η καρδερίνα μου

Kostas Angelo

PB New Member
Εγγραφή
15 Δεκ 2013
Μηνύματα
166
Πόλη
Αθήνα
καλησπέρα παιδιά.
Εχθές βρήκα την μία καρδερίνα μου λίγο φουσκωμένη. Την έπιασα στα χέρια μου και είδα ότι η κοιλιά είναι αρκετα πρησμένη και είχε κάποια σημάδια σαν ξηροδερμία. Οι κουτσουλιές είναι λίγο νερουλές ενώ τρώει κανονικά. Δεν είναι καθόλου ενεργητική βέβαια. Επειδή δεν έχω κατατοπιστεί ακόμα εδώ στην Γερμανία και δεν έχω βρει κάποιο petshop που να έχει προϊόντα για πουλά μου είναι δύσκολο να βρω προϊόν για κουκκίδα. Γι αυτό του έφτιαξα τσαι από ρίγανη και θυμάρι του έριξα μέσα λίγο χυμό αλόη. Κάπου διάβασα ότι η αλόη μπορεί να χρησιμοποιηθεί αντί του esb με πολύ καλά αποτελέσματα. Σήμερα είναι σε χειρότερη κατάσταση για αυτό αποφάσισα να του ρίξω κατευθείαν μερικές σταγόνες χυμού αλόης στο στόμα. Επίσης με παραξένεψαν αυτά τα άσπρα σημάδια στην κοιλιά και γι αυτό του έβαλα λίγη αλόη και επιφανειακά της κοιλιάς.
Μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο με φυσικές ύλες ή αν υπάρχει κάτι που μπορώ να αγοράσω από φαρμακείο;
 

Συνημμένα

  • DSC_0125.webp
    DSC_0125.webp
    324,4 KB · Προβολές: 310
  • DSC_0128.webp
    DSC_0128.webp
    282,5 KB · Προβολές: 347
Δεν φαίνονται καλά οι φώτο αλλά μήπως βγαίνουν τα φτερά της κοιλιάς και αυτά τα ασπράκια είναι φύτρες φτερών; Πτερόροια πότε πέρασε;

Αν μπορείς βγάλε και φώτο του στέρνου και των κουτσουλιών.
 
Δεν φαίνονται καλά οι φώτο αλλά μήπως βγαίνουν τα φτερά της κοιλιάς και αυτά τα ασπράκια είναι φύτρες φτερών; Πτερόροια πότε πέρασε;

Αν μπορείς βγάλε και φώτο του στέρνου και των κουτσουλιών.
όχι δεν είναι φύτρες φτερών σίγουρα.. Όταν το καθάρισα λίγο με την αλόη σαν να έφυγαν κάπως. Σαν ξηροδερμία φαίνεται. Η πτερόροια μόλις τελείωσε. Δεν θέλω να τον ξαναπιάσω στα χέρια μου τώρα μήν τον στρεσσάρω κι άλλο.
 
είναι δύσκολο να βρω προϊόν για κουκκίδα
Φαντάζομαι ότι εννοείς, κοκκίδια έτσι;

Γι αυτό του έφτιαξα τσαι από ρίγανη και θυμάρι του έριξα μέσα λίγο χυμό αλόη. Κάπου διάβασα ότι η αλόη μπορεί να χρησιμοποιηθεί αντί του esb με πολύ καλά αποτελέσματα. Σήμερα είναι σε χειρότερη κατάσταση για αυτό αποφάσισα να του ρίξω κατευθείαν μερικές σταγόνες χυμού αλόης στο στόμα
Εάν υπάρχει όντως ασθένεια, τότε δυστυχώς αυτά δεν προσφέρουν κάτι.

. Επίσης με παραξένεψαν αυτά τα άσπρα σημάδια στην κοιλιά
Δεν βλέπω κάτι από αυτό που περιγράφεις.

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο με φυσικές ύλες ή αν υπάρχει κάτι που μπορώ να αγοράσω από φαρμακείο;
Εάν έχει κοκκιδίωση φοβάμαι ότι δεν μπορείς να το βοηθήσεις σημαντικά μόνο με φυσικούς τρόπους. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις φυσικά μέσα για την πρόληψη της κοκκιδίωσης αλλά για την αντιμετώπιση ασθένειας που έχει εκδηλωθεί χρειάζονται χημικά φάρμακα. Ένα κλασικό φάρμακο για τη θεραπεία της κοκκιδίωσης είναι το baycox το οποίο μπορείς να βρεις σε φαρμακείο με κτηνιατρικά φάρμακα ή ακόμη και σε ενημερωμένα pet shops.
 
Kωστα ρωτα σε φαρμακειο για προιον συνδιασμου τριμεθοπριμης με καποιο ειδος σουλφοναμιδης πχ σουλφαχλωπυριδαζινη ή σουλφαμεθοξαζολη που μαλλον το δευτερο θα βρεις, γιατι η πρωτη σουλφοναμιδη χρησιμοποιειται κυριως για κτηνιατρικη και οχι ανθρωπινη χρηση.Aρα το πιθανοτερο να αναζητησεις προιον (υγρο ) με δραστικες ουσιες trimethoprime sulfamethoxazole και να μας πεις η συσκευασια του ποσα mg ανα ml αναφερει
Βαλε προς το παρον 3 ml αλοης ανα 100 ml νερο ή 1.5 ml τζελ αλοης (αν ειναι παχυρευστος δηλαδη ο χυμος που εχεις ) ανα 100 ml . Το νερο να ειναι αφεψημα που θα εχει γινει με 1κουταλιας ριγανης σε νερο μιας κουπας νερου που θα κρυωσει και θα εχεις στραγγισει. Το πουλακι εχει ηδη ερεθισμενο εντερο και χρειαζεται και φαρμακο. Ομως και αυτα θα βοηθησουν ανασταλτικα. Οταν μας πεις σκευασμα θα τα πουμε για δοσολογια.To bactrim ειναι το κυριως γνωστο φαρμακο στην ευρωπη σε αυτο που σου λεω αλλα δεν ξερω αν ερχεται γερμανια
 
Φαντάζομαι ότι εννοείς, κοκκίδια έτσι;
Ναι κύριε Σταύρο συγγνώμη κοκκίδια εννοώ.
Δεν βλέπω κάτι από αυτό που περιγράφεις.
"Αν παρατηρήσετε η πρώτη με τη δεύτερη εικόνα έχουν διαφορά. Στη δεύτερη τον έχω καθαρίσει λίγο.

Βαλε προς το παρον 3 ml αλοης ανα 100 ml νερο ή 1.5 ml τζελ αλοης (αν ειναι παχυρευστος δηλαδη ο χυμος που εχεις ) ανα 100 ml . Το νερο να ειναι αφεψημα που θα εχει γινει με 1κουταλιας ριγανης σε νερο μιας κουπας νερου που θα κρυωσει και θα εχεις στραγγισει
Ευχαριστώ κύριε Δημήτρη.Αυτό το έχω κάνει ήδη.
Ψάχνω τώρα διάφορα e-shops αλλιώς φεύγω για φαρμακείο και θα σας ζητήσω να με βοηθήσετε με τις ποσότητες.
 
Δυστυχώς οι φαρμακοποιοί εδώ δεν δίνουν αντιβιώσεις χωρίς εντολή γιατρού,όπως και στα Pet shops δεν βρίσκω αντιβιώσεις για ζώα.Από ότι διάβασα και αυτά μόνο κτηνίατρος μπορεί να τα δώσει, ενώ σε ένα pet shop βρήκα σκεύασμα από αλόη. Στα φαρμακεία μου πρότειναν αιθέριο έλαιο ρίγανης που μπορεί να αντικαταστήσει εν μέρη τα χημικά.
Αν δεν βρω κτηνίατρο τότε νομίζω ότι ο μόνος δρόμος που μπορώ να ακολουθήσω είναι αυτός με τα βότανα.
Η κατάσταση του βέβαια παραμένει σταθερή..
 
Αυτο που λες με την ξηροδερμια το βλεπω αλλα δεν πιστευω οτι σημαινει κατι. Πρεπει να ναι δερματικο... εκανε μπανιο πριν αρρωστησει; Αν οχι ισως γι αυτο φαινεται ετσι.

Οσο για τα φαρμακα, δεν ξερω τι μπορεις να κανεις αν ειναι μονοδρομος τα βοτανα σε τετοια περιπτωση.
 
Του έβαζα πριν αρρωστήσει μπάνάκι με νερό αλλά μόνο το κεφάλι βούταγε. Εχθές τον καθάρισα στο σημείο με μία μπατοννέτα και σήμερα που ξανακοίταξα την κοιλιά του δεν τα έχει τα λευκά σημάδια.
Δυστυχώς δεν δίνουν κάποια αντιβίωση οι φαρμακοποιοί. Μόνο φυτικά σκευάσματα.
 
Kωστα αν με τιποτα δεν μπορεις να βρεις φαρμακα, πηγαινε σε καταστημα με φυραμα για κοτες και ζητα καποιο ενισχυμενο με κοκκιδιοστατικα. Πιθανον να υπαρχει. Στην ελλαδα υπαρχει

Παραλληλα βρες σκευασμα το οποιο να περιεχει αιθεριο ελαιο ριγανης διαλυμενο πχ σε γλυκερινη όπως το oregano bvp 10 % , το orego stim , το origa της easyyem , το quicko med .Aν δεν βρεις, ψαξε για βρωσιμη γλυκερινη και αφου βρεις παρε καθαρο αιθεριο ελαιο ριγανης (μονο αν βρεις γλυκερινη αλλιως δεν μπορει να χορηγηθει ).Αν δεν βρεις γλυκερινη ακομα καλυτερα ειναι να παρεις προλολη χωρις αλκοολ και να διαλυσεις εκει πολυ μικρη ποσοτητα αιθεριου ριγανης που θα σω πω

Μεχρι να βρεις τα παραπανω, στο ριγανονερο που φτιαχνεις να σπας μια σκελιδα σκορδο εντος του, να την αφηνεις 10 λεπτα το πολυ και να στραγγιζεις και μετα ποτιστρα οπως ειχαμε πει

Να δουμε αμεσα φωτο της κοιλιας και της καρινας ωστε να καταλαβουμε εξελιξη.Στη γερμανια δεν ξερω αν εχετε καποιο σκευασμα σε σκονη δεξτροζης και ηλεκτρολυτων οπως τα φακελλακια almora plus στην ελλαδα.Αν ναι παρε καποιο. Θα χρειαστει αν το πουλι εχει διαρροια και καρινα
 
Aν δεν βρεις, ψαξε για βρωσιμη γλυκερινη και αφου βρεις παρε καθαρο αιθεριο ελαιο ριγανης (μονο αν βρεις γλυκερινη αλλιως δεν μπορει να χορηγηθει )
Σε περίπτωση που δεν έχουν ούτε γλυκερίνη, ζήτησε αμυγδαλέλαιο (χωρίς πρόσθετα, αλκοόλ κ.λπ.). Είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα έχουν καθώς αποτελεί την πιο συνηθισμένη βάση για τη χρήση των αιθέριων ελαίων.
στο ριγανονερο που φτιαχνεις να σπας μια σκελιδα σκορδο εντος του, να την αφηνεις 10 λεπτα το πολυ και να στραγγιζεις και μετα ποτιστρα οπως ειχαμε πει
Η αυτό ή πίεσε το σκόρδο με σκοπό να βγάλεις όλους τους χυμούς του στο διάλυμα ώστε να μπορέσεις να το δώσεις κατευθείαν.
 
Αφού γύρισα σχεδόν όλα τα φαρμακεία της περιοχής κατάλαβα πως όλα τα φάρμακα για τα ζώα τα παραγγέλνουμε μόνο από φαρμακείο και μόνο με χαρτί από κτηνίατρο. Ευτυχώς όμως πέτυχα έναν που με τα χίλια ζόρια μου παράγγειλε το baycox 2.5 αντί 28 ευρώ και αύριο το πρωί θα πάω να το πάρω.
το θέμα τώρα είναι πώς πρέπει να το χρησιμοποιήσω;
Το ρίχνω στο νερό ή κατευθείαν στο στόμα;
και για πόσο;
 
ειναι σε πυκνη συγκεντρωση η δραστικη ουσια

εχει 2.5 % τολτραζουριλ ενω υπαρχει και baycox 0.5 %
αν μπορεις αλλαξε το φαρμακο με το 0.5 % γιατι μετα απο δυο μηνες χοντρικα δεν μπορει να χρησιμοποιηθει ξανα και ειναι κριμα να δωσειςς τοσα χρηματαα για μια φορα (αρκει βεβαια να υπαρχει εναλλακτικη γιατι αν οχι τοτε για το πουλακι αξιζουν και περισσοτερα) . Το baycox 0.5 % ειναι 2 ml στο λιτρο νερου ( 0.2 ml στα 100 ml νερου ) . Το baycox 2.5 % ειναι 0.4 ml στο λιτρο δηλαδη 0.08 ml στα 200 ml νερου

αλλαγη καθε μερα για 5 μερες κενο 2 με πολυβιταμινη και επαναληψη αλλες 5

σε παρακαλω ... Βαλε την κοιλια να δουμε την εξελιξη

Ομως να ξερεις αυτο σου κανει μονο αν ειναι κοκκιδια και ειναι μεγαλη η πιθανοτητα αλλα οχι σαφες οτι κατι τετοιο εχει το πουλακι. Μπορει και μικροβιο και καποιες φορες συνυπαρχουν κοκκιδια με αυξημενο καποιο μικροβιο που υπαρχει ετσι κι αλλιως στο εντερο αλλα σε χαμηλο πληθυσμο φυσιολογικο (πχ e coli )

Για αυτο προτιμω αν μπορουσες να επαιρνες καποιο με τις ουσιες που ειπα (bactrim ,septrim ,cotrim , bactrimel καποια ανθρωπινα σκευασματα και cosumix κτηνιατρικο της novartis ).Αν το φαρμακειο φερνει κτηνιατρικα σιγουρα θα εχει της novartis το cosumix

Αν παρεις τελικα baycox, τοτε να διαλυετετε σε ριγανονερο πυκνο οπως σου ειπα ή νερο που εχει διαλυθει και σκευασμα με περιεκτικοτητα σε αιθεριο ελαιο ριγανης για την καλυψη πιθανοτητας μικροβιου. Εννοειτε και αλοη αν ηδη εχεις
 
Το 2,5 % θα χρησιμοποιήσω γιατί έχει γίνει παραγγελία και δεν μπορώ να το αλλάξω.
0,08 ml πόσες σταγόνες είναι περίπου;
Άρα 0,08ml baycox 2,5% στα 200ml ριγανόνερου + 6 ml αλόης.
Για 5 + 5 ημέρες και στη μέση 2 ημέρες πολυβιταμίνη.
Το πρωί θα ανεβάσω φωτο κοιλιάς και κουτσουλιών.
Το bactrim θα έρθει στα χέρια μου λογικά την Τρίτη το βράδυ από έξω.
 
το 0.08 ειναι κατι περισσοτερο απο μια σταγονα. Δεν ειναι ευκολο να το υπολογισεις χωρις συρριγκα. Παρε μια του 1 ml

syrige_ins-351x351.jpg
Σκεψου οτι εκει που η συρριγκα δειχνει 20 ειναι 0.2 ml .To λαστιχενιο εμβολο πρεπει να ειναι σχεδον οπως το βλεπω 0.12 ml . Τα 0.08 ml ειναι απο αριστερα προς δεξια εκει που δειχνει να τελειωνει το λαστιχενιο εμβολο χωρις να κολλα στα τοιχωματ και να μενει το μερος του εμβολου δεξια που κολλα. Σκεψου σχεδον τα 2 /3 του μαυρου εμβολου


Το δοσολογια οσο αναφερεις

Βαλε φωτο κοιλια και καρινα! Μην φοβασαι να το πιασεις. Πρεπει να το κανεις!
 
καλημέρα!
βρήκα σύριγγα των 2ml άρα στα 200 ml ριγανόρερου έβαλα περίπου 0,1 ml baycox + 6 ml αλόης.
Μου φάνηκε πολύ μικρή η ποσότητα σχεδόν μια σταγόνα και κάτι. Σωστό?
Παρακατω θα δείτε και την σημερινή εικόνα της κοιλιάς και της καρίνας.
Η κοιλια μου φαίνεται πολύ πρησμένη και η καρίνα έχει πεταχτεί, παρ όλα αυτά σήμερα είναι λίγο πιο κινητικός.
 

Συνημμένα

  • rsz_img-20151031-wa0006.webp
    rsz_img-20151031-wa0006.webp
    9,1 KB · Προβολές: 143
  • rsz_dsc_0141.webp
    rsz_dsc_0141.webp
    32,8 KB · Προβολές: 144
Τουλάχιστον φαίνεται ότι δεν υπάρχει αιμορραγία. Ας ελπίσουμε ότι είναι όντως κοκκίδια και ας ευχηθούμε να πάει καλά η θεραπεία. Σταμάτησε τις βιταμίνες του συμπλέγματος Β αν πιστεύεις ότι το πουλί παίρνει από κάποια πηγή.
 
ευχαριστώ πολύ κύριε Σταύρο. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι εχθές με ειδοποίησαν από την Αθήνα ότι πέθανε και ένα από τα φλωράκια μου, από αυτά που έβγαλα εγώ.
Βιταμίνες συμπλέγματος Β σε τί είδους τροφή μπορεί να βρίσκεται;
Άρα τώρα πρέπει να βρω πολυβιταμίνη χωρίς βιταμίνες του συμπλέγματος Β, έτσι δεν είναι;
και μόλις τελειώσει η θεραπεία προβιωτικά; Ή είμαι καλυμμένος με την πολυβιταμίνη;
 
Βιταμίνες συμπλέγματος Β σε τί είδους τροφή μπορεί να βρίσκεται;
Φρούτα, λαχανικά, αυγό. Καλό είναι να τα αποφύγεις ούτως ή άλλως επειδή αυτό που προέχει τώρα είναι να καταναλώνει αρκετό νερό για να παίρνει μαζί και το φάρμακο και οι συγκεκριμένες τροφές μειώνουν την ανάγκη για πρόσληψη επειδή περιέχουν αρκετό νερό και οι ίδιες.

Σχετικά με τις πολυβιταμίνες πιστεύω ότι δύσκολα θα βρεις χωρίς Β. Δεν ξέρω μήπως ο Δημήτρης έχει να σου προτείνει κάποια συγκεκριμένη που να μην έχει ή αν έχει να είναι τουλάχιστον σε μικρό ποσοστό.
 
Back
Top