Ασθένειες Αρρώστησε η καρδερίνα μου

Καλημέρα.
Η σημερινή κατάσταση του πουλιού. Έχει αρχίσει να φαίνεται λίγο λίπος ή είναι ιδέα μου;
 

Συνημμένα

  • rsz_dsc_0148.webp
    rsz_dsc_0148.webp
    22,5 KB · Προβολές: 93
  • rsz_dsc_01521.webp
    rsz_dsc_01521.webp
    49,3 KB · Προβολές: 100
οχι ειναι εντερο που ερεθιστηκε πιο εντονα ξανα


Αμεσα baycox στο νερο και ενισχυση με κανναβουρι και αν εχεις ηλεκτρολυτες με δεξτροζη στο νερο ( πχ almora αν υπαρχει εκει κατι αντιστοιχο ) Στα 3 ml στο λιτρο τωρα (0.3 ml στα 100 νερου ) . Τουλαχιστον 5 μερες και θα σταματησεις αυτη τη φορα μονο αν καθαρισει. Θα τα πουμε στην πορεια. Το πουλι αλλαξε συμπεριφορα; ειναι κινητικο; πινει κανονικα νερο;

Προσπαθησε να βρεις φαρμακο με τριμεθοπριμη σουλφαμεθοξαζολη ή σκετη σουλφοναμιδη αλλη πχ σουλφαχλωρπυριδαζινη ή αλλο ειδος με ποιο καταλληλα το esb3 και cosumix της novartis .Bλεπω απο πισω ελαφρως να εμφανιζεται το συκωτι και σε περιπτωση τετοια πιθανον να ειναι ατοξοπλασμα και οι σουλφοναμιδες ειναι πιο δραστικες
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
οχι ειναι εντερο που ερεθιστηκε πιο εντονα ξανα


Αμεσα baycox στο νερο και ενισχυση με κανναβουρι και αν εχεις ηλεκτρολυτες με δεξτροζη στο νερο ( πχ almora αν υπαρχει εκει κατι αντιστοιχο ) Στα 3 ml στο λιτρο τωρα (0.3 ml στα 100 νερου ) . Τουλαχιστον 5 μερες και θα σταματησεις αυτη τη φορα μονο αν καθαρισει. Θα τα πουμε στην πορεια. Το πουλι αλλαξε συμπεριφορα; ειναι κινητικο; πινει κανονικα νερο;

Προσπαθησε να βρεις φαρμακο με τριμεθοπριμη σουλφαμεθοξαζολη ή σκετη σουλφοναμιδη αλλη πχ σουλφαχλωρπυριδαζινη ή αλλο ειδος με ποιο καταλληλα το esb3 και cosumix της novartis .Bλεπω απο πισω ελαφρως να εμφανιζεται το συκωτι και σε περιπτωση τετοια πιθανον να ειναι ατοξοπλασμα και οι σουλφοναμιδες ειναι πιο δραστικες

Ναι έχει τελείως διαφορετική συμπεριφορά. Είναι κινητικός, μου ψευτοκελαηδάει, τρώει πίνει και έχει αντίληψη κανονικά. Οι κουτσουλιές του φαίνονται κανονικές.
Ξεκινάω τώρα πάλι baycox και θα ψάξω για φάρμακο με τα στοιχεία που μου λέτε, εάν καταφέρω δηλαδή να το πάρω από φαρμακείο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Να ξερεις που υπαρχει και θα δουμε αν θα το δωσεις.Αν δεν ειναι ευκολο να το παρεις αμεσα αλλη στιγμη, καλα ειναι να το εχεις διαθεσιμο εστω και κλειστο.Ισως να μην χρειαστει. Δεν ειναι ουτε το baycox ουτε οι σουλφοναμιδες στανταρ στο ποιο ειναι δραστικοτερο καθε φορα. Ειναι θετικη η περιγραφη που κανεις απλα ο εντερο με ανησυχει λιγο σαν εικονα
 
Να ξερεις που υπαρχει και θα δουμε αν θα το δωσεις.Αν δεν ειναι ευκολο να το παρεις αμεσα αλλη στιγμη, καλα ειναι να το εχεις διαθεσιμο εστω και κλειστο.Ισως να μην χρειαστει. Δεν ειναι ουτε το baycox ουτε οι σουλφοναμιδες στανταρ στο ποιο ειναι δραστικοτερο καθε φορα. Ειναι θετικη η περιγραφη που κανεις απλα ο εντερο με ανησυχει λιγο σαν εικονα

ναι τα στοιχεία που μου δίνει το πουλί είναι ότι επανέρχεται σιγά σιγά. Θα ψάξω και ελπίζω κάτι να βρώ.Άν όχι θα ζητήσω να μου στείλουν από Ελλάδα esb3 και bactril.
To baycox είναι για πρισμένα έντερα ενώ το esb3 για την αντιμετώπιση των κοκκιδίων;
 
οχι και τα δυο για τα κοκκιδια ειναι.σε καποιες περιπτωσεις αποδικνυονται ανθεκτικα στο ενα, σε αλλες στο αλλο.bactrim και bactrimel δεν υπαρχουν εδω

esb3 και cosumix μπορει να βρεις
 
καλησπέρα! Ο φιλαράκος μου φαίνεται σε αρκετά καλύτερη κατάσταση απ ότι πριν.Απο κάτω θα δείτε τη φωτογραφία της κοιλιάς του που τράβηξα σήμερα το πρωί. Δεν έχει καμία σχέση η κοιλιά του με όπως ήταν πριν, όμως δεν είναι τελείως φυσιολογική. Να συνεχίσω την αγωγή και τις επόμενες ημέρες μέχρι να ξεπρηστεί τελείως;

Κάτι άλλο που με έχει προβληματίσει είναι ότι πλέον δεν ακουμπάει άλλους σπόρους εκτός από κία και ξεφλουδισμένο ηλιόσπορο. Εχθές δεν του έβαλα καθόλου από αυτά και δεν έφαγε σχεδόν τίποτα άλλο. Να συνεχίσω να του δίνω προς το παρόν αυτά και όταν γίνει καλύτερα να του τα μειώσω σταδιακά;
 

Συνημμένα

  • rsz_dsc_0173.webp
    rsz_dsc_0173.webp
    25,1 KB · Προβολές: 94
Δεν εχω γνωση πανω στο θεμα αλλα εφοσον εχει ακομα καρινα δινε του λιπαρους σπορους αφοβα πιστευω. Να τονωθει λιγο.
 
το πουλι ειναι καπως καλυτερα, αλλα οχι καλα! Δυστυχως τα βλεπω( τα κοκκιδια) ανθεκτικα στο baycox . Ειναι εμφανης η βελτιωση (αρα υπαρχουν και κοκκιδια, γιατι το baycox μονο αυτα χτυπα) αλλα ειτε ειναι ανθεκτικα σε αυτο και καλα ειναι να βρεις σκευασμα ειδους σουλφοναμιδης ή συνδιασμο τους με τριμεθοπριμη, ειτε υπαρχει και δευτερογενη μικροβιακη λοιμωξη (συνηθως αυξημενο e coli λογω εξασθενησης του ανοσοποιητικου απο τα κοκκιδια... Το e coli υπαρχει στο εντερο ετσι κι αλλιως αλλα σε χαμηλο πληθυσμο σε ισορροπια) και θελει και καποια αντιβιωση ταυτοχρονα. Το cosumix σε καλυπτει και σε μικροβια αλλα και σε κοκκιδια σε καταλληλη δοση.Αν βρεις esb3 και δειξει ανθεκτικο και σε αυτο,ισως χρειαστεις καποια αντιβιωση, αλλα για να μην μπλεκεις ψαξε για cosumix της novartis σκονη ή bactrim σιροπι ή bactrimel σιροπι ή septrin σιροπι.Αν δεν βρισκεις κανενα απο αυτα πουθενα και ισως βρισκεις esb3 παιρνεις αυτο. Μεχρι τοτε δεν σταματας καθολου το baycox μεχρι να δουμε βελτιωση και δινεις οσο θελει και κια και ηλιοσπορο και αν βρεις κυριως κανναβουρι! Να δεις που θα το προτιμα. Δινεις οση ποσοτητα θελει
 
το πουλι ειναι καπως καλυτερα, αλλα οχι καλα! Δυστυχως τα βλεπω( τα κοκκιδια) ανθεκτικα στο baycox . Ειναι εμφανης η βελτιωση (αρα υπαρχουν και κοκκιδια, γιατι το baycox μονο αυτα χτυπα) αλλα ειτε ειναι ανθεκτικα σε αυτο και καλα ειναι να βρεις σκευασμα ειδους σουλφοναμιδης ή συνδιασμο τους με τριμεθοπριμη, ειτε υπαρχει και δευτερογενη μικροβιακη λοιμωξη (συνηθως αυξημενο e coli λογω εξασθενησης του ανοσοποιητικου απο τα κοκκιδια... Το e coli υπαρχει στο εντερο ετσι κι αλλιως αλλα σε χαμηλο πληθυσμο σε ισορροπια) και θελει και καποια αντιβιωση ταυτοχρονα. Το cosumix σε καλυπτει και σε μικροβια αλλα και σε κοκκιδια σε καταλληλη δοση.Αν βρεις esb3 και δειξει ανθεκτικο και σε αυτο,ισως χρειαστεις καποια αντιβιωση, αλλα για να μην μπλεκεις ψαξε για cosumix της novartis σκονη ή bactrim σιροπι ή bactrimel σιροπι ή septrin σιροπι.Αν δεν βρισκεις κανενα απο αυτα πουθενα και ισως βρισκεις esb3 παιρνεις αυτο. Μεχρι τοτε δεν σταματας καθολου το baycox μεχρι να δουμε βελτιωση και δινεις οσο θελει και κια και ηλιοσπορο και αν βρεις κυριως κανναβουρι! Να δεις που θα το προτιμα. Δινεις οση ποσοτητα θελει
Δυστυχώς τα φάρμακα δεν τα παίρνουμε τόσο εύκολα από το φαρμακείο εδώ. Ρώτησα αλλά δεν μου δίνουν χωρίς χαρτί γιατρού. Έρχεται ένας φίλος από Σερβία το Σάββατο και θα τον ρωτήσω μήπως μπορέσει να μου φέρει από εκεί αλλά δεν ξέρω άν θα τα καταφέρει. Θα συνεχίσω με baycox πρός το παρών μέχρι να βρώ κάτι από όλα αυτά.
όσο για το καναβούρι είναι και αυτό ένα πρόβλημα γιατι τα μόνα pet shop που πουλάνε μεμονομένους σπόρους είναι τα e shop και δεν μπορώ να παραγγείλω μικρές ποσότητες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αχ βρε Κωστα, τοσο καιρο που βασανιζεσαι αμα τα χα παρει τα φαρμακα και τα φαγια και στα χα στειλει θα χες ξεμπερδεψει..
 
Αχ βρε Κωστα, τοσο καιρο που βασανιζεσαι αμα τα χα παρει τα φαρμακα και τα φαγια και στα χα στειλει θα χες ξεμπερδεψει..
Σε ευχαριστώ πολύ Μιράντα για το ενδιαφέρον ! Θα έπρεπε να έχω βρει ήδη έναν πτηνίατρο για να μου δώσει συνταγή αλλά είμαι πολύ νέος ακόμα εδώ και δεν έχω κατατοπιστεί ακόμα στα βασικά. Ευτυχώς υπάρχουν έμπειροι άνθρωποι εδώ μέσα που μας δίνουν τα φώτα τους και μας κατατοπίζουν.
 
θα συνεχίσω με baycox πρός το παρών μέχρι να βρώ κάτι από όλα αυτά.
Εύχομαι να βρεις γρήγορα Κώστα γιατί το baycox έχει εξαντλήσει τις δυνατότητες του. Μακάρι να μη χρειαστεί τίποτε άλλο, νομίζω όμως ότι δεν θα υπάρξει άλλη βελτίωση με αυτό το φάρμακο.
 
Εύχομαι να βρεις γρήγορα Κώστα γιατί το baycox έχει εξαντλήσει τις δυνατότητες του. Μακάρι να μη χρειαστεί τίποτε άλλο, νομίζω όμως ότι δεν θα υπάρξει άλλη βελτίωση με αυτό το φάρμακο.
ευχαριστώ κύριε Σταύρο. Θα προσπαθήσω και μέσα στις επόμενες ημέρες θα ενημερώσω.
 
καλησπέρα! Επιτέλους ήρθε στα χέρια μου το bactrim ,όμως είναι σε ταμπλέτες και είναι αυτό στη φωτογραφία.
Πώς μπορώ να το χρησιμοποιήσω;
Να πω ότι το πουλί είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση εμφανισιακά, πολύ πιο ενεργητικός και τρώει αρκετά περισσότερο.
 

Συνημμένα

  • rsz_dsc_0175.webp
    rsz_dsc_0175.webp
    54,2 KB · Προβολές: 56
Δεν ξέρω αν γίνεται σωστή διάλυση της ταμπλέτας. Κάψουλα εννοείς ή χάπι; Θα σου στείλω με πμ αργότερα δοσολογία αλλά θέλω να δούμε κοιλιά μήπως δεν χρειάζεται
 
Και εμένα η καρδερίνα μου είχε παρόμοια προβλήματα. Το βράδυ την είδα φουσκωμενη και το άλλο πρωί νεκρή. Περαστικά στην καρδερίνα σου:)!
 
Back
Top