Γενικά Αρσενικό καναρίνι τραυμάτισε το θηλυκό

Το θεμα με τα κοπρανα λυθηκε τωρα ειναι φυσιολογικα. Μαλλον θα την πειραξε το αυγο. Τωρα ομως τη βλεπω να ξινει το κεφαλι της στην ταΐστρα η στη σιτα πιθανοτατα γιατι εχει φαγουρα απο το ξερο αιμα. Οσον αφορα τα ματια της το αριστερο το εχει λιγο ανοιχτο ενω το δεξι ισα που το ανοιγει. Το δεξι βλεπω οτι εχει τσιμπλες αλλα δεν θελω να επιμενω πολυ πανω στα ματια της για να μην της κανω μεγαλυτερη ζημια. Εξακολουθω να βαζω betadine που και που στο κεφαλι της και να αλειφω τα ματια της με χλιαρο χαμομηλι γιατι δειχνει να τη βοηθαει. Οσο περναν οι μερες (μην πω οι ωρες) γινεται πιο ζωηρη. Α, επισης θελω να ρωτησω αν θα της κανει καλο λιγη ζαχαρη στο νερο που της δινω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ναι η ζάχαρη καλό κάνει! Της δίνει ενέργεια που την έχεις ανάγκη!
 
Καλύτερα λίγο μέλι στο νερό...όχι μόνο κάνει την ίδια δουλειά αλλά και επιπρόσθετα στοιχεία προσφέρει και είναι καλύτερα αφομοιώσιμο από τον οργανισμό των πουλιών.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Όσο περνάν οι μέρες καλυτερεύει.Αλλά ακόμα δεν άνοιξε καλά τα μάτια και ξυνει συνέχεια το κεφάλι της όπου βρει.
 
Προφανώς επουλώνεται η πληγή και φαγουριάζεται.
 
Την έκανα μπάνιο το πρωί με χλιαρό νερό μόνο. Να την ξανακάνω αλλά αυτή τη φορά με αντισηπτικό; Ή το μπάνιο που την έκανα το πρωί είναι αρκετο;
 
θα γίνει καλά το καναρινάκι πιστεύω.. Πως μπορούμε όμως να ξεχωρίζουμε πότε υπάρχει επικινδυνος τσακωμός ενός ζευγαριου και ποτε είναι απλα ερωτικές αψιμαχίες που γίνονται τακτικά; νομίζω θέλει μια μικρή εμπειρία.. Πολλοί φίλοι πιστεύω έχουν την ιδια απορια.. Ειδικά οταν έχουν πολύ πυρωμένα αρσενικά.. Ευχαριστώ
 
Παρακολουθείς διαρκώς. Εγώ ας πούμε το νέο ζευγαράκι που έχω το έβαλα μαζί Σάββατο, ώστε να έχω το νου μου και την Κυριακή, και φυσικά ξεροστάλιασα στο μπαλκόνι. Εννοείται ότι πιο πριν κανείς σωστά τη γνωριμία, αφήνεις τη θηλυκιά με χώρισμα να μισοφτιαξει φωλιά, βλέπεις ταισματα και φιλική - ερωτική συμπεριφορά κοκ.
 
θα γίνει καλά το καναρινάκι πιστεύω.. Πως μπορούμε όμως να ξεχωρίζουμε πότε υπάρχει επικινδυνος τσακωμός ενός ζευγαριου και ποτε είναι απλα ερωτικές αψιμαχίες που γίνονται τακτικά; νομίζω θέλει μια μικρή εμπειρία.. Πολλοί φίλοι πιστεύω έχουν την ιδια απορια.. Ειδικά οταν έχουν πολύ πυρωμένα αρσενικά.. Ευχαριστώ
Η σφοδρότητα και η διάρκεια είναι αυτή που καθορίζει το επίπεδο συναγερμού...
Μάχες ακόμη και για το που θα πατήσουν γίνονται κάθε μέρα... Δεν είναι και κάτι το αφύσικο, απλά συνοδεύονται από τσιρίγματα και κούνημα των φτερών.
Αν δεις πούπουλα στο στόμα τότε αρχίζουν τα ανήσυχα...
Όπως επίσης κι αν αυτή η ένταση κρατήσει μέρες...
 
Καλα νεα σημερα. Το πρωι που πηγα να τη δω ειχε και τα δυο ματια ανοιχτα, ανοιξε τα φτερα της να πεταξει και ελεγε μερικα "τσιου".Αφου ανοιξε τα ματια πινει και τρωει μονη της. Την εκανα μπανιο αλλα συνεχιζει να ξινει το κεφαλι της.
 
Καλα νεα σημερα. Το πρωι που πηγα να τη δω ειχε και τα δυο ματια ανοιχτα, ανοιξε τα φτερα της να πεταξει και ελεγε μερικα "τσιου".Αφου ανοιξε τα ματια πινει και τρωει μονη της. Την εκανα μπανιο αλλα συνεχιζει να ξινει το κεφαλι της.
Έτσι να συνεχίσεις... Θα αναρρώσει σύντομα...
Εξακολουθείς όμως να λες πως είναι θηλυκό... είσαι σίγουρος;
 
Έτσι να συνεχίσεις... Θα αναρρώσει σύντομα...
Εξακολουθείς όμως να λες πως είναι θηλυκό... είσαι σίγουρος;
Έβλεπα ότι αμφέβαλλες ότι είναι θηλυκό και σε προηγούμενα post αλλά όταν προσπάθησα να τη γυρίσω ανάποδα αντιδρούσε πάρα πολύ και επειδή ήταν ακόμα σε κακή κατάσταση δεν ήθελα να την πιέσω. Θα το κοιτάξω όμως. Εσύ για να αμφιβάλλεις όμως κάτι θα ξερεις. Θέλω να παραδεχτώ όμως ότι δεν ήμουνα εγώ αυτός που αγόρασε και αντικατεστησε την καναρα(την τραυματισμενη) με την παλιά αλλά ένας φίλος μου γιατί τότε απουσίαζα. Όταν γύρισα και πήγα να δω τι κάνει το ζευγάρι είδα ένα φαλακρό πουλί γεμάτο αίμα στο κεφάλι και δεν έδωσα σημασία στον αν είναι θηλυκό ή αρσενικό.

Το κοιταξα και ειναι οντως θηλυκο.
 
Back
Top