Αναπαραγωγή Αρσενικος τσιμπαει ενα απο τα μικρα

Νομίζω οδεύουμε προς την ανεξαρτητοποίηση με γοργούς ρυθμούς και όταν έρθει η ώρα το καθένα θα πάει στο κλουβάκι του.
Μετά την 27 μέρα κάποιοι εκτροφείς τα ανεξαρτητοποιούν...
Δεν είστε κοντά στην ανεξαρητοποίηση... αλλά μέσα στα περιθώριά της.
Λίγο υπομονή. Για λίγες μέρες στην κατάσταση που τα έχεις και θα ολοκληρωθεί και η διαδικασία.
 
@zouzounel μια συμβουλη απο εναν παθων! Μην βιαστεις να μεταφερεις τους νεοσσους σε ξεχωριστο κλουβι εστω και αν βλεπεις οτι ψιλοτσιμπανε απο ολα! Μπορει να μην ειναι αρκετο!
 
Χαίρομαι που τελικά όλα οδεύουν μια χαρά! Τα αυγά δεν πρόλαβα να τα διεκδικήσω... 😛 Απλά προσοχή με την μεταφορά!

Νομίζω οτι από αυτην την αναπραγωγή έμαθες πολλά! Και για όλα τα εμπόδια και τις δυσκολίες έφταιξε ο λάθος εξοπλισμός! Δεν πειράζει του χρόνου θα ξέρεις πολλά περισσότερα! Και όλα θα πάνε ακόμα πιο καλά!
 
Ο πατέρας σημερα κυνηγάει και δεύτερο πουλάκι, πάλι ένα που του μοιάζει.
Η μαμά έκανε το τέταρτο αυγό και νομίζω πια δε θα σηκωθεί απ΄τη φωλιά.
Όλα τα πιτσιρίκια ψιλοτσιμπανε αυγουλάκι και μερικά ταϊζονται μέσα απ' τα κάγκελα απ' τον μπαμπά.
Να τα αφήσω όπως έχει για λίγες μέρες ακόμα; Φοβάμαι να βάλω μωρά με τον μπαμπά με την επιθετικότητα που δείχνει.
 
Ευχαριστώ. Πόσες μέρες, ιδανικά;
Και μια ακομα ερώτηση: στη μαμά εχω βάλει ψευτικα αυγουλάκια. Πόσες μέρες να την αφήσω να κλωσάει; Και πώς θα τη σταματήσω, απλά θα βγάλω τη φωλιά;
 
Κοντά στο μήνα είναι έτοιμα να αυτονομηθούν. Προσοχή να μην απουσιάζουν οι τροφές που έμαθαν να τρώνε όπως το αυγό κλπ.
Μπορείς όποια στιγμή θέλεις να χαλάσεις τη φωλιά της καναρας και να προσπαθήσεις να τη σταματήσεις κάτι που θεωρώ πως πολυ δύσκολα θα γίνει.
Επίσης πιστεύω πως θα ξαναχρειαστεις νέα φωλιά.
 
Θεωρώ ότι πρέπει να την αφήσεις να κλωσήσει για δύο εβδομάδες. Μπορεί βέβαια να σηκωθεί και αρκετά νωρίτερα. Τον αρσενικό μην τον βάλεις μαζί με τα μικρά, αλλά κοντά στα κάγκελα ώστε να τα ταίζει. Νομίζω ότι αν και αυτονομούνται στις 28-32 ημέρες, καλά είναι να τα έχεις υπό παρακολούθηση και με τους γονείς να ταίσουν αν χρειαστεί έως τις 40 ημέρες. Εφόσον η κανάρα κλωσά και αν πάψει το τάισμα, που είναι και το πιο πιθανό, έχε τον πατέρα stand by
 
@zouzounel , τί γίνεται με τα μικρά; Είναι όλα καλά; Ανεξαρτητοποιήθηκαν;
Με τη θηλυκιά; Σταμάτησε να κλωσά;
Με τα αυγά, που αν θυμάμαι καλά, τα είχες δώσει σε παρένθετη μητέρα. Εκκολάφθησαν;
 
Λοιπον από τα μικρά κράτησα μόνο ένα ενδιάμεσο μωσαικό, το οποίο αν και ουσιαστικά δεν ξερω το φυλο του το θεωρώ θηλυκο. Να η κούκλα μου λοιπον, το μοντελάκι μου :) :

[URL=http://s58.photobucket.com/user/zouzounel_original/media/canaries/DSC_0691_zpsaryw5px0.jpg.html][/URL]

Το μοντελάκι μου το έχω σε χωριστό κλουβί, δίπλα στους γονείς της. Τσιμπολογάει μαλακά σποράκια (κια και σουσάμι), τρελλαίνεται για αυγό και σιγά σιγά ξεκινησα με μήλο (οποιος καεί από το χυλό, φυσάει και το γιαούρτι, που λένε!)

Από τα 5 αυγά, κράτησα τα 2 πιστεύοντας ότι είναι ασπορα και τελικά έχουμε άλλα δυο μωρά, 13 ημερών σήμερα, σε εσωτερική φωλιά (δεν την ξαναπατάω!)
 
Τα υπόλοιπα αυγά που δόθηκαν σε παρένθετη μητέρα εκκολάφθηκαν;
Πολύ όμορφη η κοπέλα που κρατήσατε. Το "τσιμπημένο" τί απέγινε; Είναι καλά στην υγεία του; Είναι αρσενικό;
 
Yποθεσα ότι ειναι αρσενικό από την αντιπαλότητα που είχε με τον πατέρα του. Ο πατέρας το ίδιο έκανε και με τα άλλα μωρά που του έμοιαζαν, τους αγρίευε. Δεν είναι νωρίς ακόμα για να ξεχωρίζει το φύλο;
Ναι, όλα τα αυγουλάκια είχαν μωράκια :)
 
Τα υπόλοιπα τα χάρισες; Τόσο μικρά; Τρώγανε μόνα τους σπόρους; Ήταν απογαλακτισμένα πλήρως;

Μα και αυτό που κράτησα, μόνο του είναι, ανεξάρτητο, οι γονείς σταματησαν να ταίζουν εδώ και καιρό. Οπότε ποια η διαφορά;
 
Μα και αυτό που κράτησα, μόνο του είναι, ανεξάρτητο, οι γονείς σταματησαν να ταίζουν εδώ και καιρό. Οπότε ποια η διαφορά;
Αν λες ότι τρώει μόνο αυγό/αυγοτροφή και κία και σουσάμι, τότε δεν είναι ακόμα απογαλακτισμένο και θα έπρεπε να ζητάει από τους γονείς του να το ταίζουν. Πόσο ημερών είναι σήμερα τα πρώτα; Δεν σπάει άλλα σποράκια;
 
Αν λες ότι τρώει μόνο αυγό/αυγοτροφή και κία και σουσάμι, τότε δεν είναι ακόμα απογαλακτισμένο και θα έπρεπε να ζητάει από τους γονείς του να το ταίζουν. Πόσο ημερών είναι σήμερα τα πρώτα; Δεν σπάει άλλα σποράκια;

Στον πατο του κλουβιού και κατά την αλλαγη της τροφής βλέπω τσόφλια, αλλά όχι τοσα πολλά ώστε να θεωρήσω ότι τρέφεται πλήρως από τα σποράκια αυτά. Το κλουβί της είναι κολλητά με τους γονείς, αλλά όχι, δε ζητάει τροφή. Μα κοντεύει δυο μηνών, δε θεωρείται ανεξάρτητο;
 
Μα κοντεύει δυο μηνών, δε θεωρείται ανεξάρτητο;
Δεν υπάρχει στανταρ απαντηση σε αυτό. Άλλα ξεκινάνε και τσιμπάνε σποράκια στις 16 μέρες και άλλα στις 40 που κοντεύουν τους 2 μήνες. Αυτή η περίοδος θέλει πολύ προσοχη και αν χωριστούν πολύ νωρίς μπορεί να κινδυνέψει και η ζωή τους. Γι αυτό επιμένω. Πρέπει να τα βλέπουμε να τσιμπάνε σποράκια μπροστά στα μάτια μας για να πούμε πως ναι τώρα μπορούν να ζήσουν μόνα τους μακριά απ τους γονείς τους.
 
54 ημερών σημερα και ήδη έχουν περάσει πολλές μερες που δε ζητάνε τάισμα
 
Back
Top