Γενικά Αρσενικό καναρίνι τραυμάτισε το θηλυκό

Αφού έτρεξε το αίμα δεν την έχει καθαρίσει σωστά; Η συμπεριφορά της πως είναι; Είναι ζωηρή ; Τρώει;
 
Αφού έτρεξε το αίμα δεν την έχει καθαρίσει σωστά; Η συμπεριφορά της πως είναι; Είναι ζωηρή ; Τρώει;
Ζωηρή δεν είναι. Μόνο όταν βάζω το χέρι μου και τη σπρώχνω λίγο για να βάλω φαΐ ή νερό αντιδρά πηγαίνοντας λίγα εκατοστά πιο δίπλα. Πάντως κάθεται συνέχεια μέσα στην ταΐστρα και τρώει οπότε θέλει. Όμως δεν ξέρω αν πίνει νερό γιατί όποτε πηγαίνω να τη δω είναι μέσα στην ταΐστρα. Δοκίμασα να της βάλω ένα καπάκι από μπουκάλι με νερό μπροστά στο ράμφος για να δω αν πιει αλλά τραβάει συνέχεια το κεφάλι πίσω. Όσον αφορά τα μάτια της δεν περίμενα ότι δεν θα μπορεί να τα ανοίξει. Σκουπισα το αίμα στο κεφάλι με betadine αλλα δεν πλησιασα τα μάτια. Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω για να της τα ανοίξω. Της έριξα λίγο νερό στα μάτια και την έβαλα σε ζεστό μέρος αλλά το νερό δε νομίζω να τη βοηθήσει. Θα δω αύριο πως θα πάει.
 
Πιθανότατα θα χρειαστεί αντιβίωση αυτό το πουλάκι αφού έχει τόσο εκτεταμένο τραύμα και είναι παθητικό. Πρόσεχε, περίμενε κάποιον που γνωρίζει να σε βοηθήσει. Περαστικά του.
 
Πιθανότατα θα χρειαστεί αντιβίωση αυτό το πουλάκι αφού έχει τόσο εκτεταμένο τραύμα και είναι παθητικό. Πρόσεχε, περίμενε κάποιον που γνωρίζει να σε βοηθήσει. Περαστικά του.
Έχεις κάποια να μου προτείνεις;
 
Προτιμώ να περιμένω κάποιον που θα πει με σιγουριά μια συμβουλή.
 
Xλιαρό χαμομήλι σε βαμβάκι
Νίκο μου δεν θέλω να είμαι μάντης κακών αλλά εγώ βλέπω ένα πουλάκι σοβαρά τραυματισμένο που παραπαίει. Ίσως έπρεπε ήδη να έχει πάρει αντιβίωση. Είναι πολλές μέρες οι πληγές του, συν ότι έχει χάσει την όρασή του.
 
Εγώ δεν έχω καταλάβει για σοβαρό τραυματισμό.. Διαβάζω για ξεραμένο αίμα. Απλά μπορεί να πρήστηκε γιατί μετά την επίθεση το σημείο είναι ερεθισμένο.
 
Ζωηρή δεν είναι. Μόνο όταν βάζω το χέρι μου και τη σπρώχνω λίγο για να βάλω φαΐ ή νερό αντιδρά πηγαίνοντας λίγα εκατοστά πιο δίπλα. Πάντως κάθεται συνέχεια μέσα στην ταΐστρα και τρώει οπότε θέλει. Όμως δεν ξέρω αν πίνει νερό γιατί όποτε πηγαίνω να τη δω είναι μέσα στην ταΐστρα. Δοκίμασα να της βάλω ένα καπάκι από μπουκάλι με νερό μπροστά στο ράμφος για να δω αν πιει αλλά τραβάει συνέχεια το κεφάλι πίσω. Όσον αφορά τα μάτια της δεν περίμενα ότι δεν θα μπορεί να τα ανοίξει. Σκουπισα το αίμα στο κεφάλι με betadine αλλα δεν πλησιασα τα μάτια. Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω για να της τα ανοίξω. Της έριξα λίγο νερό στα μάτια και την έβαλα σε ζεστό μέρος αλλά το νερό δε νομίζω να τη βοηθήσει. Θα δω αύριο πως θα πάει.
Εγώ δεν έχω καταλάβει για σοβαρό τραυματισμό.. Διαβάζω για ξεραμένο αίμα. Απλά μπορεί να πρήστηκε γιατί μετά την επίθεση το σημείο είναι ερεθισμένο.
Το λέω διαβάζοντας το παραπάνω post που έρχεται σε εξέλιξη της αρχικής κατάστασης και νομίζω πως δείχνει επιδείνωση.
Το αρχικό περιστατικό ήταν την Κυριακή και συνήθως σε επιπόλαιους τραυματισμούς μετά από τρεις μέρες υπάρχει επούλωση και βελτίωση όχι κατάρρευση.
Μακάρι να έχω άδικο, το εύχομαι ολόψυχα.
 
Πήγαινέ το στο γιατρό φίλε πριν φτάσει Πάσχα. Και επίσης μια συμβουλή από κάποιον που δεν έχει ζευγαρώσει ποτέ ακόμα πουλιά. Τον Φεβρουάριο αγόρασα αρσενικό καναρίνι. Έψαξα και θηλυκό αλλά δεν βρήκα.Βρήκα ένα αργότερα αλλά με το να τηρήσω καραντίνες να τα προετοιμάσω για ζευγάρωμα είδα ότι θα μου πήγαινε τέλος Απρίλη ίσως και Μάη. Γενικώς θα πρέπει να κινούμουνα γρήγορα. Και σκέφτηκα άστα τα ζευγαρώματα για φέτος γιατί βλέπω να τα κάνω αχταρμά. Ειλικρινά στεναχωριέμαι που δεν κάνω αναπαραγωγή φέτος για να δω και εγώ πως είναι. Επίσης ζηλεύω που βλέπω όλους τους φίλους να ανεβάζουνε τις φωτογραφίες των νεοσσών.Αλλά προτιμώ να κάνω υπομονή μέχρι του χρόνου για να πάνε πιο φυσιολογικά τα πράγματα.
Αυτά θα μου πεις που κολλάνε τώρα.Απλά είπες ότι τραυματίστηκε η κανάρα και εάν κατάλαβα καλά πήρες άλλη να του βάλεις. Καραντίνα κράτησες; Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις φίλε μου. Προσωπικά δεν είμαι άνθρωπος που κάνω υπομονή αλλά τα πτηνά θέλουνε αρκετή. Κοίταξε να βοηθήσεις την τραυματισμένη κανάρα και για μένα αν κάτσει με τα άλλα πουλάκια γέννα όλα καλώς.Απλά όχι παντρειά με το ζόρι γιατί τα αποτελέσματα θα είναι κακά. Ειλικρινά βοήθησε το πουλάκι να ξαναδεί φίλε. Περαστικά τηςεύχομαι ολόψυχα!
 
Ζωηρή δεν είναι. Μόνο όταν βάζω το χέρι μου και τη σπρώχνω λίγο για να βάλω φαΐ ή νερό αντιδρά πηγαίνοντας λίγα εκατοστά πιο δίπλα. Πάντως κάθεται συνέχεια μέσα στην ταΐστρα και τρώει οπότε θέλει. Όμως δεν ξέρω αν πίνει νερό γιατί όποτε πηγαίνω να τη δω είναι μέσα στην ταΐστρα. Δοκίμασα να της βάλω ένα καπάκι από μπουκάλι με νερό μπροστά στο ράμφος για να δω αν πιει αλλά τραβάει συνέχεια το κεφάλι πίσω. Όσον αφορά τα μάτια της δεν περίμενα ότι δεν θα μπορεί να τα ανοίξει. Σκουπισα το αίμα στο κεφάλι με betadine αλλα δεν πλησιασα τα μάτια. Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω για να της τα ανοίξω. Της έριξα λίγο νερό στα μάτια και την έβαλα σε ζεστό μέρος αλλά το νερό δε νομίζω να τη βοηθήσει. Θα δω αύριο πως θα πάει.
Το καναρίνι βρίσκεται πλέον σε οριακό για τη ζωή του σημείο... Μια επίσκεψη σε γιατρό νομίζω πως είναι απαραίτητη
Για να μη χάσεις το πουλάκι και μια και αρνείται να πιει και να φάει, θα κάνεις προσπάθεια να το ταΐσεις.
Χρησιμοποίησε κρέμα νεοσσών και μια εξαιρετικά ήπια αντιβίωση στο νερό που θα παρασκευάσεις αυτήν την κρέμα. Σίγουρα δε θα θέλει να φάει αλλά με μια σύριγγα προσπάθησε ακόμη και με το ζόρι να του δώσεις.
Για την πληγή δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, κρέμα betadine για να το σκεπάσεις ώστε να μην έχουμε μόλυνση της περιοχής. Τοποθέτησέ το σε ήσυχο και πολύ ζεστό σημείο περίπου 25 βαθμούς κελσίου...
Καμία απολύτως προσπάθεια προς το παρόν για καθάρισμα της παθούσας περιοχής, μια και δεν γνωρίζουμε το βάθος της πληγής.
Είμαι πεπεισμένος πως πρόκειται για πολύ νεαρό σε ηλικία καναρίνι... και εντελώς ακατάλληλο για το σκοπό που το αγόρασες.
Το συγκεκριμένο αν είναι θηλυκό, που επίσης εξακολουθώ να αμφιβάλω, θα έφτιαχνε φωλιά Ιούλιο με Αύγουστο και όχι νωρίτερα.
Η έκταση των τραυμάτων κατά τη γνώμη μου κατατείνει στο νεαρό της ηλικίας του μια και δεν είχε δυνατότητα άμυνας και το ότι συντείνω πως είναι αρσενικό προέρχεται από τη σφοδρότητα της επίθεσης στο λίγων μόνο μηνών καναρίνι.
Ελπίζω να τα καταφέρει και να τη βγάλει το μικρό, για να σου θυμίζει το "λάθος" σου μια στο σημείο αυτό δεν θα έχει φτερά. Θέλω ακόμη να τα καταφέρει για να μας ενημερώσεις για την ορθότητα των όσων λέω. Αν ακολουθούσες τις οδηγίες του petbird για διαχωριστικό στα κλουβιά θα απέφευγες κάθε τέτοια συμπεριφορά...
Κλείνοντας τις σκέψεις μου οφείλω να δώσω τα θερμά συγχαρητήρια στον εκτροφέα που έβγαλε πουλιά εκτροφής του 2015 το Νοέμβρη του 2014.
 
Σήμερα που πήγα να τη δω ήταν πολύ καλύτερα από εχθές. Της είχα βάλει και λίγο αυγό και σήμερα το είχε σχεδόν τελειώσει. Της έδωσα νερό με τη σύριγγα και δοκίμασα να της αλείψω τα μάτια με χλιαρό χαμομήλι (όπως είπε ο paianas) με μια μπατονετα και το αριστερό της μάτι άνοιξε ενώ το δεξί το άνοιξε πολύ λίγο. Πάντως σήμερα είναι πολύ καλύτερα και αντιδρά περισσότερο αφού βλέπει.
 
Σήμερα που πήγα να τη δω ήταν πολύ καλύτερα από εχθές. Της είχα βάλει και λίγο αυγό και σήμερα το είχε σχεδόν τελειώσει. Της έδωσα νερό με τη σύριγγα και δοκίμασα να της αλείψω τα μάτια με χλιαρό χαμομήλι (όπως είπε ο paianas) με μια μπατονετα και το αριστερό της μάτι άνοιξε ενώ το δεξί το άνοιξε πολύ λίγο. Πάντως σήμερα είναι πολύ καλύτερα και αντιδρά περισσότερο αφού βλέπει.
Μόνο μέχρι αναρρώσεως... άμα βλέπει θα φάει και όλα θα πάνε καλά.
Μακρυά από πειραματισμούς.
 
Μιας και μιλαμε για ευχαριστα να πω και ενα δυσαρεστο που παρατηρησα μολις τωρα. Τωρα το μεσημερι που πηγα να τη δω παρατηρησα ενα υγρο στον πατο του κλουβιου χρωματος κιτρινιο και ασπρο το οποιο υποψιαστηκα οτι ηταν κοπρανα. Ετσι περιμενα λιγα δευτερολεπτα να δω τι θα κανει και οντως εβγαλε ακομη μια σταγονα απο τον πρωκτο. Δεν ξερω μηπως την πηραξε το αυγο γιατι εφαγε πολυ και την προηγουμενη μερα τα κοπρανα ηταν φυσιολογικα. Θελω να ρωτησω αν ισχυει ακομα οτι πρεπει να της δωσω αντιβιωση γιατι φοβαμαι μη την πηραξει. Ο μοναδικος κτηνιατρος που εχουμε λειπει και ετσι θα ρωτησω και τους πουλιατζηδες του χωριου μηπως εχουν καποια λυση. Τουλαχιστον οσον αφορα τα ματια της μπορει να δει προς το παρον μονο απο το αριστερο.

Επισης ζητω συγνωμη αν γινομαι κουραστικος.
 
Αν βλέπει θα φάει...
Και θα φάει ότι θέλει...
Αν το αυγό ήταν καλά βρασμένο και το βγάζεις από το κλουβί πριν χαλάσει δεν υπάρχει πρόβλημα.
Τοποθέτησε ένα λευκό καθαρό χαρτί στο κλουβί και βάλε μερικές φωτογραφίες με τις κουτσουλιές του. Έτσι ίσως μπορέσουν να σε βοηθήσουν οι "φίλοι" μας.
 
Της είχα βάλει και λίγο αυγό και σήμερα το είχε σχεδόν τελειώσει..
Το αυγό θα πρέπει οπωσδήποτε να μένει στο κλουβί τόσο όσο να μην αλλοιώνεται, διαφορετικά γίνεται πηγή λοιμώξεων.
 
Εγώ λέω να βάλεις Aviomycine στο νεράκι γιατί έχει ανοιχτή πληγή... Εγώ θα της έδινα με.σύριγγα και Φαρίν Λακτέ αυτή που δίνουμε στα μωρά.. Το καλοκαίρι έτσι έκανα καλά. Δύο θηλυκές μου..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top